What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Το είδα το βίντεο, λέει κάπου πως θα βγάλουν και άλλο αύριο με DLSS και φαντάζομαι ray tracing, οπότε ίσως ήταν απλά θέμα χρόνου αφού ο φουκαράς δεν κοιμήθηκε για να προλάβει να τελειώσει έγκαιρα.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μια χαρά τότε, άρα επιστρέφουμε στο προηγούμενο.
Ευτυχώς κιόλας, γιατί τους παρακολουθώ χρόνια και θα με χαλούσε αν απλά το προσπερνούσαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Το δεύτερο βίντεο του Hardware Unboxed για το οποίο λέγαμε πιο πάνω:

 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δηλαδή δεν μπορούσαν να περιμένουν να δουν τι θα γίνει? Ή έστω να ρωτήσουν πριν αρχίσουν τους αποκλεισμούς?

edit: βλέποντας jz2c και wanshow, τελικά ο λόγος δεν ήταν το CP. Ήταν όντως το review τους για τη σειρά.
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δηλαδή δεν μπορούσαν να περιμένουν να δουν τι θα γίνει? Ή έστω να ρωτήσουν πριν αρχίσουν τους αποκλεισμούς?

Ειναι αυτο που λεει ο Linus στο βιντεο που ποσταρε ο @mits@kos καπου στο 30:00-31:00, θελαν να στειλουν ενα μηνυμα προς ολους τους ενδιαφερομενους...corpo φαση
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μ'αρέσει που πέφτετε από τα σύννεφα ή εκπλήσσεστε. Κλασσική Envy-Dia. Τα χει πει και ο AdoredTV τόσες φορές. Μέχρι και ο 2kliksPhillip.
Σκουλήκια μια ζωή στην green.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Μ'αρέσει που πέφτετε από τα σύννεφα ή εκπλήσσεστε. Κλασσική Envy-Dia. Τα χει πει και ο AdoredTV τόσες φορές. Μέχρι και ο 2kliksPhillip.
Σκουλήκια μια ζωή στην green.
ναι οκ αλλά ξέρω εγώ... όταν έχεις τις καλύτερες κάρτες και έχεις κερδίσει το μερίδιό σου στην αγορά με αυτές, ε ναι οκ... δεν περιμένεις τέτοιες πούστικες τακτικές.
Όταν έκανε η intel πουστιές τουλάχιστον την είχε πάει ζουμάκι η AMD με τους Ahtlon 64 και αυτή έβραζε με την καυτή πατάτα του P4.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μ'αρέσει που πέφτετε από τα σύννεφα ή εκπλήσσεστε. Κλασσική Envy-Dia. Τα χει πει και ο AdoredTV τόσες φορές. Μέχρι και ο 2kliksPhillip.
Σκουλήκια μια ζωή στην green.

Καταρχάς, τα έχει πει ο σωστός-ορθόδοξος Linus χρόνια πριν:


Γενικά το θράσος είναι που έκανε εντύπωση. Αλλά "Pride Followeth A Landfall" που λένε και στο χωριό μου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Εκεί στην Άνω Κοβεντρίτσα είναι το χωριό σου?
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ιιιιιιιι παρ'το πίσω τώρα! Εμείς οι Κατωκοβεντριτσίτες ούτε να τους δούμε αυτούς τους απαλούς. Στους δρόμους βανδαλίζουμε τις ταμπέλες που δείχνουν προς τα 'κει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παιδια, επιδει οι καρτες γραφικων ειναι ενα ακριβο, εξαρτημα στον υπολογιστη μας, δυστοιχως πρεπει να λαμβανουμε υπ'οψην μας κι αλλον ενα παραγοντα. επιλογης. Να εχει εγγυηση απο το εργοστασιο κατασκευης η επισημη αντιπροσωπεια (π.χ. EVGA) Γιατι τα περισσοτερα καταστηματα πωλησης ενδιαφερονται μονο να πουλησουν και να παρουν το ποσοστο τους, αλλα δεν δινουν μια στο after sales service.
Oλοι θελουμε και αγαπαμε τα καλουδια της τελευταιας τεχνολογιας, αλλα λιγη υπομονη και προσοχη απο που αγοραζουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
εγώ αυτό που παρατήρησα με όλα αυτά είναι πως χωρίς να το καταλάβω παρακολουθώ όλους αυτούς τους ανθρώπους, όταν πριν μερικά χρόνια έλεγα ότι βαριέμαι τα βίντεο και προτιμάω να διαβάζω το κείμενο :p
Τώρα, λέτε ο τάδε είπε αυτό και το άλλος το άλλο και τους ξέρω και τους παρακολουθώ :p με παρασύρουν τα τρέντς :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
εγώ αυτό που παρατήρησα με όλα αυτά είναι πως χωρίς να το καταλάβω παρακολουθώ όλους αυτούς τους ανθρώπους, όταν πριν μερικά χρόνια έλεγα ότι βαριέμαι τα βίντεο και προτιμάω να διαβάζω το κείμενο :p
Τώρα, λέτε ο τάδε είπε αυτό και το άλλος το άλλο και τους ξέρω και τους παρακολουθώ :p με παρασύρουν τα τρέντς :p

c4a.gif
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Γνωρίζεται εάν EVGA EU και Amazon (Ευρωπαϊκά τμήματα) εκδίδουν τιμολόγιο που να εκπίπτει το ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγή)?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Γνωρίζεται εάν EVGA EU και Amazon (Ευρωπαϊκά τμήματα) εκδίδουν τιμολόγιο που να εκπίπτει το ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγή)?
αν έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές τουλάχιστον σε θέμα αγορών ναι. Δεν ξέρω με τα συγκεκριμένα καταστήματα τι γίνεται ακριβώς σαν διαδικασία αλλά πριν την αγορά πρέπει να επικοινωνήσεις με email και να αναφέρεις ότι θες τιμολόγιο με απαλλαγή ΦΠΑ.
Οι επιχειρήσεις εντός ΕΕ για αγορές από άλλες χώρες εκτός έδρας τους στην ΕΕ απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ οπότε δεν πρέπει να στο χρεώσουν καθόλου.
Βέβαια όταν το είχα ζητήσει εγώ στο UK έκαναν τους μαλάκες, αλλά επέμενα και το είδαν με το λογιστήριο ώστε να προχωρήσει η αγορά χωρίς ΦΠΑ. Ο λογιστής μου πάντως μου είπε ότι μόνο με τους Εγγλέζους το έχει αντιμετωπίσει αυτό, κάτι που δεν θα μας απασχολεί πλέον που φεύγουν :p

Μίλα με τον λογιστή σου για λεπτομέρειες τι να ζητήσεις.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
αν έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές τουλάχιστον σε θέμα αγορών ναι. Δεν ξέρω με τα συγκεκριμένα καταστήματα τι γίνεται ακριβώς σαν διαδικασία αλλά πριν την αγορά πρέπει να επικοινωνήσεις με email και να αναφέρεις ότι θες τιμολόγιο με απαλλαγή ΦΠΑ.
Οι επιχειρήσεις εντός ΕΕ για αγορές από άλλες χώρες εκτός έδρας τους στην ΕΕ απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ οπότε δεν πρέπει να στο χρεώσουν καθόλου.
Βέβαια όταν το είχα ζητήσει εγώ στο UK έκαναν τους μαλάκες, αλλά επέμενα και το είδαν με το λογιστήριο ώστε να προχωρήσει η αγορά χωρίς ΦΠΑ. Ο λογιστής μου πάντως μου είπε ότι μόνο με τους Εγγλέζους το έχει αντιμετωπίσει αυτό, κάτι που δεν θα μας απασχολεί πλέον που φεύγουν :p

Μίλα με τον λογιστή σου για λεπτομέρειες τι να ζητήσεις.
Έχω (έχει για την ακρίβεια γιατί εξυπηρέτηση σε γνωστό κάνω) ενδοκοινοτικές συναλλαγές αλλά άκουσα ότι η evga πουλάει μόνο λιανική και με αναζήτηση στο Google δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.
Ήθελα να ρωτήσω εάν το έχει κάνει κανείς πριν ξεκινήσω τα email με τις εταιρείες και γλυτώσω τον κόπο
 
Top Bottom