What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Disco Elysium (ex No Truce With The Furies)

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,630
Η λογική "One Playthrough to Rule Them All" ίσως ισχύει σε υπεργραμμικά action games ή σε adventures, άντε να δεχθώ και περιπτώσεις του στυλ "ακόμα κι αν το ξαναπαίξω τα ίδια θα κάνω, οπότε δεν το ξαναπαίζω".

Το Disco Elysium όμως κατ'εμέ δεν θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί ως game των παραπάνω κατηγοριών.

Αφενός, και τα ίδια ακριβώς να ξανακάνει κάποιος, η γραφή είναι τόσο έξυπνη και captivating που ξαναδιαβάζονται ΑΝΕΤΑ τα ίδια κείμενα, χωρίς να υπάρχει η εσάνς αγγαρείας ή "άντε τα έχω ξαναδεί, σιγά". Είναι λίγο-πολύ σαν το Forrest Gump, που κάθε φορά που το πετυχαίνω στην τηλεόραση θα κάτσω να το ξαναδώ, ασχέτως που το έχω δει 1541 φορές ως τώρα. Και πέραν τούτου, υπάρχει και το πλήρες voice-acting και τα νέα quests πλέον οπότε υπάρχει και ένα έξτρα κίνητρο, να βιωθεί και κάτι νέο δλδ ακόμα και στο ίδιο Playthrough.

Αφετέρου, λόγω της πανέξυπνης γραφής και των επιλογών στο γκεημ, το να κάνει κάποιος 1 και μόνο playthrough σημαίνει πως έχει διαβάσει λιγότερο από το μισό κείμενο του παιχνιδιού. Τουτέστιν, υπάρχει εκεί έξω άπειρο πανέξυπνο και εν δυνάμει ξεκαρδιστικό Disco Elysium κείμενο το οποίο δεν έχει διαβαστεί ακόμα. Κάτι πραγματικά ανεπίτρεπτον.

Και πέραν τούτου, υπάρχει πάντα το στοιχείο "κάθε φορά ανακαλύπτω κάτι νέο". Έχω βρει κατά το παίξιμο της Final Cut quests και secret tasks που δεν είχα βρει παλαιότερα, έχω λάβει διαφορετικές επιλογές επειδή specαρα διαφορετικά skills στο χαρακτήρα μου, έχω διαβάσει διαφορετικούς διαλόγους και διαφορετικό περιγραφικό κείμενο στα orbs, ξεκλείδωσα νέα Thoughts... Πέραν των βασικών γεγονότων της πλοκής που θα μείνουν ίδια, με άλλα λόγια, ακόμα και "το ίδιο" πλέηθρου μπορεί να αποφέρει νέες συγκινήσεις.

Πάναγράψω review. Και μετά θα ξεκινήσω νέο γκεημ με σκοπό να αγοράσω τη λάμπα των 700 ρεάλ από το pawn shop.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,630
Μέτριο spoiler από την 3η ημέρα του παιχνιδιού (αφότου μπορείς να περάσεις το κανάλι και να πας στο ψαροχώρι απέναντι):


f5u24ea6p2q61.png
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Η λογική "One Playthrough to Rule Them All" ίσως ισχύει σε υπεργραμμικά action games ή σε adventures, άντε να δεχθώ και περιπτώσεις του στυλ "ακόμα κι αν το ξαναπαίξω τα ίδια θα κάνω, οπότε δεν το ξαναπαίζω".

Το Disco Elysium όμως κατ'εμέ δεν θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί ως game των παραπάνω κατηγοριών.

Αφενός, και τα ίδια ακριβώς να ξανακάνει κάποιος, η γραφή είναι τόσο έξυπνη και captivating που ξαναδιαβάζονται ΑΝΕΤΑ τα ίδια κείμενα, χωρίς να υπάρχει η εσάνς αγγαρείας ή "άντε τα έχω ξαναδεί, σιγά". Είναι λίγο-πολύ σαν το Forrest Gump, που κάθε φορά που το πετυχαίνω στην τηλεόραση θα κάτσω να το ξαναδώ, ασχέτως που το έχω δει 1541 φορές ως τώρα. Και πέραν τούτου, υπάρχει και το πλήρες voice-acting και τα νέα quests πλέον οπότε υπάρχει και ένα έξτρα κίνητρο, να βιωθεί και κάτι νέο δλδ ακόμα και στο ίδιο Playthrough.

Αφετέρου, λόγω της πανέξυπνης γραφής και των επιλογών στο γκεημ, το να κάνει κάποιος 1 και μόνο playthrough σημαίνει πως έχει διαβάσει λιγότερο από το μισό κείμενο του παιχνιδιού. Τουτέστιν, υπάρχει εκεί έξω άπειρο πανέξυπνο και εν δυνάμει ξεκαρδιστικό Disco Elysium κείμενο το οποίο δεν έχει διαβαστεί ακόμα. Κάτι πραγματικά ανεπίτρεπτον.

Και πέραν τούτου, υπάρχει πάντα το στοιχείο "κάθε φορά ανακαλύπτω κάτι νέο". Έχω βρει κατά το παίξιμο της Final Cut quests και secret tasks που δεν είχα βρει παλαιότερα, έχω λάβει διαφορετικές επιλογές επειδή specαρα διαφορετικά skills στο χαρακτήρα μου, έχω διαβάσει διαφορετικούς διαλόγους και διαφορετικό περιγραφικό κείμενο στα orbs, ξεκλείδωσα νέα Thoughts... Πέραν των βασικών γεγονότων της πλοκής που θα μείνουν ίδια, με άλλα λόγια, ακόμα και "το ίδιο" πλέηθρου μπορεί να αποφέρει νέες συγκινήσεις.
Ο Τσουρινάκης δεν ήταν υπέρ του ενός playthrough σε games; Ή μάλλον δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς υπέρ του ενός playthrough, αλλά ήταν σίγουρα της μιας απόφασης σε κάθε περίσταση! Δηλαδή χωρίς load για να διαλέξει κάτι άλλο που θα έχει διαφορετικό αποτέλεσμα (άρα θεωρώ ότι πόσω μάλλον εναντίον του δεύτερου playthrough). Αφού θυμάμαι που έλεγε ότι τον έριχναν φυλακή στο Oblivion και δεν έκανε load (ώστε να μην τον πιάσουν), αλλά προτιμούσε να κάτσει εκεί και να έχει την αντίστοιχη μείωση σε attributes!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,424
Δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί οποτεδήποτε στο θέμα ξεκάθαρα. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι έκανε πάνω από ένα playthrough στο Risen πχ, είχαμε ανταλλάξει κάμποσα email σχετικά με το παιχνίδι. Σίγουρα πάντως δεν είχε ιδιαίτερη συμπάθεια προς το λεγόμενο choice & consequence που για άλλους είναι η επιτομή ενός σωστού cRPG.

Αυτό σε ότι αφορά τα RPG, γιατί adventures σίγουρα ξαναέπαιζε.

Από εκεί και πέρα, Τσουρινάκης και Oblivion είναι ολόκληρο κεφάλαιο της εγχώριας gaming Ιστορίας. Προσπαθούσε να κλείσει και όλες τις oblivion gates που όλο ξανανοίγανε. Άμα δεν είναι αυτό role-playing, τότε τι είναι; Μόνο το saga του Diablo 2 το ξεπερνούσε.

Τέλος, καλός χρυσός ο Τσουρινάκης και οι παλιότεροι γνωρίζουμε τη συνεισφορά του στην ελληνική adventure/crpg gaming κουλτούρα, αλλά γιατί έχει σημασία η άποψη του στο πώς παίζουμε τα παιχνίδια μας; Μάλλον και ο ίδιος ήξερε ότι δεν έχει, για αυτό και δεν έγραψε και κάτι ξεκάθαρο επί του θέματος.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Καλά λες. Ο καθένας παίζει με όποιον τρόπο θέλει, παιχνίδια που έχει αγοράσει. Προσωπικά είμαι υπέρ του ενός playthrough σε RPG, ώστε να αντιπροσωπεύει καλύτερα το "τί θα έκανα" αν πράγματι βρισκόμουν στη θέση του πρωταγωνιστή. Γι' αυτό και τις περισσότερες φορές δεν βλέπω καν τα εναλλακτικά endings. Εξαίρεση το Witcher 3, που είδα τη Ciri αυτοκράτειρα και μακάρι να είχε γίνει και στο δικό μου playthrough (αντί για Ciri-witcher)!
Πάντως, για το θέμα του Disco Elysium, κι εμένα πλέον θα μ' ενδιέφερε η αγορά του με full voiced dialogues. Μακάρι να μπορούσαν να το προσθέσουν και στο Age of Decadence.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,535
σ ακουω παπαφλεσα και αντικειμενικα-επιφανειακα, εχεις δικιο. οι αλλαγες ειναι ουσιωδεις και απολυτα καλοδεχουμενες.

ωστοσο, αυτο που ειπα πισω απ τις γραμμες, ειναι οτι το ελίζιου το επαιξα οχι ως απλο rpg, δεν "στηριξα"/ακολουθησα καποιο ρολο, αλλά το επαιξα απο καποιο σημειο και μετα ως χειρομαλαχτης/εγώ (ας αποφυγωμε το προφανες pun κι ας κεντραρωμε στο νοημα της φρασεως).

με γεμισε απολυτα, ηταν μια πληρεστατη εμπειρια και κατω απ αυτο το πρισμα μόνο, δεν θεωρω αναγκαιο να την επαναλαβω τοσο συντομα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αυτο δεν αναιρει, οτι (οπως ευκολα μπορει κανεις να συμπερανει απ τις σκεψεις που ειχα ποσταρει μετα το πλειθρου μου) προκειται για ενα απ τα τοπ 5 κέιμς που εχω παιξει ποτές. και το θεωρω ενα ξεκαθαρο, ατόφιο ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

και εννοειται οτι στο επομενο πλειθρου, ισως αλλαξω καποιες επιλογες/απαντησεις/πάθς στην ιστορια, (οι αθρωποι αλλαζουμε (εστω και οριακα) μεχρι τα βαθια γεραματα, θεωρω), αλλά αυτο δε θα γινει και δε μ ενδιαφερει να γινει, απλά για να διαπιστωσω την δουλεια που εχουν ριξει σε καθε πιθανο σενάριο και δρομο σκεψης. το γνωριζω ηδη και τους βγανω το καπελο γι αυτο. ειναι "μικρο" δειγμα το ενα παιγνιδι, αλλά οταν ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΑ ΣΑΝ ΟΡΦΑΝΟ ΚΟΥΤΑΒΙ στα σοκακια του ρεηκουί εκλιπαρωντας για μια συνεντευξη με τους δημιουργους, και τους ελεγα "νεα cdp", μπορει και να το εννοουσα. εχω ματι σ αυτα.

επισης να πω οτι χαιρομαι που σε συγκλονισε το Παιγνιδι. το ξερα απο τοτε που ησουν αρχιμανδριτης και συνάμα οπλαρχηγος, υπουργος, υπερβαρος, και επιπροσθέτως καλαφατιζες την δανδουλακη και φιλιοσουνα στο στομα με τον ιμπραημ οτι βαθια μεσα σου εισαι ενας καταπιεσμενος προλεταριος κι οτι καποτε θ ανεμισεις την παντιερα ροσσα, εστω και σ ενα κέιμ.
ΣΤΟ ΜΑΣΟΥΤΗ ΣΑΣ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ???
(και μ αυτες τις κουβεντες το θρεντ εκαμε εναν, θεωρω, τέλειο κυκλο)
 
Top Bottom