What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Εν τω μεταξύ, πληθαίνουν τα φορητά, σε στυλ UMPC μηχανάκια, που φιλοδοξούν να κάνουν το PC gaming πραγματικά portable...



Βέβαια, με το Switch να παίζει μπάλα μόνο του όσον αφορά mobile ΑΑΑs, δεν το λες και εύκολο να βγει ανταγωνιστικό PC.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αρχίζει και βελτιώνεται πολύ η ποιότητα των Ryzen APU (όχι ότι ήταν και άσχημη). Ισως πλέον η τελευταία γενιά πλησιάζει την R9-290 που έχω στο δεύτερο μηχάνημα!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ναι πάνε δυνατά πλέον, κοίταζα τα 4ΧΧΧ κουρεύουν άνετα και με τα επόμενα θα πετάξουν στο θεό, αλλά εκείνα τα 5ΧΧΧ που είναι ρε παιδιά; release εδώ και μια εβδομάδα λέει έχουν γίνει, αλλά μάλλον εννοεί τότε τα έδωσαν στους ΟΕΜ.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Έχει ανέβει και η Intel αρκετά, αλλά ακόμα, η AMD υπερέχει σε υποστήριξη ( όσον αφορά το GPU κομμάτι ). Περιμένω και εγώ να δω τι θα κάνει απέναντι στην Intel, αλλά αμφιβάλλω για κυριαρχία της Intel στο iGPU κομμάτι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ότι και να κάνει η intel, RED OR DEAD!
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Εν τω μεταξύ, πληθαίνουν τα φορητά, σε στυλ UMPC μηχανάκια, που φιλοδοξούν να κάνουν το PC gaming πραγματικά portable...



Βέβαια, με το Switch να παίζει μπάλα μόνο του όσον αφορά mobile ΑΑΑs, δεν το λες και εύκολο να βγει ανταγωνιστικό PC.

Bασικά ανταγωνισμός υπάρχει μόνο αναμεταξύ τους. Τα "φορητά pc" ανταγωνίζονται το ένα το άλλο και αντίστοιχα τα retro φορητά που βγαίνουν σωρηδόν το ένα με το άλλο. Γιατί και πως να ανταγωνιστούν το switch? Δεν κάνουν το ίδιο πράγμα.
Παρακολουθώντας πάντως το κανάλι του ΕΤΑ PRIME βλέπει κανείς πως οι τιμές των πρώτων και αρχίζουν να προσεγγίζουν λογικά πλαίσια και οι απόδοση τους γίνεται όλο και καλύτερη. Δεν αποκλείεται στο όχι μακρινό μέλλον να θεωρείται συνηθισμένο, αντί για ένα είδος novelty, να έχεις στην κατοχή σου κάτι τέτοιο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Sony confirms next-gen VR for the PlayStation 5

Εδώ είναι που το PS5, μπορεί να κάνει την διαφορά από το XBox, ενώ και με μια καλή τιμολογιακή πολιτική, κοντράρει άνετα και το PC. Ήδη σε περιόδους εκπτώσεων, τσιμπάς ένα PS4 Pro με την πρώτη γενιά PSVR (που συνδέεται και σε PC, έστω και με third party οδηγούς), κοντά στην τιμή ενός PS5.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Σήμερα είχε η sony την δικιά της παρουσιάση για τα νέα game



ωραία game έρχονται διαθέσιμα στο plus



ενώ και το oddworld θα είναι διαθέσιμο στο plus αναβαθμισμένη έκδοση από τι κατάλαβα



τα game που μου άρεσαν στο state of play





Returnal - State of Play Gameplay Walkthrough | PS5

ακριβώς γιαυτούς τους τίτλους παίρνει κάποιος ένα ps5 αν είναι pc gamer. Για τις αποκλειστικότητες όπως και το switch βέβαια.

ξέχασα να αναφέρω και την αναβαμισμένη έκδοση του ff7 που θα βγει το καλοκαίρι για το ps5. Δυστηχώς μέχρι τότε θα το έχω τελειώσει γιατί το έχω αρχίσει εδώ και κανά μήνα :p Το δεύτερο μέρος πότε θα το βγάλουν δεν είπαν όμως.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το FFVII remake στο PS+ είναι μια καλή ευκαιρία για να μάθω προς τι τόσος ντόρος για ένα remake. Λένε πως του άλλαξαν τα φώτα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Το FFVII remake στο PS+ είναι μια καλή ευκαιρία για να μάθω προς τι τόσος ντόρος για ένα remake. Λένε πως του άλλαξαν τα φώτα.
Γιατί το λες τόσο ευγενικά;
Του γαμήσανε τη μάνα εννοείς
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
ακριβώς γιαυτούς τους τίτλους παίρνει κάποιος ένα ps5 αν είναι pc gamer. Για τις αποκλειστικότητες όπως και το switch βέβαια.

Να αναφέρω για το τυπικό της υπόθεσης ότι από τα games που σου άρεσαν τα Kena και Sifu θα είναι διαθέσιμα για PC στο σουινομάγαζο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Να αναφέρω για το τυπικό της υπόθεσης ότι από τα games που σου άρεσαν τα Kena και Sifu θα είναι διαθέσιμα για PC στο σουινομάγαζο.

Τώρα κατάλαβα τί εννούν, όταν λένε "συμμαχία με τον Διάβολο"!!!! :p :p :p :p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Το FFVII remake στο PS+ είναι μια καλή ευκαιρία για να μάθω προς τι τόσος ντόρος για ένα remake. Λένε πως του άλλαξαν τα φώτα.

εγώ που έχω τελειώσει το original και που παίζω τώρα και το remake όντος του έχουν αλλάξει τα φώτα αλλά είναι φοβερά προσεγμένη παραγωγή και νομίζω είναι από τα ελάχιστα game που τους κάνουν ένα τέτοιο remake και παραμένει φοβερό game.
Και το action στις μάχες λειτουργεί μια χαρά αλλά και γενικά ο κόσμος του. Απλά θα πρέπει να θεωρήσει όποιος το παίξει ότι δεν είναι remake αλλά βασισμένο στο final fantasy 7.
Για όποιον του αρέσουν τα jrpg το παίρνει με κλειστά μάτια.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Το ff7 (original) είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και ακόμα με καίει ώρες ώρες να το ξαναπαίξω στο emulator. Είναι το μόνο παιχνίδι που έχω κάνει grind για να φτάσω όλους τους χαρακτήρες lvl99 και να ρίξω και τα 3 weapon!
Από τα αγαπημένα μου στοιχεία ότι είχε το καλύτερο real time turn based σύστημα μάχης. (Ναι δεν γράφω λάθος!)
Ενώ η ταχύτητα των χαρακτήρων έπαιζε ρόλο (αγαπημένο combo haste+slow που επέτρεπε διπλάσια actions από των αντιπάλων), το wait for action και speed manipulation σου επέτρεπε να παίξεις πρακτικά σαν κανονικούς γύρους!
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εγώ για να πω την αλήθεια πάντα θεωρούσα το Chrono Trigger ανώτερο, κυρίως λόγω της πλοκής και των χαρακτήρων.
Πιθανών, δυστυχως είναι ένα ακόμα θύμα της μακριάς backlist. Χρόνια λέω να το ξεκινήσω και όλο αναβάλλεται :(
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Θέμα χρόνου ήταν, και έτσι όπως πάει η κατάσταση, ίσως δούμε να επιστρατεύονται και κινητά, tablet, SBCs...
 
Top Bottom