ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

• 811 Replies
  • 27691 Views

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

*

vtheofilis

• PC Games, Whiskey & Heavy Metal Δίσκοι
  • Forum MVP
  • 3525
    • View Profile
Re: ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης
« Reply #315 on: January 12, 2017, 10:47:16 »
Η αλήθεια είναι ότι πλέον 4 πυρήνες είναι το minimum, αν θες να έχεις "αέρα" θες ή παραπάνω πυρήνες ή έστω ΗΤ. ΒΤW, στο CPU Hierarchy chart του Tom's Hardware , οι Vishera και οι Bulldozer είναι παρέα με τους Sandybridge i7, ένα μόλις σκαλί κάτω από την κορυφή.

The following users thanked this post: Epitaph

*

Kuivamaa

• Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 3046
    • View Profile
« Reply #316 on: January 12, 2017, 16:42:50 »
Ναι SHREDDER, μόνο άσχετοι.

Γιατί ως γνωστόν ένα gaming PC θέλει ότι πιο καλό σε IPC και όσο πιο υψηλά ρολόγια γίνεται.
Και ως γνωστός ένας επεξεργαστής με 8 πυρήνες έχει 100 φορές πιο ψηλά ρολόγια από έναν με 4 πυρήνες....
Έτσι κι αλλιώς η πλειοψηφία των παιχνιδιών χρησιμοποιεί πάντα 8 πυρήνες...

Σωστά τα λες, είναι άσχετοι.

Ξέρουν τι λένε, είναι αλεπουδιάρηδες.

The following users thanked this post: Epitaph

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3360
  • Κλάρενς stares Into Your Soul
    • View Profile
« Reply #317 on: January 12, 2017, 17:02:31 »
"να χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε είναι εδώ μέσα"....

Πάντως στα benchmarks εδώ : http://www.anandtech.com/show/10968/the-intel-core-i7-7700k-91w-review-the-new-stock-performance-champion/10

οι 4790K και 7700k είναι συνήθως στις πρώτες θέσεις. Και είναι 4 πύρηνοι/οκτανήματοι.
Υπάρχουν πολλές φορές που ο 6800k μπαίνει στη μέση βέβαια.
Αλλά είτε έχεις τους 4c/8t είτε τους 8c οι διαφορές είναι μικρές.
Ο αέρας φυσικά και ισχύει (που λέει ο vtheofilis), αλλά για gaming που κλαίγεται ο SHREDDER, μία από τις παραπάνω CPUs, ακόμα και η 3470 που χω εγώ (4c/4t) είναι μια χαρά.

Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.

*

vtheofilis

• Forum MVP
  • 3525
    • View Profile
« Reply #318 on: January 12, 2017, 17:29:53 »
Τρέξε ένα παιχνίδι που δουλεύει όλους τους πυρήνες, και βάλε το OBS να γράφει, να δεις αν σου φτάνουν. Παρόμοιο τεστ είχε κάνει το Tek Syndicate, και οι i5 ρετάρανε άσχημα.

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3360
    • View Profile
« Reply #319 on: January 12, 2017, 17:32:01 »
είχα βάλει το BATMAN (City + Knight) να τρέχει στα 1080p με Bandicam να γράφει, και τα frames έπεσαν πολύ λίγο. Ο counter είτε έγραφε είτε όχι ήταν κοντά στα 60FPS πάντα... Με τον i5-3470...

*

vtheofilis

• Forum MVP
  • 3525
    • View Profile
« Reply #320 on: January 12, 2017, 17:42:24 »

*

Mogrey665

• Forum MVP
  • 2026
  • Semi-Blind Guardian
    • View Profile
« Reply #321 on: January 12, 2017, 17:47:48 »
εδω μιλάμε για συνδυασμό εφαρμογών ομως. οχι καθαρά gaming. τρεχεις δυο προγράμματα μαζι οποτε περισσότεροι πυρήνες βοηθούν
look behind the mirror i'm lost in the twilight zone

pc specs: POTATO

*

vtheofilis

• Forum MVP
  • 3525
    • View Profile
« Reply #322 on: January 12, 2017, 18:07:32 »
Nαι, αλλά μιλάμε για ένα πολύ συνηθισμένο συνδυασμό εφαρμογών για ένα gaming PC.

Δεν μιλάμε πχ να τρέχω ένα παιχνίδι και να έχω το ANSYS παρέα, μιλάμε για κάτι που κάνουν χιλιάδες PC gamers. Kαι η CPU παραμένει ο καλύτερος τρόπος για καταγραφή βίντεο (όσον αφορά την ποιότητα και το μέγεθος του τελικού αρχείου).

*

Mogrey665

• Forum MVP
  • 2026
  • Semi-Blind Guardian
    • View Profile
« Reply #323 on: January 12, 2017, 19:16:51 »
πάλι οχι ολοι. οι διαφορές στην τλκ δεν ειναι τεράστιες. προσωπικά πάντως εχω μείνει ευχαριστημενος με τον fx-8320. οσο και αν "υστερούσε"
look behind the mirror i'm lost in the twilight zone

pc specs: POTATO

*

Captain Kal

• Επαγγελματίας
  • 487
    • View Profile
« Reply #324 on: January 12, 2017, 19:52:21 »
Ευελπιστώ ότι με ~100€ MSRP θα βρίσκει κανείς Β350 μητρική και με ~250€ 4c/8t Ryzen. Για gaming PC των ~1000€ θα είναι μια χαρά.

Amen to that brother!! :drinks:

πάλι οχι ολοι. οι διαφορές στην τλκ δεν ειναι τεράστιες. προσωπικά πάντως εχω μείνει ευχαριστημενος με τον fx-8320. οσο και αν "υστερούσε"

Εδώ εγώ με Α10 7700Κ που έχω στο γραφείο, είμαι ευχαριστημένος εκεί που δεν το περίμενα!!!!!

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3360
    • View Profile
« Reply #325 on: January 14, 2017, 11:22:38 »
Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη (σε γραπτή μορφή) για τους RYZEN :

*

SHREDDER

• Σήφης Σρεντεράκης Οροκουσάκης
  • Foot Clan Ninja Leader
  • Forum MVP
  • *
  • 2247
    • View Profile
« Reply #326 on: February 01, 2017, 14:08:00 »
To Mαρτιο οι Zen http://www.dsogaming.com/news/amd-confirms-that-its-ryzen-cpu-will-be-released-this-march-to-be-followed-by-vega-gpu-in-q2-2017/    Αντε να αντεξει 1 μηνα ακομα! Γιατι δεν το βλεπω καλα. Σαν μην εφτανε το οτι εχουν καει οι περισσοτερες θυρες πλεον απο τον Μαιο που ξεκινησε το προβλημα εδω και εβδομαδες οταν το ανοιγω βγαζει cpu fan error και λεει να πατησω f1 . Στη συνεχεια λειτουργει κανονικα ομως δεν θα επρεπε να βγαζει αυτο το μηνυμα. Το επικινδυνο ομως ηταν αυτο που εκανε σημερα το πρωι με αποτελεσμα για πρωτη φορα ναι πρωτη φορα η μητερα μου εφτασε σε σημειο να με παρακαλεσει να το αναβαθμισω πριν καει εντελως! Ναι καλα διαβασατε με παρακαλεσε η μητερα μου που δεν ξερει καθολου απο τεχνικα χαρακτηριστικα pc να το αναβαθμισω μετα απο το επικινδυνο περισταστικο που συνεβη. Ενω μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει καποιο τετοιο μηνυμα αφου μπει στα windows και λειτουργργει κανονικα σημερα και ενω εκανα αιτηση για δουλεια ξαφνικα κολλησε ολο το pc. Μετα παταω το κουμπι να ανοιξει και κολλησε στην αρχη που λεει PRESS DEL πριν καν βγαλει το CPU error. Μετα ξαναπατησα το κουμπι και ξεκινησε κανονικα. Αλλα φυσικα η μητερα μου εγινε εξαλλη επειδη κολλησε την ωρα που ενω εκανα αιτηση για δουλεια και οχι ενω καναμε κατι αλλο εκεινη την ωρα οχι τοσο σημαντικο. Ευτυχως δεν χαθηκαν τα στοιχεια που ειχα πληκτρολογησει μεχρι εκεινη τη στιγμη αλλα μου ειπε να το αναβαθμισω τωρα αμεσως. Εγω τοτε της εξηγησα για αλλη μια φορα να το καταλαβει οτι υπαρχουν 2 εταιριες που φτιαχνουν επεξεργαστες και οτι περιμενω να βγαλει και η amd γιατι της intel δεν εχουν τοση μεγαλη διαφορα απο τον δικο μου οι περισσοτεροι κτλ. Ξερει πως απο τον Μαιο αρχισε να καιγεται η μητρικη . Και οτι γι αυτο θα περιμενω μεχρι τελη Φεβρουαριου η ΑρχεςΜαρτιου να βγουν οι Zen. Σιγα μην παρω core i7 7700k kabylake που ειναι τετραπυρηνος. Τωρα το οτι καταλαβε απο αυτα που της ειπα δεν ξερω αλλα κανω υπομονη ενα μηνα ακομα. Εφοσον αντεξει η μητρικη και ο επεξεργαστης βεβαια. Του εδωσα μετα αγριες κλοτσιες για να μαθει να μην τον ξανακανει. Τουλαχιστον οχι οταν κανω κατι τοσο σοβαρο. Να συνεβαινε αυτο σε παιιχνιδι ε και τι εγινε η εαν βλεπεις ταινια εκεινη την ωρα αλλα να συμβει κατι τετοιο ενω κανεις δουλεια η αιτηση για δουλεια ε οχι πρεπει να το πληρωσει αυτο που εκανε! Και το πληρωσε!
cpu: Ryzen 1700 3.0 ghzram:16 gb ddr4 3200 mhz cl15 gskill jaw ripper gpu: GTX 970 G1 GAMING 4 GB PSU:CORSAIR CX750M WATT  HDD1::1000gb HDD2:320 gb
os: Windows 10 pro 64 bit monitor:DELLP2416D MB: ASUS PRIME X370 PRO

The following users thanked this post: Brother Bruce, devilride, grotenfrod

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3360
    • View Profile
« Reply #327 on: February 01, 2017, 14:27:30 »
Του εδωσα μετα αγριες κλοτσιες για να μαθει να μην τον ξανακανει. Τουλαχιστον οχι οταν κανω κατι τοσο σοβαρο. Να συνεβαινε αυτο σε παιιχνιδι ε και τι εγινε η εαν βλεπεις ταινια εκεινη την ωρα αλλα να συμβει κατι τετοιο ενω κανεις δουλεια η αιτηση για δουλεια ε οχι πρεπει να το πληρωσει αυτο που εκανε! Και το πληρωσε!

Χαίρομαι που πρυτάνευσε η λογική και έλυσες το περίπλοκο αυτό θέμα με σκέψη και ηρεμία.

The following users thanked this post: Brother Bruce, Adhan, Myrmidonas, Great0ldOne, grotenfrod

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5011
  • Priest in the Church of Bruce
    • View Profile
« Reply #328 on: February 01, 2017, 14:36:13 »
ωχωχωχ.
βγηκε ο σρεντερ στην αγορα εργασιας. ποιος τυχερος αφεντικος θα λαβει ΑΥΤΗ την αιτηση αραγες?
I don't hate people, I just feel better when they aren't around.  C.B.

The following users thanked this post: Epitaph, Myrmidonas, Great0ldOne

*

Chronomancy

• The Anachronist
  • Forum MVP
  • 6758
  • Σουρωτήρι
    • View Profile
« Reply #329 on: February 01, 2017, 15:07:16 »
Καταρχάς μιλάμε για αίτηση ή αιτήσεις; θέλω να πω, όπως απάνταγε εδώ σε κάθε ερώτηση με ένα πόστ, εκεί έστελνε μία αίτηση για κάθε ερώτηση;
plot twist, έστειλε βιογραφικό για ντελιβεράς στην πιτσαρία!!
This is life! We suffer and slave and expire. That's it!

The following users thanked this post: Adhan, Epitaph