What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είδα Tenet χθες βράδυ. I'm confused.

Την ίδια έμπνευση είχαμε. Ο Nolan έχει μπει εδώ και καιρό σε "eh, fuck it" mode στα σενάρια του, και έχει ακόμα αρκετό cultural zeitgeist από την εποχή του Dark Knight για να την σκαπουλάρει. Και έχει και πιο cringeworthy ατάκα από τις αγαπομπούρδες της Hathaway στο Interstellar. Το λες και επίτευγμα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Είδα Tenet χθες βράδυ. I'm confused.
To είδα κι εγώ πρόσφατα, μαλακιάρα, καιρό έχω να χαρακτηρίσω έτσι ταινία. Την ξέχασα στα καπάκια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ισχύει. Θα την ξαναδώ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Μάπα το νέο Wonder Woman. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά υπάρχει μεγάλη πτώση ποιότητας σε σχέση με το πρώτο.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Μάπα το νέο Wonder Woman. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά υπάρχει μεγάλη πτώση ποιότητας σε σχέση με το πρώτο.
Να φανταστώ δεν υπάρχει άλλος τρόπος τώρα να δούμε την ταινία πέρα από VPN και registration σε ΗBO Max?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Να φανταστώ δεν υπάρχει άλλος τρόπος τώρα να δούμε την ταινία πέρα από VPN και registration σε ΗBO Max?

Σωστά, ή αυτό ή στον κινηματογράφο (όταν ανοίξουν).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Πολυ κριντζι η ερμηνεια του Πεδρο Πασκαλ παντως :p

Όντως. Πιθανολογώ ότι μόλις διάβασε το σενάριο τα παράτησε, γιατί κανονικά είναι καλός ηθοποιός.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Εντάξει επανέρχομαι να δηλώσω και την δική μου απογοήτευση για την WW1984, μόλις ξεμπέρδεψα από την ταινία προ μισαώρου.

Υστερεί από την 1η ταινία συνοπτικά για τους λόγους που έχουν ειπωθεί και από άλλους (δεν περίμενα να είναι τόσο τραγικά). Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη. Η 1η είχε καθηλωμένο τον θεατή, τουλάχιστον αυτό θαρρώ - έτσι με θυμάμαι, καθώς μια Τετάρτη έκανα ζαπινγκ τα κανάλια στην TV πέφτοντας στο STAR και κολλώντας 'κει στην ταινία-.

Τόσο καλή ήταν που όλο έκανα skip τα λεπτά parts της ιστορίας μήπως και δω κάποιο καλό σημείο που να ενδιαφέρει...
Να 'ναι καλά η χάρη της Γκαλ που κουβάλησε την ταινία, ευτυχώς βέβαια που δεν ήταν ανοιχτά όλα τα σινεμά ανά τον κόσμο, κάποιοι ίσως γλιτώσουν και να μην την δουν.

Εύχομαι το Dune να μην απογοητεύσει, θα είναι κρίμα γιατί έχει φουλ γαμάτο καστ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Εύχομαι το Dune να μην απογοητεύσει, θα είναι κρίμα γιατί έχει φουλ γαμάτο καστ.

Ποιοτικά πολύ δύσκολα να απογοητεύσει, εμπορικά τα πράγματα μάλλον θα είναι δυσοίωνα. Ο Villeneuve θα πρέπει να επιταχύνει τον ρυθμό των ταινιών του αν θέλει να συνεχίσει να παίρνει μπάτζετ για blockbuster.
 

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
179
Μόλις είδα το Secrets of the Saqqara Tomb. Ένα δίωρο ντοκυμανταίρ για την ανακάλυψη, από ομάδα Αιγύπτιων αρχαιολόγων, του τάφου ενός ιερέα που παρέμενε σφραγισμένος για 4.500 χρόνια. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και τη συνιστώ. Βέβαια η φίλη αρχαιολόγος που μου την πρότεινε ακόμα βρίζει τους Αιγύπτιους για τις τεχνικές ανασκάφης που χρησιμοποίησαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Είδα το Empire Strikes Back, πρώτη φορά ολόκληρο. Καλό ήταν, οι εκτενείς σκηνές δράσης με κούρασαν λίγο γιατί προφανώς τα εφέ δεν εντυπωσιάζουν πια αλλά οι δραματικές σκηνές είχαν αρκετό ενδιαφέρον, ιδίως η αναμέτρηση του Luke με τον Vader που και σκηνοθετικά ήταν πολύ δυνατή. Ο C3PO είναι απίστευτα ενοχλητικός αλλά οκ, κρίνω με τα σημερινά κριτήρια, ίσως όταν βγήκε η ταινία να ήταν αστείες οι σκηνές; Ποια είναι η επικρατούσα άποψη;

Επίσης μια ερώτηση για lore, το σκουλήκι που βγήκε από τον αστεροειδή είναι ίδιο είδος με τον dragon που ανατίναξε ο Mando στη δεύτερη σεζόν στην έρημο ή άσχετο;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ποιοτικά πολύ δύσκολα να απογοητεύσει, εμπορικά τα πράγματα μάλλον θα είναι δυσοίωνα. Ο Villeneuve θα πρέπει να επιταχύνει τον ρυθμό των ταινιών του αν θέλει να συνεχίσει να παίρνει μπάτζετ για blockbuster.
Διαφωνώ, να έχει το ρυθμό που οφείλει να έχει το Dune. Από μόνο του είναι βαρύ ανάγνωμα, που θέλει σωστό world-building, οποιοδήποτε μπαμπαμπούμπα™ θα σκοτώσει όλο το vibe.

Βέβαια για μένα το Blade Runner 2049 είχε "τόσο-όσο" ρυθμό, γνωρίζοντας ότι ανήκω στη μειοψηφία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,263
Διαφωνώ, να έχει το ρυθμό που οφείλει να έχει το Dune. Από μόνο του είναι βαρύ ανάγνωμα, που θέλει σωστό world-building, οποιοδήποτε μπαμπαμπούμπα™ θα σκοτώσει όλο το vibe.

Βέβαια για μένα το Blade Runner 2049 είχε "τόσο-όσο" ρυθμό, γνωρίζοντας ότι ανήκω στη μειοψηφία.

Ναι, διαφωνούμε. Και το Arrival μπορούσε να δεχθεί ένα κουρεματάκι αλλά στο 2049 το ξόδεμα χρόνου ήταν συχνά ακραίο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μετά τη δεύτερη θέασή του, ενώ ανήκα κι εγώ στην κατηγορία ότι "ήταν αργό, δεν μπορώ, θα κοιμηθώ", εκτίμησα ότι δεν είχε καθόλου σπατάλη χρόνου. Ο Βιλνούβ (βαθύ γαλλικό "ού") προσέγγισε με κλασσική κινηματογραφική προσέγγιση τα πορτραίτα των χαρακτήρων του και ταίριαξε κουτί στο BR2049.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Επίσης μια ερώτηση για lore, το σκουλήκι που βγήκε από τον αστεροειδή είναι ίδιο είδος με τον dragon που ανατίναξε ο Mando στη δεύτερη σεζόν στην έρημο ή άσχετο;

Ουδεμία σχέση, στη 2η σεζόν σκότωσαν ένα Krayt Dragon του Tatooine, αυτό στον αστεροειδή είναι ταξινομημένο στο lore ως "Space Slug". Η ύπαρξη των οποίων είναι λίγο παράλογη βέβαια, αλλά τι να κανς, space fantasy.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Eιδα και γω το WW84. Αν και πράγματι καμία σχέση ποιοτικώς με τη πρώτη, μου άρεσε πόσο διαφορετική ήταν από ότι έχουμε δει από super hero movies και τα μηνύματα που πέρασε ήταν πολύ δυνατά. Βέβαια όπως είναι λογικό θα ξενίσει πολλούς αυτή η ιδιαιτερότητα. Πως μπορώ να μισήσω βέβαια ταινία που περιέχει στο τίτλο το 1984 μέσα, τη χρονιά που γεννήθηκα. Ενιωσα μια ταύτιση σε πολλά πράγματα όπως είναι λογικό.
 
Top Bottom