What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042


Απ' τα καλύτερα ριβιούζ που έχω δει για την παιχνιδάρα μας. Αναλύει σχεδόν τα πάντα σε αρκετό βάθος, μπράβο του.
Και πετάει και την ατάκα "tough to explain, if you know, you know" που είναι πραγματικά η καλύτερη φράση να εξηγήσει κανείς γιατί το θεωρούμε ήδη παιχνίδι-σταθμός. If you know, you know.
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Το αγορασα πριν κατι μερες 8 ΕΟΥΡΟΣ στο Steam αλλα φοβαμαι να το εγκαταστησω γιατι μετα με βλεπω να μην φευγω διακοπες...

Φαινεται αγνος κλασσικος απογονος των Baldurs Gate. \m/ \m/
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ειναι.

καποιοι θα σου πουν οτι ειναι ακομα καλυτερο, καποιοι οτι δεν το αντεχουν. παντως σιγουρα ειναι διαφορετικο σε πολλους βασικους μηχανισμους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα διαφωνήσω, Brother, χωρίς βέβαια να ρίξω Άλικο Χ. Αν και είμαι σε αυτούς που δεν το άντεξαν (και δεν θέλουν ακόμα να το παραδεχτούν στον εαυτό τους, μιας και installed είναι ακόμα), το γενεαλογικό δέντρο είναι ξεκάθαρο. Δηλαδή από πού θα έλεγες ότι κρατάει η σκούφια του αν όχι από τα Baldur's Gate, από το Tomb Raider?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Είναι μια πολύ πιστή, πιθανότατα όσο πιστή γίνεται, μεταφορά του ομώνυμου campaign του Pathfinder στο PC. Τουλάχιστον απ' όσα είδα εγώ, αυτό αποκόμισα.

Αυτό, στο κατάλληλο επίπεδο δυσκολίας φυσικά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και το Pathfinder ας πούμε, δεν έχει καμία σχέση με DnD 3.5, σε λευκή κόλλα το φτιάξανε;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν εννοούσα αυτό Παλαίε. Το παιχνίδι φτιάχτηκε, για να αποδόσει σε CRPG τους μηχανισμούς του Pathfinder, και το Kingmaker Campaign.
Δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου κάτι που να το προωθεί ως πιστό συνεχιστή της παράδοσης των Βaldur's Gate.
Όχι ότι θα είχα πρόβλημα με αυτό, αλλά δεν θα το απαιτούσα, αν δεν μου το υπόσχονταν.
Το έχω αγοράσει και εγώ άλλωστε, γιατί αυτό ζητούσα, ένα παιχνίδι με πιστή μεταφορά ( αν το θελήσω ) των κανόνων.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Όλα αυτά τα χρόνια, έψαχνα ένα crpg που όχι να ξεπεράσει ή να σταθεί δίπλα, αλλά να ακουμπήσει λίγο από τη μαγεία, το ύφος, το φαινόμενο που λεγόταν Baldur's Gate 2. Το PoE προσπάθησε τίμια, αλλά προσωπικά θα το θυμάμαι ως το crpg που οδήγησε στην αναγέννησή τους και όχι ως τον spiritual successor τού Baldur's Gate 2.

Μέχρι να βρεθεί το Pathfinder: Kingmaker. Το crpg φαινόμενο τής νέας εποχής. Όχι, δεν είναι το true Baldur's Gate 3, είναι απλά το Pathfinder: Kingmaker, το crpg που θα δημιουργήσει δικό legacy και το μόνο που ενδέχεται να το ξεπεράσει είναι το Pathfinder: Wrath of the Righteous.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα πάντως με το παραπάνω σε αυτά που λέτε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ρε παιδιά, έχετε να προτείνετε κανένα καλό mod για το Kingmaker? Ακούω ότι η διαχείριση του βασιλείου είναι λίγο μπελάς. Μπορώ να την κάνω skip με κάποιο τρόπο χωρίς να φάω ποινή?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Νομίζω μπορείς να την βάλεις στο αυτόματο πλέον.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Νομίζω μπορείς να την βάλεις στο αυτόματο πλέον.
Δεν προτείνεται.
Στο effortless είναι η καλύτερη επιλογή. Να έχεις τον έλεγχο εσύ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σε περιπτωση που δεν τρολαρεις (ωστοσο νομιζω πως τρολαρεις) σε καποια απ τις ενανσντ, γκοτυ, ξερωγωτι εντίσο το βαλανε στα σετινγκς οπως λεει ο θεοφιλης.
και την κανει αυτοματα το παιγνιδι την διαχειριση. δεν ειναι ναι η οχι μονο το σετινγκ, εχει και ενδιαμεσες σκάλες αν θυμαμαι καλα.
επισης υπαρχει αυτο:


παντως οι λάτρεις του κέιμ λενε οτι χανεις πολλα πραματα αν δεν ασχοληθεις με το κινγκντομανατζμε.

εγω την εψαξα να το καμω ρημουβ, αλλα δυστυχως καταλαβα οτι ειναι βασικο κομματι του πυρηνα του παιγνιδιου. υπαρχει εξαλλου και στον τιτλο. αυτο, τα ταιμντ ηβεντς και ο μηχανισμος του ρεστινγκ/σαπλάις ηταν τα μεγαλα αγκαθια που μου στερησαν την χαρα του πλειθρού. αυτες νομιζω ειναι και οι μεγαλες του διαφορες με το bg το πασοκικο το ορθοδοξο.


νιντζαρε ο πάθορης. αυτο εννοουσα οτι εχει αρκετες βαθμιδες στο μανατζμε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι κλασσική ερώτηση που έχει γίνει 3-4 φορές από διαφορετικά άτομα, σκούζα μι (ή Απολοτζίζ) για την έλλειψη φατσούλας.

Προσωπικά θα το πάω όσο μπορώ για Resolution με δικές μου επιλογές, αν δεν την παλέψω θα το δούμε. Είμαι τον τελευταίο χρόνο στην αρχή ακόμη. :D
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δικαιωθηκα ουανς μορ.
το χω ρωτησει και γω παλιοτερα. οπότε εχω πλεον καθε δικιο να παω πισω και να σου δωκω ενα τζακνίκολσο.

α, επισης:
χαχα χαχαχαχα χα
χωρατατζή!!!


επισης μην κοροιδευεις τον εαυτο σου. αφου ενα χρονο τωρα δεν πωρωθηκες, δεν σε αρπαξε το κειμ απ τα μαλλια (αχαχαχα, εγω χωρατατζης τωρα!!!) καμε ανινστώ, μην το ζοριζεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο καθένας έχει τις ρυθμούς του και τις κατάλληλες περιόδους που μπορεί να αφιερώσει και να αφοσιωθεί όπως θέλει σε ένα παιχνίδι. Οπότε speak for yourself, gracias.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Γενικά πάντως, στο ρεηκουί μας 4 άτομα νομίζω είμαστε που το αρχίσαμε, το λατρέψαμε και το ολοκληρώσαμε, ενώ οι διπλάσιοι (και παραπάνω) νομίζω το ξεκίνησαν, αλλά κάτι έγινε και το παράτησαν. Κάτι δείχνει αυτό νομίζω.
Εγώ θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο "αγκάθι" είναι πώς πρόκειται για παιχνίδι που απαιτεί την προσοχή σου μόνο σε αυτό για τους επόμενους Χ μήνες. Ενώ οι περισσότεροι εδώ μέσα παίζουν και 500 παιχνίδια ταυτόχρονα, κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το μέγεθος της προσοχής που απαιτεί το παιχνίδι από σένα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εγώ θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο "αγκάθι" είναι πώς πρόκειται για παιχνίδι που απαιτεί την προσοχή σου μόνο σε αυτό για τους επόμενους Χ μήνες.
Εξακταμάν. Το ζήτημα είναι ότι ακόμη και το ίδιο το ημερήσιο playthrough είναι απαιτητικό. Δεν μιλάμε για την επένδυση μηνών, αλλά και για τις απρόσκοπτες ώρες των ημέρων που συνιστούν αθροιστικά τους Χ μήνες.

Το Sekiro πχ κάνω progress 20 λεπτών και είμαι ευχαριστημένος για το gaming χρόνο. Έχει και διαφορετικές απαιτήσεις από αυτές που είναι απαραίτητες για να διεκπεραιώσουμε τον ημερήσιο άρτο οπότε υπάρχει εναλλαγή. Αντίστοιχο παράδειγμα το Pillars 1 που έπεσε διβδομαδο σκληρής επένδυσης για το απαραίτητο 120 ωρών, όταν η συγκυρία το επέτρεψε. Ούτε skip dialogue speed run, ούτε "οκ, το έχω ξαναδεί". Απόλαυση κάθε χάρτη και αργοί ρυθμοί για την πλήρη εμβύθιση στην εμπειρία.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
1626127506509.png

Το πάλεψα σκληρά, σε σημεία το ευχαριστήθηκα κιόλας. Αλλά δε μπόρεσα να νιώσω ποτέ ότι OK τον πήραμε τον αέρα και μπήκαμε σε μια σείρα. Πάντα κάτι καινούργιο θα μου είχε διαφύγει, κάτι δεν θα έκανα καλά και κάτι θα έκανα λείψα. Είναι ίσως η κατάρα του ψυχαναγκαστικού αυτό το game.....

Όσον αφορά αυτό που λέει o Bathory, συνήθως παίζω παράλληλα κάποιο multi και κάποιο single. Αν μια μέρα δεν ασχοληθώ μαζί του γιατί έπαιξα WoW πχ άντε τώρα να μπεις σε mood να το πιάσεις την επόμενη.
 
Top Bottom