ΠΑΜΠΤΖΙ

• 19 Replies
  • 517 Views

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*

soad667

• Necromancer Supreme
  • Forum MVP
  • 3972
    • View Profile
ΠΑΜΠΤΖΙ
« on: January 12, 2018, 20:09:19 »
Από κουβέντα στη κουβέντα και από σνομπάρισμα σε σνομπάρισμα επειδή ήταν πολύ κουλ και μέηνστρημ για μας, κάπως επικράτησε η λογική και πηδήξαμε στο τρενάκι του έπους δίχως προηγούμενο O.o που έχει σαρώσει τα πάντα στο πισί. Σύντομα και στις κονσόλες.

Μία μέρα μετά σκάει η πρήμιουμ του Μπάτολφλιτ 1 με μόλις 5 ευρώ πάνω και αναρωτιόμασταν αν έπρεπε να κάνουμε φέησπαλμ ή όχι, μιας και ρηφούντ από ίνσταντ απλά δεν. 2-3 ματσάκια αργότερα όμως και πειστήκαμε ότι ίσως η αγορά του Μπάτολ να ήταν πιο στανταράκι, αλλά αυτά που κάνει το ΠΑΜΠΤΖΙ τα κάνει τόσο γαμάτα που δεν μας χάλασε και καθόλου στη τελική.

Αυτό το πηδάω σε ένα νησί 8κμ φορώντας μόνο το βρακί μου παρέα με άλλα 99 άτομα, σόλο ή ομάδες μέχρι 4 άτομα, αποδείχτηκε μακράν πιο εθιστικό απ' όσο περίμενα όταν το κουράσαμε τόσο στη κουβέντα και είπαμε να το πάρουμε να δούμε τι μλκ είναι. Οι τεράστιοι χάρτες, η τελείως τυχαία τοποθέτηση ρούχων, όπλων κτλ, τα οχήματα, ο αγώνας με το χρόνο και το φονικό πλέγμα που κλείνει ολοένα και περισσότερο, δημιουργούν ένα τζαμάουα πακέτο. Γραφικάρες οκ έχω δει και καλύτερες, αλλά κακές δεν τις λες με την καμία. Κι ας γελάνε και τα μουστάκια του Μπάτολφλιτ με αυτό. Οι ήχοι από την άλλη με άφησαν μλκ, δεν περίμενα να τους εκτιμήσω έτσι. Το παιχνίδι που γίνεται μαζί τους, με τα βήματα, το σπάσιμο των τζαμιών, τους πυροβολισμούς που ακούγονται από του διαόλου τη μάνα όταν πέφτουν, ή σε σοκάρουν πραγματικά όταν τους ακούς δίπλα σου.. Δεν θυμάμαι άλλο μούλτι τίτλο να μου έκανε τόση εντύπωση σε αυτό. Βοηθάει αρκετά και το
ότι η λογική του παιχνιδιού ευνοεί τον κλεφτοπόλεμο, ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις μπροστά σου, αν πέρασε άλλος από τα σπίτια που ελέγχεις για λουτ, αν είναι ακόμα εκεί κτλ. Αγωνία και σασπένς, όχι μλκς.

Έχει και άλλες μικρομλκς που κάθονται θετικά στο μάτι, πινελιές χαρντκορίλας σε χειρισμό και λειτουργίες. Αλλά οκ, η ουσία είναι ότι απορείς πως διάολο έπιασε τόσο πολύ από το πουθενά αυτό, αλλά είναι καλό παιχνίδι και αυτό είναι που μετράει. Κάτι σαν την μλκ με την μπαλίτσα και τα αυτοκινητάκια, αν κι εδώ η επιτυχία ήρθε ομολογουμένως πιο μαζικά και απότομα.
« Last Edit: January 12, 2018, 20:11:29 by soad667 »

The following users thanked this post: f2bnp, elric, grotenfrod, J.Lynx, Chosen Undead

*

grotenfrod

• Stargazer
  • Glorious Pseudohardcore Intern
  • Forum MVP
  • 3170
  • Γοδεφρείγος
    • View Profile
Re: ΠΑΜΠΤΖΙ
« Reply #1 on: January 12, 2018, 20:19:00 »
Την λογική του Πατλ Ρουαγιάλ ή του Χάγκερ Γκεημς απορώ που δεν την είχαν ως τώρα πιάσει σε παιχνίδι μιας και κραύγαζε πως είναι φτιαγμένη γι' αυτό. Δελεαστικό ως ιδέα, κάποια στιγμή θα δοκιμαστεί αν ισχύει πως βιώνεις τόσο έντονες καταστάσεις. Είδα τις προάλλες και ένα άλλο ftp με την ίδια λογική που δεν θυμάμαι πως το έλεγαν, κάτι σε χιονίστρα/κρυοπάγημα.
"It's in the frakking ship"

The following users thanked this post: soad667

*

J.Lynx

• Aviator
  • Forum MVP
  • 2298
    • View Profile
« Reply #2 on: January 12, 2018, 22:06:39 »
Θα το τσιμπήσω και εγώ κάποια στιγμή. Από την στιγμή που μου αρέσει το Battle Royale του Fortnite δεν παίζει να μην μου αρέσει και αυτό. Εξάλλου το Fortnite είναι στεγνή αντιγραφή :P

Και ας μην ξεχνάμε, το πρόβλημα δεν είναι το πάμτζι ή το κάθε πάμτζι. Το πρόβλημα είναι τα κουτσούβελα που παίζουν Μόνο αυτά. Καταραμένη νεολαία.... Εμείς στην ηλικία σας δεν μπορούσαμε να μιλάμε στο τηλέφωνο και να είμαστε και στο ιντερνετ μαζι.... Αααα και τα παιχνίδια τότε ήταν πραγματικά παιχνίδια. Όχι σαν τώρα με αυτά τα γραφικά που......

The following users thanked this post: JonIrenicus, grotenfrod, Chosen Undead

*

JonIrenicus

• The Krait, Post-Kunena New Feature
  • Forum MVP
  • 6795
  • Extremis Malis Extrema Remedia
    • View Profile
« Reply #3 on: January 13, 2018, 00:05:40 »
Όλοι θα το τσιμπήσουμε. Απλά ο βοσκός δεν έδωσε εντολή ακόμα.
CASE: Phanteks Enthoo Pro White Window
PSU: EVGA SuperNova G2 850W
CPU/Cooler: i7-4790k/Cryorig R1 Universal
M/B: MSI z97s Krait
RAM: Kingston 16gb HyperX Fury White
GPU: EVGA gtx 1080 FTW
SSD: Samsung 850 evo 250gb
MONITOR: 2xDell U2715H
M/K: Razer Naga/ Blackwidow v2
HEADSET: Razer Kraken 7.1

The following users thanked this post: Havanezos, grotenfrod, J.Lynx, Chosen Undead, Nicholas

*

f2bnp

• Hardcore
  • 1602
    • View Profile
« Reply #4 on: January 13, 2018, 05:40:09 »
Ομολογουμένως προσφέρουν επικές στιγμές, αλλά και άπειρες ώρες όπου απλά δεν γίνεται τίποτα. Ζούμε όμως για αυτές τις μεγάλες στιγμές, είχα λιώσει το H1Z1 όταν είχε γίνει της μόδας και τώρα μεταπήδησα και στο ΠΑΜΠΤΖΙ ύστερα από χριστιανικό μοίρασμα φίλου (family share). See you in the field!

The following users thanked this post: soad667, grotenfrod, Chosen Undead

*

soad667

• Necromancer Supreme
  • Forum MVP
  • 3972
    • View Profile
« Reply #5 on: January 13, 2018, 12:30:20 »
Μιλώντας για κουτσούβελα και τις σκοτεινές ορέξεις τους :P, θετικό για κάποιους, αρνητικό για κάποιους άλλους ότι το γκέημ δεν έχει καν τεξτ τσατ. Δεν βγάζει την παραμικρή τοξικότητα δηλαδή, παρά το τεράστιο πουλ παικτών που εγγυημένα περιλαμβάνει κάθε καρυδιάς καρύδι. Μόνο βόις κι αυτό μπαίνει σε ομαδικό μοντ αν θες, ή ακόμα καλύτερα το κλείνεις τελείως και βάζεις ντισκόρντ. Βοηθάει και στο ιμέρσιο να μην ακούς ράντομ ουρλιαχτά στα μικρόφωνα ή γενικά 100 άτομα στο σέρβερ, άλλοι να τρώνε, άλλοι να ανασαίνουν, άλλοι να μαλώνουν με τη τηλεόραση, τη γυναίκα ή τη μάνα τους.. :thumbsup:

Και ναι, οι στιγμές που δε γίνεται τίποτα σε σχέση με αυτές που γίνεται κάτι είναι κάμποσες. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πόσο επιθετικός ή καμικάζι θες να είσαι. Για φουλ τακτική και πιθανότητες επιβίωσης, πρέπει να είσαι και λίγο κότα πάντως. Λίγο όμως, γιατί μετά θα είναι για ναρκωτικά το γκέημ. Αλλά έτσι χτίζεται το ιμέρσιο και η αγωνία για τις μεγάλες στιγμές. Που είναι ακόμα μεγαλύτερες αν σου κάτσουν. :deal:
« Last Edit: January 13, 2018, 12:32:53 by soad667 »

The following users thanked this post: Chosen Undead

*

Tsok

• Forum MVP
  • 5664
    • View Profile
« Reply #6 on: January 13, 2018, 14:19:37 »
Αντε ρε πρόβατα

The following users thanked this post: jimmy213, soad667, elric, Bald_Killer_Clone

*

Bald_Killer_Clone

• Hardcore
  • 1034
    • View Profile
« Reply #7 on: January 13, 2018, 14:44:42 »
Το ΠΑΜΠΤΖΙ ουσιαστικά ήταν ένα ημιτελές game, το πέταξε ο άλλος στο steam μπας κ βγάλει κάνα μεροκάματο από τα πρόβατα κ στο άκυρο κατέληξε να δημιουργήσει τον πατέρα του Battle Royale genre κ να κάνει περισουσία.

Το ερώτημά μου είναι, μετά από τόσο καιρό κ χρήματα, πόσο optimized είναι το game? Τι φιλοδοξίες έχει για το game του ο κύριος ΠΑΜΠΤΖΙ? Θυμάμαι μάλιστα που είχε κάνει κάτι ιστορίες πριν αρκετούς μήνες περι ''πατέντας'' του genre στα games.

Εγώ περιμένω να δω τα The Hunt Showdown κ Escape From Tarkov.

*

tommas

• Επαγγελματίας
  • 304
  • Sitting upon the Golden Throne
    • View Profile
« Reply #8 on: January 13, 2018, 18:02:21 »
Θεωρητικά και το Η1Ζ1 μπορεί να κατηγοροιοπηθεί ως battle royale απλώς το PUBG εισήγαγε τον κύκλο που κλείνει και υποχρεώνει τους παίχτες να αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον. Αυτό βέβαια εισάγει έναν παράγοντα RNG που άλλους τους εξιτάρει και άλλους τους γυρνάει το  μυαλό (your mileage may vary που λένε). Δεν είναι κακό παιχνίδι αλλά έχει τα αρνητικά του όπως αλλοπρόσαλλο (όχι κακό ή unoptimised) performance και αρκετή δόση, από ό,τι διαβάζω τελευταία, cheaters.

Πιστεύω πάντως, πως μακροπρόθεσμα για να φτουρήσει, πρέπει να παίζεται με ομάδα.

*

soad667

• Necromancer Supreme
  • Forum MVP
  • 3972
    • View Profile
« Reply #9 on: January 13, 2018, 22:35:34 »
Πουρ τσοκ, θα έχει ανοίξει καμιά 500 κρέητς, δεν του έκατσε ακριβό ρουχαλάκι και κλαίει..

Αυτή η ραντομίλα είναι δίκοπο μαχαίρι μεν, αλλά οκ, κυρίως διώχνει τους εξαιρετικά κομπέτιτιβ τύπους που τα θέλουν όλα συμμετρικά και ίδια κάθε φορά. ΝεοΤόκυο χουλς φορ λάιφ. :pcmr:

Τσήτερς που ακούγονται παντού δεν έχω δει καν στα καμιά 10-15 ματσάκια που κάναμε. Εκτός αν ήταν πολύ στελθ, αλλά όπως και να έχει την εμπειρία μου δεν την χάλασε κάτι τέτοιο. Αν χάσαμε εξαιτίας αυτού, ας είναι, εφόσον δεν βγάζει μάτι. Υποψιάζομαι ότι κυρίως ισχύει το κλασσικό: αν κερδίζεις είναι από σκιλ, αν χάνεις είναι τσήτερ ο άλλος. Άσε που τα έχουν βάλει με την Κίνα, βλέπουν κινέζο στο γκέημ, ρηπόρτ γιατί αναπνέει τον ίδιο αέρα με τους υπόλοιπους. Ένα ρέτζιον λοκ καλό θα ήταν πάντως, κυρίως λόγω πινγκ.

Από επιδόσεις, γενικά πάει νεράκι. Αν και με μερικές υποχωρήσεις και πολύ αραία τρώει κάτι μίνι εγκεφαλικά. Είναι σκυλί πάντως, και λογικά συμβαίνει λόγω χάρτη, των πολλών ατόμων και το ότι πρέπει να συγχρονίζει τόσα πράγματα ταυτόχρονα σε όλο το κακό χαμό. Κουστομαϊζέσια για όλους τους παίκτες, τα λουτ, τα ντροπς, αφήνει ο καθένας ότι να 'ναι όπου του καπνίσει κτλ. Μακάρι να βελτιωθεί, γιατί το να ξεπέσουμε στις μεσαίες προς χαμηλές γραφικάρες δεν είναι επιλογή.

Και η εμπειρία γαμεί μακράν περισσότερο ως ομάδα όντως. Γουστάρω και σόλο αν τύχει να μην είναι κανείς τριγύρω, αλλά το να αλληλοκαλύπτεσαι με φίλο, το ψάξιμο του σπιτιού αλά ελίτ ομάδα δωμάτιο δωμάτιο κτλ δεν συγκρίνεται. Να κάνεις ότι ξέρεις από τακτικές, ασχέτως αν θα χάσεις στο πρώτο φρικιό αντίπαλο που θα συναντήσεις. Άλλα γούστα..

The following users thanked this post: J.Lynx

*

f2bnp

• Hardcore
  • 1602
    • View Profile
« Reply #10 on: January 13, 2018, 22:51:57 »
Θεωρητικά και το Η1Ζ1 μπορεί να κατηγοροιοπηθεί ως battle royale απλώς το PUBG εισήγαγε τον κύκλο που κλείνει και υποχρεώνει τους παίχτες να αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον.

Αυτό δεν ισχύει, υπήρχε και στο H1Z1 (με την λογική θανατηφόρου αερίου) και λογικά υπήρχε και παλιότερα στο DayZ αλλά επειδή δεν το έχω παίξει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

*

Arwindan

• The Wanderer
  • Hardcore
  • 1802
    • View Profile
« Reply #11 on: January 14, 2018, 15:06:49 »
Μόλις το αγόρασα και εγώ
Spoiler: show

The following users thanked this post: JonIrenicus, soad667, elric, Havanezos, grotenfrod

*

soad667

• Necromancer Supreme
  • Forum MVP
  • 3972
    • View Profile
« Reply #12 on: January 14, 2018, 16:17:27 »
Η πολύ χρήσιμη πληροφορία της ημέρας. Χθες βρήκα σνάιπερ και μόλις είδα τους μηχανισμούς που έχει για το μπούλετ ντροπ, το κράτημα της αναπνοής και τον μηδενισμό της διόπτρας, ερεθίστηκα άσχημα. :pope: :pcmr:

The following users thanked this post: f2bnp, elric

*

Tsok

• Forum MVP
  • 5664
    • View Profile
« Reply #13 on: January 14, 2018, 16:54:38 »
Σόδα τα κουτιά τα πωλούσα 0.50 ευρώ στο στιμ, 2 κουτιά κάθε εβδομάδα.

Ένα φιλαράκι μου άνοιξε κουτί πριν δύο μέρες και το έδωσε κάτι που κάνει στο μάρκετ 780 ευρώ μάγκες... εδιτ: 980 ευρω

Και επειδή είσαι γατάκι, μπήκα μόλις να ανοίξω κουτί (και είδα ότι θέλει κλειδί πλέον). Πήρα δύο ευρώ το κλειδί και μου έδωσε αυτό http://steamcommunity.com/market/listings/578080/Training%20Pants%20%28Light%20Blue%29

14.50 ευρω  :PP
« Last Edit: January 14, 2018, 19:01:52 by Tsok »

The following users thanked this post: elric, grotenfrod, Chosen Undead

*

soad667

• Necromancer Supreme
  • Forum MVP
  • 3972
    • View Profile
« Reply #14 on: January 14, 2018, 19:02:34 »
Ήδη έχω πουλήσει 4-5 κουτιά, το ξέρω. Έχω κάνει σεμινάριο και στην υπόλοιπη ομάδα για αυτό. Ντεσπεράντο μου έριξε κι εμένα, αλλά το πούλησα στα 4-5 ευρώ που πήγαινε. Δεν το άνοιξα να ρισκάρω μπας και πέσει τίποτα καλό. Εξάλλου οι πιθανότητες για τα ακριβά ρούχα είναι κάτι 0.01 και 0.02% απ' ότι λένε και οι ίδιοι. Ας ρισκάρουν άλλοι, το 5ευρο μια χαρά είναι. Και το νέο δωρεάν κουτί 2μισι με 3 ευρώ πάει για την ώρα, επίσης τα πουλάω απευθείας.

EDIT:
μπήκα μόλις να ανοίξω κουτί (και είδα ότι θέλει κλειδί πλέον)

Κλειδί θέλει μόνο για το ένα από τα 4 κρέητς, το ντεσπεράντο. Τα δύο παλιά και το καινούριο που βγήκε μαζί με το ντεσπεράντο προχθές, εξακολουθούν να ανοίγουν τζάμπα. :drinks:
« Last Edit: January 14, 2018, 19:11:03 by soad667 »