Linux corner

• 176 Replies
  • 5272 Views

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
Re: Linux corner
« Reply #150 on: September 19, 2017, 13:35:32 »
Να στάξω εδώ λίγο φαρμάκι για AMG GPU.
Άσχετη απορία. Είχες radeon ή amdgpu [ή ακόμα χειρότερα είχε ξεμείνει σε κανένα catalyst;]

*

ultimus

• Επαγγελματίας
  • 637
    • View Profile
    • Nerd Cave
« Reply #151 on: September 20, 2017, 14:22:37 »
Να στάξω εδώ λίγο φαρμάκι για AMG GPU.
Άσχετη απορία. Είχες radeon ή amdgpu [ή ακόμα χειρότερα είχε ξεμείνει σε κανένα catalyst;]

amdgpu είχα.

*

vtheofilis

• PC Games, Whiskey & Heavy Metal Δίσκοι
  • Forum MVP
  • 3523
    • View Profile
« Reply #152 on: September 20, 2017, 16:47:13 »
Σε ποια διανομή;

*

ultimus

• Επαγγελματίας
  • 637
    • View Profile
    • Nerd Cave
« Reply #153 on: September 20, 2017, 16:48:49 »
Arch. Σορρυ για το ντιλει!

*

vtheofilis

• PC Games, Whiskey & Heavy Metal Δίσκοι
  • Forum MVP
  • 3523
    • View Profile
« Reply #154 on: September 20, 2017, 17:48:08 »
Σε Mint oi OS της AMD δεν μου έκαναν νούμερα όσον αφορά την σταθερότητα.

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
« Reply #155 on: September 20, 2017, 19:45:46 »
amdgpu είχα.

όσο ξέρω η amdgpu δεν θεωρείται τόσο αξιόπιστη όσο η radeon. Είχες λόγο που την χρειαζόσουν;

*

ultimus

• Επαγγελματίας
  • 637
    • View Profile
    • Nerd Cave
« Reply #156 on: September 20, 2017, 21:51:14 »
Δε θυμάμαι γιατί είχα amdgpu. Νομίζω αυτός ο driver ενδείκνυτο για την κάρτα;

Το πρόβλημα το είχα γιατί έχω 3 οθόνες. Δουλεύοντας μαζί με την onboard gfx τα έβρισκε σκούρα.

Και επίσης, άσχετο με το driver, είχε πρόβλημα το jogl (μια java βιβλιοθήκη που είναι dependency σε ένα πρόγραμμα που φτιάχνουμε) με Mesa driver και AMD κάρτες γενικά (αλλά εκεί φταίει το παρατημένο jogl).

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
« Reply #157 on: September 21, 2017, 05:52:55 »
Δε θυμάμαι γιατί είχα amdgpu. Νομίζω αυτός ο driver ενδείκνυτο για την κάρτα;

Μόνο η AMD το λέει αυτό...

Την amdgpu την φτιάχνει η AMD λειτουργεί μόνο με gcn κάρτες. Την radeon την φτιάχνει η κοινότητα τού ανοικτού λογισμικού χωρίς ουσιαστικά την βοήθεια τής amd (καλύτερα όμως από nouveau που πρέπει να κάνουν αντίστροφη μηχανική και ουσιαστικά αντιμετωπίζουν εμπόδια) και τρέχει σε όλες τις κάρτες. Και οι δύο τρέχουν την mesa, η amdgpu έχει και την επιλογή να τρέξει amdgpu-pro. Η amdgpu θεωρείται [από ποιους; citation needed  :PP] πολύ λιγότερο αξιόπιστη και καλύτερα κανείς απλά να αφήνει την radeon που συνήθως είναι και το default. Από την άλλη η amdgpu προχωράει ταχύτερα σε κάποια νέα χαρακτηριστικά οπότε αν κάποιος τα θέλει τότε πρέπει να πειραματιστεί. Γενικά όσο έχω καταλάβει καλύτερα κανείς να μην κάνει κανένα κόπο και να αφήνει την radeon να κάνει την δουλειά της.

The following users thanked this post: ultimus

*

ultimus

• Επαγγελματίας
  • 637
    • View Profile
    • Nerd Cave
« Reply #158 on: September 21, 2017, 09:35:55 »
Αχα! Και εγώ νόμιζα ότι ο amdgpu (όχι ο amdgpu pro) ήταν ο open source  :silly:
Τώρα έχω τον proprietary της nvidia, 2 μέρες τώρα δε μου έχει κάνει νερά (με την amd συχνά με πετούσε έξω από το session το gnome, έπρεπε να ξανακάνω login).

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
« Reply #159 on: September 21, 2017, 11:00:54 »
Αχα! Και εγώ νόμιζα ότι ο amdgpu (όχι ο amdgpu pro) ήταν ο open source  :silly:
O amdgpu τυπικά είναι open source. Ωστόσο τον φτιάχνει η ίδια η AMD και όχι η κοινότητα.

Ουσιαστικά με την amd στο λίνουξ κανείς έχει μπόλικες επιλογές

α) radeon + mesa
Είναι οι οδηγοί που φτιάχνει η κοινότητα. Αυτό τρέχει λογικά παντού και είναι η πιο ασφαλής επιλογή. Υποστηρίζει και gcn (radeonsi)

β) amdgpu + mesa
Οι οδηγοί που φτιάχνει η ίδια η amd πάνω στούς οποίους μπορεί να πατήσει η mesa και τυπικά αυτός είναι ένας ανοικτού κώδικα συνδυασμός. Υποστηρίζει μόνο gcn και ενδεχομένως δεν είναι τόσο σταθερό όσο η radeon.

γ) amdgpu + amdgpu-pro
Εναλλακτικά μπορεί να τρέξουν και οι κλειστοί amdgpu-pro (ακόμα χειρότερα)

δ) catalyst
Οι παλιοί κλειστοί οδηγοί. Ακόμα χειρότερα. Επιπλέον Δεν υποστηρίζονται καθόλου πλέον στο λίνουξ, Οπότε απαιτούν παλιότερους πυρήνες και Xorg. Στην πράξη αν κάποιος θέλει να τούς τρέξει πρέπει να βάλει Ubuntu 14.04.

Συγκριτικά στην nvidia κάποιος έχει δύο μόνο επιλογές (ανοικτούς neuveau - mesa ή κλειστούς nvidia και γενικά προτείνεται η nvidia) και στην intel υπάρχει μόνο μία επιλογή οι ανοικτοί οδηγοί με την mesa.

Οι intel αν εξαιρέσεις ότι στο λίνουξ δεν παίζει d3d11 φαίνεται να έχουν ξεπεράσει τα windows και το ίδιο ισχύει και για την mesa σε amd. Οπότε η mesa εκτός από nvidia είναι πλέον πολύ ισχυρή επιλογή.

Επίσης η mesa δεν πρέπει να συγχέεται με την vesa. Η vesa είναι επίσης ανοικτοί οδηγοί που κανονικά πρέπει να τρέχουν σε όλες τις κάρτες γραφικών αλλά δεν προσφέρουν καμμία επιτάχυνση. Υπάρχουν καθαρά σαν εφεδρικοί για να έχεις εικόνα αν οι άλλοι οδηγοί στραβώσουν.

Η mesa είναι ανοικτοί κώδικα υλοποίηση τών API πχ OGL, Vulkan ακόμα και D3D που απαιτεί όμως και wine γιατί έχει windows εξαρτήσεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mesa_(computer_graphics)

https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_graphics_device_driver
« Last Edit: September 21, 2017, 11:26:17 by lucinos »

The following users thanked this post: ultimus, mits@kos, Nicholas

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5003
  • Priest in the Church of Bruce
    • View Profile
« Reply #160 on: October 11, 2017, 01:57:09 »
ο μπαρμπα μπρους, ο αρτηριοσκληρωτικος και κολλημενος φιλος μας, πηρε αναπαντεχη αποφαση.
ε, ναι λοιπον, λινουξ στον Μουλαρά, το αγαπημενο και χιλιοταλαιπωρημενο νετμπουκ - κατεβαστήρι του 1,66 ghz με 1 γκιγκα μνημη. μια δεκαετια σβησε - γραφε, κατεβασε, ανοιχτος μερα νυχτα, ειχε πια φτασει στα τελευταια του. σερνοταν στο νετ, εκανε 2-3 ρησταρτ/ημιχρονο στα στρημαρισμενα ματς και γενικα ηταν για αποσυρση. ουσιαστικα νο μπρέινερ η φαση και πολυ το αργησα κιολας, αφου το συγκεκριμενο εργαλειο μονο σερφινγκ και νταουνλοουντ εκανε, ουτε καν ταινιες η μουσικη.
χα, και τωρα νομιζετε οτι θα σας πρηξω με νιουμπαδικες ερωτησεις και αγχη, ε?

οχι βεβαια. οντας περηφανος και πεισματαρης, ξεκινησα μονος μου τον πολεμο. ηδη νιωθω καλυτερος αθρωπος. που να με δεις απο μια γωνια, να φτιανω μπουτοφλασάκια και να δοκιμαζω διανομες, αφου βεβαια εκανα γερο γκουγκλοψαξιμο για τις πιο φιλικες και ελαφριες συγχρονως διανομες. περασαν απ τα ματακια μου τ αδερφια λουμπουντου και ξουμπουντου, ειδα μπόντι και πάπι, αλλά στο τελος κονταροχτυπηθηκαν πεπερμιντ και λινουξ λάιτ με νικητη το τελευταιο. περιμενα τρελλα προβληματα και ασυμβατοτητες. αλλά περα απο ενα θεμα με την απουσια ηχου που επιμενει (ευτυχως δεν τον χρειαζομαι ωστοσο), ολα τ αλλα θεματακια λυθηκαν, προφανως οχι επειδη ηξερα τι εκανα, αλλά με καλο γκουγκλαρισμα και επιμονη.
ενταξει, ειμαι ακομα στο νιουμποχαζογκομενοστάδιο που αλλαζω κερσορες, βρισκω icons και γουωλπειπερς και τεοια χαζα, αλλα οπως ξερουμε ολοι, απο κει σιγα σιγα ξεκιναει το ψαξιμο κι η τριβη.
ηταν σοφη αποφαση, το νετμπουκακι ενταξει, δεν εγινε πυραυλοκινητο, αλλά στεκεται αξιοπρεπεστατα και τα παει μια χαρα.
αυτα. ηταν ενα ανουσιο κατα βαση ποστ, γιατι ψιλοχαρηκα να πω την αληθεια και ηθελα καπου να τα πω.

tl,dr:
ελα, μην το σκεφτεστε. ενας νεος κοσμος περιμενει. αφου τα καταφερε ο μπαρμπας, για σας θα ειναι παιχνιδακι.
(ομως ποσο ανωριμος, ρε φιλε. κερσορα - πιγκουινακι, λεμε... ( https://www.gnome-look.org/p/999807/ )... μην το συζητας, δεν υπαρχει θεραπεια..)
I don't hate people, I just feel better when they aren't around.  C.B.

The following users thanked this post: jimmy213, ultimus, Myrmidonas, gaius germanicus, mits@kos, Chronomancy, Nicholas

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
« Reply #161 on: October 11, 2017, 05:54:07 »
περασαν απ τα ματακια μου τ αδερφια λουμπουντου και ξουμπουντου, ειδα μπόντι και πάπι, αλλά στο τελος κονταροχτυπηθηκαν πεπερμιντ και λινουξ λάιτ με νικητη το τελευταιο.

ο δικός μου νικητής έχει υπάρξει το crunchbang. Επειδή σήμερα crunchbang γιοκ, θα έβλεπα το bunsenslabs.

Επίσης για πραγματικές αρχαιολογίες τότε κανονικό debian με JWM και βάζω ερωτηματικό για DM. (χωρίς DM ουσιαστικά έτρεχα σύγχρονο λίνουξ με ένα αρκετά κανονικό γραφικό περιβάλλον και μια απλή γραφική εφαρμογή και όλα πιάνανε κάτω από 50ΜΒ ram και σε μηχάνημα που κάποτε είχε windows millenium με 256MB RAM έβλεπα μια χαρά youtube.
« Last Edit: October 11, 2017, 05:57:17 by lucinos »

The following users thanked this post: Brother Bruce

*

Brother Bruce

• Forum MVP
  • 5003
  • Priest in the Church of Bruce
    • View Profile
« Reply #162 on: October 11, 2017, 08:51:41 »
ναι, το καταπληκτικο ειναι οτι ουσιαστικα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου ακομα και με ελαχιστη ραμ. ενταξει, υπηρχαν αρκετες πιο γυμνοκόκαλες distributions, αλλα αφου ειχα την "πολυτελεια" να τρεχω ενα γκιγκα μνημη, διαλεξα κατι πιο "φανταχτερό".
τι να λεμε ? το tiny core αν θυμαμαι καλα ζηταει μονο 128 mb και το DSL (damn small linux..  :D ), ο πρωταθλητης της ελαφροτητας, λενε οτι μπορει να τρεξει με 16 mb μνημη...
I don't hate people, I just feel better when they aren't around.  C.B.

The following users thanked this post: mits@kos

*

lucinos

• Επαγγελματίας
  • 517
    • View Profile
« Reply #163 on: October 11, 2017, 09:11:04 »
ναι, το καταπληκτικο ειναι οτι ουσιαστικα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου ακομα και με ελαχιστη ραμ. ενταξει, υπηρχαν αρκετες πιο γυμνοκόκαλες distributions, αλλα αφου ειχα την "πολυτελεια" να τρεχω ενα γκιγκα μνημη, διαλεξα κατι πιο "φανταχτερό".
τι να λεμε ? το tiny core αν θυμαμαι καλα ζηταει μονο 128 mb και το DSL (damn small linux..  :D ), ο πρωταθλητης της ελαφροτητας, λενε οτι μπορει να τρεξει με 16 mb μνημη...

Το Crunchbang για μένα ήταν φανταχτερό. Και ακόμα και ένα vanilla Debian με JWM δεν είναι φανταχτερό αλλά παραμένει ένα «κανονικό» και σύγχρονο λίνουξ.

Υπερελαφρές διανομές όμως όπως το tiny core και το DSL όμως δεν είναι καθόλου το ίδιο και για μένα δεν μετράνε καν αφού ουσιαστικά δεν υποστηρίζονται. Σε έναν παλιό pentium 1 πχ έτρεξε Feather Linux αλλά τι να το κάνω όταν δεν υποστηρίζεται καθόλου. Οπότε αν ο υπολογιστής δεν ανήκει σε αυτόν τον αιώνα απλά ξεχνάς το λίνουξ. Οι υπολογιστές από περίπου το 2000 μπορούν όμως να τα καταφέρουν ακόμα και σήμερα.

The following users thanked this post: mits@kos

*

gaius germanicus

• Hardcore
  • 1695
  • lvl 30 Paladin of Helm
    • View Profile
« Reply #164 on: October 11, 2017, 21:36:30 »
Ο γέροντα η ευχή,απο παιχνίδια δοκιμασίες τίποτα μάστερ μπρους?
Μην με ρωτήσεις μονο τι παιχνίδια γιατί θα έχουμε δράματα.
Ενα μπουκάλι Τζόνυ
Την μοναξιά σκοτώνει
Μέσα σε λιγα λεπτά
Γίνεσαι εντελώς καλα