Windows 10

• 621 Replies
  • 25250 Views

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*

Nicholas

• Επαγγελματίας
  • 847
    • View Profile
Re: Windows 10
« Reply #615 on: January 05, 2018, 15:25:13 »
Αγαπητοί φίλοι, παρεμβαίνω στην κουβέντα σας γιατί συμπτωματικά είχα μια εργασία για τα προσωπικά δεδομένα και πιο συγκεκριμένα για τον κανονισμό της ΕΕ 2016/679 (γνωστός και ως General Data Protection Regulation ή εν συντομία GDPR).

Σε όποιον θέλει μπορώ να του την στείλω αυτούσια αν και είναι ιδιαιτέρως συμπιεσμένη η ανάλυση της (λόγω περιορισμού λέξεων).

Για να μην σας κουράσω, παραθέτω αυτολεξεί την εισαγωγή
Spoiler: show

Στις 27 Απριλίου 2016 ψηφίστηκε, μετά από 4 χρόνια μελέτης, στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, ο Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (General Data Protection Regulation) εφεξής GDPR, ο οποίος με εφαρμογή από τις 25 Μαΐου 2018, καλείται να επικαιροποιήσει και να θέσει νέους κανόνες σχετικά με την προστασία προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο, για τους πολίτες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
O GDPR έρχεται να αντικαταστήσει την ντιρεκτίβα (οδηγία) 95/46/EU της Ευρωπαϊκής Ένωσης και όπως μαθαίνουμε και από το site της Wikipedia ο κανονισμός, εν αντιθέσει με την ντιρεκτίβα, έχει άμεση εφαρμογή χωρίς να απαιτεί νομοθετική πράξη από το εκάστοτε κράτος-μέλος.

Μπορείτε να τον ψάξετε σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης προτιμάτε ως GDPR.  Θα βρείτε τον κανονισμό και στα ελληνικά. Τα πρώτα 40 άρθρα είναι τα πραγματικά ουσιαστικά που περιγράφουν τον κανονισμό.
Εγώ θα κάνω όνειρα κι αληθινά ας μη γίνουν,
μου φτάνει που προσπάθησα, όνειρα να μη μείνουν.

The following users thanked this post: ultimus, Myrmidonas, mits@kos

*

lelos kounelos

• Forum MVP
  • 6333
    • View Profile
« Reply #616 on: January 05, 2018, 15:46:05 »
γκορφρετο δεν ξεφευγουμε και πολυ απο το θεμα. η μαικροσοφτ ειναι και αυτη μερος του προβληματος που συζηταμε.
μια απαντηση και απο εμενα για να κλεισει ο κυκλος των εξηγησεων.

μπλε αγορι, ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει για τον εαυτο. προσωπικα δεν με απασχολουν οι εαυτοι των αλλων.
ειμαι ικανοποιημενος με αυτο που κανω τωρα. ακομα δεν εχω πιασει τον στοχο που εχω θεσει, ομως ζω οπως γουσταρω. αποδεχομαι προκλησεις και δυσκολιες και σε σημεια ζω εκτος συστηματος. ειμαι ελευθερος. Ναι, δεν το καταφερνουν και πολλοι αυτο.
ο καθενας μπορει να δουλευει 8 ωρες, να πηγαινει για καφε την κυριακη και 20 μερες διακοπες το καλοκαιρι, μεχρι να παρει συνταξη.

Παντως στο τρολαρισμα ειμαι καλυτερος απο εσενα. Συμφωνα με την ιστορια, αν ανοιξω το κουτακι με τις μαλακιες, κλαινε μανουλες. Προτιμω να κρατω τους ασκους του αιολου κλειστους.
εσυ ενα ποστ αφησες και εφαγες ευθυγραμμιση. Αυτο δεν το λεω για να προσπαθησεις καλυτερα. Παντα θα υπαρχει καποιος καλυτερος απο εσενα και απο εμενα. Το ξερω οτι ειναι ενοχλητικο, αλλα ετσι ειναι η ζωη.

ξερεις ποιοι ειναι οι καλυτεροι;
αυτοι που καταφεραν να φτασουν στην τελικη ευθεια της ζωης τους, και οταν αναφερουν γεγονοτα της ζωης τους, δεν προκαλουν χασμουρητα. εως τοτε, δεν ειμαστε οι καλυτεροι.

tnx Nicholas, θα το τσεκαρω.
Μαλλινα ποδηλατα και πλαστικα τηγανια.

The following users thanked this post: Hannibal_Lecter_1984, Nicholas

*

BlueTribe

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 190
    • View Profile
« Reply #617 on: January 10, 2018, 13:15:19 »
Keli είναι προφανές ότι νομίζεις πως ανακάλυψες την Αμερική. Έχει ωστόσο πολύ πλάκα, διότι ξέρουμε όλοι ποτέ και από ποιον ανακαλύφθηκε. Το να ζεις υπό τέτοιο καθεστώς άγχους όπως εσύ για την δήλωση ενός τηλεφώνου σε ένα λειτουργικό, για μένα λέει πολλά. Η ευθυγράμμιση που λες ότι έφαγα, είναι επειδή τη γλίτωσες εσύ, που μάλλον αλληλο-'συμπαθιεστε- με αυτόν που 'μου την έριξε' - αλλιώς δεν εξηγείται. Το δικό σου ποστ πριν από το δικό μου ευθυγραμμισμενο, όπως λες, προδίδει την 'σκεση'.
Από μένα, μπράβο και καλά κάνετε, αλλά όχι και σε βάρος τρίτων.

*

lelos kounelos

• Forum MVP
  • 6333
    • View Profile
« Reply #618 on: January 10, 2018, 16:29:47 »

ειχαν βαλει τον λυκο να φυλαει το wifi. αφου τους τσιμπησα ολους και τους πεταξα εξω, ξεκινησα να το ροκανιζω μονος μου.
το παρακανα ομως και εφαγα κληση απο το αφεντικο. του ηρθε sms απο την βονταφονε οτι εφυγε πολυ πραμα.
ο λογος υπαρξης του wifi δεν δικαιολογει giga καταναλωση.
του ειπα οτι επαιξε μεγαλο update. δεν ειπα και κανενα ψεμα.
επειδη εβγαλε τα καβουρια στο τραπεζι, του ειπα οτι θα κλεισω τα update.

μετα ηθελα να κατεβασω ενα προγραμματακι απο τον θειο και με δαγκωσαν τα καβουρια.
ειπα οτι ξεχασα να κλεισω το service για τα update.
το εκλεισα τελικα και μια μερα εκανα μαμακια. ανοιξα το laptop μου και αυτο συνδεθηκε στο εταιρικο wifi.
δεν ξερω πως εγινε αυτο, μαλλον αστοχια υλικου του mifi μου.

αφου καννιβαλισα πολλα mb γιατι ειχα και ενα μπονους σε bundles. ξεβραστηκα στην ακτη των καβουριων.
τι να πω τωρα;
ειπα οτι επειδη ειναι security patch το οποιο διορθωνει το bug με τους επεξεργαστες, επαιξε bypass την ρυθμιση.
.... ρε μαγκες, δεν υπαρχει καρτελα που να δειχνει το μεγεθος των update; θελω να τραβηξω ενα screenshot με το gimp, για να το δειξω στην καβουρομανα, για να ησυχασει λιγο.
Μαλλινα ποδηλατα και πλαστικα τηγανια.

*

mits@kos

• Hardcore
  • 1099
  • We are Anorimous, we are Luigion
    • View Profile
« Reply #619 on: January 10, 2018, 22:48:28 »
Understanding the performance impact of Spectre and Meltdown mitigations on Windows Systems

Ενθαρρυντικά τα νέα για Skylake+, για Haswell- πάλι ο χρόνος θα δείξει πώς μεταφράζεται το "more significant slowdowns" στην πράξη.
"Zelda looked at the chimney sweep. Her father, the vicar, wouldn't be home for hours..."

The following users thanked this post: lelos kounelos

*

Hellion

• Electric Eye
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 7032
  • Deus Vult
    • View Profile
    • Ragequit.gr
« Reply #620 on: January 10, 2018, 22:58:28 »
Πάντως το αφήγημα που διαμορφώνεται ως "παιδιά, υπάρχει ένα κρίτικαλ σφάλμα το οποίο μπορείτε να γλιτώσετε μόνο αν αναβαθμίσετε σε Windows 10 και σε πιο πρόσφατο επεξεργαστή" με κάνει να μειδιάζω λίγο.

The following users thanked this post: jimmy213, Brother Bruce, mits@kos, lelos kounelos, grotenfrod

*

BlueTribe

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 190
    • View Profile
« Reply #621 on: January 12, 2018, 22:14:47 »
Πάντως το αφήγημα που διαμορφώνεται ως "παιδιά, υπάρχει ένα κρίτικαλ σφάλμα το οποίο μπορείτε να γλιτώσετε μόνο αν αναβαθμίσετε σε Windows 10 και σε πιο πρόσφατο επεξεργαστή" με κάνει να μειδιάζω λίγο.
Τυχαιο εντελως! μην παει το μυαλο σου σε τιποτα πονηρο.
ΕΝΤΙΤ: ασε που παρατηρηθηκε και σε ARM