What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Χρωστάς Blood N Wine καθώς και Kingdom Come και το συζητάμε ακόμη;
Έπρεπε ήδη να πίνεις το πρώτο ποτηράκι κρασί και παράλληλα να μελετάς τον χάρτη του Kingdom Come για να το ξεκινήσεις στο hardcore
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τωρα το ειδα @maximum armor .

ελεξ θα σου ελεγα. εγω επαιξα μονο τον 1ο κοσμο (αυτον που μοιαζει με φανταζυ) και ηταν καλο, θυμιζε αρκετα γκοθικ. 3 κοσμους εχει, μην παιρνεις σοβαρα την ιδιοτροπια μου να παιζω μονο φανταζυ, μαλλον θα σ αρεσει.

ντιβος 1 ακολουθει, κι ας ειναι tb. οντως μου φανηκε κι εμενα καλυτερο απ το 2. και απ το 3 μαλλον, που εχουν τωρα σε ερλι αξες.

kcd, προσπαθησα δυνατα να το αγαπησω, και να βρω τα καταλληλα μοντς που θα επιτρεψουν στον ευαισθητο ψυχισμο μου να το αντεξει. τσου.

τo 2 worlds εμενα δε με χαλασε. κι αυτο που λες, το μη respawn ειναι σημαντικο και για μενα.

νταρκστοουν, ουτε με σφαιρες. εδω ηταν ΑΣΧΗΜΟ ακομα και τοτες, θα το παιξεις τωρα? απαπα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Χρωστάς Blood N Wine καθώς και Kingdom Come και το συζητάμε ακόμη;
Έπρεπε ήδη να πίνεις το πρώτο ποτηράκι κρασί και παράλληλα να μελετάς τον χάρτη του Kingdom Come για να το ξεκινήσεις στο hardcore
ελεξ θα σου ελεγα. εγω επαιξα μονο τον 1ο κοσμο (αυτον που μοιαζει με φανταζυ) και ηταν καλο, θυμιζε αρκετα γκοθικ. 3 κοσμους εχει, μην παιρνεις σοβαρα την ιδιοτροπια μου να παιζω μονο φανταζυ, μαλλον θα σ αρεσει.

ντιβος 1 ακολουθει, κι ας ειναι tb. οντως μου φανηκε κι εμενα καλυτερο απ το 2. και απ το 3 μαλλον, που εχουν τωρα σε ερλι αξες.

kcd, προσπαθησα δυνατα να το αγαπησω, και να βρω τα καταλληλα μοντς που θα επιτρεψουν στον ευαισθητο ψυχισμο μου να το αντεξει. τσου.

τo 2 worlds εμενα δε με χαλασε. κι αυτο που λες, το μη respawn ειναι σημαντικο και για μενα.

Τα Elex, Kingdom Come, DOS2 τα έχω ως πρώτη προτεραιότητα να τα αγοράσω (σταδιακά), ένα-ένα, φέτος και του χρόνου. Πρώτα όμως Blood & Wine, και στις καλοκαιρινές εκπτώσεις βλέπουμε... Τα Two Worlds 1&2 τα σκέφτομαι ως πιο δευτερεύουσα προτεραιότητα, δεν επαρκεί τόσο ο χρόνος πια.
Το Kingdom Come, λόγω της first person προοπτικής του, το φαντάζομαι σαν ένα χωρίς-τέρατα-Elder-Scrolls, αλλά με το χρόνο να σε πιέζει στα διάφορα quests.
Το DOS1 είναι από τα λίγα turn based παιχνίδια που έχω παίξει (μπορώ να θυμηθώ μόνο το Arcanum και το Anachronox) και σίγουρα θέλω και το 2. Διάβασα για τον Fane ότι είναι ο διασκεδαστικότερος χαρακτήρας και θέλω να τον δω. Κρίμα που η ιστορία δεν έχει σχέση με το πρώτο και είναι σίγουρα στενοχωρητικό ότι,
η Source παραμένει να είναι "κακή" και μολυσμένη δύναμη και έτσι κυνηγούνται ακόμα οι Sourcerers! Πώς γίνεται αυτό; Τότε τί προσπαθούσαμε να κάνουμε στο 1 (που την καθαρίσαμε), τίποτα δεν καταφέραμε;!
Με χαλάει αυτό, αλλά και πάλι θέλω να το δω πώς είναι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τραβάει πολλά στοιχεία πλοκής από το πρώτο και θα την ευχαριστηθείς περισσότερο αν γνωρίζεις το υπόβαθρο.

Ο Fane είναι από τους πλέον ενδιαφέροντες χαρακτήρες, για μένα αγαπημένος.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Στο σημείο αυτό να βγω να πω ότι d: os και d: os2 χρονολογικά τους χωρίζει περίπου 1000κατι χρονακια αν θυμάμαι καλά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Στο σημείο αυτό να βγω να πω ότι d: os και d: os2 χρονολογικά τους χωρίζει περίπου 1000κατι χρονακια αν θυμάμαι καλά.
Δηλαδή όχι μόνο δεν καθαρίστηκε η Source, αλλά παραμένει και 1000+ χρόνια μολυσμένη! Εντάξει, δεν γίνονται αυτά. Κάπου λάθος τους βγήκε το σενάριο στο κομμάτι της Source.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δηλαδή όχι μόνο δεν καθαρίστηκε η Source, αλλά παραμένει και 1000+ χρόνια μολυσμένη! Εντάξει, δεν γίνονται αυτά. Κάπου λάθος τους βγήκε το σενάριο στο κομμάτι της Source.
στο d: os2 στην ουσια ξαναγραψανε το lore ολης της rivellon ωστε να ειναι καπως πιο σοβαρο κλπ. τεσπα πριν μπουμε σε σεναριακες λεπτομερειες θα σου προτεινα να το παιξεις.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
στο d: os2 στην ουσια ξαναγραψανε το lore ολης της rivellon ωστε να ειναι καπως πιο σοβαρο κλπ. τεσπα πριν μπουμε σε σεναριακες λεπτομερειες θα σου προτεινα να το παιξεις.
Ευχαριστώ. Ομολογώ ότι γενικά σε παιχνίδια μ' αρέσει η συνέχεια της ιστορίας του προηγούμενου (ακόμα κι αν αλλάζει ο ήρωας-πρωταγωνιστής). Ότι δηλαδή ο κόσμος και οι συνθήκες καλυτερεύουν πάνω σ' αυτά που έκανε ο προηγούμενος ήρωας, και όχι να φερόμαστε σαν να μην έγινε τίποτα! Γι' αυτό και ποτέ δεν μ' αρέσουν τα prequels. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως το Deus Ex: HR!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
υπάρχει κανένα παρατηρητήριο τιμών για το gog?
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ξέρει κανείς τί είναι αυτό το Siege of Avalon: Anthology που έφερε το GOG;
Είναι με story σαν τα αρχικά Divinity ή κλικικλικι; (Μου τη δίνει αυτή η "λέξη", αλλά δεν ήξερα πώς να περιγράψω αυτού του είδους τα παιχνίδια καλύτερα.)
Είναι με ομάδα ή μόνος σου;
Απ' τα screenshots φαίνεται βαθύ, αλλά και λίγο απαρχαιωμένο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Την απάντηση την δίνει το ίδιο το gog είναι η αλήθεια. Επίσης χειρίζεσαι ομάδα (αν θυμηθηκα το σωστό παιχνίδι και όχι κάνα άσχετο φυσικά xD)

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Unironically, έχει καλύτερα γραφικά από τα παιχνίδια του - κολλημένου για πάντα στο 2001 - Vogel.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Unironically, έχει καλύτερα γραφικά από τα παιχνίδια του - κολλημένου για πάντα στο 2001 - Vogel.
ο άνθρωπος είναι απλά τσακωμένος με την φωτοσκίαση.
Αν έμπαινε στην διαδικασία να βάλει καμιά σκιά και κανένα φως παραπάνω αυτόματα τα γραφικά θα ανέβαζαν 10 επίπεδα επάνω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το απαρχαιομένο είναι σχετικό με το αν είσαι φαν της Spiderweb :p
Unironically, έχει καλύτερα γραφικά από τα παιχνίδια του - κολλημένου για πάντα στο 2001 - Vogel.
Επειδή δεν τα ήξερα αυτά, τώρα έψαξα ότι ο Jeff Vogel είναι ο ιδρυτής της Spiderweb Software και απ' ό,τι βλέπω μέχρι τα τελευταία τους Avernum και Avadon πράγματι έχουν χειρότερα γραφικά απ' αυτό!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είναι κλάκα-κλίκι (το έσωσα; ). Έχει καθαρά story driven χαρακτήρα και πολύ-πολύ κείμενο.

Εγώ πάντως party δεν θυμάμαι. Βέβαια έχουν περάσει και είκοσι χρόνια.
 
Top Bottom