What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ναι αλλά το Horizon θα ήταν αντίθετο, όσον αφορά το όπεν γουόλ σκέλος...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Οι κονσολες ειναι κλειστα συστηματα και το development ειναι optimized γι αυτες. Υπαρχει certification για το ποσους πυρηνες εκμεταλλευονται, τι θερμοκρασιες πιανουν, safe exit, controller disconnect κλπ. Ναι υπαρχουν καποια που κρασαρουν αλλα ειναι ελαχιστες εξαιρεσεις. Ο κανονας ειναι να τρεχουν σχεδον αψογα στον στοχο που θετουν κι ας ειναι downgraded απο την αντιστοιχη pc εκδοση.

Συμφωνώ με όλα εκτός από τις ελάχιστες εξαιρέσεις και το σχεδόν άψογα. Δεν είναι έτσι, υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια που έχουν crashes και προβλήματα απόδοσης.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν είναι έτσι, υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια που έχουν crashes και προβλήματα απόδοσης.

Μπορεις να γραψεις 10 παραδειγματα καθολη τη διαρκεια ζωης του ps4 που τα παιχνιδια κρασσαραν συστηματικα;

Δεν μιλαω να ειναι χειροτερα σε σχεση με το pc, αλλα αυτα καθεαυτα να ειναι unplayable και επικινδυνα να καψουν την κονσολα.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Υπήρξαν περιπτώσεις που διάφορα παιχνίδια οχι απλά κράσαραν, αλλά υποχρέωναν τις κονσόλες να σβήσουν. Πχ Warzone, Anthem. H ευθύνη σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι στη Sony η οποία πριν κυκλοφορήσει το οποιοδηποτε παιχνίδι στις κονσόλες τις, το περνάει από certification έλεγχο, οπότε αυτά τα δύο (ήταν και αλλα, αυτά θυμάμαι) είχαν τη σφραγίδα της.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
δυο, αλλα 8 λειπουν

Η wikipedia λεει πως βγηκαν 3083 παιχνιδια στο ps4, για να δουμε θα βγουν 10 που να ειναι unplayable; Που και παλι ειναι αμελητεο ποσοστο για μενα αλλα κουβεντα να γινεται.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν όντως είναι 10 παιχνίδια τότε έχουμε ένα ποσοστό της τάξεως του 0,32%.

Stop the count, αν είναι παραπάνω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Μπορεις να γραψεις 10 παραδειγματα καθολη τη διαρκεια ζωης του ps4 που τα παιχνιδια κρασσαραν συστηματικα;

Δεν μιλαω να ειναι χειροτερα σε σχεση με το pc, αλλα αυτα καθεαυτα να ειναι unplayable και επικινδυνα να καψουν την κονσολα.

Μόνο 10; Πάμε!

Fallout 4

Minecraft

WWE2K20

Call of Duty Warzone

Assassins Creed Valhalla

Skyrim

ARK

Apex Legends

Fortnite

Destiny

Marvel's Avengers

Path of Exile

Ghost of Tsushima

Call of Duty Modern Warfare

Battlefield 4

Tekken 7

RDR2

No Man's Sky

Fallout 76

Horizon Zero Dawn

Destiny 2

FIFA 20

Madden 21

PUBG

Μερικά μόνο από αυτά που βγήκαν με μια αναζήτηση στο Youtube. Συμφωνώ με το γενικό νόημα του post σου αλλά πιστεύω ότι η εντύπωση ότι οι κονσόλες δεν κρασάρουν ποτέ έχει ένα στοιχείο υπερβολής.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Θεωρητικά, από το λανσάρισμα του NES στις ΗΠΑ ακολουθείται κάποια διαδικασία "ποιοτικού ελέγχου". Αν και ο έλεγχος έχει κάποια ποιοτικά κριτήρια ( πχ να μην προκαλείται βλάβη στο υλικό ), στην πράξη, και πατσαρίσματα έχουν πλέον οι κονσόλες, και αφού περάσουν μια ηλικία, μένουν πίσω. Ειδικά αν μιλάμε για μηχανήματα με netbook CPUs, και μηχανικούς δίσκους στις 5400 RPM.

Θα πρέπει να ρίξει και άλλο τα γραφικά η CDPΡ, και ίσως να φτιάξει assets κατώτερης ποιότητας για τις προήγουμενης γενιάς κονσόλες, καθώς οι custom ( θεωρητικά ) controllers είναι "βελτιστοποιημένοι" για τους ψόφιους δίσκους που φοράνε. Σημειωτέων, με λιγότερο ψόφιες CPU, και δίσκους ( έστω μηχανικούς στις 7200 RPM ) μπορεί να είχαμε διαφορετική άποψη για την περασμένη γενιά. Οι αστοχίες των XBOX 360 και PS3 έκαναν Sony και Microsoft αφενός να βγάλουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλού TDP μηχανήματα, και αφετέρου, λόγω τις κρίσης, να μην έχουν μεγάλη ζημιά στο υλικό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Το βασικό πλεονέκτημα των consoles (και γι'αυτό λέω ότι συμφωνώ γενικά με την kara) είναι ότι αν κάτι πάει στραβά και ένα παιχνίδι δεν δουλεύει σωστά, υπάρχουν μόνο δύο ενδεχόμενα: Ή η κονσόλα έχει πρόβλημα ή το παιχνίδι. Και στις δύο περιπτώσεις ο χρήστης δεν χρειάζεται (και δεν μπορεί) να παρέμβει. Ή θα στείλει την κονσόλα για επισκευή ή θα περιμένει το patch.

Σε PC υπάρχουν αρκετά περισσότερα ενδεχόμενα. Μπορεί να φταίει κάποιο component συγκεκριμένα, κάποιο update των Windows, κάποιος driver ή άλλο software, διάφορα. Συν τοις άλλοις ο χρήστης μπορεί (και χρειάζεται) να παρέμβει για να λύσει το πρόβλημα. Οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο που οι κονσόλες θεωρούνται πιο απλές στη χρήση. Είναι.

Το τι ταιριάζει καλύτερα στον καθένα είναι θέμα προτίμησης. Π.χ. για μένα η δυνατότητα να παρέμβω άμεσα για να λύσω ένα πρόβλημα είναι πλεονέκτημα, όχι αρνητικό. Το ίδιο και σε θέματα ρυθμίσεων και απόδοσης. Άλλοι δε θέλουν να ασχολούνται με settings, εγώ θέλω να μπορώ να φέρω το framerate στα μέτρα μου αν δεν με ικανοποιεί.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Admiral

giphy.gif



Θα έγραφα πως μια ακόμα διαφορά είναι πως οι Sony/Microsoft/Nintendo είναι υπόλογες ως προς την τεχνική κατάσταση ενός παιχνιδιού στα συστήματά του και δεσμεύονται πως τα δισκάκια που έχουν το αντίστοιχο logo πάνω θα τρέχουν. Γι αυτό και βλέπουμε να ζητούν refund από τη Sony για το Cyberpunk αλλά η λίστα περιλαμβάνει και 2 σπιτικά παιχνίδια...

Oh well, I'll better go play Cyberpunk. (Too Soon?)
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
το πόσο πίσω τεχνολογικά και σε απαιτήσεις είχαν μείνει πίσω τα game το βλέπω εγώ στο ότι όλα τρέχουν άψογα σε ένα serries s αλλά ακόμα και στο nintendo μπορούν να τρέξουν με χαμηλομένα τα setting.
Hρθε ένα game να ταράξει αυτό το χώρο με απαιτητικά γραφικά και έπεσαν ξαφνικά όλοι από τα σύννεφα.
Nα σας θυμίσω ότι κάποτε πριν λίγα χρόνια αυτό ήταν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
@Admiral

giphy.gif



Θα έγραφα πως μια ακόμα διαφορά είναι πως οι Sony/Microsoft/Nintendo είναι υπόλογες ως προς την τεχνική κατάσταση ενός παιχνιδιού στα συστήματά του και δεσμεύονται πως τα δισκάκια που έχουν το αντίστοιχο logo πάνω θα τρέχουν. Γι αυτό και βλέπουμε να ζητούν refund από τη Sony για το Cyberpunk αλλά η λίστα περιλαμβάνει και 2 σπιτικά παιχνίδια...

Oh well, I'll better go play Cyberpunk. (Too Soon?)

Σωστό! Χωρίς να έχω κάποια απόδειξη γι' αυτό έχω την αίσθηση ότι ίσως τα κριτήρια για το certification να έχουν χαλαρώσει τα τελευταία χρόνια, οπότε βλέπουμε πια περισσότερα τέτοια φαινόμενα. Υπάρχουν άραγε κάπου στοιχεία για το τι περιλαμβάνει το certification σήμερα; Είναι καθαρά έλεγχοι συμβατότητας ή ελέγχεται και το περιεχόμενο, π.χ. για σταθερότητα;
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
το πόσο πίσω τεχνολογικά και σε απαιτήσεις είχαν μείνει πίσω τα game το βλέπω εγώ στο ότι όλα τρέχουν άψογα σε ένα serries s αλλά ακόμα και στο nintendo μπορούν να τρέξουν με χαμηλομένα τα setting.
Hρθε ένα game να ταράξει αυτό το χώρο με απαιτητικά γραφικά και έπεσαν ξαφνικά όλοι από τα σύννεφα.
Nα σας θυμίσω ότι κάποτε πριν λίγα χρόνια αυτό ήταν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση
Γενικότερα νομίζω ο κόσμος δεν είχε απαίτηση να έχει καλύτερα γραφικά, μόνο που τους νοιάζει είναι να είναι 4κ ή να έχει 144 fps και ας έχει τα γραφικά του witcher 3 ίδια όπως ήταν... Μια χαρά γραφικά ήταν :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μόνο 10; Πάμε!

Fallout 4

Minecraft

WWE2K20

Call of Duty Warzone

Assassins Creed Valhalla

Skyrim

ARK

Apex Legends

Fortnite

Destiny

Marvel's Avengers

Path of Exile

Ghost of Tsushima

Call of Duty Modern Warfare

Battlefield 4

Tekken 7

RDR2

No Man's Sky

Fallout 76

Horizon Zero Dawn

Destiny 2

FIFA 20

Madden 21

PUBG

Μερικά μόνο από αυτά που βγήκαν με μια αναζήτηση στο Youtube. Συμφωνώ με το γενικό νόημα του post σου αλλά πιστεύω ότι η εντύπωση ότι οι κονσόλες δεν κρασάρουν ποτέ έχει ένα στοιχείο υπερβολής.

Δώστε ένα badge στον κύριο!
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Σωστό! Χωρίς να έχω κάποια απόδειξη γι' αυτό έχω την αίσθηση ότι ίσως τα κριτήρια για το certification να έχουν χαλαρώσει τα τελευταία χρόνια, οπότε βλέπουμε πια περισσότερα τέτοια φαινόμενα. Υπάρχουν άραγε κάπου στοιχεία για το τι περιλαμβάνει το certification σήμερα; Είναι καθαρά έλεγχοι συμβατότητας ή ελέγχεται και το περιεχόμενο, π.χ. για σταθερότητα;
Νομίζω όταν το pubg που είναι ένα shooter είχε 3.5 εκατομμύρια online ταυτόχρονα στο steam ή Sony είπε δεν με νοιάζει αν θα έχει ένα σωρό μπαγκς και κρας θέλω να το πουλήσω..
Πάντα αυτό είναι το certification αν θα πουλήσει, μετά πάει αν κάνει κακό στο όνομα της εταιρίας.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
πάντως αυτά τα game δεν είναι να τα παίζεις με τίποτα στα αγγλικά. Εδώ το trailer στα Ιαπωνικά και το πόσο ανώτερο ακούγεται

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ένα Twitter thread για τη διαδικασία του console certification, μια που το συζητούσαμε:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
είναι responsible όμως για refund policy της προκοπής, αδικαιολόγητοι.
 
Top Bottom