What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Αν και δεν είναι χαρακτηριστικό του hardware (πχ εγώ χειραγωγώ τα αποτελέσματα με το να μπαίνω σε κάθε σύστημα που έχω με AMD και να παίρνω μέρος, ενώ αποφεύγω να μπω με σύστημα intel/nvidia :p ) δίνει μια εικόνα για την ανυπαρξία των νέων καρτών στην αγορά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Το σουρβεϊ μου δίνει την αίσθηση πως υπάρχει ακόμη κόσμος που παίζει με Voodoo και GeForce 2.
ξέρεις το κουλό είναι ότι δεν χρειάζεται να παίζεις για να κάνεις το survey, αρκεί να έχεις το steam στο σύστημα.

Είχα κάνει το survey με το htpc μου πριν καν βάλω κάρτα γραφικών επάνω, με athlon II x2 250 και ενσωματομένη Radeon HD4200 που δεν έπαιζε σχεδόν τίποτα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Κουλό υπό ποια έννοια; Το Steam έχει καμιά 50.000 παιχνίδια διαθέσιμα, εκ των οποίων τα μισά παίζουν και σε Matrox Millenium. Με ποια λογική θα αποκλειστεί hardware από ένα hardware survey?

Btw, ανύπαρκτες σύμφωνα με το survey αποδεικνύονται οι Radeon 6800/XT. Οι Nvidia Ampere μια χαρά ποσοστά έχουν δεδομένης της κατηγορίας/τιμής τους.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Η 3090 βγήκε 24 Σεπτέμβρη και πρώτη φορά εμφανίστηκε Γενάρη στο Steam Survey. MSRP : $1499
Η 3080 βγήκε 17 Σεπτέμβρη και πρώτη φορά εμφανίστηκε Νοέμβρη στο Steam Survey. MSRP : $699
Η 3060 Τi βγήκε 02 Δεκέμβρη και πρώτη φορά εμφανίστηκε Γενάρη στο Steam Survey. MSRP : $399

Η 6800 βγήκε 18 Νοέμβρη και είναι ανύπαρκτη. MSRP : $579
Η 6800XT βγήκε 18 Νοέμβρη και είναι ανύπαρκτη. MSRP : $649
Η 6900 βγήκε 8 Δεκέμβρη και είναι ανύπαρκτη. MSRP : $999

Το λογικό θα ήταν η 6800 τουλάχιστον να χε κάνει την εμφάνιση της Δεκέμβρη/Γενάρη, αλλά απ ότι φαίνεται οι κατευθείαν δυσθεώρητες τιμές που λάβανε, τις κάνανε εμετικές προς τους καταναλωτές.
Μόλις τώρα πάτησα skroutz να δω, και η φθηνότερη 6800 έχει 1150 ευρώ... Διπλάσια τιμή από το MSRP....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
οι τιμές γενικά έχουν γμθει, 5500ΧΤ 4άρα 310€ η φθηνότερη και φτάνει 510; ρε πάτε καλά; η 5500ΧΤ είναι entry level που έπρεπε να κάνει 150€ το πολύ, ακόμα και τα 190 που έδωσα εγώ πολλά ήταν.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
κάτσε τι θες να πεις, θα δώσει ακόμα περισσότερα λεφτά;
Αμέ!
Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές έτσι; Είτε τα σκάς και παίζεις τώρα που μπορείς είτε περιμένεις κάνα 6μηνο τουλάχιστον να φτιάξουν οι τιμές και ελπίζεις ότι θα έχεις ακόμα χρόνο ή όρεξη να παίξεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
θα περίμενα να σου πω την αλήθεια, εκτός αν δεν είχα καθόλου κάρτα επάνω. σε τελική ανάλυση backlog δεν έχεις; :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
1150 ευροπουλα για προιον που κοστιζει 150 για να κατασκευαστει? Δεν ξερω τι θα εκανα αν αποτελουσε απαραιτητο εργαλειο για την δουλεια μου. Για διασκεδαση ομως, χιλιες φορες καλλιτερα να επισκευασω το Atari και να παιζω μπλιμπλικια. Και ας με πουνε κονσολα. Η κατασταση μου θυμιζει το τραγουδακι του παπαριου που λει
Λυπησουμε, λυπησουμε γιατι το δακτυλο που εβαλες μεγαλο
Κι ενω μου εχει φτασει στο λαιμο εσυ το σπρωχνεις κι αλλο
Ακου 1150? δλδ vga που διαθετει και PC
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Νομίζω πως στους OEM κοστίζει αρκετά παραπάνω από 150€ για να φτιαχτεί μια 6800... Αλλά από την άλλη, τι διάολο, 100% καπέλο;

Α, και οι κονσόλες έχουν πάρει την ανιούσα... Τι διάολο, πιάσανε φωτιά οι φάμπρικες της Foxconn;

Άκυρο, δεν είναι καν διαθέσιμες οι καινούργιες... Πριν λίγο καιρό είχα δει Series X στα 740€ στο skroutz.gr πάντως.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Σχεδόν όλες οι κάρτες αρπάζονται από τους miners. Τα coins ειναι τοσο προσοδοφορα που μεχρι και λαπτοπ αγοράζουν πια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Σχεδόν όλες οι κάρτες αρπάζονται από τους miners. Τα coins ειναι τοσο προσοδοφορα που μεχρι και λαπτοπ αγοράζουν πια.
ναι το είδα και εγώ... σε λίγο θα τσιμπάνε και τις κονσόλες όπως έκαναν με τα PS3
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
βλέπω κάποιες και εδώ στα 150 με παράδοση έως 30 μέρες, δηλαδή, μη διαθέσιμες... για διαθέσιμες πάμε στα 250€... ε όχι ρε 250€ για αυτή την κάρτα, αν ήταν 150 θα έλεγα ΟΚ στην ανάγκη και μόνο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Με πήραν από το πλαίσιο σήμερα να με ρωτήσουν αν με ενδιαφέρει ακόμη η παραγγελία που έχω κάνει. Σε ερώτησή μου για το πότε προβλέπουν να φέρνουν στοκ μου είπαν δεν ξέρουμε και το μου έκλεισαν στα μούτρα.
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η λίστα αναμονής τους, αλλά υποτίθεται ότι θα λάμβανα έστω μία κάρτα στις 25/01. Πλέον με βλέπω για 25/03, μόνο που είναι αργία, οπότε πάμε για 01/04. Τότε όμως είναι που λέμε ψέματα, οπότε καλό καλοκαιράκι.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Με πήραν από το πλαίσιο σήμερα να με ρωτήσουν αν με ενδιαφέρει ακόμη η παραγγελία που έχω κάνει. Σε ερώτησή μου για το πότε προβλέπουν να φέρνουν στοκ μου είπαν δεν ξέρουμε και το μου έκλεισαν στα μούτρα.
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η λίστα αναμονής τους, αλλά υποτίθεται ότι θα λάμβανα έστω μία κάρτα στις 25/01. Πλέον με βλέπω για 25/03, μόνο που είναι αργία, οπότε πάμε για 01/04. Τότε όμως είναι που λέμε ψέματα, οπότε καλό καλοκαιράκι.
Για αν στο κλείσουν στα μούτρα μάλλον έχουν μεγάλη λίστα αναμονής.

Ποια κάρτα ψάχνεις εσύ;
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,880
Πλέον με βλέπω για 25/03, μόνο που είναι αργία, οπότε πάμε για 01/04. Τότε όμως είναι που λέμε ψέματα, οπότε καλό καλοκαιράκι.
Τότε όμως είναι που πάμε διακοπές. Οπότε καλό Σεπτέμβρη.
:trollface:
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Γι αυτό είναι πιο εύκολο να πάρω ένα gaming laptop να κάνω την δουλειά μου τώρα που το χρειάζομαι κιόλας για πέρα δώθε. Κι οοοταν όταν βγει η γενιά 4χχχ παίρνω και καρτούλα. Βεβαια τότε μπορει να κανει μπαμ το ETH v2, οπότε... θα περιμένω να έρθουνβ οι εξωγήινοι
 
Top Bottom