Official Off-Topic Thread

• 2891 Replies
  • 88297 Views

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

*

Savatar

• Ragequitter's Round Table
  • Hardcore
  • 1144
    • View Profile
Re: Official Off-Topic Thread
« Reply #15 on: February 10, 2015, 11:22:02 »
Μην βγάζουμε από την μύγα ξύγκι ρε σεις. Και εγώ όταν έψαχνα έξω (Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία κτλ. όχι σε καμιά Ταζμανία) τι αξία και δικαιώματα έχει το πτυχίο μου ζητούσαν επίσημες μεταφράσεις από προξενεία / πρεσβείες , και πάλι δεν υπήρχε σαφής απάντηση. Σε περιπτώσεις μπορεί να σου ζητούσαν και το πρόγραμμα σπουδών σου μεταφρασμένο. Δεν μιλάμε ότι πήγε τουρίστας να ζητήσει πληροφορίες και δεν ήξερε ο άλλος Αγγλικά να του μιλήσει, μιλάμε για επίσημα χαρτιά που δηλώνουν επίσημα προσόντα. Συμφωνώ πως το κόστος μετάφρασης είναι αδικαιολόγητα μεγάλο, όπως και στο εξωτερικό.
"Necessity is blind until it becomes conscious. Freedom is the consciousness of necessity."
-Karl Marx

The Ragequit Effect
Return to Fantasy

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3434
  • Κλάρενς stares Into Your Soul
    • View Profile
« Reply #16 on: February 10, 2015, 11:28:22 »
Btw, μου πε ένας γνωστός, για τα πτυχία ξένων γλωσσών (Lower, Proficiency, Zertifikat κ.λπ), ότι μετά από λίγα χρόνια ακυρώνονται και πως πρέπει κάθε τόσο να δίνεις εξετάσεις για να πιστοποιείς την γνώση σου. Αλλιώς αν το χεις πάρει το 2001 ξέρω γω και το πας στον εργοδότη δεν θα το δεχθεί.
ΙΣΧΥΕΙ;;; :ohmy:
Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5099
  • Priest in the Church of Bruce
    • View Profile
« Reply #17 on: February 10, 2015, 11:41:11 »
χωρις καμμια γνωση για το θεμα, με την κοινη λογικη, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ισχυει.
ειναι τιτλος σπουδων που εχεις αποκτησει. τελεια και παυλα.
αλλιως να εδινα κι εγω μαθηματικα καθε 5 χρονια ξερω γω, ο αλλος φιλοσοφια, χημεια κλπ κλπ... Δε νομιζω οι ξενες γλωσες να αντιμετωπιζονται διαφορετικα.
βεβαια ΕΙΝΑΙ η χωρα του παραλογου, το ξερουμε ολοι. αλλά τοσο πολυ πια??
I don't hate people, I just feel better when they aren't around.  C.B.

*

Chronomancy

• The Anachronist
  • Forum MVP
  • 6817
  • Σουρωτήρι
    • View Profile
« Reply #18 on: February 10, 2015, 11:44:55 »
Εγώ έχω ακούσει το εξής. Ότι αν έχεις σκοπό να πας στας Ευρώπας δεν είναι απαραίτητο να έχεις χαρτί που να λέει ότι ξέρεις να μιλάς Αγγλικά πχ. Καλό είναι να υπάρχει βέβαια αλλά αυτό που τους νοιάζει είναι να μπορείς να μιλήσεις και να γνωρίζεις τις ορολογίες στο αντικείμενό σου. Κάτι που γίνετε και δια τηλεφώνου. Τώρα επειδή εγώ πέραν των κτημάτων και της οικογενειακής επιχείρησης το μόνο που έχω κάνει είναι να μοιράζω φυλλάδια ας μας πει και κάποιος που το γνωρίζει το ζήτημα
This is life! We suffer and slave and expire. That's it!

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12465
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #19 on: February 10, 2015, 12:38:52 »
Παίδες για το πτυχίο γλωσσομάθειας αυτό που λέει ο Epitaph ισχύει ρητώς, τουλάχιστον για τις αγγλοσαξονικές χώρες.

Πρακτικά εάν έχουν περάσει 2 χρόνια από την απόκτηση του πιστοποιητικού, οφείλεις να ξαναδώσεις εξετάσεις για να πάρεις κάτι αντίστοιχο, έτσι και κάνεις αίτηση για θέση. Για αυτό τρέχουν  όσοι έχουν proficiency που έχουν πάρει προ αμνημονεύτων χρόνων για να δώσουν IELTS ή TOEFL. Καλή πρακτική είναι για να ανανεώνεται το χρήμα που εισρέει.

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5099
    • View Profile
« Reply #20 on: February 10, 2015, 13:10:42 »
μου ακουγεται εντελως γελοιο.
ρε παιδια, δεν μπορει. μηπως αφορα τιποτα μουφα πιστοποιησεις?
δηλαδη το sorbonne 2 που ξεσκιστηκα ως νεανιας να παρω απ το Γαλλικο Ινστιτουτο, ειναι τωρα ενα μπακαλοχαρτο?
καταρχην αν \"ισχυει\" κατι τετοιο, πεφτει σε δικαστηριο ακομα κι αν εχεις πρωτοετη φοιτητη νομικης για δικηγορο.
βαλτε κανα λινκ να το ψαξουμε ρε παιδια.

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12465
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #21 on: February 10, 2015, 13:18:08 »
Αδερφέ, στο λέω γιατί ισχύει και στην περίπτωσή μου. Πήρα το proficiency στα πρώτα εφηβικά χρόνια, και όταν ήρθε ο καιρός να κάνω αίτηση ζητούσαν IELTS. Πρόφαση για αυτήν την (πάγια) τακτική είναι ότι αφού δεν ήσουν στη χώρα να δουλέψεις τη γλώσσα, έχεις χάσει επαφή και δεν γνωρίζουν αν είσαι τόσο καλός όσο  πιστοποιεί το χαρτί σου.

Μπες στο British Council για περισσότερα.

*

Epitaph

• Forum MVP
  • 3434
  • Κλάρενς stares Into Your Soul
    • View Profile
« Reply #22 on: February 10, 2015, 13:58:27 »
Northlander, για να καταλάβω. Εσύ λες πως έκανες αίτηση για να πας σε πανεπιστήμιο/σχολή του εξωτερικού, σωστά;
Άμα έχεις πάρει profficiency εδώ, δεν λες ότι θα σου ζητήσουν κάποια πιστοποίηση, για δουλειά στην Ελλάδα. Κατάλαβα καλά;
Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12465
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #23 on: February 10, 2015, 14:07:24 »
Εγώ πήρα το proficiency το 2001 αν θυμάμαι καλά. Για θέση σε ακαδημαϊκό ίδρυμα (αλλά και σε δουλειά κανονική - ψάχνω τώρα για τη γυναίκα) τουλάχιστον εδώ στο Ίνγκλαντ, θέλουν πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το οποίο να έχει αποκτηθεί το πολύ 2 χρόνια από την ημερομηνία υποβολής αίτησης ή έναρξης συμβολαίου.

Αυτό ισχύει σίγουρα για όλα τα ακαδημαϊκά ιδρύματα πλέον (ανεξαρτήτως θέσης που στοχεύει κάποιος) και αναλόγως τον εργοδότη έτσι και πας για εργασία.

*

Great0ldOne

• Κουνενικός Νοσταλγός Καριέρας
  • Forum MVP
  • 3628
    • View Profile
« Reply #24 on: February 10, 2015, 14:11:18 »
Αυτό που λέει ο Northlander ισχύει 100% αν θέλεις θέση, είτε ως φοιτητής οποιασδήποτε βαθμίδας είτε ως εργαζόμενος οποιασδήποτε βαθμίδας σε αγγλικά πανεπιστημιακά ιδρύματα. Δε πα να έχεις πτυχίο Αγγλικής φιλολογίας με μεταπτυχιακό στα σονέτα του Shakespeare από το Αριστοτέλειο, αν θες μπίζνες μαζί μας, θα φέρεις το χαρτί που γουστάρουμε και με το πολύ διετή σφραγίδα, outlander.-

Για εκτός πανεπιστημίου, τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. Στον ιδιωτικό τομέα είναι που θα πέσεις, αλλά είναι χλωμό να σου πουν πως δε δέχονται το Proficiency που πήρες πριν 10 χρόνια. Αλλά και από προσωπική εμπειρία, είχα κάνει χαρτιά για το Transport of London που είναι δημόσιος οργανισμός, και ενώ για να τους δώσω να καταλάβουν πως το μεταπτυχιακό μου είναι ισοδύναμο με ένα αντίστοιχο αγγλικό βάση ευρωπαϊκής σύμβασης μου βγήκε το λάδι, το Proficiency που πήρα το 1997 το δέχτηκαν χωρίς κουβέντα - άλλωστε το αν ξέρω να  μιλήσω ή όχι θα φανεί στην συνέντευξη, που 6 μήνες μετά ακόμα δεν έχει προγραμματιστεί - για να μη λέμε μόνο για το δικό μας δημόσιο.

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5099
    • View Profile
« Reply #25 on: February 10, 2015, 14:12:55 »
νομιζω οτι ο επιταφιος μιλαει για δουλεια εδω, στο ελλάντα, οποτε μαλλον δεν ισχυει.
ελπιζω.

*

Raz

• Hardcore
  • 1331
    • View Profile
« Reply #26 on: February 10, 2015, 14:21:33 »
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι για το εξωτερικό αυτό που είπαν οι παραπάνω ισχύει απόλυτα.Τουλάχιστον έτσι γράφουν στα requirements των μεταπτυχιακών που κοίταζα.Επίσης,στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων,ακόμη και την προηγούμενη μέρα να έχεις πάρει Proficiency αυτό δεν αναφέρεται ως αποδεκτό.Απαιτείται IELTS στις περισσότερες περιπτώσεις.Η μόνη χώρα στην οποία είχα κοιτάξει και δεχόντουσαν Proficiency κάποια πανεπιστήμια ήταν στην Ολλανδία,όπου αν θυμάμαι καλά δέχονταν Cambridge,ανεξάρτητα από το πότε το είχες πάρει μάλιστα.Κι ένα δυο στην Αγγλία που ζητούσαν όμως και βαθμό (από B και πάνω).
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts.

-Bertrand Russell

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12465
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #27 on: February 10, 2015, 14:23:27 »
Προφανώς και έτσι και κάνει αίτηση στην Ελλάδα, ο δημόσιος υπάλληλος θα γουρλώσει τα μάτια θα τον ρωτήσει \"τι είναι αυτό?\" και θα του πει φέρε μας μεταφρασμένο.

Όπως είπα, (πάλι προσωπικό παράδειγμα) στο γραφείο στρατολογίας που με είχανε κάνει μπαλάκι του ping-pong, η ατάκα ήταν \"δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε/διαβάζουμε αγγλικά, σε ελληνική δημόσια υπηρεσία είσαι. Φέρε τα πάντα στην ελληνική (γλώσσα)\". Τουλάχιστον στην Ελλάδα, είναι ακόμη \"πίσω\" σε αυτόν τον τομέα οπότε με \"παλιό\" καλό δίπλωμα (proficiency, sorbonne κτλ.) δεν πρόκειται ο άλλος να κοιτάξει τις ημερομηνίες.

*

Chronomancy

• The Anachronist
  • Forum MVP
  • 6817
  • Σουρωτήρι
    • View Profile
« Reply #28 on: February 10, 2015, 14:35:59 »
Δράττομαι του τίτλου του θρεντ και ρωτώ. Πρώτη φορά συμπληρώνω CV. Έχει τις οδηγίες πάνω από κάθε ενότητα ως προς το τι να συμπληρώσεις. Αυτές θα τις σβήσω πριν το στείλω? Επίσης, υπάρχει κομμάτι που έχει γενικές γνώσεις. Εκεί βάζω ότι έχω κάνει? Ή πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι όντως εγώ έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο τομέα. Πχ οικοδομή, ελαιοπαραγωγή, αμπελουργία κτλπ

τελευταία ερώτηση(εις): Σε πληροφορική ας πούμε που δεν έχω ecdl και γενικά όπου πρέπει να ορίσεις με λόγια την κατάρτιση τι κλίμακα υπάρχει? Και η φοβία που μου δημιούργησαν οι υπεύθυνες δηλώσεις. Πρέπει να είναι όλα γραμμένα με κεφαλαία?

EDIT: Διόρθωση δεν έχω δουλέψει ποτέ νόμιμα (αδήλωτη :P ). Οπότε μήπως αυτά τα περί γενικών ικανοτήτων και το \"επαγγελματική εμπειρία\" πάνε πακέτο?
This is life! We suffer and slave and expire. That's it!

*

Great0ldOne

• Κουνενικός Νοσταλγός Καριέρας
  • Forum MVP
  • 3628
    • View Profile
« Reply #29 on: February 10, 2015, 14:36:56 »
Quote from: \"Brother Bruce\" post=96294
ΠΑΝΤΟΥ υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.

Το αν θα εξυπηρετηθούμε ως πολίτες από μια δημόσια υπηρεσία όμως, δεν μπορεί να εξαρτάται από το αν θα πέσουμε σε \"καλό\" ή ¨κακό\", στο αν έχει όρεξη επειδή κέρδισε ο ΜΠΑΟΚ ή αν έχει τις μαύρες του επειδή η γκόμενα δε του πήρε πίπα το προηγούμενο βράδυ.

Όταν το επιτρέπει το θεσμικό πλαίσιο, προφανώς και η αντιμετώπιση θα είναι αυτή που περιγράφει ο Hellion - το ζούμε καθημερινά όσοι έχουμε πάρε-δώσε με δημόσιες υπηρεσίες σε τακτική βάση, οπότε τα περί τσουβαλιάσματος τα ακούω βερεσέ.

Η λύση είναι να μην επιτρέπει το θεσμικό πλαίσιο τέτοιες συμπεριφορές, όχι να παρακαλάμε να πέσουμε σε \"καλό υπάλληλο\".