What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Iαπωνική Folk Rock του 70

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Πλούσια η Folkrock Ιαπωνική σκηνή του 70 με σαφές επιρροές από την αντίστοιχη της αμερικής αλλά νομίζω όπως πάντα οι Ιάπωνες δίνουν το κάτι διαφορετικό στην μουσική τους συν ότι μιλάμε για άγνωστα τελείως στην δύση συγκροτήματα και μουσικούς.

Θα ξεκινήσω με την θέα Meiko Kaji, ηθοποιός τραγουδίστρια, μια Ιαπωνική cult φιγούρα του 70 και που είναι αυτή νομίζω βασίστηκε εξολοκλήρου το Kill Bill επεισόδιο στην Ιαπωνία.

Το lady snowblood είναι ήδη στην ιστορία του κινηματογράφου



iu


iu


Φυσικά ο Ταραντίνο έντυσε και με μουσική της την ταινία του σαν φόρο τιμής σε μια μεγάλη κατά την γνώμη μου μορφή της Ιαπωνικής μουσικής και κινηματογραφικής σκηνής του 70



Αναζητήστε την μουσική της και κυρίως τις ταινίες της που είναι κυρίως το lady snowblood που έχει ντύσει το ποιο πάνω μουσικό κομμάτι.

Και άλλο ένα φοβερό κομμάτι της



Πάμε σε έναν άλλο φοβερό μουσικό τον Itsuroh Shimoda

Itsuroh Shimoda

Φοβερό το album Love Songs And Lamentations που από εκεί είναι τα παρακάτω κομμάτια



 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Πάμε σε έναν άλλο μουσικό με φοβερές κυκλοφορίες την δεκαετία του 70 τον Minami Masato.

Masato Minami

To πρώτο του album The Tropics είναι ένα από τα αριστουργήματα της folkrock σκηνής της Ιαπωνίας.





Αλλός ένας μουσικός με πλούσια δισκογραφία μέχρι και τις μέρες μας είναι το Kenji Endo. To δεύτερο του album 満足できるかな Monzoku Dekiru Kana είναι ένα από τα καλύτερα του




ο επόμενος μουσικός είναι oTakaaki TeraharaJ. με το ψευδώνυμο A. Seazer. Πλούσια δισκογραφική δουλειά με ποιο πειραματικά μονοπάτια

J. A. Seazer



επόμενος μουσικός είναι ο Takashi Nishioka

Takashi Nishioka


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Πολύ ενδιαφέροντα ακούσματα, τα έχω να παίζουν στο background σήμερα. Thanks!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Ηταν υποσχεση και εγινε πραξη.
Σε αντιθεση με την μουσικη, ο Ιαπωνικος κινηματογραφος ειναι περισσοτερο γνωστος αλλα οχι οσο πρεπει. Η γλωσσα παιζει και αυτη τον ρολο τηςκαι ειναι ρολος φτιαχτος.
Με την μουσικη τους δηλωνω 98% ασχετος αλλα ξερω οτι στην Ασια, γενικα, παιζουν πολυ καλες μπαντες που δεν θα τις μαθουμε ποτε.
Με αφορμη την αναφορα στον Ταραντινο. Το χολιγουντ εχει κατακλεψει τον ιαπωνικο κινηματογραφο και δεν του εδωσε τα credit που του αξιζουν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Χωρίς να θέλω να μειώσω με κανέναν τρόπο το θρεντ, θυμήθηκα ΑΥΤΟ. :Ρ
Και μετά είδα ότι το τραγούδι ήταν της Meiko Kaji! Όντως, πολύ ωραία φωνή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αν κάποια στιγμή το θρεντ φτάσει και στο ψυχεδελικό ροκ, να μην ξεχάσετε την υπέρ-μπαντάρα Kikagaku Moyo.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Αν κάποια στιγμή το θρεντ φτάσει και στο ψυχεδελικό ροκ, να μην ξεχάσετε την υπέρ-μπαντάρα Kikagaku Moyo.


Ολα τα ταξιδια ξεκινανε με το πρωτο βημα. Ποιος ο λογος να περιμενουμε να μπει μονο του το link?
Πηγα να τους βρω στο youtube για την προσωπικη μου επιμορφωση. Καποια video ηταν απο την Ιαπωνια που αγαπαμε δηλ. τρεις λαλουν.


μου αρεσαν, πολυ καλη επιλογη. Μην ξεχασετε να τσεκαρετε το comment #7
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θενξ κούνελε, ήμουν από κινητό και βαριόμουν την φασαρία. Αυτό είναι από τον τελευταίο δίσκο τους, το Massana Temples (2018).

Οι Kikagaku Moyo είναι μεγάλη υπόθεση και κάνουν πάρα πολλά συγκροτήματα που θέλουν να δηλώσουν ψυχεδέλεια, να κρύβονται στις σκιές.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Ηταν υποσχεση και εγινε πραξη.
Σε αντιθεση με την μουσικη, ο Ιαπωνικος κινηματογραφος ειναι περισσοτερο γνωστος αλλα οχι οσο πρεπει. Η γλωσσα παιζει και αυτη τον ρολο τηςκαι ειναι ρολος φτιαχτος.
Με την μουσικη τους δηλωνω 98% ασχετος αλλα ξερω οτι στην Ασια, γενικα, παιζουν πολυ καλες μπαντες που δεν θα τις μαθουμε ποτε.
Με αφορμη την αναφορα στον Ταραντινο. Το χολιγουντ εχει κατακλεψει τον ιαπωνικο κινηματογραφο και δεν του εδωσε τα credit που του αξιζουν.

πρέπει κάποια στιγμή να ανοίξουμε και άλλο νήμα αποκλειστικά για τον Ιαπωνικό κινηματογράφο
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Ολα τα ταξιδια ξεκινανε με το πρωτο βημα. Ποιος ο λογος να περιμενουμε να μπει μονο του το link?
Πηγα να τους βρω στο youtube για την προσωπικη μου επιμορφωση. Καποια video ηταν απο την Ιαπωνια που αγαπαμε δηλ. τρεις λαλουν.


μου αρεσαν, πολυ καλη επιλογη. Μην ξεχασετε να τσεκαρετε το comment #7

εντάξει απίστευτο συγκρότημα. Ηδη έχει μπει σε πλάνο να μαζευτούν όλα τα βινύλια τους :)

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Πολύ ενδιαφέρουσες μουσικές. Ομολογώ ότι κι εγώ δεν είχα καμία απολύτως επαφή. Είχα μείνει στις ποζεριες των παουερομεταλαδων και σε Φολκ, στις καθαρά παραδοσιακές συνθέσεις.

Όπως πάντα, ένας κόσμος από μόνοι τους
 
Top Bottom