What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Crusader Kings III

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
με την διαδοχή δεν έχω καταλάβει τι γίνετε. Τώρα που πέθανε ο βασιλιάς τμήματα του βασιλείου πήγαν σε άλλους δύο γιούς.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το σύστημα διαδοχής για κατώτερους λόρδους μέχρι βασιλιάδες είναι νομίζω το να μοιράζονται οι κύριοι τίτλοι ανάμεσα στους γιους. Το Primogeniture, να είναι διάδοχος ο πρωτότοκος αποκλειστικά, πρέπει να γίνει "research" σε αυτό το tab με τα Culture Focuses, κάτι που απαιτεί χρόνο οπότε γίνεται διαθέσιμο στα ύστερα στάδια του παιχνιδιού.

Μπορεί αν αυξήσεις το Crown Authority να μπορείς να αλλάξεις τη διαδοχή προς κάτι πιο ομαλό. Αλλά κατά γενική ομολογία, στα "μη-ύστερα" στάδια του παιχνιδιού, μόνος τρόπος να μην σπάνε τα εδάφη σου κατά τη διαδοχή είναι να σχηματίσεις Αυτοκρατορία.

Ή απλά να κάνεις μόνο ένα γιο και μετά να απέχεις. Ή να σκοτώνεις τους υπόλοιπους και να εύχεσαι να μην πεθάνει ο πρωτότοκος :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το γράφει στο όνομά του το κρύο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
το τελευταίο update πάντως του έκανε άλλο ένα χτένισμα με μικροβελτιώσεις.
τώρα εγώ πασχίζω να σώσω το ιρλανδικό βασίλειο από τις αποσχιστηκες τάσεις και δεν ξέρω πως και μάλλον θα το αφήσω να πάει όπως πάει και μετά να ξεκινήσω άλλο ένα gamethrough με διαφορετική οικογένεια.
Eνα τέχνασμα που εχω βρει και που έχει δουλέψει για λίγα χρόνια είναι τους vassal που δεν μπορώ να τους περιορίσω με τίποτα να τους δίνω transfer σε αλλους vassal που έχουν τουλάχιστον καλή γνώμη μαζί μου,.
Πάντως στα πρώτα βήματα του κάθε gameplay θέλει προσκετικές επιλογές για το τι θα κάνεις καθώς είναι σίγουρο ότι αν τα αφήσεις χύμα θα σου εμφανιστούν αργότερα προβλήματα.
Oπως θέλει και καλή διαχειριση στο τι θα κάνεις στις νέες περιοχές που ενσωματώνεις στο βασίλειο σου δλδ και σε ποιον θα τις δώσεις. Δλδ πρέπει άμεσα να προσπαθήσεις να τους αλλάξεις κουλτούρα συν ότι τις δίνεις σε ανθρώπους στην οικογένεια σου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Κυκλοφορεί αύριο 😮
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μετά από πολλά επιτέλους δημιούργησα την empire μου
Mε το κατάλληλο στέμα βέβαια :D

Foji6N4.png


XNRUkEa.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
μέχρι στιγμής μια χαρά τα πάει. Εχει το παπαδαριό μαζί του που είναι κλειδί στο να επιβιώσεις σαν ηγεμόνας στην Ελλάδα... εχμ στο μεσαίωνα ήθελα να πω.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Πολύ ενδιαφέρουσες αλλαγές έρχονται στο culture σύστημα. Θα μπορείς να τροποποιείς τον πολιτισμό σου, perks,
ομιλούμενες γλώσσες κλπ . π.χ. αν είσαι διαφορετικού culture από τους υπηκόους σου, παίρνεις bonus στο acceptance αν ομιλείς την γλώσσα τους! Κοινώς, θα στήσω holdings στο δουκάτο μου, "Φροντιστήρια Ξένων Γλωσσών Ο Φερδινάνδος".

Dev diary εδώ.
Overview των αλλαγών στα cultures:
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
ωραίο update αυτο.
Eγώ τώρα σκέφτομαι αν εδραιώσω την αυτοκρατορία να δημιουργήσω δικιά μου θρησκεία αν και κάτι τέτοιο ανεβάζει την δυσκολία κατακόρυφα καθώς χάνει μεγάλο μέρος της υποστήριξης της κυρίαρχης καθολικής εκκλησίας συν ότι μπορεί να δεχθείς ακόμα και σταυροφορία η να σου την πέσουν άλλα κράτη με απλά τον λόγο της άλλης θρησκείας.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
WnkI7PT.jpeg


Πάω για Ισλανδία τώρα να παουμε όλα τα νησιά του ατλαντικού. Πάντως η κατάκτηση της Σκωτίας ήταν πανεύκολη μετά από ένα σημείο καθώς τους πήρα το τίτλο και μετά προσάρτησα τους vassal
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Με το σύστημα διαδοχής σου τι παίζει, θα έχεις κάνα θέμα στην επόμενη γενεά ή θα πάει ομαλά στον πρωτότοκο.

Επίσης εξακρίβωσε από τώρα πως ο πρωτότοκος έχει καλές σχέσεις με τους vassals, καλού-κακού.

Επίσης χ2 βρες κανένα ράντομ μικρό κρατίδιο χωρίς ισχυρές συμμαχίες, που να συνορεύει με τις μικρές κτήσεις σου στην Ευρώπη, και ξεκίνα την αναζήτηση Lebensraum :Ρ
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Με το σύστημα διαδοχής σου τι παίζει, θα έχεις κάνα θέμα στην επόμενη γενεά ή θα πάει ομαλά στον πρωτότοκο.

Επίσης εξακρίβωσε από τώρα πως ο πρωτότοκος έχει καλές σχέσεις με τους vassals, καλού-κακού.

Επίσης χ2 βρες κανένα ράντομ μικρό κρατίδιο χωρίς ισχυρές συμμαχίες, που να συνορεύει με τις μικρές κτήσεις σου στην Ευρώπη, και ξεκίνα την αναζήτηση Lebensraum :Ρ
το βρήκα και αυτό καθώς με κάθε κατάκτηση και με κάθε τίτλο αφαιρώ και τους νόμους διαδοχής που έχει. Κοστίζει κάπως αυτό αλλά γίνετε να το κάνεις. Μετά αν στην διαδοχή δεν είναι ο άμεσος διαδοχος και είναι κάποιος άλλος γιός απλά τον αφαιρώ από την σειρά διαδοχής
Tώρα για το κρατίδιο και αυτό που έφτιαξα την αυτοκρατορία ήταν σχετικά μικρό από τα γειτονικά Ιρλανδία, Αγγλία και alba, σκωτία
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Στις 22 Φλεβάρη το expansion ROYAL COURT.

 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Πολύ ενδιαφέρον το νέο dlc. Επι της ευκαρίας ξεκίνησα το campaign του William για την κατάκτηση της Αγγλίας, και ομολογουμένως με τη 2η προσπάθεια το κατάφερα.

Επίσης στην αυλή μου έχω 3-4 excalibur, μάλλον κάθε βασιλιάς εμφάνιζε και από ένα για να ανεβάσει το prestige του; ποιός ξέρει..


20220213120851_1.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Νανο-εξκάλιμπουρ, μυρίζει η φάση.

Είναι ομολογουμένως γαργαλιστικό ένα playthrough τώρα που δεν έχει και κάμποσα DLC, καπάκι και ένα Kingdom Come για να μέγιστο μεσαιωνικό-RP.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Και για του λόγου το αληθές 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️
Yay me!
1644748559220.png

Edit: Το rarity φαίνεται πως πάει Μωβ > Πράσινο > Πορτοκαλί.
Υπάρχει και μπλε χρώμα, υποθέτω πως θα είναι μεταξύ μώβ και πορτοκαλί;
 
Top Bottom