What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

the_Necromancer

Commoner
Joined
Nov 28, 2019
Messages
5
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Βγήκε μόνο το πλαστικό απο την θύρα και έμειναν τα συρματάκια να σε κοιτάνε ή βγήκαν και συρματάκια μαζί;
Αν η μητρική δουλεύει καλά και δεν υπάρχουν συρματάκια ξέμπαρκα να κρέμονται επικύνδυνα μπορείς να βάλεις την νέα κάρτα γραφικών. Η Χ4 θύρα θα κόψει την κάρτα μεν, αλλά μην περιμένεις κανένα τρομερό νούμερο. Κανένα 5-10 άντε 15% να περιμένεις. Περισσότερο θα την κόβει ο επεξεργαστής παρά η Χ4 θύρα..
Η πιο safe επιλογή θα ήταν να ψάξεις για καμία μεταχειρισμένη gpu. Θα κάνεις την δουλειά σου τώρα και όταν έρθει η ώρα τα αλλάζεις όλα μαζί.
Όλα τα παραπάνω με την προυπόθεση οτι έχεις ελένξει το σημείο και δεν υπάρχει η πιθανότητα βραχυκυκλώματος.

Υ.Γ. Βάλε και κανένα SSD, θα πετάει το μηχάνημα μετά.
Από την μητρική ξεκόλλησε μόνο το πλαστικό χωρίς τα συρματάκια. Κάνα δυο μου φάνηκε ότι στράβωσαν γι' αυτό τα έσπρωξα προς τα έξω με ένα τσιμπιδάκι να μην ακουμπούν με τα άλλα. Κατά τα άλλα από τη μέρα του "ατυχήματος" μέχρι σήμερα λειτουργώ το pc απροβλημάτιστα για βασικές εργασίες. Η πιο δελεαστική επιλογή είναι να αλλάξω gpu τώρα και να αλλάξω cpu/mobo/ram σε κάνα εξάμηνο. Έχω στο νου μου και προσθήκη SSD αλλα προς το παρόν οι προτεραιότητες είναι άλλες. Αυτό είναι ένα πλάνο που σκεφτόμουν ούτως η άλλως πριν καεί η κάρτα (να μπορώ να παίξω και κάνα red dead και cyberpunk σωστά). Το μόνο που με απασχολεί είναι μην γίνει καμιά ζημιά στη νέα κάρτα λόγω της ζημιάς στη μητρική και κλαίω τα λεφτά μου μετά οπότε θα σκεφτώ και το ενδεχόμενο της μεταχειρισμένης η ακόμα και της αλλαγής πρώτα mobo/cpu/ram και αργότερα νέας gpu με αναγκαστικό περιορισμό σε ελαφριά games για κάνα εξάμηνο...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
99% Είναι έτσι όπως στο λένε τα παιδιά. Για τα Artifacts ευθύνεται η GPU. Για την ιστορία πριν κανείς βάλει "χέρι" καλό είναι να τσεκάρει το minidump.

Για να δεις το minidump, κάνεις εγκατάσταση το bluescreenview, παίζεις μέχρι να κρασάρει.

Μετά από το bluescreenview βλέπεις το bugcheck code και το googlareis.

Edit: Αναμφίβολα δουλεύει x16 κάρτα και σε x1 (πόσο μάλλον σε x4 ή x8), Απλά δουλεύει με μικρότερο bandwidth. Ανάλογα την χρήση αυτό έχει performance impact. Στο gaming πχ συμφωνώ με Dark Archon, σε άλλες εφαρμογές μπορεί να μην έχει σημασία.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Εγώ θα έκανα τα παρακάτω.
Το να επισκευάσεις την μητρική νομίζω οτι είναι ανούσιο, οπότε κόβεις τα συρματάκια όσο πιο χαμηλά γίνεται με κοφτάκι. Προσοχή να μην κάνεις ζημιά ή να αφήσεις κάτι που να είναι βραχυκυκλωμένο.
Η κάρτα γραφικών όλα δείχνουν οτι ψόφησε, οπότε πας για μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών. Μπορείς να βρεις κάποια πιο δυνατή από την παλιά σε λογικά λεφτά και κάνεις την δουλειά σου.

Θα μπορούσες να ανοίξεις το θέμα στο hardware για να μην χαθεί εδώ μέσα αλλά και για να βοηθηθεί και οποιοσδήποτε άλλος αρχίσει να ξηλώνει θύρες απο την μητρική του. 🤣
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μπορούμε να μεταφέρουμε αυτούσια τα ποστς σχετικά με το θέμα σε δικό τους ξεχωριστό θρεντ, αν το επιθυμείτε.

#XenForo #ModeratorOptions #ΣτοKunenaΔενΣυνέβαινανΑυτά
 

the_Necromancer

Commoner
Joined
Nov 28, 2019
Messages
5
Παιδιά εννοείται αν το θεωρείτε προτιμότερο να μπούν σε ξεχωριστό θρεντ απο μένα κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα. Εξάλλου είχα εξαρχής τις αμφιβολίες μου για το αν γράφω στο σωστό μέρος🙃. Σας ευχαριστώ και για τη βοήθεια ως τώρα, ακόμα δεν έχω πάρει κάποια απόφαση αλλά οι συμβουλές που έχω λάβει μου έχουν σίγουρα ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ειπα να ρωτησω και γω γιατι δεν γινεται να επενδυσω πολυ χρονο για να τσεκαρω χαρακτηριστικα και τα νεα trends.

Specs
--------
GPU Sapphire Radeon RX 570 8GB Nitro+ (χαρισμενη απο φιλο που την ειχε για mining)
CPU Ι5-760 του 2010 στα 2.8Ghz 4πυρηνος... (εκλεισε δεκαετια το παιδακι κοντευει να τελεωσει το δημοτικο :p)
MOBO Asrock P55m Pro (συνομηλικο με το cpu)
RAM DDR3 2 GB +8GB δεν θυμαμαι καν χρονισμους (τοτε αρχισαμε να κοιταμε που χρονιζει αλλα ηταν ακομα στα σπαργανα)
PSU ενα καινουργιο 550αρι Corsair silver (δε θυμαμαι ακριβες μοντελο)
SSD Samsung 850 evo 250
HDD WD Blue 1TB
Κουτι Ενα του 2003, συναισθηματικα δεμενος μαζι του (θρουλιζει λιγο αλλα τα σκουπιζω :p)

Monitor AOC C27G1

Ερωτηση...

Τι μινιμουμ (η λέξι κλειδί είναι το μινιμουμ στα φραγκα και στις αλλαγες hardware) αναβάθμιση θα χρειαστεί για να παιζω 60fps+ 3D παιχνιδια σε 1080p αναλυση με medium+ ρυθμισεις γραφικων;

Λογικα χρειαζομαι cpu αλλα μετα παει mobo και ram...με γρηγορο ψαξιμο που κανω δεν βγαζω ακρη...ενι τιπς;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ryzen 5 2600, Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4, 16GB DDR4 3200. Λίγο κάτω από 300 ευρώ όλα μαζί. Όχι, δεν είναι το μίνιμουμ, αλλά πραγματικά δεν αξίζει να πάρεις κάτι φθηνότερο, θα πέσεις 100% σε επιδόσεις για να γλυτώσεις 50 ευρώ. Με τις απαιτήσεις που έχεις, θα είσαι καλυμμένος για άλλα δέκα χρόνια από άποψη πλατφόρμας, μόνο αναβάθμιση κάρτας γραφικών θα χρειαστείς σχετικά σύντομα (στα 2 χρόνια περίπου).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,264
Ειπα να ρωτησω και γω γιατι δεν γινεται να επενδυσω πολυ χρονο για να τσεκαρω χαρακτηριστικα και τα νεα trends.

Specs
--------
GPU Sapphire Radeon RX 570 8GB Nitro+ (χαρισμενη απο φιλο που την ειχε για mining)
CPU Ι5-760 του 2010 στα 2.8Ghz 4πυρηνος... (εκλεισε δεκαετια το παιδακι κοντευει να τελεωσει το δημοτικο :p)
MOBO Asrock P55m Pro (συνομηλικο με το cpu)
RAM DDR3 2 GB +8GB δεν θυμαμαι καν χρονισμους (τοτε αρχισαμε να κοιταμε που χρονιζει αλλα ηταν ακομα στα σπαργανα)
PSU ενα καινουργιο 550αρι Corsair silver (δε θυμαμαι ακριβες μοντελο)
SSD Samsung 850 evo 250
HDD WD Blue 1TB
Κουτι Ενα του 2003, συναισθηματικα δεμενος μαζι του (θρουλιζει λιγο αλλα τα σκουπιζω :p)

Monitor AOC C27G1

Ερωτηση...

Τι μινιμουμ (η λέξι κλειδί είναι το μινιμουμ στα φραγκα και στις αλλαγες hardware) αναβάθμιση θα χρειαστεί για να παιζω 60fps+ 3D παιχνιδια σε 1080p αναλυση με medium+ ρυθμισεις γραφικων;

Λογικα χρειαζομαι cpu αλλα μετα παει mobo και ram...με γρηγορο ψαξιμο που κανω δεν βγαζω ακρη...ενι τιπς;

Η GPU σε καλύπτει για αυτό τον σκοπό οπότε το bottleneck θα είναι η CPU. Αυτή τη στιγμή τι επιδόσεις έχεις;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ryzen 5 2600, Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4, 16GB DDR4 3200. Λίγο κάτω από 300 ευρώ όλα μαζί. Όχι, δεν είναι το μίνιμουμ, αλλά πραγματικά δεν αξίζει να πάρεις κάτι φθηνότερο, θα πέσεις 100% σε επιδόσεις για να γλυτώσεις 50 ευρώ. Με τις απαιτήσεις που έχεις, θα είσαι καλυμμένος για άλλα δέκα χρόνια από άποψη πλατφόρμας, μόνο αναβάθμιση κάρτας γραφικών θα χρειαστείς σχετικά σύντομα (στα 2 χρόνια περίπου).


χεχεχε σε αυτα ακριβως τα μοντελα ειχα καταληξει πριν τα Χριστουγεννα και πιο συγκεκριμενα ραμ τη G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz.

Απλα ελεγα μπας και γλιτωνα κανα 100ρικο πηγαινοντας σε κατι κατωτερο γιατι ρε γμτ ειναι 3 κατοσταρικα που θα πανε πακετο με αυτα...δεν μπορεις να παρεις πχ μονο μητρικη και να τη βλεπεις να καθεται.
Αν ο 2600 πχ δεν υποστηριζεται οταν βγουν οι καινουργια φουρνια να επαιρνα ξερω γω 1600...αν επιανε τα 60fps+

@Admiral
συμφωνα με In-game benchmark στα 2 παιχνιδια που παιζω αυτη τη περιοδο...ξεχασα να πω οτιι εχω 2 monitor (ενα 19αρι που το εχω για browsing) αλλα τα benchmark ειναι focus στο παιχνιδι.

Total Warhammer 2 optimized για minimum cpu επιβαρυνση.

Average fps
Campaign 40fps
Battle 38fps
Skaven 25fps...
-----------------------------------------
Division 2
benchmark σε medium graphics

Average score 4019
cpu Load 85%
GPU 63%
FPS 45
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,264
χεχεχε σε αυτα ακριβως τα μοντελα ειχα καταληξει πριν τα Χριστουγεννα και πιο συγκεκριμενα ραμ τη G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz.

Απλα ελεγα μπας και γλιτωνα κανα 100ρικο πηγαινοντας σε κατι κατωτερο γιατι ρε γμτ ειναι 3 κατοσταρικα που θα πανε πακετο με αυτα...δεν μπορεις να παρεις πχ μονο μητρικη και να τη βλεπεις να καθεται.
Αν ο 2600 πχ δεν υποστηριζεται οταν βγουν οι καινουργια φουρνια να επαιρνα ξερω γω 1600...αν επιανε τα 60fps+

@Admiral
συμφωνα με In-game benchmark στα 2 παιχνιδια που παιζω αυτη τη περιοδο...ξεχασα να πω οτιι εχω 2 monitor (ενα 19αρι που το εχω για browsing) αλλα τα benchmark ειναι focus στο παιχνιδι.

Total Warhammer 2 optimized για minimum cpu επιβαρυνση.

Average fps
Campaign 40fps
Battle 38fps
Skaven 25fps...
-----------------------------------------
Division 2
benchmark σε medium graphics

Average score 4019
cpu Load 85%
GPU 63%
FPS 45

Thanks! Για παιχνίδια όπως το Total War είσαι σίγουρα CPU limited, το Division 2 περίμενα να τρέχει καλύτερα αλλά μιλάμε για την Ubisoft που πλακώνει τα παιχνίδια της με δέκα διαφορετικά DRM. Αν ρίξεις την ανάλυση π.χ. σε 720p, πιάνεις 60 fps με τα ίδια settings;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
στο Division δοκιμες σε 720p

Dual monitor game 720p συστημα 1080p
4943
55fps
86% cpu
57% Gpu

Single monitor και γυρισμενο ολο το συστημα σε 720p
4673
52fps
97% cpu
53% Gpu

single monitor και γυρισμενο ολο το συστημα σε 720p
4453
50fps
98% cpu
53% Gpu

μια λογικη υποθεση που κανω ειναι οταν ειναι dual monitor σε μεγαλη αναλυση στην 27αρα, το cpu αναλαμβανει την 19αρα και δινει λιγοτερο στο παιχνιδι και ετσι καταφερνω καλυτερο σκορ...αλλιως δεν εξηγειται.

στο TW2 δεν ασχοληθηκα καν γιατι παιρνει ΠΟΛΥ ωρα το benchmarking του.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το θέμα δεν είναι αν θα πιάνεις 60fps με τον R5 1600 (θα τα πιάνεις), αλλά ότι ο 1600 δεν είναι καν δέκα ευρώ πιο φθηνός από τον 2600, να πεις ότι κάτι γλύτωσες.

CPU-mobo-Ram για gaming με 200 ευρώ και να φτουρίσει κιόλας, δεν γίνεται. Μπορείς να βγεις τσίμα-τσίμα άμα βάλεις τον Athlon 3000G και 8GB RAM, αλλά με το ζόρι θα έχεις καλύτερες επιδόσεις από το τωρινό σου σύστημα, σε κάνα χρόνο πάλι για αναβάθμιση θα ψάχνεσαι.

Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση του να στήσεις νέο σύστημα βασισμένο στον i3-9100f, και 8GB RAM. Ίσως καταφέρεις να κρατηθείς περίπου στα 220 ευρώ με μια μέτρια μητρική. Και για το άμεσο μέλλον θα είσαι ok, αλλά οι τέσσερις πυρήνες σιγά-σιγά θα γίνουν ανεπαρκείς, και σε αντίθεση με την AMD, δεν θα έχεις upgrade path παρά μόνο στα μεταχειρισμένα. Και τα 8GB RAM είναι ήδη οριακά για ορισμένα games, και οι τιμές της RAM θα αυξηθούν φέτος, είναι καλή στιγμή τώρα για να αγοράσεις 16GB.

tl;dr, το σύστημα με τα 300 ευρώ είναι χρυσή τομή. Είναι σχεδόν αδύνατο να κόψεις ολόκληρο κατοστάρικο, ενώ και 50 να κόψεις, θα χάσεις δυσανάλογα πολύ στην ποιότητα και στην αντοχή στο χρόνο του συστήματος.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Θενξ μαν τελικα ειναι αυτο που φοβομουν...τελικα θα πρεπει να δαγκασω τη σφαιρα και να ριξω το 300αρι...μια τελευαια ερωτηση...στο κειμενο εριξες οτι αν παρω τον 2600 θα εχει upgrade path...δεν παιζει αλλαγη socket στο κοντινο μελλον;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κάπου προς αρχές 2022 θα αλλάξει το socket της AMD. Μέχρι τότε, θα υπάρξει άλλη μια γενιά Ryzen που θα υποστηρίζεται από τη μητρική, χώρια που οι AMD μένουν στην αγορά αρκετό καιρό αφού βγει ο αντικαταστάτης τους, και μάλιστα σε πολύ μειωμένες τιμές. Αν, λέμε αν, το 2023 δεν σου κάνει ο R5 2600 (κάτι που δεν πιστεύω με τίποτα, αλλά λέμε αν), όλο και κάτι καλό και φθηνό και φρέσκο θα υπάρχει για να αναβαθμίσεις χωρίς να αλλάξεις μητρική και RAM πάλι, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει με την Intel.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Παλαιε, αν τσιμπήσω το σύστημα με το τρακοσαρι που πρότεινες και του ρίξω απάνω την 760 λες να έχει ζόρια σε bottleneck?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με το ζόρια. Bottleneck θα έχει σίγουρα, ε και; Κάποια στιγμή θα αναβαθμίσεις και GPU και θα σταματήσει να έχει.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το bottleneck εννοούσα.
Σκεφτόμουν να τσιμπήσω τον 7 3700χ αλλά μετά σκέφτηκα ότι η διαφορά τους δεν αξίζει ένα κατοσταρικο, το οποίο είναι προτιμότερο να το ρίξω στην κάρτα. Και με τις αναβολές που ρίχνω για να δω και την επόμενη γενιά θα φτάσει να γίνει το vr mainstream κι εγώ ακόμη θα περιμένω 😛

Πάντως κάρτα γραφικών θα πάρω σίγουρα αφότου σκάσουν οι κονσόλες στην αγορά.

Θενκ γιου για τα φώτα σου
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Έφυγε η παραγγελία με μόνη αλλαγή την Asus b450 plus λόγω έλλειψης στοκ στο μαγαζί που ήθελα.
Πήρα κι ένα κουτάκι για το καλό, αφού το aerocool ήταν για πέταμα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αντε καλορίζικο μαν και εγω την εδωσα τη παραγγελια χτες τελικα και λογικα θα εχω τον 2600, 16γιγα, και τη Fatal1ty καπου μεσα της βδομαδας :)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
2600 σκέτον; Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ψήκτρα, αλλά το πολύ πολύ το καλοκαίρι τσιμπάω μία aftermarket
 
Top Bottom