Βιβλια

• 700 Replies
  • 23993 Views

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*

OxidE

• Επαγγελματίας
  • 339
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #30 on: December 27, 2012, 11:53:49 »
Χθες τελείωσα το metro 2033 και έμεινα πολύ ικανοποιημένος,πρώτη φορά με τράβηξε τόσο πολύ ένα βιβλίο και σήμερα ή αύριο πάω να αγοράσω το 2034.Ο τρόπος γραφής του βιβλίου σε κάνει να αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι στο μετρό ο ίδιος,είναι καταπληκτικό!

*

Firefistmark

• Επαγγελματίας
  • 392
    • View Profile
!!ΒΙΒΛΙΑ!!
« Reply #31 on: December 29, 2012, 19:52:26 »
Quote from: \"Kingslayer\" post=4726
απο τις πιο απαισιες μεταφρασεις, καλυτερα να πας στο αγγλικο που εχει και απλουστατο λεξιλογιο και δεν δυσκολευει (ειδικα αν συνηθισεις την westeroσικη διαλεκτο)
Πάντως μέχρι στιγμής μια χαρά μου φαίνεται η μετάφραση..αν και δεν έχω διαβάσει σε αγγλική έκδοση για να χω ολοκληρωμένη εικόνα.

*

c3rberoz

• Hardcore
  • 1461
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #32 on: December 29, 2012, 20:01:23 »
Λοιπον εγω αρχισα Εντγκαρ Αλλαν Ποε-Ιστοριες τρομου γιατι εδω και πολυ καιρο ηθελα να διαβασω Εντκγαρ και ειναι στη σειρα το Φαρεναιτ 451

*

Eidolon

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 218
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #33 on: December 30, 2012, 01:22:54 »
Quote from: \"c3rberoz\" post=6137
Λοιπον εγω αρχισα Εντγκαρ Αλλαν Ποε-Ιστοριες τρομου γιατι εδω και πολυ καιρο ηθελα να διαβασω Εντκγαρ και ειναι στη σειρα το Φαρεναιτ 451

Όχι, άσε το Φάρεναιτ και πιάσε με την σειρά:

1) \"1984\" του George Orwell (επιβάλλεται στα αγγλικά. Ο Orwell περιγράφει ανατριχιαστικά έξοχα τον κατακρεουργισμό της αγγλικής γλώσσας από το απολυταρχικό καθεστώς και όλες οι σημαντικές έννοιες όπως η Newspeak,  Doublethink κτλ. δεν μεταφέρονται όπως θα έπρεπε στην ελληνική. Άμα δεν τα παίρνεις τα αγγλικά, τότε fuck you, ας μην χαράμιζες όλο τον χρόνο σου με βιντεοπαιχνίδια.)

2) \"Brave New World\" του Huxley. Ο κόσμος του Huxley είναι αντίστροφος με αυτόν του Orwell, όπου η λογοκρισία βιβλίων και η απόκρυψη της αλήθειας είναι ζητήματα ασήμαντα καθώς η κοινωνία έχει καταντήσει αδρανής και ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με ασήμαντες αποσπάσεις που ευχαριστούν την στιγμιαία όρεξη για διασκέδαση και μόνο.

Τέλος, αφού διαβάσεις αυτά, ολοκληρώνεις το δυστοπικό σου ταξίδι με το \"We\" του Ζamyatin, τον προπάππου των Orwell/ Huxley. Γραμμένο την περίοδο της Σοβιετικής Ένωσης, περιγράφει μια μεγαλούπολη χτισμένη απο κτήρια με γυάλινους τοίχους, επιτρέποντας στην μυστική αστυνομία να παρακολουθεί την κάθε κίνηση των κατοίκων της. Στο συγκεκριμένο έργο βλέπουμε για πρώτη φορά στοιχεία που γίνονται στάνταρντ στο συγκεκριμένο είδος. Mεγάλος αδερφός, καταπίεση, ομοιομορφία των πολιτών (ίδιο ρουχισμό, συγχρονισμένος βηματισμός κ.α.) and so on.

Δεν υπάρχει λόγος να διαβάσεις το Fahrenheit- το όποιο είναι απλώς καλό- όταν μπορείς να διαβάσεις τρία πολύ καλύτερα έργα λογοτεχνίας.

*

c3rberoz

• Hardcore
  • 1461
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #34 on: December 30, 2012, 12:52:01 »
all heil the lord eidolon θα τα κοιταξω ειδωλε θα τα κοιταξω  ;)

*

Nina

• Επαγγελματίας
  • 281
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #35 on: January 06, 2013, 21:10:58 »
Ειμαι φανατικη βιβλιοφαγος, εδω και πολλα χρονια.

Μεχρι στιγμης παραμενω στην κλασσικη λογοτεχνια, πριν προχωρησω σε αλλα ειδη, αλλα αλιμονο δεν νομιζω να μου φτασει μια ζωη για να προλαβω.

Μ\' αρεσει ιδιαιτερα να διαβαζω βιβλια ψυχολογιας ή οσα περιεχουν ψυχολογια μεσα, οπως τα βιβλια του Ντοστογιεφσκι (εγκλημα και τιμωρια κτλ), Τολστοι (Αννα Καριενινα κτλ)και γενικα η ρωσικη λογοτεχνια μ\'αρεσει αρκετα. Απο γαλλικη λογοτεχνια ξεχωριζω το αριστουργημα \" οι αθλιοι\" 1200 σελιδες ειναι αρκετες, αλλα προσωπικα θεωρω οτι αξιζει να το διαβασουν ολοι. Σηκωθηκα αλλος ανθρωπος μετα την αναγνωση του (3 μηνες μετα  :P )

Μ\' αρεσει επισης παρα πολυ και ο Φρανς Καφκα και ειδικα το καταπληκτικο του \"επιστολη στον πατερα\" που προκειται για ενα πραγματικο γραμμα στον πατερα του, που δεν δοθηκε ποτεε.

Δεν προκειται απλα για ενα γραμμα παραπονων ενος γιου στον πατερα του. Προκειται για ενα αριστουργημα λογοτεχνιας. Ο καφκα ξεκινωντας απο τα μικρα του χρονια, αναφερει ενα προς ενα τα παραπονα του στον πατερα του, που ειχαν σαν αποτελεσμα να του σημαδεψουν την μετεπειτα ζωη του, και να τον κανουν ενα τοσο ενοχικο ανθρωπο, και δεν το ξεπερασε ποτε.
Περα απο τις κατηγοριες, στηνει και την υπερασπιση στον πατερα του, την οποια ομως στην συνεχεια καταρριπτει αναλυτικα.

Οτι και να πω παραπανω ειναι λιγο.. 100 σελιδες βιβλιαρακι τσεπης, αξιζει να το διαβασει οποιος εχει απωθημενα με γονιους  :unsure:

θελω καποια στιγμη να διαβασω (μεταξυ αλλων) και επιστημονικη φαντασια. Μου ειπαν για το \"ηλεκτρικο προβατο\" ειναι μια καλη αρχη.

Βιβλια και του Τολκιν και του Μαρτιν, τωρα με τις ταινιες δεν ξερω αν θα το κανω, αν και διαβασα το Χομπιτ καποτε. Ψηνομαι ομως και για το Dune

Y.Γ. η αναρτηση ηταν για τον Καφκα σημερα. Εκει επικεντρωνομαστε  :P
Συνεχώς μετρώ μέρες, ξέροντας
πως θα\'ρθει ο καιρός
που θα μετρώ πια
χρόνια που χάθηκαν περιμένοντας
Πράγματα που δεν ήρθαν ποτέ.....Σαντι.Χ

*

Eidolon

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 218
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #36 on: January 08, 2013, 00:44:30 »
Quote from: \"ninaki\" post=7416
Τολστοι

Πω ρε φίλε, τι μου θύμησες. Ένα μήνα μου πήρε να τελειώσω το \"Πόλεμος και Ειρήνη\". Ευτυχώς ήταν αρκετά straight-forward, όχι όπως κάτι άλλα (*γκουχ* Infinite Jest *γκουχ*) που θες ένα καλοκαίρι για να το τελειώσεις.

Quote from: \"ninaki\" post=7416
Βιβλια και του Τολκιν και του Μαρτιν, τωρα με τις ταινιες δεν ξερω αν θα το κανω, αν και διαβασα το Χομπιτ καποτε.

LOTR διάβασε οπωσδήποτε. ASOIAF, όχι.

*

Renivid Anul

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 233
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #37 on: January 08, 2013, 02:33:14 »
Quote from: \"Eidolon\" post=7700
LOTR διάβασε οπωσδήποτε. ASOIAF, όχι.
Αφού δεν τα έχεις διαβάσει τα ASOIAF all-mighty Eidole γιατί τα απορρίπτεις? Κάτσε γιατί θέλω να ακούσω έμπειρη γνώμη τώρα.

*

Firefistmark

• Επαγγελματίας
  • 392
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #38 on: January 08, 2013, 10:05:38 »
Συμφωνώ με τον  anul μια χαρά είναι και μ\'αρέσουν περισσότρο απο το LOTR,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι καλύτερα,μιας και είναι θέμα γούστου.

*

M4rmelada

• Επαγγελματίας
  • 295
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #39 on: January 13, 2013, 19:47:03 »
Χθες μόλις τελίωσα ένα, \"Ιμαρέτ - Στη σκιά του ρολογιού\",αρκετά καλό μπορώ να πω.

Ευγένιος Τριβιζάς FTW

*

Ghostrider1993

• Hardcore
  • 1415
  • Spirit of Vengeance
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #40 on: January 15, 2013, 12:17:43 »
Χθες τέλειωσα κι εγώ τη σειρά \"Λαουρα\" του Peter Freund!! Πολύ ενδιαφέρουσα σειρά και πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που γράφει ο συγγραφέας, ίσως λίγο παιδικός σαν του χάρι πότερ (επίσης μερικές φορές επαναλαμβάνει μερικά πράγματα για κάποιους χαρακτήρες, αλλά από ένα σημείο και μετά το συνήθισα και δεν με ενοχλούσε καθόλου)!!
Πάντως σε όποιον του άρεσε ο χάρυ πότερ, λογικά θα του αρέσει κι αυτή η σειρά!!
You... Guilty... Look into my eyes... Your soul is stained by the blood of the innocents... Feel their pain!!!

*

Bathory

• The Unused 99,5% Of Quorthon's Brain.
  • Forum MVP
  • 4133
  • Clear Eyes, Full Hearts, Can't Lose.
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #41 on: January 15, 2013, 16:10:08 »
Ghostrider1993, εγώ πρόσφατα τελείωσα το πρώτο, νταξ, καλό αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Φαντάσου ότι ακόμα δεν με έχει ψήσει να αρχίσω το δεύτερο. Καλυτερεύει να υποθέσω ε; Πόσα βιβλία είναι σύνολο;
The great truth is there isn't one
And it only gets worse since that conclusion
The irony of being an extension to nothing
And the force of inertia is now a vital factor

Did I mention how Buffy changed the medium?

*

Ghostrider1993

• Hardcore
  • 1415
  • Spirit of Vengeance
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #42 on: January 15, 2013, 16:45:31 »
Bathory όντως το πρώτο είναι το λιγότερο καλό για μένα γιατί ουσιαστικά γίνεται μόνο μια εισαγωγή στον κόσμο του βιβλίου!! Στα επόμενα αρχίζει και μπαίνει στο ζουμί της υπόθεσης και αρχίζει η περιπέτεια!! Γενικά εμένα μου άρεσε πολύ ο κόσμος στον οποίο βασίζεται (όχι ότι είναι προτότυπος, απλά τον περνάει με πολύ ωραίο τρόπο ο συγγραφέας)!! Συνολικά μέχρι τώρα έχουν ήδη βγει έξι βιβλία και τώρα απ\' ότι είδα πρέπει να βγαίνει και το έβδομο, αλλά υποθέτω ότι θα αργήσει να μεταφραστεί...
You... Guilty... Look into my eyes... Your soul is stained by the blood of the innocents... Feel their pain!!!

*

lelos kounelos

• Forum MVP
  • 6144
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #43 on: January 15, 2013, 17:53:07 »
Προσωπικά προτιμώ  τα γνωστά και παλαιομοδίτικα ονόματα.

Stephen King , έχει μερικές φόλες όμως σε γενικές γραμμές είναι πολύ κάλος.
Η μεταφορά των βιβλίων του σε ταινίες (με αρκετές εξαιρέσεις) είναι απλά άθλιες.
το tommyknockers ξεκιναει από την μέση του βιβλίου και είναι τρανταχτό παράδειγμα απαράδεκτης μεταφοράς.

Clive barker, ειδικα με τα βιβλία του αίματος είχα φάει χοντρό κολημα.
Αυτή η φραση ακομα στριφογυρναει στο μυαλο μου \"ολοι μας ειμαστε βιβλια του αιματος, οπου και αν μας ανοιξεις ειμαστε κοκκινοι\".

jean jacques rousseau, γουσταρα (και ακόμα) πολύ το βιβλίο του ονειροπολήσεις ενός μοναχικού περιπατητή, απίστευτη αυτοβιογραφία.
Έβγαζε ένα μείγμα  μανίας καταδίωξης, αηδίας και φόβο για τους ανθρώπους.
\"αφήστε τους λοιπόν να μου κάνουν καλό ή κακό, οι πράξεις τους με αφήνουν αδιάφορο\".
Yeah!!!  F*** THEM ποιος τους έχει ανάγκη; θα βρουμε αλλα ζωα για να επικοινωνουμε.
 :P

Wilhelm Reich, έχει μερικά βιβλία ύμνους για την ανθρωπινή ποταπότητα. διαβαζοντας και αυτον, εισαι ετοιμος να μαθεις νιαουριστικα και γαβγιστικα.

δεν ξεχναμε και τον πατερα ιουλιο βερν...
Εμείς μανούλα είμαστε λούμπεν προλετάριοι, κοπρίτες κι αλκοολικοί.

*

MaverickStrange

• The Watcher
  • Hardcore
  • 1455
  • Lantry, take dictation!
    • View Profile
ΒΙΒΛΙΑ
« Reply #44 on: January 15, 2013, 18:46:39 »
Ghostrider είχα την αίσθηση πως τα βιβλία ήταν έξι και τελείωσε η σειρά. Έγραψε και έβδομο ο φρόυντ?
"In "knowing" the teachings of Zerthimon,
 I have become stronger."