Βιβλια

• 676 Replies
  • 22672 Views

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

*

Pain

• Forum MVP
  • 3118
    • View Profile
Re: Βιβλια
« Reply #660 on: July 31, 2017, 15:50:17 »
Τον Κοριολανο δεν τον έχω διαβάσει. Ο δε Μακμπεθ μου άρεσε πολύ και είναι από τα έργα που θα ήθελα να δω στο θέατρο κάποια στιγμή και όχι στον κινηματογράφο.
Πρέπει να το διαβάσεις, θα σου αρέσει και αυτο. Από θεατρικά έργα, ακόμα κλαίω που έχασα Μαρκουλάκη σε πρωταγωνιστικό ρόλο ενός σαιξπηρικού δράματος πριν κάμποσα χρόνια...

Να ξερεις πάντως, το Κοριολάνος έχει γυριστεί ταινία σε σύγχρονο setting με τους αυθεντικούς διαλόγους και τον Fiennes πρωταγωνιστή (και τον Butler συμπρωταγωνιστή μεχ). Τα σπάει, δες το!

Συμφωνώ, η ταινία είναι καλή και η μεταφορά στο σύγχρονο setting έχει γίνει με τρόπο που βγάζει νόημα ενώ παράλληλα σέβεται και το αρχικό έργο (κοινώς δεν του άλλαξαν τα φώτα)

*

ErevoS

• Επαγγελματίας
  • 779
    • View Profile
« Reply #661 on: July 31, 2017, 15:58:44 »
Αν δεν σε συγκινεί το wall of text με λεπτομέρειες και ονόματα που ίσως δεν ξαναδεις ποτέ πάρε τα Children of Hurin & The Tale of Beren and Lúthien. Αυοτελείς ιστορίες, πανέμορφες και ίσως οι καλύτερες που γράφτηκαν ποτέ στο fantasy μαζί με Aldarion and Erendis και Of the Rings of Power and the Third Age

Λίγο off topic, αλλά ευκαιρία να σας βουρκώσω λίγο:
Spoiler: show

The following users thanked this post: Northlander, Mogrey665, Chronomancy

*

Mogrey665

• Forum MVP
  • 2022
  • Semi-Blind Guardian
    • View Profile
« Reply #662 on: July 31, 2017, 17:10:00 »
Αν δεν σε συγκινεί το wall of text με λεπτομέρειες και ονόματα που ίσως δεν ξαναδεις ποτέ πάρε τα Children of Hurin & The Tale of Beren and Lúthien. Αυοτελείς ιστορίες, πανέμορφες και ίσως οι καλύτερες που γράφτηκαν ποτέ στο fantasy μαζί με Aldarion and Erendis και Of the Rings of Power and the Third Age

να επισημάνω οτι το "aldarion and erendis" βρίσκετε στο unfinished tales  και το "of the rings of power and the third age" είναι το τελευταίο chapter του silmarilion για οποίον ενδιαφέρετε. chrono νταξ δικό μου άτομο είσαι να ουμε ο/  (αν και πιστεύω ότι το μισό φορουμ είναι ίδια φάση >.>)
« Last Edit: July 31, 2017, 17:16:52 by Mogrey665 »
look behind the mirror i'm lost in the twilight zone

pc specs: POTATO

*

Chronomancy

• The Anachronist
  • Forum MVP
  • 6747
  • Σουρωτήρι
    • View Profile
« Reply #663 on: July 31, 2017, 19:17:44 »
Λίγο πολύ ναι. Αν και ο Πορατσο θα μας μαλώσει για το πάουερ :P
RPG, Blind Guardian και Tolkien πάνε χέρι χέρι. Άμα βλέπω τώρα τον άλλον να παίζει high fantasy RPG και ακουει σκυλάδικα δεν τον θεωρώ σοβαρό άνθρωπο, σίριουσλι
This is life! We suffer and slave and expire. That's it!

The following users thanked this post: Pain

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12303
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #664 on: July 31, 2017, 19:20:09 »
Είναι φάση το power metal, όπως και το όλο metal. Θα σας περάσει.

/s

The following users thanked this post: Bathory

*

Cercaphus

• Hardcore
  • 1782
  • Hardcore Modder
    • View Profile
« Reply #665 on: July 31, 2017, 19:23:58 »
RPG, Blind Guardian και Tolkien πάνε χέρι χέρι. Άμα βλέπω τώρα τον άλλον να παίζει high fantasy RPG και ακουει σκυλάδικα δεν τον θεωρώ σοβαρό άνθρωπο, σίριουσλι

Τολκιν, Witcher3 και...Snik

:trollface:

"Η ελευθερία είναι μόνο για τους αντιφρονούντες" - Rosa Luxemburg

"You cannot buy the revolution. You cannot make the revolution. You can only be the revolution. It is in your spirit, or it is nowhere" - Ursula K. Le Guin

*

Chronomancy

• The Anachronist
  • Forum MVP
  • 6747
  • Σουρωτήρι
    • View Profile
« Reply #666 on: July 31, 2017, 19:25:23 »
Θα σου δαγκάσω την καρωτύδα
This is life! We suffer and slave and expire. That's it!

The following users thanked this post: Cercaphus

*

Cercaphus

• Hardcore
  • 1782
  • Hardcore Modder
    • View Profile
« Reply #667 on: July 31, 2017, 19:29:54 »
Θα σου δαγκάσω την καρωτύδα

Δεν κρατήθηκα...Πουφ!  :P

Γμτ, τι στίχοι είναι αυτοί;! Έχουν φοβερή πλάκα :rofl2: :rofl2: :rofl2:

"Η ελευθερία είναι μόνο για τους αντιφρονούντες" - Rosa Luxemburg

"You cannot buy the revolution. You cannot make the revolution. You can only be the revolution. It is in your spirit, or it is nowhere" - Ursula K. Le Guin

The following users thanked this post: vtheofilis

*

Renivid Anul

• Δηλωμένος Φαν
  • **
  • 233
    • View Profile
« Reply #668 on: August 03, 2017, 20:49:18 »
Τελείωσα το Baptism of Fire. Για μένα το βιβλίο που απόλαυσα περισσότερο από τα του Sapkowski. Storywise δεν αναπτύσσεται αρκετά, και εκεί πατάνε και οι περισσότεροι επικριτές του, αλλά έχει το καλύτερο σετ δευτερευόντων χαρακτήρων.
Μου άρεσε επίσης που δεν ακολουθεί μόνο τον Geralt τον βιβλίο και πηδάει από μέρος σε μέρος στα northern realms για να δώσει backstory για τα plot που άνοιξαν στο προηγούμενο βιβλίο.

Νομίζω ότι κάποιος που έχει παίξει το wild hunt θα εκτιμήσει το βιβλίο ^2.
Πολύ trivia ενδιαφέρουσας φύσεως, πολλοί χαρακτήρες που μέχρι πρότινος ήξερα μόνο από τα gwent cards και πολύ backstory για γεγονότα στην τριλογία των games.
Αναφορικά μπορεί να μάθει κανείς:
- Το λόγο της δημιουργίας του sorceresses lodge
- Τη γνωριμία του Geralt με Zoltan και Regis
- Από που προκύπτει το Geralt of Rivia (με ένα έξτρα twist)
- Την έμπνευση που είχε η CDP για έναν συγκεκριμένο μονόλογο του Reverend στο 1o game, από ένα αντίστοιχο -περίπου- event στο βιβλίο.

Μία παρατήρηση επίσης για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το witcher saga. Καλό θα ήταν να μην διαβάσει τα βιβλία με μεγάλη χρονική διαφορά μεταξύ τους, όπως ο γράφων, διότι ξεχνιούνται πολύ εύκολα ονόματα και events (Οι Rats που είχαν παρουσιαστεί στο προηγούμενο βιβλίο μου ήταν μια πολύ μακρινή ανάμνηση πχ), και ο Sapkowski δεν επαναλαμβάνει για τους ξεχασιάρηδες.

The following users thanked this post: Northlander, Brother Bruce, tony crow

*

vtheofilis

• PC Games, Whiskey & Heavy Metal Δίσκοι
  • Forum MVP
  • 3522
    • View Profile
« Reply #669 on: August 12, 2017, 13:30:45 »
Δυστυχώς η Δημοτική Βιβλιοθήκη Δράμας δεν έχει το Mona Lisa Overdrive, οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε PDF για την ολοκλήρωση της Sprawl Trilogy του Gibson ( BTW, έχουν γίνει αβέρτα καλλιτεχνικά "δάνεια" από Cyberpunk και Shadowrun ). Το ίδιο δυστυχώς και με την Bridge Trilogy, βρήκα μόνο τα Virtual Light και Idoru, θα πρέπει να αρκεστώ και σε αυτή την περίπτωση σε PDF...

Τσίμπησα οπότε Virtual Light, Idoru, Do Androids Dream of Electric Sheep? και μια συλλογή διηγημάτων του Bruce Sterling με τίτλο Spider Rose.

The following users thanked this post: elric

*

Great0ldOne

• Κουνενικός Νοσταλγός Καριέρας
  • Forum MVP
  • 3553
    • View Profile
« Reply #670 on: August 13, 2017, 16:25:49 »
Stories of your Life and Others, συλλογή διηγημάτων του Ted Chiang. Ο Chiang έχει ακριβώς το είδος γραφής που μου αρέσει. Από εκεί και πέρα, θα μπορούσε κάποιος να πει πως οι ιστορίες του είναι υπερβολικά "διανοητικές" και με πολύ λίγο συναίσθημα - εμένα όμως κι αυτό μου αρέσει.

Ενδιαφέρον τουλάχιστον το ότι το Story of your Life (διήγημα στο οποίο βασίστηκε το The Arrival) έχει πολύ διαφορετική οπτική σε θέματα επιλογής με βάση γνώση μελλοντικών γεγονότων από το Arrival - ή ίσως καλύτερα, η οπτική είναι πολύ πιο ξεκάθαρη από όσο φάνηκε στην ταινία. Α, και οι εξωγήινοι δεν αποκαλύπτουν ποτέ γιατί ήρθαν, μας μάθανε τη γλώσσα τους και έφυγαν, όχι "σε τρία τέρμινα θα μας βοηθήσετε εσείς" και άλλα μπαρμπούτσαλα.

The following users thanked this post: grotenfrod

*

Bathory

• The Unused 99,5% Of Quorthon's Brain.
  • Forum MVP
  • 4094
  • Clear Eyes, Full Hearts, Can't Lose.
    • View Profile
« Reply #671 on: September 11, 2017, 15:57:19 »
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το Seveneves. Εντυπωσιασμένος μέχρι στιγμής.
Προς το παρόν το διαβάζω σε pdf και στη διαδρομή σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, οσονούπω θα το αποκτήσω και σε φυσική μορφή ώστε να διαβάσω και σαν άνθρωπος.
Όταν ένα βιβλίο σε κάνει να κινδυνεύεις να χάσεις τη στάση που πρέπει να κατέβεις, ξέρεις ότι είναι καλό.  :lol:

Αυτό που με κουράζει μέχρι στιγμής είναι η αγγλική γλώσσα και ορολογία σε συνδυασμό με τις αρκετές περιγραφές που έχει για το διάστημα, το space travel κλπ. Εκεί πιάνω τον εαυτό μου να χαζεύει και συχνά-πυκνά να ανατρέχει στο google για να καταλάβει ορολογίες και άγνωστο λεξιλόγιο.

Μου αρέσει πολύ πάντως, δεν μπορώ να πω.
The great truth is there isn't one
And it only gets worse since that conclusion
The irony of being an extension to nothing
And the force of inertia is now a vital factor

Did I mention how Buffy changed the medium?

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12303
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #672 on: September 11, 2017, 16:01:40 »
Dem bolides (dat etymology).

Ετοιμάσου για απίστευτη κλιμάκωση. Την άποψή σου για το Part 3 δώσε μας (Pain και εμένα) όταν τελειώσεις.

*

Bathory

• The Unused 99,5% Of Quorthon's Brain.
  • Forum MVP
  • 4094
  • Clear Eyes, Full Hearts, Can't Lose.
    • View Profile
« Reply #673 on: September 11, 2017, 16:09:58 »
Nαι, θυμάμαι τι λέγατε για το παρτ 3, ελπίζω να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
The great truth is there isn't one
And it only gets worse since that conclusion
The irony of being an extension to nothing
And the force of inertia is now a vital factor

Did I mention how Buffy changed the medium?

*

Northlander

• Χνουδωτό, γλυκό γατάκι
  • Team Ragequit
  • Forum MVP
  • 12303
    • View Profile
    • RageQuit
« Reply #674 on: September 11, 2017, 16:14:03 »
Δεν έχει υπάρξει νουβέλα η οποία να με έχει εγκλωβίσει τόσο πολύ και μετά να με έχει κάνει να ρίξω τόσο eyeroll προς το τέλος.

Ας πούμε ότι πάρα πολλές ατοπίες στην αρχή τους τις συγχωρείς, αλλά μετά κάνει τεράστια άλματα λογικής για να πει αυτό που θέλει. Θα το συζητήσουμε όταν τελειώσεις. :)