What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
ναι φαίνεται να έχει να κάνει επειδή είσαι σε live. Λογικά πρέπει να υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης στα αποθετήρια, μάλλον ο τρόπος που λέει ο μιτσάκος.

Πάντως αν θες να παίζεις παιχνίδια εγώ σε σπρώχνω εντόνως προς το Manjaro και όχι Mint, ούτε ubuntu-based, ίσως Pop_os, ειδικά αν έχεις nvidia αλλά γενικά θα είναι πολύ ευκολότερο το manjaro.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πάντως αν θες να παίζεις παιχνίδια εγώ σε σπρώχνω εντόνως προς το Manjaro και όχι Mint, ούτε ubuntu-based, ίσως Pop_os, ειδικά αν έχεις nvidia αλλά γενικά θα είναι πολύ ευκολότερο το manjaro.

Με ένα φίλο τρωγόμαστε να δοκιμάσουμε Linux. Εγώ προσπαθώ να μην μπλέξω με boot manager (ξεκάθαρα για λόγους βαρεμάρας) και για αυτό το τρέχω live, το οποίο όμως είναι πολύ αργό και με σπρώχνει μεθοδικά προς εγκατάσταση.

Ποιά από τις εκδόσεις θα πρότεινες; XFCE, KDE Plasma, GNOME; Και ποιές οι διαφορές τους;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Ποιά από τις εκδόσεις θα πρότεινες; XFCE, KDE Plasma, GNOME; Και ποιές οι διαφορές τους;

Η στάνταρ πρότασή μου για σχετικά σύγχρονους υπολογιστές με amd ή intel κάρτα γραφικών είναι Manjaro KDE.

Τα KDE, GNOME, XFCE και ακόμα Openbox, Cinnamon, Mate και άπειρα άλλα είναι γραφικά περιβάλλοντα. Καθορίζουν πώς λειτουργεί το γραφικό περιβάλλον. Όταν κάνεις σχεδόν οποιαδήποτε «χρηστική» ερώτηση δεν έχει καμμία σημασία η διανομή (δεν έχει σημασία αν έχεις Manjaro, Ubuntu, Mint, Slackware, Fedora κλπ), αλλά μόνο το γραφικό περιβάλλον (ή αν αφορά μια εφαρμογή τότε μόνο αυτήν την εφαρμογή, ούτε καν το γραφικό περιβάλλον). Η διανομή αφορά μόνο την εγκατάσταση/ενημέρωση λογισμικού.

Το XFCE είναι κάπως συντηρητικό/παλιομοδίτικο με ότι καλό και κακό αυτό συνεπάγεται. Γενικά είναι πιο σίγουρο/σταθερό και χωρίς εκπλήξεις.

Τα KDE και GNOME τα πιο σύγχρονα αλλά με πολύ διαφορετική σχεδιαστική φιλοσοφία. Τα γραφικά περιβάλλλοντα μπορείς να τα δοκιμάσεις εύκολα σε live.

Οι δικές μου επιλογές γενικά είναι μεταξύ KDE, Xfce και Openbox ανάλογα με την περίπτωση.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Πάντως αν θες να παίζεις παιχνίδια εγώ σε σπρώχνω εντόνως προς το Manjaro και όχι Mint, ούτε ubuntu-based, ίσως Pop_os, ειδικά αν έχεις nvidia αλλά γενικά θα είναι πολύ ευκολότερο το manjaro.

Ενδιαφέρον, να ρωτήσω γιατί; Θυμάμαι παλιά η Valve πρότεινε Ubuntu, τι κάνει το Manjaro καλύτερο;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Θυμάμαι παλιά η Valve πρότεινε Ubuntu,
Το πια διανομή πρότεινε η Valve είναι στην πραγματικότητα θέμα πολιτικής και όχι τεχνικό. Επίσης στην πραγματικότητα απευθύνεται στον ντηβέλοπερ και κυρίως στην πράξη στον εκδότη και όχι στον τελικό χρήστη. Ο τελικός χρήστης χρησιμοποιούσε την διανομή που είχε και ήταν θέμα τής διανομής να τον βοηθήσει να τρέξει το steam. Το θέμα ήταν ότι αν κάποιος έβγαζε το παιχνίδι του το άμεσο ερώτημα ήταν σε πια διανομή το δοκιμάζει; Και εκεί πρακτικά η Valve σού λέει φτιάξε το για ubuntu. Στην πράξη δεν έχει σημασία γιατί ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα τρέχει το ίδιο σε οποιαδήποτε "gnu/linux" διανομή σε υπολογιστή με ίδια αρχιτεκτονική. Άν λείπουν βιβλιοθήκες είναι το αντίστοιχο με το να λείπουν DLL στα windows. Οπότε δεν έχει σημασία για ποια διανομή το βγάζεις, τρέχει παντού. Αλλά λόγω πολιτικής πρέπει να δώσεις μια απάντηση. Σε κάθε περίπτωση από πρακτικής άποψης δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη.

Εκ των υστέρων η επιλογή για το ubuntu ήταν πολύ λάθος. Δεν κακίζω την Valve καθώς τότε έβγαζε απόλυτο νόημα., Κρατώ όμως κακία στην canonical για αυτά που έκανε και συνεχίζει να κάνει (πχ snaps). Το ubuntu ήταν, σε κάποιο βαθμό δικαίως, η δημοφιλέστερη διανομή (ειδικά το 2010 ήταν με διαφορά η βολικότερη διανομή, αλλά δεν έχουμε 2010, έχουμε 2021)

Manjaro χρησιμοποιώ από το 2013, Το steam βγήκε για για λίνουξ το 2013. Αυτά τα δύο δεν είναι ασύνδετα. (λίνουξ χρησιμοποιώ από πολύ πιο παλιά, Mandrake ήταν για μένα το πρώτο)

Αν πάτε στα στατιστικά στο steam Steam Hardware & Software Survey Το ubuntu είναι πρώτο, το Arch δεύτερο, το Manjaro τρίτο. Στο gamingonlinux το Arch είναι πρώτο, το Manjaro είναι δεύτερο, το ubuntu είναι τρίτο. Όχι ο κόσμος που χρησιμοποιεί Arch/Manjaro δεν είναι μαζοχιστής είναι απλά κόσμος που βλέπει τι είναι πραγματικά βολικό για τον ίδιο.

Τα Arch/Manjaro είναι ρέουσες. Αυτό σημαίνει ότι απλά τα εγκαθιστάς και έχεις διαρκώς ένα ενημερωμένο σύστημα πχ νεώτερους driver χωρίς να κάνεις ουσιαστικά τίποτα. Στο ubuntu για τα ίδια πράγματα ψάχνεσαι με ppa.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Το πια διανομή πρότεινε η Valve είναι στην πραγματικότητα θέμα πολιτικής και όχι τεχνικό. Επίσης στην πραγματικότητα απευθύνεται στον ντηβέλοπερ και κυρίως στην πράξη στον εκδότη και όχι στον τελικό χρήστη. Ο τελικός χρήστης χρησιμοποιούσε την διανομή που είχε και ήταν θέμα τής διανομής να τον βοηθήσει να τρέξει το steam. Το θέμα ήταν ότι αν κάποιος έβγαζε το παιχνίδι του το άμεσο ερώτημα ήταν σε πια διανομή το δοκιμάζει; Και εκεί πρακτικά η Valve σού λέει φτιάξε το για ubuntu. Στην πράξη δεν έχει σημασία γιατί ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα τρέχει το ίδιο σε οποιαδήποτε "gnu/linux" διανομή σε υπολογιστή με ίδια αρχιτεκτονική. Άν λείπουν βιβλιοθήκες είναι το αντίστοιχο με το να λείπουν DLL στα windows. Οπότε δεν έχει σημασία για ποια διανομή το βγάζεις, τρέχει παντού. Αλλά λόγω πολιτικής πρέπει να δώσεις μια απάντηση. Σε κάθε περίπτωση από πρακτικής άποψης δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη.

Εκ τον υστέρων η επιλογή για το ubuntu ήταν πολύ λάθος. Δεν κακίζω την Valve καθώς τότε έβγαζε απόλυτο νόημα., Κρατώ όμως κακία στην canonical για αυτά που έκανε και συνεχίζει να κάνει (πχ snaps). Το ubuntu ήταν, σε κάποιο βαθμό δικαίως, η δημοφιλέστερη διανομή (ειδικά το 2010 ήταν με διαφορά η βολικότερη διανομή, αλλά δεν έχουμε 2010, έχουμε 2021)

Manjaro χρησιμοποιώ από το 2013, Το steam βγήκε για για λίνουξ το 2013. Αυτά τα δύο δεν είναι ασύνδετα. (λίνουξ χρησιμοποιώ από πολύ πιο παλιά, Mandrake ήταν για μένα το πρώτο)

Αν πάτε στα στατιστικά στο steam Steam Hardware & Software Survey Το ubuntu είναι πρώτο, το Arch δεύτερο, το Manjaro τρίτο. Στο gamingonlinux το Arch είναι πρώτο, το Manjaro είναι δεύτερο, το ubuntu είναι τρίτο. Όχι ο κόσμος που χρησιμοποιεί Arch/Manjaro δεν είναι μαζοχιστής είναι απλά κόσμος που βλέπει τι είναι πραγματικά βολικό για τον ίδιο.

Τα Arch/Manjaro είναι ρέουσες. Αυτό σημαίνει ότι απλά τα εγκαθιστάς και έχεις διαρκώς ένα ενημερωμένο σύστημα πχ νεώτερους driver χωρίς να κάνεις ουσιαστικά τίποτα. Στο ubuntu για τα ίδια πράγματα ψάχνεσαι με ppa.

Ευχαριστώ πολύ για γην αναλυτική απάντηση!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εμφανίστηκε ένα λάπτοπ από το πουθενά, ο φίλος που το έχει δεν το θέλει γιατί σέρνεται τόσο που δεν μπορεί να κάνει τίποτα και θα το πάρω να του βάλω Linux έχοντας την πεποίθηση ότι θα αναστηθεί.

Τύπο ακριβώς δεν ξέρω, είναι ένα (σάπιο) Lenovo από αυτά που δίνανε πριν μια πενταετία με μία επιδότηση. Θα το δω όταν το πάρω στα χέρια μου.

Από όσα λέτε σκέφτομαι να βάλω Manjaro KDE. Ιδιαίτερες ανάγκες δεν έχω, οπότε θα το χρησιμοποιώ για κανένα απλό παιχνιδάκι (μην γελάσει κανείς απλό λέμε) και κυρίως για δοκιμές. Πόσο εύκολο είναι να αλλάζεις μεταξύ διανομών; Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρατάς τις ρυθμίσεις σου για να τις επαναφέρεις σε περίπτωση που επιστρέψεις σε κάποια διανομή; Όσο έχω δοκιμάσει live είναι πολύ αργό αν και υποψιάζομαι ότι ίσως να φταίει το usb stick που έχω.

Μεταξύ των διανομών οι διαφορές (με ίδιο desktop manager) είναι στην υποστήριξη και στον τρόπο που έχουν οργανωμένο το λειτουργικό τους ή υπάρχουν και διαφορές στην λειτουργικότητα; Υπάρχει περίπτωση να μην βρίσκεις στο Manjaro ένα πρόγραμμα που υπάρχει στο Ubuntu ας πούμε; Εκτός από τα γνωστά με την NVidia υπάρχουν ασυμβατότητες υλικών;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχε κατά νου πως τα δημοφιλέστερα Linux distros δεν είναι stripped-down ή πανάλαφρα, ούτε ανασταίνουν μπρίκια. Είναι στο bleeding edge (αν όχι το ίδιο το bleeding edge) των λειτουργικών συστημάτων και στοχεύουν σε σύγχρονο hardware, για να καλύψουν και σύγχρονες ανάγκες. Αν είναι όντως τόσο κουβάς το μηχάνημα, θες κάποια minimal διανομή με ελαφρύ desktop environment. Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις KDE Plasma ή XFCE, αλλά περισσότερες ελπίδες έχεις με κάτι σαν το LXQt

Debian/Ubuntu based και Arch-based έχουν πολλές διαφορές στο package management, τις οποίες δεν θα ζήσεις αν χρησιμοποιείς GUIs. Από πακέτα, δύσκολα να μη βρεις κάτι στο Manjaro μέσω του AUR, όπως εξίσου δύσκολα να μη βρεις στο Ubuntu από κάποιο repo ή snap. Συν τοις άλλοις σε όλα έχεις και επιλογές μέσα από flatpak ή appimage πακέτα.

Σε επίπεδο hardware, με ένα live USB είσαι σε θέση να δεις αν θα έχεις θέματα. Προσωπικά, δε θυμάμαι να έχω θέμα με οποιαδήποτε συσκευή τα τελευταία 10+ χρόνια, μόνο με κάτι Atheros WiFi modules παιδεύτηκα λίγο το μακρινό 2009.

Ο πιο εύκολος τρόπος για να κάνεις distro hopping, είναι ξεχωριστό partition για το home directory. Πιθανώς να έχεις κάποια θέματα με configuration files εφαρμογών αν πας από Arch σε Debian ή το αντίστροφο.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Τύπο ακριβώς δεν ξέρω, είναι ένα (σάπιο) Lenovo από αυτά που δίνανε πριν μια πενταετία με μία επιδότηση. Θα το δω όταν το πάρω στα χέρια μου.
Εκτός από τα γνωστά με την NVidia υπάρχουν ασυμβατότητες υλικών;
Αν έχει nvidia ΜΗΝ βάλεις manjaro.

Σε intel/amd ισχύει η γνώμη μου υπέρ τού manjaro kde εκτός αν είναι υπερβολικά παλιό οπότε πάλι όχι. Πενταετία δεν είναι κακό. Πρόσφατα έβαλα manjaro kde σε lenovo πενταετίας με intel celeron μόνο 2 γίγα ραμ και οθόνη αφής και πάει εξαιρετικά!

Ο κανόνας είναι: σε κάπως παλιές nvidia οπωσδήποτε όχι manjaro (θα πρότεινα μάλλον mint). Σε καινούργιες nvidia το manjaro παίζει ως επιλογή αλλά θα πρότεινα μάλλον POPOS. Σε πολύ παλιούς υπολογιστές (δεκαετία και πάνω) θα πρότεινα κάτι κοντά σε κανονικό debian (ούτε arch, ούτε ubuntu). Για «ανάσταση» παλιών υπολογιστών η στάνταρ επιλογή μου είναι bunsenlabs (ουσιαστικά δλδ debian με το εξαιρετικά ελαφρύ openbox)

Όχι εκτός από την nvidia και όσα συνδέονται με την nvidia δεν αναμένεται να έχεις κανένα άλλο σημαντικό πρόβλημα.

υπάρχουν και διαφορές στην λειτουργικότητα;
η γενική απάντηση είναι ότι όχι, Δεν υπάρχουν διαφορές στην λειτουργικότητα (αν και το θέμα μπορεί να περιπλέκει αν αρχίζεις να βάζεις θέματα με διανομές χωρίς systemd κλπ, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τις επιλογές που συζητάμε τώρα. Οι διαφορές είναι κυρίως οι έτοιμες ρυθμίσεις και η εγκατάσταση/ενημέρωση λογισμικού.

Υπάρχει περίπτωση να μην βρίσκεις στο Manjaro ένα πρόγραμμα που υπάρχει στο Ubuntu ας πούμε;
Η προσωπική μου εμπειρία είναι η αντίστροφη. Το Arch/Manjaro (βάζοντας στο παιχνίδι και το AUR) έχει πολύ καλύτερη υποστήριξη σε λογισμικό από το ubuntu.

Επίσης το πραγματικό ζήτημα σε αυτό είναι τι είναι βολικό. Θεωρητικά μπορείς να κάνεις τα πάντα σε οποιαδήποτε διανομή. Αλλά με βάση την ευκολία αυτός γενικά είναι λόγος να προτιμήσεις Manjaro.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
όνο με κάτι Atheros WiFi modules παιδεύτηκα λίγο το μακρινό 2009.
Εγώ θυμάμαι πάλι WiFi νομίζω 2014, σε ubuntu. Αρχικά προσπάθησα να το φτιάξω στα πλαίσια τού ubuntu και βρήκα εγκατάσταση για τούς driver (από γραμμή εντολών, ήθελε κάτι compile κλπ). Όμως το πρόβλημα επανερχόταν σε κάθε ενημέρωση πυρήνα. Είπα δε γ* και έβαλα manjaro xfce (η πρώτη φορά που έβαλα manjaro σε άσχετο) στο οποίο απλά δούλευε out of the box (λογικά επειδή είχε πιο καινούργιο πυρήνα). Για την ιστορία ο υπολογιστής εξακολουθεί να τρέχει με το manjaro.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το έβαλα το Manjaro KDE, ανοίγω τον software manager να κάνω τα updates, κάνει μερικά, τρώει ένα σκάλωμα και από τότε μου βγάζει το μήνυμα "waiitiing for another package manager to quit" είτε στα updates είτε για να κατεβάσω καινούργιο πρόγραμμα και δεν κάνει τίποτα.
Είδα ότι σε πολλούς χρήστες αυτό λύθηκε με την εντολή "sudo rm /var/lib/pacman/db.lck" αλλα στην περίπτωσή μου μου λέει ότι δεν βρέθηκε η εντολή και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν το distro αυτό έχει pacman.

Ξέρετε τι κάνουμε; Θα μπορούσα, φαντάζομαι, να δοκιμάσω reinstall αλλά θα προτιμούσα να δω αν μπορώ να το λύσω κάπως.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πάνω στον pacman στηρίζεται ως Arch-based. Καμιά φορά λέει και σε εμένα το Octopi κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς) στο EOS. Πάντα όμως μέσω terminal γίνονται όλα σωστά. Οπότε

Bash:
sudo pacman -Syyu
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ πολύ.

Τρέχοντας την εντολή που είπες βγάζει το ακόλουθο (το δεύτερο κομμάτι είναι ενώ έψαχνα πώς βγάζω screenshot)

1615327800339.png

Υ.Γ. Εδώ να πω ότι επειδή το μηχάνημα είναι για εμένα, πρώτα θα κουραστείτε εσείς να σας ρωτάω και μετά εγώ.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Χμμ, κι εγώ διαβάζω ότι με την εντολή
Bash:
sudo rm /var/lib/pacman/db.lck
και μετά τρέχοντας την προηγούμενη που ανέφερα, διορθώνεται το πρόβλημα.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις τους @lucinos και @mits@kos για περαιτέρω απόψεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έκανα, ένα ακόμη, restart και έτρεξα τις δύο εντολές στην σειρά. Έχει πόση ώρα που κατεβάζει οπότε κάτι καταφέραμε.

Για την ιστορία, μήπως μπορείς να μου πεις τι σημαίνουν οι εντολές που έτρεξα;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Για το Arch και τα Arch-οειδή (όπως το Manjaro) το πρόγραμμα για την εγκατάσταση/ενημέρωση λογισμικού είναι ο pacman. Η εντολή με τον pacman
Code:
sudo pacman -Syu
ενημερώνει όλο το λογισμικό. Εναλλακτικά με δύο yy υποχρεώνει να ξαναελέγξει τα αποθετήρια.

Ειδικά το Manjaro έχει και ένα άλλο σύστημα το pamac που έχει γραφικό περιβάλλον. (είναι αυτό που ανοίγει όταν πατάς το install/update software. Θα ψιλοπρότεινα να χρησιμοποιείς αυτό αντί για τον pacman.

Για ασφάλεια να μην τρέξεις εγκαταστάσεις/ενημερώσεις ταυτόχρονα από δύο μεριές υπάρχει το αρχείο
Code:
/var/lib/pacman/db.lck
Δεν είναι συνηθισμένο (έχει λίγα χρόνια να μού συμβεί) αλλά μπορεί η ασφάλεια αυτή να ξεμείνει χωρίς καλό λόγο. Η εντολή με το rm απλά σβήνει αυτήν την ασφάλεια. Το κάνεις εφόσον είσαι αρκετά σίγουρος ότι δεν ενημερώνεις το σύστημα.

Ο ρόλος τού αρχείου είναι ακριβώς η ασφάλεια. Όταν ξεκινάς να κάνεις ενημερώσεις δημιουργείται και σβήνεται όταν ολοκληρώνονται. Όταν το σύστημα δεί ότι υπάρχει υποθέτει ότι γίνονται ενημερώσεις και αρνείται να ξεκινήσει ενημερώσεις.

Άσε να τελειώσουν οι ενημερώσεις που ξεκίνησες. Και μετά τρέξε την εντολή.
Code:
sudo pacman-mirrors --geoip && sudo pacman -Syyu
Είναι για να επιλέξει τα mirrors στην χώρα που βρίσκεσαι. Αυτό θα το κάνεις μια φορά. Οι πιθανότητες είναι ότι δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθείς με τα mirrors εκτός αν αλλάξεις χώρα.

Πιθανολογώ ότι δεν είχε επιλεγμένα καλά mirrors και αυτό ήταν το «σκάλωμα» που έφαγε. Μετά επειδή το έκλεισες «άγαρμπα» ξέμεινε η ασφάλεια.

Γενικά μπορείς να κάνεις τις ενημερώσεις από το γραφικό περιβάλλον, δεν χρειάζεται με εντολή από τον pacman.

Αν θέλεις τρέξε ένα
Code:
inxi -F
και πόσταρέ το εδώ (είναι τα στοιχεία για σύστημά σου)

Σημείωση: Το «δεν βρέθηκε η εντολή rm» δεν παίζει. κάπως λάθος θα το έγραψες.

Σχετικά με τις ενημερώσεις σε Manjaro (ή Arch), η διαδικασία που ακολουθείται είναι η ακόλουθη

* Πρώτα κατεβάζει όλα τα πακέτα. Σε αυτήν την φάση μόνο κατεβάζει. Δεν πειράζει τίποτα στο σύστημα.
* Μετά ελέγχει ότι όλα είναι εντάξει (ψηφιακές υπογραφές, ακεραιότητα πακέτων, εξαρτήσεις κλπ) Ακόμα δεν πειράζει τίποτα.
* Μετά προχωράει την αναβάθμιση.

Προφανώς έχει σημασία σε ποιο βήμα «σκάλωσε». Λογικά όταν κατέβαζε ή στον έλεγχο γιατί ποτέ δεν έχει σκαλώσει στην αναβάθμιση. Επίσης στον έλεγχο ποτέ δεν έχει «σκαλώσει», όποτε υπήρξε θέμα απλά έβγαλε σφάλμα και σταμάτησε. Αν ήταν όταν κατέβαζε (όπως καταλαβαίνω) τότε είναι θέμα δικτύου ή mirrors.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι έχεις δίκιο. Κόλλησε την στιγμή που κατέβαζε.

Εγώ κανονικά το pamac χρησιμοποιώ για τις ενημερώσεις, την εντολή με το pacman την βρήκα ψάχνοντας για λύση στο πρόβλημα.

Αν καταλαβαίνω καλά η εντολή sudo σημαίνει "εκτέλεσε";

Κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού, με ρώτησε αν θέλω να δημιουργήσει δίσκο Swap (ο οποίος αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείται ως RAM σε περίπτωση ανάγκης του συστήματος, αλλά φυσικά με πολύ μικρότερη ταχύτητα) και χωρίς να ξέρω κάτι έβαλα την επιλογή Yes with Hibernate. Καλά έκανα;

Επειδή το λάπτοπ θα το δώσω στην κόρη μου, ως γλώσσα συστήματος έβαλα ελληνικά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ με τίποτα να συνεννοηθώ.:giankos: Πήγα στις Ρυθμίσεις του Manjaro-> Locale Settings και άλλαξα την γλώσσα σε αγγλικά αλλά το σύστημα εξακολουθεί να είναι στα ελληνικά. Πώς μπορώ να το αλλάξω;

1615359109673.png

Γενικώς αυτό που με μπερδεύει είναι ότι πολλές ρυθμίσεις δείχνουν να αλλάζουν από πολλές μεριές και δεν ξέρω από που πρέπει να τις αλλάξω. Φαντάζομαι ότι αυτό έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του Manjaro και τις ρυθμίσεις του KDE αλλά για να αλλάξω την ώρα έπρεπε να πάω σε δυο μεριές να το ρυθμίσω. Προφανώς και δεν γίνονται έτσι τα πράγματα. Ποιά είναι η διαδικασία;

System:
Host: hank-80g0 Kernel: 5.9.16-1-MANJARO x86_64 bits: 64
Desktop: KDE Plasma 5.21.2 Distro: Manjaro Linux
Machine:
Type: Laptop System: LENOVO product: 80G0 v: Lenovo G50-30
serial: <superuser required>
Mobo: LENOVO model: Lancer 5A6 v: SDK0F82993WIN
serial: <superuser required> UEFI: LENOVO v: A7CN40WW date: 07/18/2014
Battery:
ID-1: BAT0 charge: 25.5 Wh condition: 27.3/31.7 Wh (86%)
CPU:
Info: Dual Core model: Intel Celeron N2840 bits: 64 type: MCP
L2 cache: 1024 KiB
Speed: 515 MHz min/max: 500/2582 MHz Core speeds (MHz): 1: 515 2: 509
Graphics:
Device-1: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display
driver: i915 v: kernel
Device-2: Microdia Lenovo EasyCamera type: USB driver: uvcvideo
Display: x11 server: X.Org 1.20.10 driver: loaded: intel
unloaded: modesetting resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics (BYT) v: 4.2 Mesa 20.3.4
Audio:
Device-1: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition
Audio
driver: snd_hda_intel
Sound Server: ALSA v: k5.9.16-1-MANJARO
Network:
Device-1: Realtek RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter
driver: rtl8723be
IF: wlp2s0 state: up mac: c0:38:96:72:19:99
Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
driver: r8169
IF: enp3s0 state: down mac: 28:d2:44:f8:bc:bf
Bluetooth:
Device-1: Realtek RTL8723B Bluetooth type: USB driver: btusb
Message: Required tool hciconfig not installed. Check --recommends
Drives:
Local Storage: total: 465.76 GiB used: 13.23 GiB (2.8%)
ID-1: /dev/sda vendor: HGST (Hitachi) model: HTS725050A7E630
size: 465.76 GiB
Partition:
ID-1: / size: 453.2 GiB used: 13.23 GiB (2.9%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
ID-2: /boot/efi size: 299.4 MiB used: 312 KiB (0.1%) fs: vfat
dev: /dev/sda1
Swap:
ID-1: swap-1 type: partition size: 4.02 GiB used: 0 KiB (0.0%)
dev: /dev/sda3
Sensors:
System Temperatures: cpu: 41.0 C mobo: N/A
Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
Processes: 146 Uptime: 20m Memory: 1.83 GiB used: 928.6 MiB (49.7%)
Shell: Bash inxi: 3.3.01
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Αν καταλαβαίνω καλά η εντολή sudo σημαίνει "εκτέλεσε";
το sudo σημαίνει «εκτέλεσε με αναβαθμισμένα δικαιώματα διαχειριστή». Σαν απλός χρήστης δεν μπορείς να πειράξεις το σύστημα χρειάζεται αναβάθμιση δικαιωμάτων (για την οποία ζητάει και κωδικό).

βάζε τον κώδικα μέσα σε code (εικονιδιάκι "</>" στο εδώ φόρουμ) όχι μέσα σε spoiler. To code διατηρεί την monospace μορφοποίηση.

Σαν να μού φαίνεται ότι είναι το ίδιο λαπτοπάκι που ανέφερα παραπάνω :p (lenovo, celeron, ίδιας ηλικίας, μόνο 2 γίγα ραμ)

Η κάρτα γραφικών είναι
Graphics:
Device-1: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display

το οποίο πιστεύω είναι μια χαρά για γραφικό περιβάλλον/ταινίες. Και πολλά απλά ιθαγενή παιχνίδια θα παίζουν αλλά δυστυχώς σε παιχνίδια μην έχεις καθόλου απαιτήσεις και δεν πιστεύω να δουλέψει καν το dxvk (άρα ξεχνάς τα μη ιθαγενή παιχνίδια)

μπορείς να αναβαθμίσεις πυρήνα σε 5.11 (τώρα έχεις ακόμα τον 5.9). Πήγαινε system settings και βρες το kernel. Απλά επιλέγεις install τον πυρήνα 5.11.

Σημείωση; Πριν κάνεις οτιδήποτε ελπίζω να έφτιαξαν οι mirrors.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Το όλο θέμα με τα locales είναι λίγο μπέρδεμα. Εγώ προτιμώ στην εγκατάσταση να επιλέγω τα πάντα αμερικάνικα (εκτός φυσικά από την ζώνη ώρας) και μετά την εγκατάσταση να κάνω ενδεχόμενες αλλαγές αν γίνεται σε επίπεδο χρήστη. Δεν έχω πρόχειρη λύση για το τι κάνεις τώρα (απλά πειραματίσου) αλλά είναι ένα θέμα που δυστυχώς δεν το τεστάρει πολύς κόσμος και δεν είναι στρωτό.

Για την ώρα στο KDE πατάς με δεξί κλικ στο ρολόϊ τής μπάρας και επιλέγεις Adjust Date and Time. Εκεί τικάρεις το Set date and time automatically. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
και χωρίς να ξέρω κάτι έβαλα την επιλογή Yes with Hibernate. Καλά έκανα;
όταν διπλώνεις το λάπτοπ, δουλεύει το hibernate ή έχει πρόβλημα; Αν δουλεύει είναι μια χαρά.
 
Top Bottom