{SOLVED} Ζώντας το 4Κ Όνειρο (Shredders Are Welcome)

• 343 Replies
  • 10889 Views

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*

Nicholas

• Επαγγελματίας
  • 877
    • View Profile
Re: {SOLVED} Ζώντας το 4Κ Όνειρο (Shredders Are Welcome)
« Reply #75 on: September 06, 2017, 11:34:33 »
Δεν υπαρχει τιποτα που να μην τρεχει η 970. Μπορει σε 1440p να μην εχει σταθερα 60 fps σε ultra settings σε ολα τα παιχνιδια ομως ακομα δεν υπαρχει κατι που να τρεχει μονο σε καλυτερες καετες. Σε οσα φορουμς vr παιχνιδιων εχω διαβασει σε steam και αλλου ολοι λενε οτι εχουν δοκιμασει και την 970 και τρεχουν VR . Το χω ψαξει καλα.  Αν ομως ειναι δωσω 700 ευρω για VR ε οχι δεν αξιζει. Με τα ιδια λεφτα περνω αυτην GTX 1080 TI  https://mustshop.gr/category-1722/hardware/kartes-grafikon/msi-11gb-d5x-gtx-1080-ti-armor-11g-oc.html?sl=el 
Και ναι δεν υπαρχουν ακομα ΑΑΑ παιχνιδια που να υποστηριζουν VR αρα τι να το κανεις? Εδω ο χοντρος που πηρε GTX 1080TI και ουτε αυτος ενδιαφερεται για VR  που συζητησαμε.
Η αλήθεια είναι πως η 970 είναι το minimum για να έχεις VR.
Η αλήθεια είναι επίσης ότι υπάρχουν παιχνίδια ΑΑΑ που υποστηρίζουν VR (π.χ. Elite Dangerous).

Το αν θέλεις ή δεν θέλεις μια διαφορετική εμπειρία στο gaming είναι κάτι καθαρά προσωπικό, οπότε δέχομαι το επιχείρημα σου, ότι δεν σου λέει τίποτα το VR.
Λες πως θα έδινες 700 ευρώ για μια 1080Ti. Από την στιγμή που όπως λες (και συμφωνώ) "η 970 παίζει τα πάντα" γιατί να πάρεις την 1080Ti? Μια χαρά βολεύεσαι και με την 970.
(Εδώ βέβαια πρέπει να πούμε πως και με τον προηγούμενο επεξεργαστή σου, έπαιζες τα πάντα, οπότε δεν υπήρχε λόγος να αλλάξεις...)

Υ.Σ. Φαντάσου ότι Ryzen, GTX 1080Ti και άλλα διάφορα ωραία τα έχουν και άλλοι στο forum και σου την λένε.... VR όμως? Θα την βγεις σε όλους!!!!! :D
Εγώ θα κάνω όνειρα κι αληθινά ας μη γίνουν,
μου φτάνει που προσπάθησα, όνειρα να μη μείνουν.

*

Great0ldOne

• Κουνενικός Νοσταλγός Καριέρας
  • Forum MVP
  • 3730
    • View Profile
« Reply #76 on: September 06, 2017, 11:39:54 »
Και VR έχει κι άλλος στο forum, μην κοιτάς που δεν εκδηλώνεται.
« Last Edit: September 06, 2017, 11:41:45 by Great0ldOne »

The following users thanked this post: mits@kos, Nicholas

*

Nicholas

• Επαγγελματίας
  • 877
    • View Profile
« Reply #77 on: September 06, 2017, 11:44:31 »
Και VR έχει κι άλλος στο forum, μην κοιτάς που δεν εκδηλώνεται.
Πφφφφ άκυρο το επιχείρημά μου τότε Σρέντερ. Επένδυσε τα 700€ σε κάτι άλλο (οθόνη UHD μήπως? :hmm:)
Εγώ θα κάνω όνειρα κι αληθινά ας μη γίνουν,
μου φτάνει που προσπάθησα, όνειρα να μη μείνουν.

*

mits@kos

• Hardcore
  • 1142
  • We are Anorimous, we are Luigion
    • View Profile
« Reply #78 on: September 06, 2017, 11:45:04 »
Έλα να βγαίνουν τα πόθεν έσχες των μελών στη φόρα, άκου εκεί VR και 1080Ti σε χώρα με 586 καθαρά βασικό.

Spoiler: show
 :gappa:
"Zelda looked at the chimney sweep. Her father, the vicar, wouldn't be home for hours..."

The following users thanked this post: jimmy213, Tommy, Nicholas

*

Great0ldOne

• Forum MVP
  • 3730
    • View Profile
« Reply #79 on: September 06, 2017, 11:50:31 »
Με έπιασες, είμαι εγώ, και φυσικά είναι αγορασμένα με μαύρο χρήμα και τριγωνικές συναλλαγές με τράπεζες στη Σιγκαπούρη.

Βέβαια, όταν λέω "έχω VR", μπορεί και να εννοώ "το σκέφτομαι να αγοράσω κάποια στιγμή στα επόμενα δέκα χρόνια". Ή ίσως και να εννοώ "δεν έχω σκοπό να αγοράσω ποτέ, αλλά ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ, ΕΝΤΑΞΕΙ;"

Επειδή και οι τρεις παραπάνω προτάσεις σε εισαγωγικά για τον Σρέδερ είναι ταυτόσημες, μπορώ να επιλέγω να χρησιμοποιώ την πρώτη σε συζητήσεις μαζί του.

The following users thanked this post: Borracho, Myrmidonas, mits@kos, grotenfrod

*

SHREDDER

• Σήφης Σρεντεράκης Οροκουσάκης
  • Foot Clan Ninja Leader
  • Forum MVP
  • *
  • 2445
    • View Profile
« Reply #80 on: September 09, 2017, 16:14:53 »
Σε πιασαμε λοιπον? Ποιο VR εχεις και ποσο το πηρες? Με το ζορι κρατιεμαι να μην παρω GTX 1080 TI MSI ARMOR και αλλα 16 GB RAM για να μαθει ο Borracho οτι δεν μπορει να τα βαζει με τον Σρεντερ. Πραγματικαδεν ξερω αν την ημερα που θα ανακοινωσει οτι πηρε και την 4κ οθονη αν θα μπορεσω να κρατηθω και αλλο η αν θα παρω αμεσως εκεινη την στιγμη την καλυτερη καρτα που θα υπαρχει!
cpu: Ryzen 1700 3.0 ghzram:16 gb ddr4 3200 mhz cl15 gskill jaw ripper gpu: GTX 970 G1 GAMING 4 GB PSU:CORSAIR CX750M WATT  HDD1::1000gb HDD2:320 gb
os: Windows 10 pro 64 bit monitor:DELLP2416D MB: ASUS PRIME X370 PRO

The following users thanked this post: Borracho

*

Steel_Havoc

• 5* Meating Member
  • Forum MVP
  • 3718
  • Live by Sword Die by Sword
    • View Profile
« Reply #81 on: September 09, 2017, 16:34:12 »
Mην πιέζεσαι Σρέντερ καθώς και να φτάσεις την ψύχωση του Μποράτσου το μπάτζετ του είναι απλησίαστο ακόμα και για βαρώνους της νύχτας σαν εσένα
The only thing to fear is running out of beer

The following users thanked this post: Borracho, Brother Bruce, Adhan, Epitaph, Myrmidonas, tony crow, mits@kos, grotenfrod

*

Cercaphus

• Hardcore
  • 1782
  • Hardcore Modder
    • View Profile
« Reply #82 on: September 09, 2017, 17:32:04 »
Mην πιέζεσαι Σρέντερ καθώς και να φτάσεις την ψύχωση του Μποράτσου το μπάτζετ του είναι απλησίαστο ακόμα και για βαρώνους της νύχτας σαν εσένα
ΛεΛ
"Η ελευθερία είναι μόνο για τους αντιφρονούντες" - Rosa Luxemburg

"You cannot buy the revolution. You cannot make the revolution. You can only be the revolution. It is in your spirit, or it is nowhere" - Ursula K. Le Guin

*

mits@kos

• Hardcore
  • 1142
  • We are Anorimous, we are Luigion
    • View Profile
« Reply #83 on: September 09, 2017, 20:44:10 »
Πάρε Armor με το άθλιο σύστημα ψύξης και το άπειρο throttling να γελάσουμε λίγο, πλιζ.
"Zelda looked at the chimney sweep. Her father, the vicar, wouldn't be home for hours..."

*

devilride

• The Doc
  • Hardcore
  • 1190
  • the doc
    • View Profile
« Reply #84 on: September 09, 2017, 21:00:41 »
ΔΕΝ σας καταλαβαινω συμφορουμιτες μου...
γιατι τη μπαινετε ετσι στο σρου ντου...
το οτι εχει ενα συστημα που κυριολεκτικα σερνεται δεν οφειλεται στον ryzen του..ουτε στην 970 του...
το οτι εχει σκληρους δεκαετιας επανω που θελουν 3 ωρες να φορτωσουν λειτουργικο
κ μια ολοκληρη περιφορα της σεληνης γυρω απο τη γη για ενα παιχνιδι δε σας λεει τιποτα???
 :PP :PP :PP :PP
παρε αγορι μου ενα δισκο της προκοπης που στο νημα εισαι να βλεπεις τα bad sectors να ερχονται
σα βροχη με τη χρηση που τους κανεις/εκανες
cpu i7 4790k / raijintek nemesis
m/b:Gigabyte Z87X-OC
ram:corsair vengeance pro 4x4gb@2133mhz cl9
gpu: 2x GALAX GTX 1080 HOF edition -SLI
hd: OCZ RD400 NVMe AIC 512GB-OS , samsung ssd 850 evo 500gb ,seagate 1tb SSHD
psu : EVGA supernova G2 1000W
case:aerocool xpredator evil
monitor :40' 4k LG UB800V

*

Captain Kal

• Επαγγελματίας
  • 599
    • View Profile
« Reply #85 on: September 09, 2017, 21:53:27 »
Σε πιασαμε λοιπον? Ποιο VR εχεις και ποσο το πηρες? Με το ζορι κρατιεμαι να μην παρω GTX 1080 TI MSI ARMOR και αλλα 16 GB RAM για να μαθει ο Borracho οτι δεν μπορει να τα βαζει με τον Σρεντερ. Πραγματικαδεν ξερω αν την ημερα που θα ανακοινωσει οτι πηρε και την 4κ οθονη αν θα μπορεσω να κρατηθω και αλλο η αν θα παρω αμεσως εκεινη την στιγμη την καλυτερη καρτα που θα υπαρχει!

Αν και δεν μου αρέσει, να επαναλαμβάνομαι, δεν άντεξα ο καψερός!!!

The following users thanked this post: Borracho

*

Great0ldOne

• Forum MVP
  • 3730
    • View Profile
« Reply #86 on: September 10, 2017, 02:53:45 »
Ποιο VR εχεις

Ποιο; Lol, όλα - τι με πέρασες, κάνα foot soldier να κάνω μισοδουλειές όσο το αφεντικό μου τρώει ξύλο από μεταληγμένες χελώνες;

και ποσο το πηρες?

Ρε δες πού μπλέξαμε, με το ΣΔΟΕ του ragequit. Θα σου απαντούσα ρε Σρέδερ, αλλά κάπου χάθηκα κι εγώ ο ίδιος με το εκλεκτό μείγμα από δολάρια Σιγκαπούρης, ζλότι, ρούβλια και bitcoin που κανόνισε ο χρηματιστής μου στο Λίχτενσταϊν.   

The following users thanked this post: Borracho, Epitaph, mits@kos, grotenfrod, Nicholas

*

devilride

• The Doc
  • Hardcore
  • 1190
  • the doc
    • View Profile
« Reply #87 on: September 10, 2017, 03:11:39 »
παντως το ριφτ το βρισκεις πλεον κατω απο 400 eu (DK version)
δε χρειαζεται να γραψει 700αρια το κοντερ..
λεμε τωρα... :PP
cpu i7 4790k / raijintek nemesis
m/b:Gigabyte Z87X-OC
ram:corsair vengeance pro 4x4gb@2133mhz cl9
gpu: 2x GALAX GTX 1080 HOF edition -SLI
hd: OCZ RD400 NVMe AIC 512GB-OS , samsung ssd 850 evo 500gb ,seagate 1tb SSHD
psu : EVGA supernova G2 1000W
case:aerocool xpredator evil
monitor :40' 4k LG UB800V

*

Borracho

• Where The Water Tastes Like Wine
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 9542
  • If you've been, then you'll know.
    • View Profile
    • Ragequit.gr
« Reply #88 on: September 10, 2017, 11:29:59 »
Πραγματικά έχω κάνει νέο σκώτι από το γέλιο με το νήμα:)

Σρέδερ, έχω άσχημα νέα. Τώρα που μιλάμε, έρχεται από Γερμανία Acer Predator 4K/IPS/G Sync. 540 ρούβλια, ριφέρμπισντ. Σκάνε διαρκώς τέτοια κομμάτια στο ebay, οπότε οργανώσου, δεν είναι δυνατόν άνθρωπος που ακόμα δεν έχει τερματίσει το Σένουα, να έχει δυνατότερο μηχάνημα από σένα!

*

SHREDDER

• Σήφης Σρεντεράκης Οροκουσάκης
  • Foot Clan Ninja Leader
  • Forum MVP
  • *
  • 2445
    • View Profile
« Reply #89 on: September 10, 2017, 16:17:13 »
Αρα πρεπει να αρχισω να ετοιμαζομαι και εγω σιγα σιγα για GTX 1080TI η GTX 1180 που θα βγει ανοιξη 2018. Δεν εχεις δυνατοτερο μηχανημα απο εμενα γιατι εγω πηρα επεξεργαστη μνημη και μητρικη απο τον Μαρτιο οταν εσυ ειχες ακομα core i5 2500k και DDR3. Επισης πηρα 1440p οθονη απο περσι ενω εσυ καθυστερησες ενα χρονο και 2 μηνες. Δεν αντεξα να κανω υπομονη να βγουν καλυτερες καρτες για 4κ ultra settigns 60+ fps και πηρα 1440P. Αν μπορουσα να περιμενω θα επαιρνα 4κ οθονη με GTX 1180 αλλα επρεπε να αντιμετωπισω τον κονσολα με το μεγαλο μουσι που περσι τον Ιουνιο μου ανακοινωσε οτι θα παρει το πρωτο του pc και με 1440p οθονη..... 3 εβδπμαδες αργοτερα πηγα και πηρα 1440p ! Αν δεν ηταν αυτος μπορει και να μην ειχα κανει τιποτα. Η να επαιρνα 4κ και ας επαιζε σε 30 fps max settings. Εσυ ομως αντεξες πιο πολυ απο εμενα στο αθλο 1080p ενω εγω οχι.  Και ο σκληρος δικσκος που εχω τωρα ο 1 ΤΒ ειναι του 20111 οχι του 2006. Του 2006 ειναι ο αλλος που τον πουλαω επειδη δεν μπαινει σε αυτη τη μητρικη. Σε κανα μηνα θα παρω WD BLUE 7200 RPM 2 Η 3 ΤΒ αλλα μαλλον 2 TB για να αντικαταστησω τον 320 GB. Και οπως ειπα οσο μπορει η 970 να παιζει σε ultra 1440p δεν χριεαζεται αν την αλλαξω .
cpu: Ryzen 1700 3.0 ghzram:16 gb ddr4 3200 mhz cl15 gskill jaw ripper gpu: GTX 970 G1 GAMING 4 GB PSU:CORSAIR CX750M WATT  HDD1::1000gb HDD2:320 gb
os: Windows 10 pro 64 bit monitor:DELLP2416D MB: ASUS PRIME X370 PRO

The following users thanked this post: Borracho, grotenfrod