What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έκατσα να δω το Dota: Dragon's Blood στο Netflix ελπίζοντας ότι θα θυμίζει Castlevania ή έστω Blood of Zeus. Δεν έχω καμία σχέση με το game, οπότε το lore μού ήταν παντελώς άγνωστο. Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και μετά την ολοκλήρωση της πρώτης σεζόν :rolleyes:

Ενώ η σειρά ξεκινάει πολύ καλά και το πρώτο επεισόδιο μού έδωσε όσα περίμενα σε ατμόσφαιρα, μάχες και visuals, όσο προχωράει τόσο πιο δυσπρόσιτη και κουραστική γίνεται. Μπερδεμένο lore, μπερδεμένοι χαρακτήρες, μπερδεμένες δυνάμεις, πραγματικά πάλευα να καταλάβω γιατί συμβαίνουν όσα συμβαίνουν και τι ακριβώς παίζει με κάθε ήρωα. Η σεζόν κλείνει με τεράστιο cliffhanger και είναι ξεκάθαρο ότι επρόκειτο απλώς για το εισαγωγικό κεφάλαιο της ιστορίας, αλλά δεν ξέρω αν ψήνομαι να δω τη συνέχεια. Κρίμα, η σειρά έχει πολύ δυνατό εικαστικό και ωραίο voice-acting, αλλά η αφήγηση είναι υπερβολικά χαοτική για τα γούστα μου.
6/10

Τώρα ξεκίνησα το Shadow & Bone, επίσης του Netflix. Πολλά υποσχόμενο το πρώτο επεισόδιο παρά τον χαμό που γίνεται από ονόματα και αναφορές σε καινούργια πράγματα. Μου άρεσε πολύ η αισθητική του κόσμου ενώ και η ιστορία έχει προοπτικές για κάτι καλό. Οψόμεθα.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Freud στο Netflix!!!! Είναι τρελλοί αυτοί οι Αυστρϊακοί!!!
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Τέλος και το Jupiter's Legacy. 8 επεισόδια μόνο, μακάρι να ήταν 2-3 ακόμη. Οι προσδοκίες για την δεύτερη σεζόν είναι πολύ υψηλές,
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Tελος το Ben 10(2016) 4 κυκλος ειδα και το τελευταιο επεισοδιο. Σε συγκριση με την σειρα του 2005 δεν ειναι τοσο καλη. Ειναι πιο αστειο ενω του 2005 ειχε και πιο πολυ βια αλλα ηταν και πιο σοβαρο γενικα σε συγκριση με του 2016. Επισης ο ben ειναι 10 χρονων απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο επεισοδιο και δεν κανει τιποτα αλλο απο το να πηγαινει διακοπες με τον παπου του και την ξαδελφη του και να πολεμανε εξωγηινους ενω στο 2005 ξεκιναει 10 χρονων και γινεται 16. Η επομενη σειρα ειπαν θα ειναι με κανονικους ανθρωπους και εξωγηινους και οχι cartoon αλλα δεν εχει ανακοινωθει ακομα ποτε ξεκιναει.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Βγήκε το 1ο επεισόδιο από την νέα σεζόν του Inside No9!11!1!11!!!
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά το Mare of Easttown στο HBO είναι εξαιρετικό βραδυφλεγές αστυνομικό θρίλερ. Kate Winslett για Χρυσή Σφαίρα και ένα έξοχο καστ από καρατερίστες συνθέτουν μια πραγματικά απολαυστική σειρά. Αν θυμίζει σε σημεία την πρώτη σαιζόν του True Detective είναι γιατί είναι ΤΟΣΟ καλό.

Παλαιότερο και απρόσμενα σπαρταριστό το Mafia Uccide Solo D' Estate. Το απόφευγα χρόνια γιατί θεωρούσα πως δεν υπήρχε λόγος να επεκταθεί ή να βελτιωθεί το ομότιτλο φιλμ, αλλά διαψεύστηκα πολύ ευχάριστα.

ΥΓ Και για να μπούμε ζόρικα, τα αριστουργηματικά The Young Pope/The New Pope του Sorrentino αποτελούν τρανές αποδείξεις για το γεγονός πως είναι ο απευθείας εν ζωή διάδοχος του Φελίνι.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Επίσης, έσκασε πέρσι (ή πρόπερσι, ο χρόνος έχει χάσει επικίνδυνα τη σημασία του) το εξαιρετικό Zero Zero Zero του Sollima. Υπερ-ρεαλιστική ματιά στο σύγχρονο τοπίο της διακίνησης, τρομερές ερμηνείες και φωτογραφία για σεμινάριο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αγάπη, Θάνατος + Εργομηχανές Όγκος 2 στο ΔικτυόΦλικτο, τώρα.
Μεγάλο στραπάτσο τελικά. Κάποια εσωτερικά easter eggs, διατηρεί την προσέγγιση "διαφορετική τεχνοτροπία ανά επεισόδιο" αλλά ως εκεί.

Το πρώτο volume έζεχνε από αβυσαλλέο σκότος που σε ορισμένα επεισόδια σου βίαζε την ψυχούλα με τα twists. Ακόμη και τα ελαφρύτερα επεισόδια (βλέπε Κύριος Γιαούρτης) είχαν την κατάλληλη δόση μαυρίλας από αυτήν που ο Harlan Ellison θα ήτω περήφανος (ειρωνεία ότι ένα επεισόδιο του vol. 2 έχει βασιστεί σε ιστορία του). Εδώ είχαμε ένα οριακά καλό υπαρξιακό επεισόδιο λόγω επιτηδευμένου obscurity (Ο Φίλος μου ο Γίγαντας), όλα τα επεισόδια να έχουν Χάπι Έντινγκ (όχι το Μαλαισιανό), και κανένα απολύτως αίσθημα εφάμιλλο του Black Mirror που άφηναν επεισόδια του Vol.1. Άντε σκοτεινή (με την καλή έννοια) εξαίρεση το Pop Squad λόγω της θεματολογίας που είναι διαχρονική (pun semi-intended) και μου μίλησε περισσότερο στο συναίσθημα και στα φιλοσοφικά θέματα που εξετάζει.

Σε λίγο θα μας πουν ότι το Witcher S2 θα είναι μάπα ...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Έχω ακούσει τα καλύτερα μέχρι τώρα για αυτή τη σαιζόν. Την ξεκίνησα κι εγώ χτες βράδυ και είδα τα 2 πρώτα. Θα γράψω εντυπώσεις όταν τελειώσω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Επίσης, έσκασε πέρσι (ή πρόπερσι, ο χρόνος έχει χάσει επικίνδυνα τη σημασία του) το εξαιρετικό Zero Zero Zero του Sollima. Υπερ-ρεαλιστική ματιά στο σύγχρονο τοπίο της διακίνησης, τρομερές ερμηνείες και φωτογραφία για σεμινάριο.
Φαινεται αρκετα δυνατο. Thx
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
τελος και η castlevania. δεν χρειαζετε να πω τπτ.

View attachment 1967
Έχω δει ως τώρα 4 επεισόδια. Το animation χωλαίνει σε κάποιες (αχρειάστες - θα λεγε κανείς) σκηνές δράσης αλλά από υπόθεση καλά το πάει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μεγάλο στραπάτσο τελικά. Κάποια εσωτερικά easter eggs, διατηρεί την προσέγγιση "διαφορετική τεχνοτροπία ανά επεισόδιο" αλλά ως εκεί.

Το πρώτο volume έζεχνε από αβυσαλλέο σκότος που σε ορισμένα επεισόδια σου βίαζε την ψυχούλα με τα twists. Ακόμη και τα ελαφρύτερα επεισόδια (βλέπε Κύριος Γιαούρτης) είχαν την κατάλληλη δόση μαυρίλας από αυτήν που ο Harlan Ellison θα ήτω περήφανος (ειρωνεία ότι ένα επεισόδιο του vol. 2 έχει βασιστεί σε ιστορία του). Εδώ είχαμε ένα οριακά καλό υπαρξιακό επεισόδιο λόγω επιτηδευμένου obscurity (Ο Φίλος μου ο Γίγαντας), όλα τα επεισόδια να έχουν Χάπι Έντινγκ (όχι το Μαλαισιανό), και κανένα απολύτως αίσθημα εφάμιλλο του Black Mirror που άφηναν επεισόδια του Vol.1. Άντε σκοτεινή (με την καλή έννοια) εξαίρεση το Pop Squad λόγω της θεματολογίας που είναι διαχρονική (pun semi-intended) και μου μίλησε περισσότερο στο συναίσθημα και στα φιλοσοφικά θέματα που εξετάζει.

Σε λίγο θα μας πουν ότι το Witcher S2 θα είναι μάπα ...

Θα συμφωνήσω 99%, και κρατάω ένα 1% καβάτζα γιατί θέλω μια διευκρίνιση. Imdb και Netflix τα έχουν κάνει μαντάρα με τα ονόματα και τη σειρά των επεισοδίων, οπότε Pop Squad λες αυτό με τα παιδάκια και τους αιώνια νέους Blade Runners έτσι; Αν ναι, τότε συμφωνώ 100% πως είναι το μόνο επεισόδιο της σεζόν που αξίζει να δει κανείς. Υπάρχουν και καναδυό μέτρια αλλά νταξ για τα δέκα λεπτά που ουσιαστικά κρατάνε παλεύονται, αλλά τα περισσότερα δεν πιάνουν καν τη βάση. Και η πρώτη σεζόν άνιση ήταν imho, αλλά είχε και διαμαντάκια, και συνολικά πολύ ανώτερη σεναριακή ποιότητα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ακριβώς σε αυτό το επεισόδιο αναφέρομαι, Παλαιέ.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Το πρώτο επεισόδιο είδα, Automated Customer Service, λίαν ευχάριστο, μέσα στο πνεύμα. Είμαι περίεργος να δω αν θα ξεφουσκώσει μετά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Κι είχα προσδοκίες για τη 2η σεζόν. Θα επανέλθω αύριο που (μάλλον) θα τα δω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Τέλος και η 4η σαιζόν Castlevania. Καλή αλλά όχι τέλεια, κορυφαία παραμένει η 2η. Σκηνικά, μάχες, easter eggs κλπ. δεν έχει νόημα να αναφερθώ τα πάει περίφημα.
Δε μου άρεσαν 3 σημεία που πιστεύω θα μπορούσαν να τα είχαν κάνει καλύτερα:
- έκαναν πολύ ισχυρό τον Isaac στη μάχη με την Carmilla. Δεν είχε πουθενά φανεί ότι είχε skillz για να σταθεί απέναντι σε vampire, πόσο μάλλον τη συγκεκριμένη
- η μάχη με τον Death σύντομη και απογοητευτική
- το φινάλε επίσης θα μπορούσε να είναι καλύτερο και όχι τόσο forced happy ending, πέρα από αυτό, στην περίπτωση των Dracula-Lisa δεν εξηγεί τίποτα. Απορώ πως με βάση αυτό θα συνεχίσουν όπως λέγανε με άλλους ήρωες...

Και κάτι που γενικά με ενόχλησε στη σειρά...
Έχουν την εντύπωση ότι το κοινό που θα έβλεπε τη σειρά, είναι τα 15χρονα του Fortnite; Θεωρούν ότι η βωμολοχία θα έκανε πιο σκοτεινή τη σειρά ή flawed τους χαρακτήρες; Γιατί στον Άγιο Μαλαπέρδιο έπρεπε σχεδόν σε κάθε επεισόδιο, κάθε λίγα λεπτά οι χαρακτήρες να προσπαθούν να συναγωνιστούν το Thaler και τους Osbournes;
Διάβολε, ακόμα και το edgy GoT είχε ρέγουλα.

ΠΟΛΥ άνισο γράψιμο, από τη μία έχεις σοβαρές συζητήσεις με φιλοσοφικές προεκτάσεις, προώθηση του lore κλπ. Και από την άλλη το μειδίαμα με shit, fuck, cocksuckers κλπ (πολλές φορές ανάμεσα σε διαλόγους που φαίνονται να εξελίσσονται με σοβαρό τρόπο), χωρίς context, χωρίς να υπάρχει κάποια συναισθηματική φόρτιση, έτσι γιατί μπορούμε. Για να μην πω για κάποια "γαλλικά" ή αργκώ που πολύ αμφιβάλλω ότι την εποχή εκείνη μίλαγαν. Θα το καταλάβαινα αν υπήρχε κάνας πιο άξεστος, πως ήταν εκείνος ο Viking στη 2η σαιζόν, θα ήταν μέρος του χαρακτήρα του. Αλλά να βγάζουν αχρείαστο edginess οι περισσότεροι, με ξεπερνά ρε γαμώτο. Δεν είναι τυχαίο πως μακράν οι πιο καλογραμμένοι χαρακτήρες ήταν οι 2 forgemasters και ο Dracula. Πόσο δύσκολο ήταν να κάνουν και τους υπόλοιπους έτσι; Δεν περίμενω Shakespeare αλλά όποιος έχει παίξει game από SotN και μετά που ξεκίνησαν να έχουν διαλόγους, ξέρει ότι έχουν ένα επίπεδο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
This is how the cool kids talk old man...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χθες βράδυ είδα κι εγώ τα δύο πρώτα επεισόδια από Castlevania S4. Η σεζόν ξεκίνησε αρκετά καλά αν και το story με την επιστροφή του Dracula έσκασε λίγο από το πουθενά. Επίσης, μου φαίνεται κάπως πεσμένη η ποιότητα του εικαστικού, λες και είναι πιο flat η εικόνα και μισό κλικ χειρότερο το animation. Μπορεί και να 'ναι ιδέα μου, πάει καιρός που είδα την προηγούμενη.

Κατά τα άλλα τελείωσα το Shadow & Bone. Ενδιαφέρον fantasy/steampunk setting και αρκετά προσεγμένη παραγωγή (το περίμενα πολύ πιο low budget) αλλά όταν κάνουν την εμφάνισή τους οι young adult εμμονές με τα ερωτικά τρίγωνα, τα πείσματα, και τις κλάψες ενώ ο κόσμος καίγεται, το cringάρισμα δεν αποφεύγεται. Ωστόσο, το συνολικό πρόσημο είναι θετικό και αφήνει αρκετές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Πολύ ανώτερο από κάτι Lock & Key, για παράδειγμα.

Επίσης βρίσκομαι στο τέλος της δεύτερης σεζόν The Wire. Ελαφρώς κατώτερη της πρώτης, νομίζω οι παράλληλες ιστορίες και η διαπλοκή των χαρακτήρων μοιάζουν λίγο εκβιασμένες, ενώ προσωπικά δεν με ενθουσιάζει και το setting του λιμανιού. Χώρια που με απογοήτευσε και η προχειροδουλειά στο casting των κακών Ελλήνων "μαφιόζων", οι οποίοι μιλούν και γράφουν τη γλώσσα χειρότερα κι από τον Μπάγεβιτς. Έστω κι έτσι, μιλάμε για μία από τις τοπ αστυνομικές σειρές εκεί έξω και δεν βλέπω την ώρα να προχωρήσω στις επόμενες σεζόν, όπου απ'ότι ακούω η σειρά απογειώνεται.
 
Top Bottom