What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μόνο Ja Ha Ding Dong ρε νιαμου!

Καλά την Μελισσάνθη ούτε καν που την ήξερα. Και προφανώς δεν πίστεψα ότι πήραν Ελληνίδα μέχρι που είδα τα credits. Τώρα για τα υπόλοιπα, περί ορέξεως. Δεν είναι το σωστό θρεντ για να επεκταθω 😛

Στο ίδιο χαζό μήκος κύματος μου αρέσουν και οι ταινίες του Owen Wilson και ειδικά όταν συνεργάζεται με τον Vince Vaughn, ο οποίος είναι μάστορας του είδους
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Είδα το Riders of Justice. Δανέζικη παραγωγή και μία από τις αρτιότερες ταινίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό. Σωστή ποσότητα δράσης, μπόλικο μαύρο χιούμορ, πολύ έξυπνες ανατροπές, πραγματικά απολαυστική ταινία.

Έχει και Mads Mikkelsen.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Είδα το Riders of Justice. Δανέζικη παραγωγή και μία από τις αρτιότερες ταινίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό. Σωστή ποσότητα δράσης, μπόλικο μαύρο χιούμορ, πολύ έξυπνες ανατροπές, πραγματικά απολαυστική ταινία.

Έχει και Mads Mikkelsen.

Ωπα!! Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον!!!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μου βγάζει έντονα The Fountain vibes για κάποιο λόγο. Επίσης κάτι από Λαβύρινθο του Πάνα. Ελπίζω ποιοτικά να προσεγγίζει περισσότερο τη δεύτερη ταινία παρά την πρώτη.

Πάντως αισθητικά φαίνεται πολύ δυνατό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μου βγάζει έντονα The Fountain vibes για κάποιο λόγο. Επίσης κάτι από Λαβύρινθο του Πάνα. Ελπίζω ποιοτικά να προσεγγίζει περισσότερο τη δεύτερη ταινία παρά την πρώτη.

Πάντως αισθητικά φαίνεται πολύ δυνατό.

Remake είναι από τις αντίστοιχες ταινίες του 1973 και του 1984 (με τον Sean Connery η δεύτερη).

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Είδα, κατόπιν προτροπής από φίλους, το ANOTHER ROUND του 2020, Δανέζικη ταινία με τον Μαντς Μίκελσεν.

Ουσιαστικά, 4 μεσήλικες φίλοι εκπαιδευτικοί σε λύκειο, που τα περνάνε αρκετά μέτρια στην προσωπική κι επαγγελματική τους ζωή, αποφασίζουν να τεστάρουν μια θεωρία: πως ο ανθρώπινος οργανισμός by default έχει 0,5% λιγότερο αλκοόλ στο αίμα του σε σχέση με το τι είναι "ιδανικό/φυσιολογικό", και άρα ο ενδεδειγμένος τρόπος να φτάσεις στο peak της καθημερινότητάς σου είναι να πίνεις αρκετό αλκοόλ καθημερινά ώστε να διατηρείς την αναλογία αλκοόλ στο αίμα σου σταθερά στο 0,5%. Τα πράγματα πηγαίνουν καλά ως ένα σημείο, αλλά νομοτελειακά υπάρχουν... complications.

Πολύ μου άρεσε γενικά. Πιάνει το ζήτημα του αλκοόλ και το συνδυάζει με ευρύτερα ζητήματα της ζωής όπως η κρίση της μέσης ηλικίας, η εκπαίδευση και η συναναστροφή με "τη νεολαία", η διασκέδαση (ή η απουσία αυτής) και η μοναξιά.

Επίσης αν την δείτε, νομοτελειακά θα νιώσετε μια θέληση να αρχίσετε να ρίχνετε 1-2 σφηνάκια από οτιδήποτε ποτό μες στον καφέ σας το πρωί. Just go with it, λέω εγώ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Είμαι ο μόνος που δεν σχολίασε ακόμα για την mortal Kombat. Θα πω ότι τα τελευταία games της σειράς είχαν καλύτερες ερμηνείες.
Γενικά η ταινία ξεκινάει καλά. Αλλά αν βγάλουμε την εισαγωγή την υπόλοιπη ταινία την κράτησε ο Kano.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Το Druk του Vinterberg όντως γαμούσε άσχημα, σύντροφε Αρχιμανδρίτη. Μακριά από τις Αμερικανικές υστερίες και την πλήρη δαιμονοποίηση του 'κακού αλκοόλ', έδειχνε ένα ρεαλιστικό και μετρημένο πορτραίτο της ζωής στο τέλμα των -άντα. Ο χορός του Μίκελσεν και μόνο στο φινάλε, άξιζε το Όσκαρ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Είδα, κατόπιν προτροπής από φίλους, το ANOTHER ROUND του 2020, Δανέζικη ταινία με τον Μαντς Μίκελσεν.

Ουσιαστικά, 4 μεσήλικες φίλοι εκπαιδευτικοί σε λύκειο, που τα περνάνε αρκετά μέτρια στην προσωπική κι επαγγελματική τους ζωή, αποφασίζουν να τεστάρουν μια θεωρία: πως ο ανθρώπινος οργανισμός by default έχει 0,5% λιγότερο αλκοόλ στο αίμα του σε σχέση με το τι είναι "ιδανικό/φυσιολογικό", και άρα ο ενδεδειγμένος τρόπος να φτάσεις στο peak της καθημερινότητάς σου είναι να πίνεις αρκετό αλκοόλ καθημερινά ώστε να διατηρείς την αναλογία αλκοόλ στο αίμα σου σταθερά στο 0,5%. Τα πράγματα πηγαίνουν καλά ως ένα σημείο, αλλά νομοτελειακά υπάρχουν... complications.

Πολύ μου άρεσε γενικά. Πιάνει το ζήτημα του αλκοόλ και το συνδυάζει με ευρύτερα ζητήματα της ζωής όπως η κρίση της μέσης ηλικίας, η εκπαίδευση και η συναναστροφή με "τη νεολαία", η διασκέδαση (ή η απουσία αυτής) και η μοναξιά.

Επίσης αν την δείτε, νομοτελειακά θα νιώσετε μια θέληση να αρχίσετε να ρίχνετε 1-2 σφηνάκια από οτιδήποτε ποτό μες στον καφέ σας το πρωί. Just go with it, λέω εγώ.

Φιραράκι *χικ* μας έκαψεςςς *χικ*... Λάθος αναλογία έγραψες... 0,05% ήταν και όχι 0,5% *χικ*... Νταξ μωέ, ψιλοπράματα θα μου πεις... *χικ*... :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
-Χμ, ωραίος ο Χένρι Κάβιλ στο Γουίτσερ, του πάνε πολύ τα σπαθιά.
-Say no more fam.


Καλή φάση, αλλά πιο πολύ με απασχολεί το casting του Kurgan. Κάτι ακούγεται για Dave Bautista, αλλά όποιος κι αν είναι, το ρεσιτάλ που έδωσε ο Clancy Brown δεν ξανασυμβαίνει...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Cruella. Διάβασον μεν, διαφωνωαντέδρασον δε.

ΟΚ, ας αφήσουμε το πασιφανές ότι η Emma Stone είναι έρωτας. Το ταινιάκι (στα πλαίσια του Disney family values πάντα) καταφέρνει να παντρέψει κωμωδία, φάρσα, χάος. Στυλαρισμένη ωδή στο punk (fashion) και την ευρύτερη σκηνή στο Λονδίνο μεσα-τέλη δεκαετίας του 60, μουσικαρες πλαισιώνουν και έρχονται σε αντίθεση με την αριστοκρατία και το αυστηρό βαλς της Emma Thompson. Πατάει στη συνταγή The Devil Wears Prada, αλλά δουλεύουν όλα τόσο ρολόι (επιμένω στο Disney family values που μειώνει το edginess) που καραγουστάρεις το θέαμα. Η σκηνοθεσία τετριμμένη αλλά απογειώνεται από τα κοντινά των ηθοποιών που έχουν χειρουργική απόδοση κάθε μικροέκφρασης για να παραδώσουν τα απαραίτητα συναισθήματα (ή την απουσία τους). Ευχάριστη έκπληξη, βγήκα "ραντεβού" με τη μικρή μιας και άνοιξαν οι αίθουσες, και τελικά η ταινία ήταν προορισμένη για πιο ενήλικο κοινό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Θα ήθελα όμως και ένα σχολιάκι για την ουσία του βίντεο πέρα από το διασκεδαστικό πείραγμα που κάνουμε. Βάζοντας στην άκρη όλα τα περί Marvel κλπ, θεωρώ σοβαρά απαράδεκτο να βλέπει ο οποιοσδήποτε τον εαυτό του ως τον απόλυτο κριτή του τι είναι και δεν είναι σινεμά.
 
Top Bottom