What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αγορά gaming laptop

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Καλησπέρα σε όλους!

Πλησιαζει η Black Friday και περιμενω πως και τι μπας πετυχω καμια καλη προσφορα σε gaming laptops (17 ιντσες). Το budget μου ειναι περί τα 1500 ευρω. Θα ηθελα να μου κρατησει μινιμουμ 2 χρονια και ει δυνατον να παιζει απροσκοπτα MMOs. Το λεω αυτο γιατι αν θυμαμαι καλα, τα MMOs έχουν καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις απο τον επεξεργαστη - αν τις γνωριζετε πειτε παρακαλω γιατι δεν εχω ιδεα και κριμα ειναι να παρω μηχανημα που θα τα βρει σκουρα.

Ως τωρα, σε αυτες τις τιμες εχω κοζαρει τα εξης:

1) Lenovo Legion 5

2) Lenovo Legion Y540

3) Asus ROG Strix G17

Πώς σας φαινονται αυτες οι επιλογες? Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτά τα λεφτά?

Ευχαριστώ!
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να εχουν οσο ποιο δυνατο cpu/gpu μεσα στο μπατζετ γιατι αυτα δεν αλλαζουν, ram και δισκους βαζεις και εσυ οποτε θες.
σε αυτα τα λεφτα δεν θα επαιρνα κατι λιγοτερο απο ryzen 7 σε cpu και τουλαχιστον μια 1660τι/2060 καρτα. οι 17 ιντσες οθονης σε περιοριζουν καπως, γιατι δεν χτυπας ενα δυνατο 15αρι και μια καλη 24αρα εξωτερικη οπως αυτην https://www.amazon.com/AOC-24G2-Frameless-Adjustable-Guarantee/dp/B07WVN6CWT (σε προσφορες απο ελλαδα εχει παιξει και 160 ευρω).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Από τα τρία που δείχνεις εγώ θα έσβηνα το 2 απλά και μόνο επειδή είναι προηγούμενης γενιάς. Αν μού λέγανε να διαλέξω ένα από τα τρία δώρο, μάλλον θα διάλεγα το Asus αλλά αν δεν τα πιάσει κάποιος στα χέρια του δεν ξέρει σίγουρα πώς είναι η κατασκευή τους (σε χαρακτηριστικά 1 και 3 είναι σχεδόν ταυτόσημα)

Από εκεί και πέρα οι απόψεις μου είναι γνωστές. Είναι πεταμένα λεφτά όταν μπορεί κάποιος να πάρει με τα ίδια λεφτά ένα desktop καλύτερο από το gaming laptop και ένα «όχι gaming» λάπτοπ που ίσως μπορεί να κάνει περισσότερα από όσα νομίζει.
 
Last edited:

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
σε αυτα τα λεφτα δεν θα επαιρνα κατι λιγοτερο απο ryzen 7 σε cpu και τουλαχιστον μια 1660τι/2060 καρτα. οι 17 ιντσες οθονης σε περιοριζουν καπως, γιατι δεν χτυπας ενα δυνατο 15αρι και μια καλη 24αρα εξωτερικη οπως αυτην https://www.amazon.com/AOC-24G2-Frameless-Adjustable-Guarantee/dp/B07WVN6CWT (σε προσφορες απο ελλαδα εχει παιξει και 160 ευρω).

Θυμαμαι απο παλιοτερα οτι η Ιntel εθεωρειτο η καλυτερη επιλογη για gaming. Με ενα γρηγορο browsing, βρηκα 2-3 αρθρα που υποστηριζουν το ιδιο, οτι δηλαδη ακομα η Ιντελ ειναι πρωτη στο gaming και η AMD στο productivity και multitasking, οποτε λεω να προτιμησω Ιntel.

Αυτο με την εξωτερική γιατι το προτεινεις? Αν επαιρνα οθονη δε θα ηταν καλυτερα να παω για desktop? Ενας απ'τους λογους που προτιμω λαπτοπ στην παρουσα φαση ειναι οτι δεν εχω οθονη και πληκτρολογιο - μονο ηχεια. Και σκεφτομουν λαπτοπ διοτι δεν εχω τηλεοραση οποτε θα βολευε να εχω ενα φορητο που θα το μετακινω ευκολα στο σπιτι για θεαση ταινιων φέρ' ειπείν. Επισης θελω επειτα απο 2-3 χρονια να το πουλησω, και νομιζω ενα desktop ειναι πιο δυσκολο να πουληθει απο ενα λαπτοπ.

What do you think? :)

Από εκεί και πέρα οι απόψεις μου είναι γνωστές. Είναι πεταμένα λεφτά όταν μπορεί κάποιος να πάρει με τα ίδια λεφτά ένα desktop καλύτερο από το gaming laptop και ένα «όχι gaming» λάπτοπ που ίσως μπορεί να κάνει περισσότερα από όσα νομίζει.

Πανω γραφω τους λογους που με ωθουν σε λαπτοπ ;) Επίσης, κακα τα ψεματα, ειναι λιγο μανικι να στησω το δικο μου desktop εκ του μηδενος (ερευνα αγορα πολλων κομματιων + στησιμο). Κοιταξα για ετοιμα desktops απο περιεργεια στο ιδιο καταστημα, και αν δεν κανω λαθος, συστημα παρομοιας δυναμικοτητας ειναι 200-300 μονο φτηνοτερο, ομολογουμενως περιμενα να ειναι περισσοτερο.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
η τελευταιας γενιας amd ειναι καλυτεροι απο τους intel

αλλο βιντεο απο το ιδιο καναλι με προτασεις λαπτοπ


την λογικη αγοραζω οθονη αρα αγοραζω desktop δεν την καταλαβαινω, οταν ειναι να πουλησεις το λαπτοπ πουλας αν θες και την οθονη.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@pitsinius Με τέτοιο budget στήνεις desktop κλάσεις ανώτερο από laptop και με τα ρέστα παίρνεις και όλα τα περιφερειακά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Επισης θελω επειτα απο 2-3 χρονια να το πουλησω, και νομιζω ενα desktop ειναι πιο δυσκολο να πουληθει απο ενα λαπτοπ.

Αυτό δεν ξέρω πώς το εννοείς. Αν εννοείς ότι θα είναι ευκολότερο να βρεις κορόϊδα να το πασάρεις, ίσως και να έχεις δίκιο, δεν ξέρω. Πραγματική αξία όμως το "gaming laptop" θα χάσει πολύ περισσότερη.

Επίσης δεν ξέρω γιατί θα θες σε 2-3 χρόνια να το πουλήσεις, Θα ξεκινήσεις ταξίδια μόλις λήξει η καραντίνα και θα θες να πάρεις μόνο τα ρούχα που φοράς;

και αν δεν κανω λαθος, συστημα παρομοιας δυναμικοτητας

μερικά πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψιν. Ο i7 στο λάπτοπ έχει 6/12 core/threads. Δηλαδή αν κοιτάμε μόνο αυτό σημαίνει ότι συγκρίνεται με i5 και ryzen 5 σε desktop. Χειροτερεύει όμως και άλλο αν κανείς σκεφτεί ότι δεν θα μπορεί να συντηρήσει επιδόσεις αντίστοιχες με το desktop. Δηλαδή ο i7-10750H είναι ουσιαστικά καθαρά κατώτερος από έναν i5-10400 ή ryzen 5 3600 (και βάζω τούς ποιο απλούς i5/ryzen5 σύγχρονους επεξεργαστές). Γιατί έχουν τόσο παραπλανητικά ονόματα; Υποθέτω επειδή το να κοροϊδεύεις τον κόσμο βγάζει λεφτά.

Επίσης μιλάμε για 17'' οθόνη. Αυτό είναι ταυτοχρόνως τραγικά μεγάλο για φορητότητα και πολύ μικρό για gaming.

Ας υποθέσουμε ότι παίρνεις έναν κοινό ryzen 5 3600 και μια rtx 2060. Είδη για λόγους που είπα έχεις καλύτερο μηχάνημα. Αλλά έχεις και επιλογή αναβάθμισης. Μπορείς αργότερα να αλλάξεις σε μια rx 6800 που είναι καθαρά ανώτερη από μια 2080ti. Μπορείς να αλλάξεις και τον επεξεργαστή και να πας σε ryzen 7 5800X. Μπορείς εύκολα να αυξήσεις την ραμ σε 32γίγα. Μπορείς εύκολα να αλλάξεις/προσθέσεις σκληρούς. (τα δύο τελευταία λογικά μπορούν να γίνουν και στο λάπτοπ, αλλά όχι εξίσου εύκολα) Και κάνοντας αυτά θα έχεις ένα αξιοσέβαστο μηχάνημα για πάνω από 10 χρόνια. Σε 10 χρόνια (2030) ακόμα και ένας ryzen 5 3600 θα διατηρεί πολύ μεγαλύτερο σεβασμό από όσο ένας i5-750 σήμερα. Η τεχνολογία ξεκάθαρα επιβραδύνει.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν πάρεις 17", παίρνεις μεταφερόμενο, όχι φορητό, και λόγω μεγέθους, αλλά και λόγο αυτονομίας.
Οι φορητοί Ryzen έχουν περισσότερους πυρήνες, και καλύτερα ενσωματωμένα από τους φορητούς Intel. Επίσης, καθώς σε έναν φορητό δεν μπορούν να δουλεύουν με τα ρολόγια στον θεό, οι φορητοί Intel υστερούν σε σχέση με τους Ryzen.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν δεν μετακινείς το μηχάνημα καθημερινά σπίτι-γραφείο/καφέ-σπίτι ή σπίτι-σύντροφος-εξοχικό (ΠΑΣΟΚ <3) συστηματικά, πραγματικά πάρε desktop αντί για desktop replacement, γιατί εξαρχής δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποκαταστήσεις το desktop. Πρόκειται να δώσεις ένα τσουβάλι λεφτά, ας πιάσουν τόπο.
 
Last edited:

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
@pitsinius Welcome Back :)
Καλώς σε βρήκα! Χρόνια και ζαμάνια :)


Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την πληροφορηση. Δε διαφωνω καθολου ότι ενα dekstop είναι ανώτερο, αλλά πέρα απ'τους λογους που προανεφερα, δεν ξερω κι αν θα χω χωρο να το βαλω εδω περα, ασε που ειμαι νουμπας και αμα το στησω μονος μου παιζει να εκραγει (τοπικο καταστημα που να το στηνει για παρτη σου δεν εχω βρει ακομα).

Ανεξαρτητως της τελικης επιλογής μου παντως, ειλικρινα ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις γνώσεις σας :)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Καλώς σε βρήκα! Χρόνια και ζαμάνια :)


Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την πληροφορηση. Δε διαφωνω καθολου ότι ενα dekstop είναι ανώτερο, αλλά πέρα απ'τους λογους που προανεφερα, δεν ξερω κι αν θα χω χωρο να το βαλω εδω περα, ασε που ειμαι νουμπας και αμα το στησω μονος μου παιζει να εκραγει (τοπικο καταστημα που να το στηνει για παρτη σου δεν εχω βρει ακομα).

Ανεξαρτητως της τελικης επιλογής μου παντως, ειλικρινα ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις γνώσεις σας :)

Να μας πεις εντυπώσεις από το νέο σύστημα! Και αν θέλεις βάλε ένα ωραίο avatar!
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Από το ίδιο κατάστημα 2 έτοιμα συστήματα με ίδια κάρτα γραφικών αλλά καλύτερη CPU από το ASUS στα 1300.


και σου μένουν 250€ (πάλι σε σχέση με το ASUS) να κανονίσεις οθόνη και πληκτρολόγιο+ποντίκι. Με τα δε τελευταία μπορείς να κάνεις τσιγκουνιές τώρα και μερικούς μήνες αργότερα να πάρεις διαστημικά "του κατοστάρικου" και να gameάρεις σαν άνθρωπος.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
οταν τελικα παρεις το λαπτοπ το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να εγκαταστησεις το throttlestop
το οποιο μεσω undervolt στην cpu θα ριξει τις θερμοκρασιες οταν παιζεις. (απο 85-90 σε 65-75 αναλογα το παιχνιδι).
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
@pitsinius αν ψαχνεις ακομα για λατοπ για δες εδω, 1049 με μεταφορικα μεσα. αμαζον ισπανιας.
4800h/16gb/2060/512 ssd χωρις λειτουργικο ειναι καλη προσφορα στα 1050, ισως να παιξει και αλλου φθηνοτερα μπλακ φραιντει.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Δηλωνω ευτυχης κατοχος φορητου θεριού :)

οταν τελικα παρεις το λαπτοπ το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να εγκαταστησεις το throttlestop
το οποιο μεσω undervolt στην cpu θα ριξει τις θερμοκρασιες οταν παιζεις. (απο 85-90 σε 65-75 αναλογα το παιχνιδι).

Με ανεμιστηρες στο τερμα ειδα δεν εχει κανενα θεμα με θερμοκρασιες, αλλα σε silent scenario, χτυπαει 85-95. Δεν ειναι επιφοβο το undervolt? Επισης διαβαζα οτι η Intel εχει κλειδωσει το voltage για προστασια απο plundevolt (αναθεμα κι αν καταλαβα τι ειναι αυτο :D). Άρα μήπως πρέπει να μην το πειράξω?

Εχω παντως κατεβασει ολο το πακετο (throttlestop, MSI Afterburner, GPU-Z, CPU-Z).
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Μεγειά! Δεν έχεις όμως ακόμα avatar, χάνεις τουλάχιστον 10% σε επιδόσεις έτσι.

Με το avatar που εβαλα, θα πιανω και turbo mode για πλακα :D

Τωρα που ειπα turbo mode, το ΜSI afterburner δειχνει τη CPU μου 4.2-4.6Ghz σε gaming. Πως μπορω να την κανω να πιανει το 5.1 Ghz turbo mode?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Με το avatar που εβαλα, θα πιανω και turbo mode για πλακα :D

Τωρα που ειπα turbo mode, το ΜSI afterburner δειχνει τη CPU μου 4.2-4.6Ghz σε gaming. Πως μπορω να την κανω να πιανει το 5.1 Ghz turbo mode?
Λιγο απαλα και σταδιακα τα γκαζια εδω, γιατι γλυστραει ο δρομος. και θα λεμε μετα, εκανε παφ κι απαφτοσε. Απο οτι ξερω η λειτουργεια αυτη γινεται αυτοματα, αν ειναι ενεργοποιημενη. Απο εκει και περα η ευθυνη ειναι στον πιλοτο, ο μηχανικος σηκωνει τα χερια ψηλα, απο οτι λενε οι ειδικοι.. Μεγεια το εργαλειο κι απομενα
 
Top Bottom