What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

IMMORTALS FENYX RISING

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το σημερινό κείμενο θα μπορούσε να ολοκληρωθεί με μόλις τρεις λέξεις. Ubisoft και open world. Είναι γνωστόν τοις πάσι, ότι η συγκεκριμένη εταιρεία με τις τελευταίες της κυκλοφορίες έχει πάει το θέμα των ανοικτών κόσμων σε άλλα επίπεδα. Καταφέρνει με μαεστρία να τους δίνει πνοή και να τα γεμίζει με κάθε λογής ατραξιόν. Τελευταία φορά που είδαμε την Ubi να μεγαλουργεί ήταν στο Valhalla. Αποτέλεσμα μίας σειράς η οποία κυκλοφορία με την κυκλοφορία, έφτασε να αποτελεί ίσως το σήμα κατατεθέν των ανοιχτών κόσμων την σήμερον ημέρα. Με αυτά κατά νου, όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα teasers για το Fenyx Rising αλλά και με το preview που παρουσιάσαμε πριν έναν μήνα δεν μπορούσα παρά να είμαι σίγουρος ότι θα είχα να κάνω με έναν ακόμη εξαιρετικό τίτλο. Κερασάκι στην τούρτα για εμένα αποτέλεσε και η...

Continue reading...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κρίμα. Περίμενα να είναι πιο "δεμένο" το συγκεκριμένο παίγνιο και με καλύτερη ιστορία/πλοκή. Ωραία τα "θεματικά πάρκα" της Ubi, ωραία και η εξερεύνηση, αλλά να υπάρχει και λίγη ουσία ρε γμτ...

Επίσης, καλό και το χιούμορ και τα καρτουνίστικα γραφικά, αλλά δεν ξέρω τι τους πιάνει όλους όταν καταπιάνονται με την Αρχαία Ελλάδα και τη Μυθολογία της. Αναρωτιέμαι πότε θα βγει επιτέλους ένα παιχνίδι με αντίστοιχη θεματολογία, αλλά σοβαρή "χροιά".
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Ωραίο κείμενο Ηλία.

Προσωπικά μου άρεσε στο 4ωρο session που είχα παίξει πριν μερικές εβδομάδες. Όμως, το φοβόμουν ότι αν συνέχιζε για πολύ στο ίδιο "σύστημα", ίσως αργότερα γινόταν λιγάκι κουραστικό - όπερ και εγένετο.

Πάντως μελλοντικά σίγουρα θα ασχοληθώ μαζί του.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ομολογώ ότι, μόλις τελείωσα το κείμενο, παραξενεύτηκα με τη βαθμολογία, επειδή το κείμενο δεν με προϊδέαζε ότι η βαθμολογία θα ήταν αυτή. Περίμενα 80-83!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@maximum armor Για αυτό λέμε ότι η βαθμολογία είναι απλά ένας αριθμός. Επίσης πολλές φορές οι πόντοι, στα δικά μου κείμενα, δεν αφαιρούνται με βάση ένα ποσοτικό σύστημα αλλά ένα ποιοτικό. Μπορεί να έχεις 5 καλά στοιχεία κι ένα αρνητικό. Αν τ αρνητικό έχει τόσο ισχυρό αντίκτυπο μοιραία θα χαθούν και περισσότεροι πόντοι.

@Sephir Αν είχε έστω κι ένα από όλα τα στοιχεία του αναπτυγμένο σε βάθος τότε θα μπορούσες να παραβλέψεις τα υπόλοιπα. Τώρα προσπαθεί να χωρέσει δέκα καρπούζια σε δύο μασχάλες. Ευελπιστώ τουλάχιστον ότι με τα DLCs θα δούμε πιο σφιχτοδεμένες ιστορίες και ότι θα υπάρξει και το απαραίτητο balance ώστε τουλάχιστον να μπορείς να τρέχεις την ιστορία χωρίς καθυστερήσεις για crafting.

@Dim Gian Bot Δυστυχώς μια ζωή καληνοτσες...
Εν προκειμένω τουλάχιστον οι διάλογοι είναι σε υψηλό επίπεδο και χτίζουν το χιούμορ χωρίς πολλά κλισέ. Βέβαια την ελληνική μυθολογία την έχουν κατασφαξει. Καμία σχέση με το πρόσφατο Hades
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ωραιο φαινεται αν ξεκινας τωρα το gaming αλλα μεχρι εκει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
καθαρο zelda clone είναι το game. Δεν με χαλάει καθόλου και σίγουρα θα το παίξω στο switch.
Γενικά το zelda έχει δημιουργήσει δικιά του σχολή και αρκετούς κλώνους.
Kαι ναι δεν με χαλάει καθόλου αυτοί οι αχανής open world που απλα περιπλανιέσαι αλλά και αυτό είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό του zelda.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@chek2fire Δεν έχω παίξει το BotW στο οποίο υποτίθεται ότι πατάει, αλλά δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο ήταν ένα απλό looter. Επίσης, όταν βγάζεις τον παίκτη για εξερεύνηση θα πρέπει να έχεις το αντίστοιχο υλικό στον προορισμό του. Να περπατήσω την τεράστια κοιλάδα με τα λουλούδια για να βγω στην σπηλιά, αλλά εκτός από το να ρίξω την πέτρα στην ζυγαριά για να ανοίξει η πόρτα, βάλε και ένα μικρό κομμάτι lore ή τέλος πάντων κάτι ενδιαφέρον για να βρω εκτός από το νέο skin του θώρακος των Μυρμιδόνων.

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
@chek2fire Δεν έχω παίξει το BotW στο οποίο υποτίθεται ότι πατάει, αλλά δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο ήταν ένα απλό looter. Επίσης, όταν βγάζεις τον παίκτη για εξερεύνηση θα πρέπει να έχεις το αντίστοιχο υλικό στον προορισμό του. Να περπατήσω την τεράστια κοιλάδα με τα λουλούδια για να βγω στην σπηλιά, αλλά εκτός από το να ρίξω την πέτρα στην ζυγαριά για να ανοίξει η πόρτα, βάλε και ένα μικρό κομμάτι lore ή τέλος πάντων κάτι ενδιαφέρον για να βρω εκτός από το νέο skin του θώρακος των Μυρμιδόνων.

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.

και όμως το zelda είναι ακριβώς έτσι. Δεν υπάρχει lore ούτε καν αξιόλογο loot τις περισσότερες φορές αλλά υπάρχουν μέρη που θέλεις να δεις και που αξίζουν να τα επισκευτείς συν ένα χαλαρό quest και ιστορία που κανείς δεν σε πιέζει να τελειώσεις η να ακολουθήσεις.
Aλλά μπορείς να πας παντού ακόμα κια στην ποιο απομαμκρυσμένη βουνοκορφή.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Να προσθέσω ότι το πρόβλημα με το αναγκαίο φαρμάρισμα πρώτων υλών, λύθηκε με την προσθήκη των challenges. Κάποια τρέχουν ατομικά και κάποια συλλογικά για ολόκληρη την κοινότητα. ΕΚτός του κινήτρου για κάποιους, πληρώνουν και αρκετά καλά.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Πάντως η τιμή του έπεσε ήδη στο μισό, ακόμα και για αγορά μέσω του Ubistore (πέρα της 10€ προσφοράς του επικομάγαζου) και τη χρήση του κουπονιού WELCOME2021.

Λογικά θα πέσει κι' άλλο αρκετά σύντομα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μάλλον δεν πούλησε όσο θα ήθελαν. Λογικά το επισκίασε η κυκλοφορία του Valhalla και φυσικά του Cyberpunk.

Άραγε μπορεί να συνδυαστεί το κουπόνι αυτό με τα Ubi coins? Αν ναι πέφτει ακόμη περισσότερο η τιμή του.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Άραγε μπορεί να συνδυαστεί το κουπόνι αυτό με τα Ubi coins?
Θα ήταν ωραίο, αλλά δε νομίζω, γιατί έναν κωδικό μπορείς να βάλεις κατά την αγορά.
 
Top Bottom