What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Σε ποιο βαθμό πρέπει οι gamers να στηρίζουν οικονομικά τους developers;

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Παίζει να είναι το μόνο παιχνίδι από τα παλιότερα megahits που δεν έχω καταφέρει να πάρω γιατί οι γύφτουλες κάνουν συνεχόμενες επανεκδόσεις του κώλου και το κρατάνε σταθερά στα 40€...

...είπε ο τύπος που αν δεν πέσει ένα παιχνίδι στα 3.99 δεν το σκέφτεται καν και παράλληλα αναρωτιέται γιατί πεθαίνουν τα καλά indies.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
...είπε ο τύπος που αν δεν πέσει ένα παιχνίδι στα 3.99 δεν το σκέφτεται καν και παράλληλα αναρωτιέται γιατί πεθαίνουν τα καλά indies.
συγνώμη που είμαι φτωχός, θα δουλέψω πιο σκληρά για να τα ακουμπάω στο indy studio της bethesda.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Με τι διαφωνείς μανίτσα μου; Με το ότι δεν έχω λεφτά ή με το indy studio?
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Με τι διαφωνείς μανίτσα μου; Με το ότι δεν έχω λεφτά ή με το indy studio?

Με το γεγονός πως η διαρκής γκρίνια από την κερκίδα, συγχέεται για κάποιο λόγο με την ταυτότητα του gamer. Όταν αγαπάμε κάτι, το στηρίζουμε, τόσο απλά. Θεωρίες, φιλοσοφίες και 'θα το πάρω όταν μου το χαρίσουν' είναι που κλείνουν μαγαζιά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
...είπε ο τύπος που αν δεν πέσει ένα παιχνίδι στα 3.99 δεν το σκέφτεται καν και παράλληλα αναρωτιέται γιατί πεθαίνουν τα καλά indies.

Τα παιχνίδια είναι προϊόντα και ο καθένας μας τα αξιολογεί για τον εαυτό του όπως νομίζει. Δεν έχουμε καμία ηθική υποχρέωση να δώσουμε τα λεφτά μας σε κανέναν. Όπως ο developer είναι ελεύθερος να τιμολογήσει το προϊόν του κατά το δοκούν έτσι και εμείς είμαστε ελεύθεροι να πληρώσουμε όσα θέλουμε, αν θέλουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Με το γεγονός πως η διαρκής γκρίνια από την κερκίδα, συγχέεται για κάποιο λόγο με την ταυτότητα του gamer. Όταν αγαπάμε κάτι, το στηρίζουμε, τόσο απλά. Θεωρίες, φιλοσοφίες και 'θα το πάρω όταν μου το χαρίσουν' είναι που κλείνουν μαγαζιά.
Εγώ απλά είπα ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω full price και ειδικά 10 χρόνων παιχνίδι που έχει βγάλει τα λεφτά του κιόλας και το αρμεξαν και με το παραπάνω.
Τώρα τι μου λες εσύ δεν καταλαβαίνω...

Προτιμάς να το βρω σε κανέναν θείο μου;

Εκτός αν εννοείς αφού δεν έχω λεφτά, αντί να αγοράζω 5 χρόνια μετά προσφορές, να μην παίζω;

Δεν καταλαβαίνω αληθινά που το πας.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Έτερον εκάτερον. Ενεργός, μερακλής gamer όμως, λέγεται μόνο όποιος παρακολουθεί και στηρίζει έμπρακτα τα στούντιο και τους δημιουργούς που προτιμά. Όχι μετά από οκτώ χρόνια, σε μπάντλς, αφού έχουν φαληρίσει και τα τρισέγγονά τους.

Αλλιώς έχουμε φαινόμενα πολιτικών/δικαστών του καφενείου, που κυρίως αρέσκονται στον ήχο της φωνής τους, άντε και καμιά κερασμένη Άμστελ από τον κάπελα. Είμαι gamer σημαίνει, ψάχνω, διαβάζω και πληρώνω γι'αυτό που θεωρώ καλό, γι'αυτό που θέλω να έχει συνέχεια. Παντού το ίδιο είναι: Είσαι μουσικόφιλος όταν ακούς τα πάντα τσάμπα από το YouTube και δεν πατάς ποτέ σε συναυλίες 'γιατί δεν σ'αρέσουν αυτά'; Καρφί στο φέρετρο του αγαπημένου σου καλλιτέχνη είσαι.

Και προσοχή, δεν μιλάω για έναν άφραγκο πιτσιρικά. Αλλά όπου χώνουμε το αναλώσιμο εισόδημά μας, αυτό είναι και το χόμπι μας. Οι αυταπάτες είναι κακό πράγμα.

#FlameOn #Ν'ΑνάβουνΤαΑίματα #Γιατην3080TiΔενΕίπαμεΑκόμα

ΥΓ Τελευταία φορά που ένιωσα ριγμένος από εταιρεία, ήταν με το φιάσκο του Cyberpunk 2077. Σπανιότατη εξαίρεση. Συνήθως είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τις αγορές μου και αν τύχει κάπου να λαθέψω από ένστικτο ή παρόρμηση, τα refunds είναι δυο λεπτά υπόθεση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Μερικοί παλεύουμε όμως να τα φέρουμε βόλτα και να χωρέσουμε και το χόμπι μας και παρόλα αυτά αντί να τα κατεβάζουμε όλα σπασμένα κάνουμε υπομονή να πέσουν οι τιμές, γιατί θέλουμε έστω και με το ελάχιστο να το στηρίξουμε και ΑΥΤΟ μπορούμε κύριε. Δεν θα απολογηθώ και από πάνω που αναγκάζομαι να ψωνίζω προσφορές και από κινέζικο τα παντελόνια μου.

Εκτός αν θες με απλά λογάκια να πεις άμα είμαστε πτωχοί να μην παίζουμε video games.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Σε καμία περίπτωση.

Αν όντως δεν έχεις και βγαίνεις οριακά, προφανώς και το ελάχιστο της στήριξης, κάτι είναι. Το Skyrim παρά ταύτα, έχει βγει σε προσφορές διακόσιες φορές και αυτή τη στιγμή είναι στα 10Ε στο Instant. Δυο πιτόγυρα κι ένας καφές τουτέστιν. Αλλά νομοτελειακά και αυτός είναι ο άσχημος καπιταλισμός στον οποίο ζούμε, δεν επηρεάζεις το χώρο, γιατί δε συμμετέχεις στο 'τώρα' της μπίζνας. Μπορεί να μη σε νοιάζει κιόλας.

Αλλά έχω μια ιδιοτροπία γαμώτο, μου τη βαράνε οι άνθρωποι που σχολιάζουν πράγματα έξω από το χορό. Όχι μόνο στο γκέημινγκ. Στην πολιτική, την τεχνολογία, το αστυνομικό ρεπορτάζ, τη μουσική, το σινεμά. Το βρίσκω κακόγουστο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Γενικεύοντας επί του θέματος, καταλήγουμε να μπλέκουμε, ωσάν μπούτια, καταναλωτικές συνήθειες εν μέσω ελεύθερης αγοράς της οικονομίας του κέρδους, με κατά φαντασίαν κοινωνικούς αγώνες και υποκειμενικούς ηθικούς κώδικες. Ούτε και διαφαίνεται, κατά το πτωχό μου πνεύμα, ιδαίτερα εύστοχη η αναγωγή της προσωπικής μας αντίληψης περί συνθηκών βιωσιμότητας μιας συγκεκριμένης αγοράς, σε χρυσούν κανόνα διαγωγής εντός της προαναφερθείσας.

Δεν επιδέχεται τέτοιας προσέγγισης το συγκεκριμένο θέμα και το τσουβάλιασμα είναι ατυχές. Υπάρχουν αναρίθμητοι παράγοντες, πραγματικοί κοινωνικοί αγώνες και κοινωνικές συνθήκες φερειπείν, που μπορούν να αντιπαραβάλλουν σε αυτό ακλόνητα επιχειρήματα, το πνεύμα των οποίων συνοψίζεται εν δυνάμει σε φράσεις τύπου "δε μας χ3ζεις ρε Νταλάρα".

Ούτε στο gaming, ούτε πουθενά, τσακίστε τα πιστοποιητικά φρονημάτων σε κάθε γειτονιά. Σιγά μην επισυνάπτουμε και αντίγραφα Ε1 για να στοιχειοθετήσουμε απόψεις επί της τιμολόγησης βιντεοπαιχνιδιών.

Δεν επεκτείνομαι, αισθάνομαι πως βρίσκομαι σε ακατάλληλη δεκαετία της ζωής μου για να εντρυφήσω περαιτέρω σε αυτό το δράμα.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Σε καμία περίπτωση.

Αν όντως δεν έχεις και βγαίνεις οριακά, προφανώς και το ελάχιστο της στήριξης, κάτι είναι. Το Skyrim παρά ταύτα, έχει βγει σε προσφορές διακόσιες φορές και αυτή τη στιγμή είναι στα 10Ε στο Instant. Δυο πιτόγυρα κι ένας καφές τουτέστιν. Αλλά νομοτελειακά και αυτός είναι ο άσχημος καπιταλισμός στον οποίο ζούμε, δεν επηρεάζεις το χώρο, γιατί δε συμμετέχεις στο 'τώρα' της μπίζνας. Μπορεί να μη σε νοιάζει κιόλας.

Αλλά έχω μια ιδιοτροπία γαμώτο, μου τη βαράνε οι άνθρωποι που σχολιάζουν πράγματα έξω από το χορό. Όχι μόνο στο γκέημινγκ. Στην πολιτική, την τεχνολογία, το αστυνομικό ρεπορτάζ, τη μουσική, το σινεμά. Το βρίσκω κακόγουστο.
Γιατι να μη σχολιαζουν? Δικαιωμα ολων ειναι. Και ευτυχως, οταν σχολιαζεις θεματα που δε κατεχεις, καταληγεις να εκτειθεσαι. Οπως και να εχει ομως, την αποψη μου θα την εκφερω αλλα το πιο σημαντικο θα εισπραξω των αλλων οσο πιο θετικα γινεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Σε καμία περίπτωση.

Αν όντως δεν έχεις και βγαίνεις οριακά, προφανώς και το ελάχιστο της στήριξης, κάτι είναι. Το Skyrim παρά ταύτα, έχει βγει σε προσφορές διακόσιες φορές και αυτή τη στιγμή είναι στα 10Ε στο Instant. Δυο πιτόγυρα κι ένας καφές τουτέστιν. Αλλά νομοτελειακά και αυτός είναι ο άσχημος καπιταλισμός στον οποίο ζούμε, δεν επηρεάζεις το χώρο, γιατί δε συμμετέχεις στο 'τώρα' της μπίζνας. Μπορεί να μη σε νοιάζει κιόλας.

Αλλά έχω μια ιδιοτροπία γαμώτο, μου τη βαράνε οι άνθρωποι που σχολιάζουν πράγματα έξω από το χορό. Όχι μόνο στο γκέημινγκ. Στην πολιτική, την τεχνολογία, το αστυνομικό ρεπορτάζ, τη μουσική, το σινεμά. Το βρίσκω κακόγουστο.
άρα αφού δεν έχω λεφτά να κάνω τουμπεκί;
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής (προ Χριστού, επί Κρητιδικής περιόδου) είχε κυκλοφορήσει το Escape from Monkey Island. Ήταν τόσος ο ενθουσιασμός μου, που το αγόρασα πρωτότυπο και έτρωγα μια χούφτα νερόβραστα μακαρόνια την ημέρα, επί ένα μήνα.

Παίζοντας ΕFMI με ένα τεράστιο, νοσταλγικό χαμόγελο για την παιδική μου ηλικία.

Έτσι μου βγήκε, χαιρόμουν να ξέρω πως είχα 'ψηφίσει' αυτό το μικρό, χαζό παιχνίδι που μου έδινε χαρά, τότε που συνέβη. Παραξενιά μου, σίγουρα. Αλλά δεν ξέρω, ένιωσα ωραία, λες και συμμετείχα σε μυστική λέσχη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ναι και εγώ όταν ήμουν φοιτητής πήγα και έσκασα 200€ για digitizer που έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα μέχρι σήμερα και έκοψα τα πάντα για ένα μήνα.

Τώρα όμως είμαι ενήλικος με υποχρεώσεις, "συγνώμη ρε φίλαράκι δεν έχω για το ενοίκιο τώρα γιατί είχα την κάβλα μου με τα games, καταλαβαίνεις τώρα, και έπρεπε να το πάρω day one για να στηρίξω το hobby μου".
Μπα, δεν θα το χάψει ο σπιτονοικοκύρης.
 

Tim Sweeney

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Feb 9, 2021
Messages
6
Ναι και εγώ όταν ήμουν φοιτητής πήγα και έσκασα 200€ για digitizer που έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα μέχρι σήμερα και έκοψα τα πάντα για ένα μήνα.

Άσε ρε μλκ σιγά μην πείνασες κιόλας, αφού έστελνε η μανούλα με το ΚΤΕΛ.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Συγνώμη, έτρωγα το σούσι μου με το Σύντροφο Σερκαφίς και ξεχάστηκα προς στιγμήν :devilish:

Η υπερφυσική παρέμβαση μετράει άσχημα. Θα το παραδεχτώ : είμαι εμπαθής τύπος και σ'έχω σταμπάρει για γκρίνια καριέρας. Επιχειρώ φορουμικό Μπούλινκ (ΤΜ) μέχρι να τρέξουν τ' άλογα, λείπει και το πτί γκαρσόν που έστειλα για τα πούρα μας, κάπως πρέπει να διασκεδάσω και 'γω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
με κατά φαντασίαν κοινωνικούς αγώνες και υποκειμενικούς ηθικούς κώδικες
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Όπως περιμένεις εσύ κάποια αμοιβή για την εργασία σου, έτσι και ο κάθε developer περιμένει να αμειφθεί για αυτό που έφτιαξε.
Ωραία η ψυχική ικανοποίηση, αλλά με κοπλιμάνς και υποσχέσεις σε ένα 5x5 studio που θα περιφρονούσε και youtuber β' διαλογής, δεν έζησε κανείς. Πόσο μάλλον οι ανεξάρτητοι.
Τώρα εντάξει, η Bethesda προφανώς θα υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει αν 5-10-20.000 πάρουν το παιχνίδι σε 75%+ έκπτωση (ο Nitro δεν το έψαξε πιστεύω, 10 ευρώ για την πλήρη έκδοση του Skyrim, αν έχεις έστω κι ένα μικρό ενδιαφέρον για ES είναι λουκούμι) ή και καθόλου.
Τέλος, γνώμες δεν τις ζυγίζω βάσει ποσού αγοράς. Το ίδιο βάρος έχει η δικιά μου αν έδωσα 50. με εκείνου που έδωσε 10 γιατί τόσο μπορούσε. Έχει αρχίσει όμως τελευταία να παρατηρείται αρκετά το φαινόμενο που διάφοροι γκρινιάζουν χωρίς να έχουν καν το παιχνίδι, τελευταία περίπτωση το RE Village, στο Steam ειδικά είχαν βρει καταφύγιο trolls και "γέροι που φώναζαν στα σύννεφα". Αρχικά είχε τη φάση του, πλέον είναι κουραστικό.
 
Top Bottom