What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel's Avengers

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Νέο patch 3,5GB. Αν μη τι άλλο έχουν πέσει κατά πάνω. Και -50% για λίγες μέρες στο Steam και στις κονσόλες
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Καλό αυτό, μέχρι να το φτιάξουν τελείως θα είναι στα 5 ευρώ. Τέλεια. Win-Win.
Πάντως κατά μ.ο. τόσο είναι και το μέγεθος των patches στο Bannerlord. Μπας και είναι και αυτό σε EA και απλά ντράπηκαν να το πουν?
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Καλό αυτό, μέχρι να το φτιάξουν τελείως θα είναι στα 5 ευρώ. Τέλεια. Win-Win.
Πάντως κατά μ.ο. τόσο είναι και το μέγεθος των patches στο Bannerlord. Μπας και είναι και αυτό σε EA και απλά ντράπηκαν να το πουν?
Αν περιμένεις να πέσει στα 5 ευρώ , ποιος θα έχει μείνει να παίζει στο online.
oh wait.....


Πάντως από τα achievements, μιας και λένε ότι δεν έχουν τι να κάνουν όλοι και κλαίνε, ελάχιστοι είναι που έχουν φτάσει 150 power κάποιον ήρωα. Είναι λες και πας max level σε mmo, λές ότι δεν έχεις τί να κάνεις αλλά δεν πας να βρεις καλύτερα όπλα.....
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μετά το τελευταίο patch μπορούμε πλέον να δώσουμε οδηγίες στην Companion ΑΙ να σπάσει και να χακάρει (άντε μπας και ανοίξουμε καμία) πόρτες. Στο μέλλον θα μπορούμε να δώσουμε και στόχο στην AI. Σε συνδυασμό με το προηγούενο update που προστέθηκε η δυνατότητα στην AI να καταλαμβάνει και σημεία η ΑΙ έχει γίνει ΜΠΟΜΠΑ.

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ήρθε ο πρώτος DLC χαρακτήρας στο παιχνίδι και μαζί του το καθιερωμένο patch για bugfixing

Σύνολο 16GB update


Ήμουν έτοιμη να μπω να δοκιμάσω το καινούριο story arc, όμως δυστυχώς στο παιχνίδι δεν αρέσει πια ο gpu driver μου. Θα κάνω που θα κάνω driver update σε λίγο λόγω Cyberpunk, ας κάνω μια και καλή οπότε θα πάει λίγο πίσω η Kate.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Και εμένα έχει πάει λίγο πίσω η Kate. Τελευταίος μήνας και προσπαθώ να παλέψω λίγο την λίστα με τα backlogs του χρόνου.
Περιμένω να δεήσει και η ACS να μου φέρει την 3060, μήπως, λεω ΜΗΠΩΣ καταφέρω να δω κανέναν μαλλί στο παιχνίδι χωρίς να μου βγουν τα μάτια.

Πάντως λίγο που έχω παίξει, η Kate καλή, αλλά θα ήθελα λίγο πιο φαντασμαγορική την ιστορία από άποψη cutscenes.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
@kara πώς κρίνεις τις αλλαγές; Έχω διαβάσει πολλά αρνητικά σχόλια online, ότι θα αυξήσει το grinding.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@kara πώς κρίνεις τις αλλαγές; Έχω διαβάσει πολλά αρνητικά σχόλια online, ότι θα αυξήσει το grinding.

tl;dr Το lvling γίνεται αφύσικα γρήγορα και νιώθεις πως "κλέβεις" το παιχνίδι. Χρειαζόταν rebalancing. Αν και το παιχνίδι θέλει κι άλλες βελτιώσεις δεν ξέρω αν αυτή είναι η πιο σημαντική, σίγουρα όμως είναι εύκολη να υλοποιηθεί.



Αυτοί που γράφουν τα αρνητικά σχόλια πιθανότατα δεν έχουν παίξει το παιχνίδι. Ως έχει το grinding γίνεται για το Power (ανεβαίνει μέσω gear και RNG) και ;όχι για το Level (ανεβαίνει μέσω XP).

Λογικά έχω υποπέσει στο παρακάτω Bug που αναφέρουν
Due to a bug we discovered, players could level characters at a blistering pace if they had multiple high-level characters. We intend to fix this issue once Clint arrives

Ενδεικτικά σε λιγότερο από 5 ώρες ανέβασα 20 lvl τον Cap και 10 lvl τον Hulk έχοντας ήδη max (lvl και power) άλλους 2 χαρακτήρες. Το levelling γίνεται υπερβολικά γρήγορα και όσοι παίζουν το έχουν προσέξει. Αυτό που επηρεάζει το level είναι τα skills που ξεκλειδώνει ο χαρακτήρας (combos, passive). O κάθε χαρακτήρας έχει ένα skill tree το οποίο αποτελείται από 3 tiers, όπου το καθένα έχει από 3 ξεχωριστές υποκατηγορίες, Yπάρχει μεγάλη ποικιλία διαθέσιμων skills και όσο τα ανοίγουμε τόσο πιο ολοκληρωμένος φαίνεται ο χαρ/ρας και εμπλουτίζει το ρεπερτόριό του με περισσότερα combos και συνεργασίες μεταξύ αυτών σταματάμε να σπαμάρουμε τα ίδια κουμπιά που γίνεται στην αρχή. Επι της ουσίας αυτό αλλάζει, το ξεκλείδωμα των skills θα φρενάρουν.

Κατα τ'άλλα η απόκτηση του gear που διαμορφώνει το Power (damage, defence, melee, ranged stats) παραμένει ανέπαφη. Το Power καθορίζει τη δυσκολία και την πρόσβαση στις αποστολές, το είδος των rewards. O Cap που φρεσκομαξάρισα τέλειωσε lvl 50 με power 70, μέχρι να πάει 130 θέλει πολλές ώρες και λίγη τύχη.

Για τα cosmetics δεν έχω άποψη μιας και είμαι ευχαριστημένη από αυτά που έχω αποκτήσει από την campaign, challenge cards και το lvl.

'Ασχετο μιας και είδες το φινάλε του WandaVision κοίτα τι major artefact έχω σε όλους
Δεν είναι από εμένα η φωτοDarkhold.jpg
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
158667431_1465194757205914_6381362175688009871_o.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Η λέξη "Biome" παίζει πολύ τελευταία.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
πω στην αρχη ημουν ετοιμος για rage διαβαζοντας τον τιτλο. μετα παρατηρησα οτι ειναι επισημο post και ησυχασα. εφαγα και την snickers μου και σνανιαρα.


ps. ο λογος rage ειναι απο τους σαπιους youtubers με τιτλους τι πρεπει να ξερεις-τι ξερουμε για το ταδε γκειμ κλπ και 15-20 λεπτα δεν λενε τπτ.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
πω στην αρχη ημουν ετοιμος για rage διαβαζοντας τον τιτλο. μετα παρατηρησα οτι ειναι επισημο post και υσηχασα. εφαγα και την snickers μου και σνανιαρα.


ps. ο λογος rage ειναι απο τους σαπιους youtubers με τιτλους τι πρεπει να ξερεις-τι ξερουμε για το ταδε γκειμ κλπ και 15-20 λεπτα δεν λενε τπτ.

Όχι απλώς βγήκε το update σήμερα και εξηγούν τι περιλαμβάνει, αύριο θα έχει patch notes.

8 ήρωες πλέον στο ρόστερ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μόλις ανακοίνωσαν τον επόμενο DLC χαρ/ρα

Black Panther



Και νέο Roadmap

MarvelsAvengers_Roadmap.jpg
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Στο Steamspy, το game εμφανίζει "peak concurrent players: 600" για χθες. Στις κονσόλες υποθέτω τα πράγματα θα πάνε κάπως καλύτερα.

Έχει νόημα θεωρείτε το νέο υλικό, από πλευράς (επανα)προσέγγισης των παικτών, ή θα κάνει μια τρύπα στο νερό?
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Στο Steamspy, το game εμφανίζει "peak concurrent players: 600" για χθες. Στις κονσόλες υποθέτω τα πράγματα θα πάνε κάπως καλύτερα.

Έχει νόημα θεωρείτε το νέο υλικό, από πλευράς (επανα)προσέγγισης των παικτών, ή θα κάνει μια τρύπα στο νερό?

Αυτή τη στιγμή στο Steam δείχνει 2.090 ύστερα από το update του Hawkeye.

Όταν βγήκε το παιχνίδι δυο ήταν τα μεγάλα προβλήματα που είχε
α) τεχνικός τομέας (συχνά κρασσαρίσματα, θέματα performance)
β) Endgame (επαναλαμβανόμενο, βαρετό περιεχόμενο, λίγο gear)

Ως προς το α) έχουν βγάλει αρκετά patches, προσωπικά έχει πολύ καιρό να μου κρασσάρει και ως προς το performance νομίζω τα πάει καλά. Γενικά έχει βελτιωθεί εμφανώς στον τεχνικό του τομέα, παραμένει απαιτητικό παιχνίδι. Ως προς το β) αυτό ακριβώς προσπαθούν να αντιμετωπίσουν με τα free DLC και το roadmap. Το περιεχόμενο ως έχει για να ανεβάσεις έναν χαρακτήρα είναι οκ, όταν όμως πας για όλη την ομάδα (από 6 του launch φτάσαμε στους 8 σήμερα) καταντάει γρήγορα αγγαρεία, αυτό που με κρατάει εμένα προσωπικά είναι το πως ο κάθε χαρ/ρας έχει εντελώς διαφορετικό gameplay. Σήμερα μπήκε νέος εχθρός και για το καλοκαίρι ανακοινώθηκε άλλος ένας, μόνο θετικό το βρίσκω γιατί στο Endgame οι εχθροί είναι ελάχιστοι, ενώ μέσω updates έχει μπει και μια νέα κατηγορία αποστολής και σήμερα ανκοινώθηκε και άλλη. Βλέπουμε updates/προσθήκες σε όλα τα μέτωπα οι οποίες ανεβάζουν την ποιότητα του παιχνιδιού.

Δεν μπορώ να μιλήσω για (επανα)προσέγγιση των παικτών μιας και εγώ δεν σταμάτησα ποτέ να παίζω, οπότε το βλέπω από άλλη σκοπιά. Όσες αλλαγές έχουν γίνει τις θεωρώ θετικές. Έχει ήδη πέσει στο -50% οπότε οι νέοι υποφήφιοι αγοραστές δε θα το πάρουν full price. Είναι live service παιχνίδι και έχουμε δει αρκετά να ανακάμπτουν. Πάντως ακόμα και όλο τον κόσμο του να χάσει παραμένει 100% playable καθότι όλες οι αποστολές γίνονται και με companion AI, η οποία με τη σειρά της έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με την αρχική κυκλοφορία. Δεν είναι παραδοσιακό multiplayer που χρειάζεται player base για να βρεις ματς/mission.
 
Last edited:

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
ακριβώς έτσι.
Το μεγάλο μου παράπονο είναι ότι δεν βρίσκω αρκετές αποστολές για να ανεβάσω άλλους χαρακτήρες και καταλήγω να παίζω τις ίδιες και τις ίδιες. Μια ποικιλία για τους επόμενους που ανεβάζω θα ήταν καλοδεχούμενη !
 
Top Bottom