What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εβαλα το μανατζερ 20, δωρο του καινουριου μου θειου, του τιμ, ναναι καλα ο αθρωπος.
κλασικα, διαλεξα κακασχημο μανατζερ με μπυροκοιλια και το ταιριαστο ονομα Μενελαος Τσομπάνης. πηρα κει μια ομαδα απ την τελευταια αγγλιας, βενεράμα, μπαναναναράμα, δεν ξερω και γω τι, μπηκα σε κατι μενου, χαωθηκα (κλασικα), επαιξα ενα φιλικο, καπως πιο δυνατη τη βρηκα τη γραφικη απεικονιση και ικανοποιημενος με τον εαυτο μου, εκαμα ρεηκουί κι εβαλα παλι το fm17. :cool::LOL:

τα μπρουσακια μου με χρειαζονται, ο θειος τιμ ας περιμενει λιγο ακομα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Τελέιωσα το Gothic 3!! Όσο το ευχαριστήθηκα στην αρχή, τόσο με κούρασε στο τέλος!! Μέχρι God Mode έβαλα, για να τελειώσω στα γρήγορα τις μάχες. Ειδικά μέ το Alternate Balancing, που δυστυχώς το είχα βάλει, είχε γίνει απελπιστικά δύσκόλο, ειδικά για Fighters/Hunters.

Αφήστε που η παντοδυναμία των Gothic 1/Gothic 2, όταν ανέβαινες level, είχε εξαφανιστεί. Δε μπα να 'σαι 40 επίπεδο, master of swordfighting και large weapons!! Πέντε λύκοι θα σε νικήσουν, με κουτουλιές!!


Στο τέλος ακολούθησα τον Xardas, στους νέους τόπους. (Γιατί βαριόμουνα να ελευθερώσω όλες τις πόλεις!!!)
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Δε μπα να 'σαι 40 επίπεδο, master of swordfighting και large weapons!! Πέντε λύκοι θα σε νικήσουν, με κουτουλιές!!

Επίπεδο 40 δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο για το gothic 3.
Τους λύκους έναν - έναν σε τέτοιο λεβελ. Για λιοντάρια ή άλλα πιο δυνατά θηρία δεν το συζητάμε.
High level είναι απο 65 και πάνω. Με Α.Β. πάντα.
Επίσης το large weapons skill είναι το χειρότερο.
Σπαθί + ασπίδα είναι ok, αλλά το καλύτερο warrior σετ απ είναι dual wield master.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Επίπεδο 40 δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο για το gothic 3.
Τους λύκους έναν - έναν σε τέτοιο λεβελ. Για λιοντάρια ή άλλα πιο δυνατά θηρία δεν το συζητάμε.

Αυτό είναι το θέμα!! Όταν τέτοιο level αντιπροσωπεύει 60 με 100 ώρες παιχνιδιού, και τους λύκους τους συναντάς από την αρχή, δεν μου φαίνεται λογικό (σε σχέση με Gothic/Gothic 2 εννοείται), να μην ξεπαστρεύεις 10 - 1ο την φορά!! Εννοείται ότι παντού πήγαινα με ένα - ένα και από ύψος, όπου υπήρχε η δυνατότητα!! Αλλά ότι υπήρχε θέμα unbalancing, νομίζω ότι υπήρχε.

High level είναι απο 65 και πάνω. Με Α.Β. πάντα.

Πρέπει να μιλάμε για πάνω από 200 ώρες. Εντάξει!! Πλέον τόσο χρόνο δεν έχουμε!!

Επίσης το large weapons skill είναι το χειρότερο.
Σπαθί + ασπίδα είναι ok, αλλά το καλύτερο warrior σετ απ είναι dual wield master.

Αυτό ήταν που μου άρεσε πολύ, στο παιχνίδι.Κάθε skill μάλλον λειτουργούσε σαν εργαλείο, απέναντι σε συγκεκριμένες απειλές. Το large weapons skill το βρήκα ιδανικό απέναντι σε orks και paladin (και γενικότερα σε ογκώδης εχθρούς). Το Σπαθί + ασπίδα (με katana και non warn shield), σε μικρότερους πιο γρήγορους εχθρούς!! (Αλλά μέχρι δύο ταυτόχρονα το πολύ !!!) Πάντως μού άρεσε που στο large weapons skill, έπαιζε μεγάλο ρόλο το timing και η απόσταση, ενώ και οι κινήσεις είχαν επιρρεαστεί από την πραγματική σπαθασκία με longsword,

Ερώτηση Κρίσεως:

Τριλογία Risen ή κατευθείαν Elex?
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ερώτηση Κρίσεως:

Τριλογία Risen ή κατευθείαν Elex?

Από αυτά που αναφέρεις έχω παίξει μόνο τα Risen 1 & 3, όμως από τα review που έχω διαβάσει μόνο το Elex είναι τόσο κοντά στην κατάσταση (με την κακή έννοια) που περιγράφεις στο Gothic 3!
Θεωρώ ότι τουλάχιστον το Risen 1 είναι must όσον αφορά την εμπειρία των αρχικών Gothic. Αλλά και όσον αφορά το theme, τα Risen 2 & 3 έχουν πιο πειρατικό θέμα που είναι ξένο προς όλα τα Gothic.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
20190501223932_1.jpg
Πρέπει να μιλάμε για πάνω από 200 ώρες. Εντάξει!! Πλέον τόσο χρόνο δεν έχουμε!!

LVL 80 με περίπου 140 ώρες. Αλλά ήξερα ακριβώς τι να κάνω καθως επρόκειτω για το τρίτο playthrough!

Όντως τόσο χρόνο δεν έχουμε πλέον!!!! :confused:

Στις μάχες το παιχνίδι συμφωνώ οτι είναι ανισόρροπο.

Ερώτηση Κρίσεως:

Τριλογία Risen ή κατευθείαν Elex?

η σωστή σειρα για μένα!
risen 1 - risen 3 - elex!!!!
ιδίως το risen 1 παίξτο οπωσδήποτε!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Πρέπει να μιλάμε για πάνω από 200 ώρες.
Δε θέλει τόσο. Στο ένα και μοναδικό playthrough 140 ωρών περίπου ήμουν 76+ levels.

το καλύτερο warrior σετ απ είναι dual wield master.
Μονό αν το κυνηγήσεις μέχρι τέρμα. Αν χάσεις έστω κι έναν trainer (εύκολο να συμβεί καθώς είναι στους slavers και όλο και κάποια πόλη θα απελευθερώσεις νωρίτερα από ότι πρέπει), πάλι ξύλο θα τρως στο τέλος ειδικά από εχθρούς με μεγάλα όπλα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τώρα που το συζητάτε συνειδητοποιώ ότι έχω παίξει όλα τα Risen, το Gothic 4, το Gothic 3, αλλά ποτέ τα Gothic 1 και 2.

Όταν λες Gothic 4 εννοείς το Arcania; Δηλαδή εννοείς ότι έπαιξες το Arcania και όχι τα δύο πρώτα Gothic;!

Προς τη Διεύθυνση: Υπάρχει τρόπος να αποβληθεί από Staff Member;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Προς τη Διεύθυνση: Υπάρχει τρόπος να αποβληθεί από Staff Member;

Μάλλον όχι, αλλά κάλλιστα μπορούμε να του προσφέρουμε ένα αντίτυπο του Phoenix Point, από το μαγαζί το Θείου Τίμ!! Είναι χειρότερη τιμωρία!!!

Καταχωρήθηκε το παράπονο σας. Προηγούνται οι καταγγελίες για εκείνους που δεν ολοκλήρωσαν τις σειρές Dragon Age, Mass Effect, Witcher, Baldur's Gate, Fallout κ.α.

Σε κάποιες από αυτές τις κατηγορίες ανήκω και εγώ!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Καταχωρήθηκε το παράπονο σας. Προηγούνται οι καταγγελίες για εκείνους που δεν ολοκλήρωσαν τις σειρές Dragon Age, Mass Effect, Witcher, Baldur's Gate, Fallout κ.α.

dd0.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
ΦουΜου20. Ξεκινήσαμε από τον πάτο της Ουαλίας, αν και ψηνομουν για μοντα και μεταγραφή στην τοπική ομαδάρα.
Μας είχαν όλοι για φούντο. Η διοίκηση μου ζήτησε μόνο να μη πέσω κατηγορία ώστε σε βάθος διετίας να φτιάξουν τα οικονομικά μας και βλέπουμε. Εγώ τους είπα ότι το χουμε.
Πολλούς παίκτες δεν είχαμε, όλοι δεξιοί και το ταμείο μείον.
Σηκώνω όλη την Κ19 και ξεκινάω ολική αναδιάρθρωση του ρόστερ. Πουλάω δύο τριανταρηδες και με τα λεφτά μας παίρνω έναν γιατρό κι έναν γυμναστή. Βάζω τους επιθετικούς στην άμυνα, τα πιτσιρίκια μπροστά και νομίμως σε κάθε ομιλία το κουμπί στο passionate.
Τρελαίνονται τα παιδιά και ξεκινάμε μια τρελή σαιζόν που δεν θα την πίστευε ούτε κι ο πρόεδρος.

Το αποτέλεσμα τώρα.
Σε ένα ψευτοκυπελλο κοντραραμε δύο ομάδες από την πρώτη κατηγορία της Ουαλίας και φτάσαμε μέχρι τα προημιτελικά όπου και χάσαμε από την νικήτρια.
Στο κύπελλο Ουαλίας φτάσαμε στον τρίτο γύρο όπου συναντηθήκαμε με την πρωταθλήτρια Ουαλίας. Αρπαξαμε μία πεντάρα για το σπίτι και του χρόνου πάλι.
Στο πρωτάθλημα τερματίσαμε στην ένατη θέση, ενώ στην πραγματικότητα η ομάδα τελείωσε τελευταία. Καλά πήγαμε για πρώτη φορά.

Ορίστε κύριε Δωνη πως στήνεται μία ομάδα νέων 😛
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ρε λες να πιασω και εγω το φμ τελικα? αλλα το νιωθω λιγο βουνο. εχω ξεχασει πως παιζεις.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τώρα που στο δώσανε τσαμπε ναι, να το πιάσεις.
Για εμένα το 20 είναι το καλύτερο μάνατζερ που έχω παίξει. Έχουν βρει την ισορροπία μεταξύ των πολλών επιλογών και της διασκέδασης. Μπορεί να έχουμε περισσότερα μενού, αλλά ακόμη και χωρίς τεχνικούς συνεργάτες, δεν είσαι υποχρεωμένος να ασχοληθείς μαζί τους. Αν το κάνεις βέβαια μόνο όφελος θα έχεις. Και επιτέλους η 3d μηχανή έγινε λειτουργική.

Γενικά το νέο μάνατζερ μπορεί να προσφέρει ταυτόχρονα και τα δύο. Μάνατζερ τύπου εταιρείας όπου λειτουργεί με γνώμονα τα δεδομένα και προπονητής τύπου Αλέφαντος που μαθαίνει μπαλιτσα. Δεν σε αναγκάζει να κάνεις κάτι που δεν θες, όπως συνέβαινε παλιότερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
άσε ρε γατάκια με τα μανατζέρ σας, ένα ήταν το παιχνίδι και δεν το ξεπέρασε ποτέ κανένα νερόβραστο από τα ξένα

gineproedrosgenadios.png
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αυτό δεν ήταν που μπορούσες να λαδωσεις τους διαιτητές;
Έχω ακόμη το πρώτο μπασκετικό και μέχρι πρότινος, μοναδικό, μάνατζερ που είχε δώσει δώρο νομίζω η εφημερίδα goal.
Το οποίο ήταν από το ελληνικό στούντιο icehole.
 
Top Bottom