What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συμβουλές για αναβάθμιση εν όψει next gen

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ δεν έχω στοιχεία αλλά αν στέρεψε η αγορά refurbish φαντάσου τι πουλήθηκε (και τι σαβούρα) για την τηλεκπαίδευση.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αυτο το παρατηρισα κι εγω. Οντως εφυγε πολυ στοκ για την τηλεκπαιδευση. Σηγουρα και σαβουρα
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Την GeForce 1660 GTX s.g. το 2025 θα την αλλαξω, εκτος αν αγορασω το B's G 3 συντομοτερα και δεν μου το τρεξει.
Μέχρι στιγμης, και μια 760 τρέχει το Baldur's Gate 3.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Τα περί πωλήσεων Σρε τα στηρίζει κάποιο δημοσιευμένο στοιχείο ή να εμπιστευτώ την κρίση σου;

Πολυ προχειρα


Αντιστοιχα και στα μεμονωμενα parts.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Η οποία σε λίγες μέρες θα αναβαθμιστεί σε gtx 1080? Γι' αυτή την 760 λέμε?
Για την ακριβώς ίδια, ναι!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
χμ οι επέστρεψε το στοκ σε CPU, όπου να 'ναι μάλλον θα αναβαθμίσω το σύστημα στο γραφείο τότε.

Το θέμα είναι έχω σκαλώσει στο 3100 ή 1600AF τώρα, στα ίδια λεφτά είναι αλλά ακόμα κάποια γραφιστικά μου λατρεύουν τους μονούς πυρήνες. Από την άλλη δεν ξέρω τι διαφορά μπορεί να έχει σε single core μεταξύ των 2 για να αξίζει τον κόπο. Από τον 8350 που έχω τώρα όλα διαστημόπλοια θα είναι.

Μάλλον θα ρισκάρω με τον 3100, έτσι και αλλιώς δεν βλέπω ποτέ αγάπη στο multicore εδώ και χρόνια.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Πολυ προχειρα


Αντιστοιχα και στα μεμονωμενα parts.
Αυτο λεω και εγω. Ειναι τοσο υψηλες λες και βγηκαν φετος για πρωτη φορα τα pc. Αν δεν ειχαμεκ ορωνα και καραντινα δεν θα συνεβαιναν αυτα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το θέμα είναι έχω σκαλώσει στο 3100 ή 1600AF τώρα, στα ίδια λεφτά είναι

Είσαι σίγουρος για τα λεφτά; Στο skroutz ο 1600ΑAF παίζει
στο 130Ε στο 1ο διαθέσιμο κατάστημα ενώ ο 3100 στα 180Ε
Στα 180 παίζει και ο 3500X με 6 πυρήνες διακριτούς και λίγο
πιο ψηλό boost clock.

Πάντως, η απάντηση στον γρίφο θα έρθει μέσα από ερώτηση.

Εαν είχες έναν 2600 (1600AF), θα τον άλλαζες με έναν 3100;
Εαν είχες έναν 3100 και σου έδιναν έναν 2600 (1600AF), θα
τον επέστρεφες πίσω;

Εαν θα πας σε B550 και σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σε 5000
σειρά "σύντομα", τότε πάρε όποιον θες.

Εαν όμως παίζει το σενάριο "και βλέπουμε", τότε ο 6/12 θα σε
βγάλει καλύτερα σε βάθος χρόνου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
O 3100 tray είναι στα ίδια λεφτά, ο box δεν ξέρω τι σκατά κάνει εκεί πάνω :p ναι για τόσα κοίταζα μέχρι και 3600.
Από εκεί και πέρα έχω τον 2600 σπίτι όπου η γυναίκα κάνει renders για τα αρχιτεκτονικά της και μόνο τότε βλέπει την αγάπη που του αρμόζει, στα δικά μου προγράμματα δεν βλέπει τόση αγάπη και θεωρώ ότι καλύτερα να δώσω λίγη αγάπη στο single thread.

Φυσικά όπως λες και εσύ το υπερατού είναι το βάθος χρόνου, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα πάρω μια 520 και όχι μια 450 που έχει 2 πραγματάκια καλύτερα με το σκεπτικό ότι ίσως αύριο μεθαύριο που θα βγουν οι 6ΧΧΧ θα υπάρχει υγιής αγοράς μεταχειρισμένων 5ΧΧΧ. Καινούργιο δεν θα πάρω και αν δεν είναι σε λογικές τιμές οι μεταχειρισμένοι 5ΧΧΧ αργότερα θα βγάλω 10ετία με τον 3100 :p

Βέβαια να ξεκαθαρίσω ότι ο επεξεργαστής είναι καθαρά για δουλειά σε γραφιστικά προγράμματα (that is, adobe και affinity, με την adobe τώρα να έχει αρχίσει να παίρνει γραμμή σιγά σιγά ότι έχουμε πάνω από 2 πυρήνες αλλά από τα προγράμματα που δουλεύω μόνο το photoshop έχει έρθει στο σήμερα (illustrator, indesign μόνο καταλάθος θα δουλέψουν πάνω από 1 πυρήνα...)

Τα παιχνίδια τα καλύπτει ο 2600 σπίτι με την 5500ΧΤ.

Όσο το αναλύω εν το μεταξύ τόσο κλειδώνω στον 3100 :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
AMD & Nvidia: "Υπάρχει τεράστια έλλειψη σε gpu λόγω αυξημένης ζήτησης από gamers".

Zk4U1aI.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Την Πεμπτη θα παω στα μαγαζια του θειου skroutz και σε αλλα με pc μαζι με εναν φιλο μουγια να τονβοηθησω να επιλεξει τι pc θα παρει. Αν βρω καπου εκει 1 RTX 3080 θα την παρω. Πιστευω πως θα βρω καποια που δεν εχει πουληθει ακομα. Αν και απο το Σεπτεμβριο μεχρι το Νοεμβριο που κλεισαμε λογω κορονα σε οσα μαγαζια και να πηγα δεν βρηκα πουθενα και ολοι μου ελεγαν οτι δεν ξερουν ποτε θα υπαρχει μεγαλη διαθεσιμοτητα .
 
Top Bottom