What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φθηνό Πληκτρολόγιο / Ποντίκι

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα dpi είναι νομίζω θέμα συνήθειας. Εγώ πλέον το δικό μου G502 το έχω στα 8000 dpi. Αλλά το πιο ωραίο πλήκτρο είναι αυτό που έχει στον αντίχειρα και ρίχνει κατευθείαν τα dpi όσο χαμηλά του έχεις ορίσει εσύ.

Πληρώνεις εργονομία και προγραμματιζόμενα πλήκτρα, τα οποία αν ασχοληθείς μπορείς να τα εκμεταλλευθείς και πέρα από το gaming σε δουλειά στο PC.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Έχω δει κοπέλα να χρησιμοποιεί συστηματικά το ποντίκι στα 10Κ dpi σε μικρή οθόνη laptop και να είναι απολύτως ακριβής. Όντως είναι θέμα συνήθειας. Αυτό που είναι κριτήριο στα dpi είναι αυτό που είπε ο Maladroid. Τα πολλά dpi δηλώνουν ότι το laser που χρησιμοποιεί το ποντίκι είναι ακριβείας (οι χαμηλότερες κλίμακες δεν έχουν laser, που είναι μονοχρωματική ακτίνα για αυτό έχουν και χαμηλότερη ευαισθησία). Φυσικά παίζουν ρόλο και οι επιφάνειες που τρέχει το ποντίκι.

Πάντως για μένα το 502 ήταν απογοήτευση καθώς ήταν πολύ μικρότερο για το grip μου και κουράζει αρκετά σε σχέση με τα μεγαλύτερα της Logitech. Εντούτοις είναι γαϊδούρι, παρότι έχει φθαρεί από τη χρήση η λαστιχένια περιοχή του αντίχειρα. Για τη δουλειά το G402 που αγόρασα με δικά μου λεφτάκια είναι κτήνος εργονομίας σε σχέση με τα μικροσκοπικά ποντίκια που δίνουν και σε πιάνει αγκύλωση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Πριν λιγο καιρο μου τελειωσαν οι μπαταριες στα 2 ασυρματα ποντικια, με διαφορα λιγων ωρων. Βαρεθηκα να τραβηχτω για μπαταριες και στην πορεια το ξεχνουσα. Μια μερα αγορασα τις μπαταριες αλλα βαριομουν να τις χρησιμοποιησω. Τελικα εβαλα τις μπαταριες στα ποντικια αλλα μετα βαριομουνα να αποσυνδεσω το φτηνιαρικο usb zalman ZM M250 που χρησιμοποιουσα ολο αυτον τον καιρο που ανεπνεα με το ζορι. Το μοναδικο μη logitech (keyboard mouse) προιον που κατεχω.
Σημερα διαβαζα στο θεμα για τα dpi και.. oh wait. κοιταζω το zalman και στο πανω μερος εχει κουμπακι, σκοτεινο, για τα dpi. το ειχα ξεχασει (χρονια στο συρταρι και τα dpi) και μαλιστα εχει τρεις "σκαλες" 800, 1200 και 1600, ειδα το φως το αληθινο. Φταιει και ο τροπος που το τοποθετησαν.

Για τα "ακριβα" με τα πολλα κουμπακια. Ποτε δεν με βολεψαν και λογικο, αφου τις περισσοτερες φορες ειναι βολικα για τους δεξιοχειρες. καταραμενοι δεξιοχειρες, καταπιεστες κατασκευαστες. Αλλες φορες ειχαν τοσα πολλα κουμπακια που τα πατουσα κατα λαθος. Μεγαλος εκνευρισμος με τα αριστερα-δεξια (side) κλικ του scroll.
Η απλοτητα που αναφερει ο Hank Chinnaski ειναι και το ζητουμενο. ταχυτητα και ελευθερια στα δαχτυλα-παλαμη να ακουμπανε το ποντικι.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κι εμενα δεν μαρεσουν τα πολλα κουμπακια φωτακια και τετοια. Απλο ποντικι θελω, μεγαλο σε μεγεθος να πιανει καλα στο χερι μου, μετρια ταχυτητα και ακριβια. Τα υπολοιπα ΟΚ καλα ειναι αλλα δεν μου χρειαζονται
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τελικα πηρα 2 φτηνιαρικα πληκτρολογια. Logiteck K120 και Motospeed K70 sta 11E. Δεν ειδα κατι περισσοτερο η κατι λιγοτερο απο το Genesis RHOD 400 των 17Ε. Αν υπαρχει καποιο μειονενκτημα, ας το πουμε, ειναι το μικροτερο μεθεθος και η μικροτερη αποσταση μεταξυ των πληκτρων, γεγονος που με κανει να παταω καταλαθως και διπλανα πληκτρα. Υποθετω θεμα συνηθειας ειναι. Η ακριβοτερη τιμη του Gen, μαλλον ωφειλεται στα RGB λεντακια. Κατι αλλο που μου εκανε κακη εντυπωση στο Gen ειναι οτι παντου αναφερεται σαν πληκτρολογιο μεμβρανης και το μανουαλ της συσκευασιας γραφει μεκανικαλ.
Το moto εχει στανταρντ αναμενα 5 διαφορετικου χρωματος λεντ, το Log
τιποτα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μαζυ με τα πληκτρολογια πηρα και το motospeed V30. Στα ιδια με το Genesis Xenon 200. Και στην ιδια τιμη. Νταξ το Ξενον εχει ενα προγραμματιζομενο κουμπακι περισσοτερο και επενδυση λαστοιχο και καλα για να μην γλυστρα ο αντιχειρας. Το θεμα ειναι οι ντραιβερσ του Πολωνου δουλευουν μια χαρα, ενω του Κινεζου οχι. Τα 10αρια λενε για ασυμβατοτητα, εγκαθυσταται το προγραμμα, αλλα δεν δουλευει. Ειδα αρκετος κοσμος κανει αυτο το παραπονο. Εστειλα μειλ στην motospeed.gr να δουμε θα απαντησουν? Η θαναι κι αυτοι σαν τους απατεωνες του ι-σοπ. Παντως ποντικι δωρο μου εκανε και η γυναικα Powertech PT-365 made in συνικο τειχος 16000 dpi παρακαλω κι εχει και φωτακι! 6.50E Μεταξυ μας δεν ειδα να υστερει σε κατι εναντι των gen και moto. Παντως αν παρω ποτε ποντικι η πληκτρολογιο ακριβοτερο των 50 ευροπουλαιων θαναι Logitech
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δοκίμασε να το τρέξεις με συμβατότητα για win 7 (αν γίνει κάτι), μιας κι εκεί τρέχει κομπλέ το πρόγραμμα απ' όσο ξέρω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δικιμασα κι αυτο κι αλλες πατεντες. Το προβλημα ξεκινα απο την εγκατασταση, σταματα προς στιγμη και σου λεει να επιλλεξεις autoupdate files, το κανεις δεν προχωρα, επιλεγεις ignore γινεται η εγκατασταση δεν δουλευει το προγραμμα. Μαλλον οι Κινεζοι ξεχασαν να φτιαξουν νεους ντραιβερς για τα 10.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eπανερχομαι, οχι για να κλαφτω, να ενημεροσω. Ποντικας, genesys xenon 200. ταπαιξε, αριστερο πληκτρο, νο μορ κλικικλακα. Εβαλα 1 λοτζι Β100 των 5Ε. 2 χρονια εγγυηση. Θελω να δω αν εχει δικαιο ο Νιτρος για τα φτηνιαρικα λοτζι. Παντως δεν μου λειπει κατι στην χρηση σε σχεση με το τζενεσις, μονο οτι ειναι μικρο στη χουφτα μου, με βολευει ποντικογκουμουτσα.
Απο οτι φαινεται, genesys και motospeed στο ιδιο φαρνατζιδικο βαφουν τα πληκτρολογια που φτιαχνουν. Στο μοτο τα W, A, E εχουν σβυστει. Το ιδιο και 2 σωβρακα και 2 μπλουζακια Κινεζικα πουχω, ξεβαφουν κι αυτα. Τωρα τι εννοουν με το 2-3 εγγυηση και που την βρισκεις, δεν μπορεσα να καταλαβω.
Αν ποτε με πιασουν τα κουβαρνταλικια μου και χωσω κανα 50αρι σε πληκτρολογιο η ποντικι σε Logitech θαναι. Μεχρι τοτε φτηνιαρικα m/s και logitech. Mε αυτα, εκλεισα σαν πισας. Κατι σαν την Μιμη που τοτενες εκλεισε σαν γυναικα μετον Αντρεα. (πασοκ, ωραια χρονια)
Αν, BTW, εχει παρει το ματι σας, κανενα γκουμουτσα ποντικι η κανενα γαιδουροπληκτρολογιο, πειτε το, αν δεν βαριεστε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
για φθηνό gaming mouse καλύτερα sharkoon shark force, μόλις ήρθε το νέο μου που το πήρα black friday 5€, έχω άλλα 2 αθάνατα, απλά ήθελα ένα ακόμα για το laptop
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Αν, BTW, εχει παρει το ματι σας, κανενα γκουμουτσα ποντικι η κανενα γαιδουροπληκτρολογιο, πειτε το, αν δεν βαριεστε.


Αν έχεις τεράστιες χερούκλες όπως εγώ, μπορώ να προτείνω το Corsair Glaive Pro που με έχει βολέψει απίστευτα, ακόμα περισσότερο από το θρυλικό Razer Deathadder. Βέβαια, το κόστος είναι περίπου δεκαπλάσιο από τις κινεζιές (και να έλεγες ότι δεν το φτιάχνουν κι αυτό στην Κίνα...), αλλά ρώτησες...
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ελεγα να παρω, απο καποιο αλλο φαρνατζιδικο, ετσι για αλλαγη.
"σε διαστημα 3 μηνών μου χάλασε το κλίκ της ροδέλας "
"η ροδέλα με ελάχιστη χρήση χάλασε το κλικ της ενώ στους 8 μήνες άρχισε να ξεφτιζει το χρώμα και από γκρι να γίνεται μαύρο, με ένα σημείο να αρχίσει να φεύγει το υλικό"
"Το μαύρο έχει ξεκινήσει να ξεφτίζει με πολύ χαλαρή χρήση. Το λευκό έχει ξεκινήσει να πολυμερίζεται και η πλαστική του επιφάνεια έχει γίνει κολλώδης, ενώ για τον ίδιο λόγο έχει αλλοιωθεί το χρώμα του."
τα σχολια απο το σκρουτζ, εχει κι αλλα, αφορουν το sharkoon SHARK force gaming mouse, τιμης 12.90-20 Ε
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
και να έλεγες ότι δεν το φτιάχνουν κι αυτό στην Κίνα.
Σωστα το λες, αλλα αλλο ειναι να λες "Κινεζε? Θελω να μου φτιαξεις το ταδε πραγμα, με αυτες τις προδιαγραφες, κι αλλο Κινεζε? τι εχεις για σκοτωμα" λεω τωρα, δεν ειμαι και μεσα στο μυαλο τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
για την ποιότητα της επιφάνεια ισχύουν όλα, λευκό δεν το αγοράζεις για κανένα λόγο είναι σκατά η επιφάνεια.
Σαν ποντίκι δουλεύει ακόμα πάντως ακόμα και μετά από μαραθώνιο κουκι κλικερ
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
motospeed K70L Ουτε χρονο δεν εβγαλε, χαλασε ο φωτεισμος, κολανε τα πληκτρα και ξεβαφουν. Προς το παρον Logiteck K 120, μεχρι να βρω κανα γαιδουροπληκτρολογιο να παρω.
Ειδα οτι μετα τις κακιστες κριτικες μου για genesis rhod 400, ανεβασαν την τιμη του απο 18 στα 24Ε. Με βολευαν παντως τα μεγαλα πληκτρα η μεγαλη αποσταση μεταξυ τους, ψηλα απο την βαση, και ο φωτεισμος για να βλεπω. Τα εφφε δεν με απασχολουν.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Άσχετο, αλλά μιας και τελευταία φορά που έγραψα, ήμουν με μηχανικό, μ' αυτά και με κείνα, πλέον έχω καταλήξει σε ένα MX Keys, έχει βολέψει πολλαπλά λόγω τωρινού setup. Και σαν αίσθηση τα σπάει κάπως πολύ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
motospeed K70L Ουτε χρονο δεν εβγαλε, χαλασε ο φωτεισμος, κολανε τα πληκτρα και ξεβαφουν. Προς το παρον Logiteck K 120, μεχρι να βρω κανα γαιδουροπληκτρολογιο να παρω.
Ειδα οτι μετα τις κακιστες κριτικες μου για genesis rhod 400, ανεβασαν την τιμη του απο 18 στα 24Ε. Με βολευαν παντως τα μεγαλα πληκτρα η μεγαλη αποσταση μεταξυ τους, ψηλα απο την βαση, και ο φωτεισμος για να βλεπω. Τα εφφε δεν με απασχολουν.
δεν ξέρω τι περίμενες με 12€ και RGB
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Ιουλιος 15 2020. Ο κουνελος παρουσιασε το Logitech πληκτρολογιο των 11€ Κ120. Απο τοτε εκανα μια αναφορα για το συγκεκριμενο πληκτρολογιο. Μια μικρη φθορα στα γραμματα Μ Ν η οποια σταματησε οπως ξεκινησε, Το πληκτρολογιο εφαγε προσφατα, σε δειπνο με το City of Brass, μερικες γροθιες οι οποιες δεν αφησαν σημαδια και κουσουρια. Πληκτρα δεν καρφωθηκαν στο σασι και ουτε πεταξαν σαν σπασμενα δοντια ενοχλητικου τυπου στην ουρα.

Το πληκτρολογιο λειτουργει αψογα και σε συνθηκες, τα μυρμηγκια θα κανουν φωλια κατω απο τα πληκτρα. Το εχω αποδειξει σαν γνωστοποιηση ΑΦΜ.


κανενα λαδι, κοκκαλο, ψιχουλο και κανενα σουσαμι δεν εχουν σταματησει την πιεση των πληκτρων που τα κανουν ολα σκονη οταν πιεζονται. Grinder.

Για ποντικι, το πιο μαχημο που εχω και που λειτουργει, με ελαχιστες παυσεις, ισως απο το 2006, ειναι ενα Logitech το οποιο κυριολεκτικα εχει λειωσει εξωτερικα απο την χρηση αλλα λειτουργει χωρις προβλημα. Το μοναδικο μειον, που το ηξερα κατα την αγορα, ειναι λιγο μικρο επειδη το πηρα για να συντροφευει ενα λαπτοπακι. Μιλαμε για κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ για περιπου 16 χρονια.

Η Logitech και η Asus με στηριξαν στην φτωχεια και στην καλοπεραση. Στα Windows και στο Linux. Σε ανατολη και δυση.
Μαλακαμου, το mouse που ανεφερα, εχει κανει περισσοτερα χιλιομετρα απο τον μεσο ελληνα σε επιπεδες επιφανειες αλλα και ταξιδιωτικα.
Εχει συρθει πανω σε γραφεια απο ξυλο τριανταφυλλιας και σε πεζοδρομια. Τι να μου πουν οι reviewers ποντικων/keyboard στο youtube με τα αλλοθρησκα ποντικια/keyboard τους; Εχει σταθει διπλα μου σε υπογραφες συμβολαιων αλλα και διπλα σε ping pong γυναικες.

Για μενα, η Logitech ειναι μονοδρομος, ακομα και στα φτηνοτερα προιοντα, που η ιδια η Logitech δεν μπαινει στον κοπο να αναφερει στο site της. Ολα τα αλλα ειναι προσωπικες αφελειες οπως μου αρεσει ο ηχος που κανουν τα πληκτρα ctrl alt del, εχω γινει καλυτερος στα παιχνιδια και ο ενθουσιασμος για το πρασινο του φυκιου των 3ms ταχυτητας κατω απο τα μηλα των δαχτυλων.
 
Top Bottom