What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Linux corner

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Νομίζω ότι μετά από αυτό θα μπορούμε να μιλάμε για σοβαρές εξελίξεις.


Δεν περίμενα να δω τέτοιες εξελίξεις στον έρωτα της Microsoft με το Linux.
Βλέπω να πηγαίνουμε για απογόνους.
Για όσους δεν βρήκαν ακόμα γκόμενα στη ζωή τους. Με απλά λόγια το Kali Linux είναι μια Linux (τι άλλο) διανομή για την ασφάλεια των δικτύων. Βασικά το κατεβάζουν τυπακια που θέλουν να νοιώσουν hackers.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μιας κι έχω σπαμάρει ότι κινείται, ήρθε και η ώρα του RQ.

Mετά από 2 χρόνια Pop!_OS 18.04 στο PC της δουλειάς και σχεδόν άλλα τόσα στο προσωπικό μου λάπτοπ (το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για δουλειά επίσης), δηλώνω ιν λαβ. Δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ με τόσο γυαλισμένη διανομή. Βλέποντας τον ενθουσιασμό μου οι υπόλοιποι λινουξάδες (και όχι μόνο!) στη δουλειά, ο ένας μετά τον άλλο κατέληξαν να τρέχουν κι αυτοί Pop, με εξαίρεση δύο παραδοσιακούς XFCEάδες. Παίζει πλέον να είμαστε περισσότεροι από τους Pop χρήστες-εργαζόμενους της System76... :p

Έχω αναβαθμίσει και τα δύο μηχανήματα σε 20.04 παντελώς απρόσκοπτα και μπορώ να πω πως είναι από τα πιο ουσιαστικά OS upgrades που έχω κάνει ποτέ. Ειδικά το tiling feature με γλίτωσε από τις σκέψεις i3 που βολόδερναν στο κεφάλι μου.


Συνιστώ με κλειστά μάτια.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Προκειμένου να εγκαταστήσω Linux στο thinkpadάκι μου (Ε580), .όπως και στα περισσότερα μαραφέτια, χρειάστηκε να απενεργοποιήσω secure boot. Κατά τα λοιπά, όλα πένα, με εξαίρεση το fingerprint reader, μιας κι έπεσα στo Synaptic σένσορα, που δεν υποστηρίζεται.

Παρόλα αυτά, κάποιος ανυποψίαστος απλά θα θεωρούσε πως υπάρχει θέμα με την εγκατάσταση και θα τα παρατούσε. Κινήσεις σαν την παρακάτω δίνουν μεγάλο boost στο out-of-the-box experience και την προσέλκυση χρηστών.

 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχουν κάνει όντως τόσο καλή δουλειά με το Pop!_OS;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Ψηθηκα να το δοκιμασω, αλλα μολις ειδα την λεξη ubuntu ξενερωσα σαν να εφαγα ρεγγα στην ερημο. Στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι ρατσιστης και δεν ακουω τιποτα. πειτε οτι θελετε λαλαλαλαλαλαλαλα λαλαλαλαλαλαλαλαλα λαλαλαλαλαλαλαλαλαλα λαλαλαλαλαλαλαλα.

Επειδη.... witcher 3, ακομα δεν εχω ασχοληθει με το linux. Ο δισκος στο pc εχει να δει νεα εκδοση mint απο το 2012? 2013? και αν και λειωνω τα εγκεφαλικα μου κυτταρα, κανω ψιλο-ψακτικες για το επομενο linux βημα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ψηθηκα να το δοκιμασω, αλλα μολις ειδα την λεξη ubuntu ξενερωσα σαν να εφαγα ρεγγα στην ερημο.
και εγώ ακούω ubuntu ή gnome και τρέχω όσο γίνεται πιο μακρυά. Για το Pop αυτό που βλέπω είναι ότι φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά για out of the box εμπειρία σε περιπτώσεις που γενικά ταλαιπωρούν (πχ nvidia-laptop). Βεβαίως θα πρέπει να είμαι πολύ απελπισμένος για να σκεφτώ κάτι με ubuntu.

Επειδη.... witcher 3, ακομα δεν εχω ασχοληθει με το linux. Ο δισκος στο pc εχει να δει νεα εκδοση mint απο το 2012? 2013? και αν και λειωνω τα εγκεφαλικα μου κυτταρα, κανω ψιλο-ψακτικες για το επομενο linux βημα.
Το witcher 3 όσο έχει πάρει το μάτι μου παίζει καλά στο linux αλλά θέλει καλή vulkan υποστήριξη που μάλλον δεν έχεις στο τωρινό σου μηχάνημα.

Προσωπικά για κύριες επιλογές έχω κανονικό Arch ή Arch-based (Manjaro, EndeavourOS). Για δευτερεύουσες επιλογές κοιτώ debian-based (αλλά μακρυά από ubuntu) όπως κανονικό debian, sparky, bunsenlabs.

Θα έλεγα να κοιτάξεις τα ποσοστά στο User stats | GamingOnLinux και να εκτιμήσεις την δυναμική τού Manjaro (υπάρχουν καλοί λόγοι για αυτήν την δυναμική). Επίσης και στο Steam Hardware & Software Survey manjaro και arch έχουν δυναμική παρουσία. Κάτι ξέρουν αυτοί και δεν είναι μαζοχιστές να παιδεύονται με το ubuntu.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μιας και το laptop της γυναίκας μου έχει μπουκώσει και θέλει format λέω να κάνω ένα πείραμα και να δοκιμάσω κατά πόσο το linux είναι εύκολο για έναν απλό χρήστη με βασικές (εντελώς όμως) γνώσεις σε PC.

Το laptop το χρησιμοποιεί για να μπαίνει στο Internet, να βάζει ταινίες αραιά και που (από σκληρό), να βλέπει φωτογραφίες και να δουλεύει Word (αλλά δεν έχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσει και κάποιο άλλο, αντίστοιχο πρόγραμμα).

Με βάση αυτά και, εννοείται, την ευκολία χρήσης ποια έκδοση να βάλω; Καταλαβαίνετε ότι αν αρχίσουμε να θέλει να τρέχει γραμμή εντολών για να αλλάξει γλώσσα το πείραμα απέτυχε και το κεφάλι μου κινδυνεύει να αλλάξει βάση έδρασης.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μιας και το laptop της γυναίκας μου
Δώσε χαρακτηριστικά λάπτοπ (cpu και gpu οπωσδήποτε) για να μπορεί να προτείνει κάποιος με βάση αυτό.

Το laptop το χρησιμοποιεί για να μπαίνει στο Internet, να βάζει ταινίες αραιά και που (από σκληρό), να βλέπει φωτογραφίες και να δουλεύει Word (αλλά δεν έχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσει και κάποιο άλλο, αντίστοιχο πρόγραμμα).

Με βάση αυτά και, εννοείται, την ευκολία χρήσης ποια έκδοση να βάλω; Καταλαβαίνετε ότι αν αρχίσουμε να θέλει να τρέχει γραμμή εντολών για να αλλάξει γλώσσα
όποια διανομή και να βάλεις δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία με βάση αυτά που θέλει. Σε όλες θα είναι εύκολα, απλά ίσως πιάσεις πρώτα να δοκιμάσεις διάφορα να δεις τι λειτουργεί σωστά (εξαρτάται από το λάπτοπ και από τις προτιμήσεις σας). Την αλλαγή γλώσσας θα πρέπει να είναι στα έτοιμα που θα τής φτιάξεις. Μια φορά θα το φτιάξεις να αλλάζει με τον συνδυασμό που προτιμά και καθάρισες (πώς ακριβώς γίνεται εξαρτάται από το γραφικό περιβάλλον και γενικά είναι εύκολο αλλά επηρεάζει εσένα που θα το φτιάξεις και όχι την γυναίκα σου που απλά θα δουλεύει)
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν χρησιμοποιείτε λινουξάκι σπίτι, βγάλτε γούστα και παίξτε με ότι γουστάρετε. Και μακελειό να γίνει (που με Manjaro θα γίνει νομοτελειακά ένα ωραίο πρωινό), μικρό το κακό. Αν χρησιμοποιείτε Arch-based σε επαγγελματικό επίπεδο, ελπίζω να μη χρειαστεί να συνεργαστούμε.... :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Και μακελειό να γίνει (που με Manjaro θα γίνει νομοτελειακά ένα ωραίο πρωινό),
πόσα χρόνια δίνεις για την νομοτέλεια; έχω 7 χρόνια και ακόμα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
^^
Πολύ χαίρομαι! Και για το Manjaro (μου αρέσει πολύ και το χρησιμοποιούσα ως main πριν κάποια χρόνια) και για την εμπειρία χρήσης σου. Οι περισσότεροι δε χρονίζουν καν!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Για να μην παρεξηγηθώ περισσότερο από όσο πρέπει, δεν προτείνω σε καμμία περίπτωση να βάλει κάποιος σε κάποιον άλλον Arch-based αν ο ίδιος δεν χρησιμοποιεί Arch-based.

Από την άλλη εγώ που χρησιμοποιώ Arch έχω βρει στην πράξη ότι το Manjaro είναι η ιδανική επιλογή για να βάζω σε φίλους/οικογένεια.

Ακόμα αν αποφασίζεις για τον εαυτό σου το Manjaro και οι Arch-based αξίζουν προσοχής γιατί μπορεί να βολέψουν απίστευτα ιδιαίτερα μακροπρόθεσμα!

Οι περισσότεροι δε χρονίζουν καν!
αυτό συχνά μπορεί να είναι η πηγή τών προβλημάτων.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δώσε χαρακτηριστικά λάπτοπ (cpu και gpu οπωσδήποτε) για να μπορεί να προτείνει κάποιος με βάση αυτό.

Τον τύπο του laptop θα τον δω όταν πάω σπίτι, αλλά είναι ένα HP με CPU i3 (δεν θυμάμαι γενιάς), 8GB RAM, 512 GB HDD και την GPU του επεξεργαστή.

όποια διανομή και να βάλεις δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία με βάση αυτά που θέλει. Σε όλες θα είναι εύκολα, απλά ίσως πιάσεις πρώτα να δοκιμάσεις διάφορα να δεις τι λειτουργεί σωστά (εξαρτάται από το λάπτοπ και από τις προτιμήσεις σας). Την αλλαγή γλώσσας θα πρέπει να είναι στα έτοιμα που θα τής φτιάξεις. Μια φορά θα το φτιάξεις να αλλάζει με τον συνδυασμό που προτιμά και καθάρισες (πώς ακριβώς γίνεται εξαρτάται από το γραφικό περιβάλλον και γενικά είναι εύκολο αλλά επηρεάζει εσένα που θα το φτιάξεις και όχι την γυναίκα σου που απλά θα δουλεύει)

Εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία από Linux. Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι ενα Mint που έχω σε VirtualBox στο PC μου, το έχω δοκιμάσει ελάχιστα και άμα δεν το διάβαζα εδώ μέσα δεν θα παρατηρούσα καν ότι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο, οπότε αυτά τα ARCH-BASED που λέτε εσείς οι νέοι μου είναι κινέζικα :p. Αυτό είναι και το πείραμα. Διαβάζω αυτά που γράφετε ότι είναι πανεύκολη και απροβλημάτιστη η μετάβαση στο Linux, ότι το κόλλημα επί της ουσίας είναι στον χρήστη και είπα να το τεστάρω μόνος μου.

Οι προτιμήσεις είναι απλές: Να χρειάζεται την μικρότερη δυνατή εξοικείωση για χρήστη προερχόμενο από Windows και να είναι ελαφρύ. Πέρα από αυτά, η εγκατάσταση είναι ίδια με αυτή των Windows ή χρειάζεται να γίνει κάτι διαφορετικό; Πρέπει να διαμορφωθεί ο δίσκος διαφορετικά;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
HP με CPU i3 (δεν θυμάμαι γενιάς), 8GB RAM, 512 GB HDD και την GPU του επεξεργαστή.
Οι οιωνοί είναι άριστοι!! (δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι το δύσκολο) Έχει σημασία όμως η γενιά. Αν είναι αρκετά πολύ καινούργια γενιά τότε η κύρια επιλογή σου είναι το Pop!_OS που αναφέρθηκε παραπάνω. Συμβουλεύω κατά του mint σε πολύ καινούργια. Αν είναι λίγο παλιότερο τότε μια χαρά είναι και να να πας πιο συντηρητικά με mint. Μια ενδιαφέρουσα επιλογή είτε σε καινούργιο είτε σε λίγο παλιότερο είναι το Manjaro αλλά δεν το προτείνω αν δεν έχεις διάθεση να τριφτείς και εσύ λίγο με την διανομή, οπότε μάλλον όχι. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και πιο κοντά στο debian και να δεις μόνος σου. Αλλά για να μην σε μπερδεύω οι κύριες επιλογές είναι Pop και Mint και σε καινούργιες γενιές πήγαινε προς Pop.

Εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία από Linux.
Πιστεύω δεν έχει τόση σημασία η εμπειρία σου όσο η διάθεσή σου. Για την γυναίκα σου που θα το χρησιμοποιεί μάλιστα δεν έχει καμμία σημασία, αρκεί να δουλεύει. Χρηστικά είναι πιο εύκολο μάλιστα το Linux. Θα πρέπει όμως να το στρώσεις να δουλεύει σωστά. Με λίγη τύχη για τα πάντα θα φροντίσει η διανομή να δουλεύουν εκτός από το ελληνικό πληκτρολόγιο.

Σχετικά με το ελληνικό πληκτρολόγιο.
* δεν βάζουμε ελληνικό πληκτρολόγιο στην διάρκεια της εγκατάστασης.
Αυτή είναι πολύ συνηθισμένη παγίδα. Αφού εγκαταστήσεις την διανομή θα μπουτάρεις από τον δίσκο, θα μπεις στον χρήστη και στον χρήστη θα προσθέσεις την διάταξη.
* δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα.
Ακόμα και η πιο λιτή διανομή έχει ήδη εγκατεστημένα όσα χρειάζεσαι για να φτιάξεις την διάταξη (layout)
* μπορείς να δεις πώς γίνεται ήδη από το Live
Πολλές διανομές (πχ Mint, Manjaro) τρέχουν Live από το στικάκι σαν πλήρη λειτουργικά. Το Live τρέχει στην RAM και δεν σώζεται τίποτα από όσα κάνεις στο στικάκι ή αλλού. Μπορείς να προσθέσεις ελληνική διάταξη και να δεις πώς γίνεται. Τίποτα δεν θα θυμάται στην εγκατάσταση αλλά αν έχεις ήδη δει πώς γίνεται θα είναι ζήτημα δευτερολέπτων να το φτιάξεις μετά αφού το εγκαταστήσεις.

Ο ακριβής τρόπος εξαρτάται από το γραφικό περιβάλλον αλλά συνήθως πάει περίπου ως εξής. βρίσκεις τα system settings, πας input devices (όχι shortcuts!) keyboard, Layouts. Και βρίσκεσαι στο σωστό μέρος. Επίσης μια χρήσιμη λεπτομέρεια. Βάζεις το σκέτο Greek όχι το Greek (extended) το δεύτερο θα δουλέψει επίσης αλλά είναι παλιότερη και πιο φτωχή επιλογή που έχει ξεμείνει)

Ανακεφαλαιώνοντας. Σε κάθε περίπτωση για την γυναίκα σου δεν θα έχει σημασία η διανομή, έχει κάποια σημασία για σένα που θα το στήσεις. Και επίσης αν είναι πολύ καινούργια γενιά έχεις πολύ καλύτερες πιθανότητες να δουλέψουν όλα σωστά με το Pop σε σχέση με το Mint.

edit: Σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω. Βάζεις 64bit. Όχι 32bit διανομή.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γράψε λάθος. Η RAM είναι 4GB. Ο επεξεργαστής είναι i3 3110M στα 2,4GHz. To laptop είναι το HP 250.

Λοιπόν, κατέβασα το Pop! OS και με το Etcher έφτιαξα ένα bootable USB stick. Το βράδυ λογικά, αφού ολοκληρωθεί το backup στο laptop, θα προχωρήσω στην εγκατάσταση του λειτουργικού. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Κάποιος σκοτεινός άρχοντας στον οποίο πρέπει να θυσιάσω καμιά προβατίνα;
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για format κι εγκατάσταση πας; Αν ναι, προχώρα άφοβα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ο επεξεργαστής είναι i3 3110M
Δεν είναι πολύ καινούργιος, οπότε δεν υπάρχει πλεονέκτημα με το pop! σε σχέση με το mint αλλά δεν υπάρχει και πρόβλημα. Από την άλλη το Mint έχει Live (δεν ξέρω αν έχει το pop, νομίζω δεν έχει) και έχει και άνετα επιλογές για cinnamon/mate/xfce αν τα προτιμάς ή τρέχουν καλύτερα. Γενικά φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για λάπτοπ για λίνουξ όποια σχεδόν διανομή και να θέλεις.

Αν πας έτσι και αλλιώς για φορμάτ δεν έχεις κάτι να φοβηθείς κάτι, στην χειρότερη να ξαναδοκιμάσεις :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εγώ πάντως σε μια ταμπλέτα με Atom, έβαλα LXDE!! Προσπαθώ να το μάθω!!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Απόψε λοιπόν μάζεψα τα κομμάτια μου και είπα να ξεκινήσω την εγκατάσταση.

Έβαλα το στικάκι με το Pop! OS στο laptop και ξεκίνησα. Εκέι έφαγα το πρώτο άκυρο. Κάτια για τον Casper (το φαντασματάκι; ) ότι έχει invalid signature. Με ένα γρήγορο search είδα ότι ήταν θέμα του laptop. Έπρεπε να απενεργοποιήσω το secure boot από το BIOS. Μου έβγαλε λίγο την πίστη μέχρι να βρω πώς γίνεται, γιατί περιλάμβανε την δημιουργία admin password στο BIOS και διαγραφή κάποιων δεδομένων, αλλά ξέμπλεξα από αυτό.

Αφού το ξεπέρασα ξεκίνησα την εγκατάσταση. Η διαδικασία είναι όντως πολύ απλή, διάλεξα να μην κάνει encrypt τον δίσκο, γιατί λέει ότι χρειάζεται password και το κορίτσι δεν τα πάει καλά με δαύτους και συνέχισα.

Ενώ εκτελούταν η εγκατάσταση μου ήρθε μια αναλαμπή. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου, αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία, ότι το Pop! OS δεν περιλαμβάνει καθόλου media codecs. Φυσικά όλοι οι φίλοι λινουξάδες λένε ότι κάνεις μια απλή εγκατάσταση και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Τι διάολο; Δεν είναι ακούνε μουσική; Μήπως δεν είναι open source; Για να εγκαταστήσω λοιπόν codecs, ώστε να ακούγεται μουσική, να βλέπει ταινίες ή youtube κλπ έπρεπε να κάνω αυτό.

Τελείωσε η εγκατάσταση, restart και αφού συνδέομαι στο internet, απροβλημάτιστα, έφτιαξα password (dafuq?), και μπήκα. Το UI είναι τελείως διθαφορετικό από τα Windows. Για να βλέπω λοιπόν συνέχεια το dock με τις εφαρμογές έπρεπε να κατεβάσω ένα Gnome extension (Dash Dock) και να το παραμετροποιήσω.

Επόμενο βήμα το shortcut για αλλαγή γλώσσας, το οποίο μου έβγαλε την πίστη (σε αντίθεση με το Mint), γιατί έχουν ψιλοαλλάξει την ονομασία του και δεν το έβρισκα με τίποτα και επίσης, για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να βάλω το alt-shift, οπότε έμεινε το Win-Space.
Κάτι φάινεται παράξενο όμως. Τα παράθυρα δεν έχουν minimize, maximize μόνο X. :frak: Πώς διάολο το δουλεύουν χωρίς αυτό; Φαντάζομαι κάποιο shortcut. Για να τα προσθέσω λοιπόν στα παράθυρα έπρεπε να κάνω αυτό. Αφού το έτρεξα όλα μια χαρά.

Ολοκληρώνοντας την εγκατάσταση, οφείλω να πω ότι είναι σαν να πήρα καινούργιο laptop. Η ταχύτητα του δεν συγκρίνεται με τίποτα ακόμα και με την εποχή που ήταν καινούργιο. Όμως η εμπειρία εγκατάστασης δεν είναι και ο ορισμός του out of the box. Υπάρχουν, βασικά, πράγματα που δεν τα κάνει και για να τα ενεργοποιήσεις πρέπει να καταφύγεις σε λύσεις που δεν νομίζω ότι είναι μέσα στις ικανότητες ενός μέσου χρήστη. Δεν είμαι και κανένας χάκερ αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέσο χρήστη. Αν αυτά που έκανα μέσω Terminal μπορούσαν να γίνουν και από γραφικό περιβάλλον θα ήταν πολύ πιο βολικά τα πράγματα.

Αλλά ακόμα δεν είχα δείξει το τελικό προϊόν στον πελάτη. Αφού την προετοίμασα ότι πολλά πράγματα γίνονται διαφορετικά, αλλά τα συνηθίζεις και άμα δεν σ' αρέσει στο αλλάζω όποτε θες, αλλά είναι πολύ γρήγορο και πανέμορφο (είναι όντως το άτιμο), ήρθε η ώρα της αλήθειας. Τώρα η γυναίκα μου είναι εντελώς βασικός χρήστης PC, με Proficiency στο PacMan και το San Andreas anyway. Κανένα πρόβλημα. Το shortcut της γλώσσας; Συνηθίζεται. Ο διαφορετικός file explorer; Συνηθίζεται. Είναι πιο γρήγορο και πιο όμορφο. :cylons:

tl:dr Δεν γίνεται να αφαιρέσουμε αυτές τις εντολές terminal, στο οποίο δεν δουλέυει και το ctrl-c ctrtl-v?
 
Top Bottom