What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Κοίτα να δεις σύμπτωση... Σχετικά με αυτό που είπε ο @Kargios για τα παλιά spiderman έψαχνα υλικό χτες για ένα post που θα σεταρω σήμερα μετά τη δουλειά στο κομιξαδικο θρεντ.
Nostalgia overload incoming.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@Kargios
Εννοείται ασπρόμαυρα και πορτοκαλί να πηγαίνει set με την πορτοκαλί οθόνη που έπαιζα Karnov :)

Δεν με ενοχλεί ότι έγινε "mainstream". Με ενοχλεί που με τόσους τόνους υλικό δεν μπορούν να φτιάξουν 1 (μια)
ιστορία της προκοπής για Spiderman και να βρουν έναν/μια ηθοποιοί που να φέρνει στο κομικ aka μπράτσα
και καμπύλες. Όταν είδα το trailer του πρώτου Spidey με Maguire και Dunst δεν πίστευτα στα μάτια μου με
το πόσο άσχετες ήταν οι επιλογές σε σχέση με το κομικ.

Δεν αναφέρομαι καν σε Venom/Carnage γιατί εκεί κλαίνε μανάδες με το τηλεοπτικό αποτέλεσμα....
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
πως νιωθετε που η ενοχη απολαυση της παιδικης σας ηλικιας εχει γινει το απολυτο mainstream για ολες τις ηλικιες; γιατι εχω φαει μπουλινγκ και μπουλινγκ εδω ελλαδα. απο το ασπρομαυτο σπαηντερμαν μεχρι το ΣΟΥΠΕΡ-σπαηντερμαν (κ καλα εγχρωμο) μεχρι τη μεταβαση στη μαμουθ που για καποια εποχη ειχε τους X-MEN παραλληλα με την καμπανας. οταν εσβησε η μαμουθ πρεπει να πηρα 4-5 τευχη αμερικανικα δεν καταλαβαινα τι γινοταν και το παρατησα. ολα αυτα εγιναν μεχρι την τρυφερη ηλικια των 17. τωρα ειμαι 42. πειραζει που τσαντιζομαι οταν βλεπω οτι αυτο για το οποιο εγω ματωσα εχει περασει ως το απολυτως κουλ και απαραιτητο; το τωκ οφ δε ταουν ειναι Η ΜΑΡΒΕΛ. Η ΜΑΡΒΕΛ. δεν ξερω αν το εχετε σκεφτει ποτε. αλλα εδω ειμαι να σας γενναω αποριες.

Εγώ το βρίσκω υπέροχο. Πέρα από το γεγονός ότι αυτή η mainstream επιτυχία οδήγησε σε πράγματα που κανένας comicbook fan δεν θα μπορούσε ούτε καν να ονειρευτεί, η επιτυχία αυτή καθεαυτή είναι η μεγαλύτερη δικαίωση των fans.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Με ενοχλεί που με τόσους τόνους υλικό δεν μπορούν να φτιάξουν 1 (μια)
ιστορία της προκοπής για Spiderman και να βρουν έναν/μια ηθοποιοί που να φέρνει στο κομικ aka μπράτσα
και καμπύλες.
Καποιος επρεπε να βγει και να τα πει αυτα τα πραγματα. Το 90% των σχολιων που εχω διαβασει για την μαυρη χηρα, ειναι για το συνεχες και ασχετο ζουμαρισμα στα κωλομερια. Η Marvel εχει πονταρει στην α-γαμια του κοινου της και αν δεν κανω λαθος, την αρχη την εκανε ο captain america. πριν λιγες μερες το ειχα σχολιασει ρε γμτ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Loki Ep.6: ποιος το κάνει το καμός. End-credits scene.

Τρέλα...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εγώ ψοφάω για κάτι τέτοια, ειδικά αν δεν έχω το άγχος ότι μπορεί να μην υπάρξει συνέχεια. Εξάλλου έρχονται οσονούπω οι ταινίες που θα κολλήσουν στην πλοκή του Loki οπότε θα μάθουμε σύντομα περισσότερα.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Ειδα τη σειρά του Λόκι. Οτι καλύτερο έχει βγάλει σε σειρά η marvel κατά τη γνώμη μου, το λάτρεψα!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Είδα το Spiderman Far from home, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... έχω σίγουρα πολλά αρνητικά να του σούρω.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Προσωπικά αυτό μου άρεσε πολύ όταν το είδα στο σινεμά. Πολύ πιστό μάλιστα στα Animations Spiderman TAS και Ultimate Spiderman. Το Homecoming μου είχε φανεί αισχρό εμένα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είδα το Spiderman Far from home, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... έχω σίγουρα πολλά αρνητικά να του σούρω.

Προσωπικά αυτό μου άρεσε πολύ όταν το είδα στο σινεμά. Πολύ πιστό μάλιστα στα Animations Spiderman TAS και Ultimate Spiderman. Το Homecoming μου είχε φανεί αισχρό εμένα.

Θα ήθελα να διαβάσω την κριτική σας για τα FFH και Homecoming αντίστοιχα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ακολουθεί φήμη για το casting ενός πρωτοεμφανιζόμενου χαρακτήρα:

Υπάρχουν έντονες φήμες από πολλαπλές σχετικά (αλλά όχι απόλυτα) αξιόπιστες πηγές ότι ο Kingpin θα εμφανιστεί στη σειρά Hawkeye και ο ηθοποιός που θα τον υποδυθεί θα είναι ο Vincent D' Onofrio που ενσάρκωσε τον χαρακτήρα στο Daredevil του Netflix.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Θα ήθελα να διαβάσω την κριτική σας για τα FFH και Homecoming αντίστοιχα.
γενικότερα το πως έχουν συμπεριλάβει τον Spiderman στο marvel universe είναι πολύ μακριά από τα κομιξ. Τουλάχιστον αυτά που διάβαζα εγώ, γιατί ΟΚ το έχουν ματώσει λίγο με τις παραλλαγές...

Δεν ήμουν και κανένας φανατικός, αλλά πιστεύω ότι η πρώτες ταινίες, όσο μέτριες και αν ήταν, τουλάχιστον ήταν πιο πιστές.
Αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό που με ξενέρωσε, όσο το ότι έκανε κοιλιά σε 2-3 σημεία η ταινία σαν να μην έχουν με τι να γεμίσει, ειδικά εκεί στο Λονδίνο με τα drones, οι μισές σκηνές τις ένοιωθα λες και βαράγαμε φθηνές λούπες σε Βmovie. Σε αρκετά σημεία ένοιωσα ότι κωλοβαράμε για να γεμίζει χρόνο η ταινία.

ο δε παραλληλισμός ότι αυτός είναι ο νέος Τόνι Σταρκ σε όλα εκτός της στολής, ε οκ χέσε μας, ο κόσμος μπορεί και χωρίς τον Τόνι Στάρκ, άσε να γίνει κανένας άλλος ήρωας με το να είναι ο εαυτός του... όχι. Σόνι και ντε, να αλλάξει ο spiderman από ενήλικο δημοσιογράφο, σε ανήλικο επιστήμονα που παραληρεί με την αναφορά για παράλληλα σύμπαντα, για να συνεχίσει το έργο του Τόνι Σταρκ. Ακόμα και η σοβρακοφανέλα του να γίνει πρακτικά στολή ironman... γενικά αυτό πιάνει και τις 2 ταινίες.

Επίσης να σου πω κάτι; Ο θάνατος του θείου Ben ήταν πολύ σημαντικό σημείο στην επαφή μου με τα spiderman ως παιδί, το να τον έχουν αφήσει εντελώς στην απέξω πλέον, νοιώθω ότι κόβει πάρα πολύ. Ακόμα και αν τον έχουν κρατήσει για το μέλλον, παραμένει το γεγονός ότι ήταν τεράστια επιρροή για τον Πίτερ, κάτι που δεν μπορεί να είναι στο MCU αφού έχει πεθάνει τόσο νέος.

Γενικά διακρίνω μια τάση "ο κόσμος γούσταρε Ironman, ας κάνουμε τον Spiderman τον νέο Τόνι Στάρκ να συνεχίσουν να γουστάρουν"...

Το homecoming δε μου ξίνισε πολύ, αλλά έχω μια υποψία ότι τότε έβαλα πολύ νερό στο κρασί μου γιατί έκατσα πριν ένα χρόνο με την σύζυγο και είδαμε σερί όλα τα MCU όλων αυτών των ετών μέχρι και το Endgame οπότε στο μυαλό μου έκανα build το γενικότερο arc και αδιαφόρησα για αρκετά μικρά θέματα ανά ταινία.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Κατανόητο γιατί δεν σου άρεσε λοιπόν. Και πράγματι και μένα μου άρεσαν περισσότερο οι παλιές ταινίες για τους λόγους που είπες. Ομως από την αλλή το FFH ακόμα και το homecoming που δεν μου άρεσε (επειδή άλλαξαν τα φώτα στη φυλή των χαρακτήρων/φίλων του πήτερ), κατάφεραν και τα 2 να έχουμε ένα πήτερ παρκερ λες και ξεπήδησε από το υπέροχο animation ultimate spiderman. Δεν με χαλάει προσωπικά και αυτή η περίπτωση να είναι ανήλικος μαθητής και να κάνει αστειάκια στις μάχες. Επίσης ήταν κορυφή πόσο καλά μετέφεραν στη μεγάλη οθόνη τον Mysterio. Είχα λατρέψει τον χαρακτήρα στο επεισόδιο του Spiderman the animated series και δεν διέφερε και πολύ. Για αυτούς τους λόγους η ταινία μου άρεσε πολύ και της βάζω ένα 8/10. Από την άλλη δε μου τη δίνει απίστευτα γενικώς όταν το ξεφτιλίζουν στα reboots με τους γνωστούς ήρωες spiderman, batman, superman, fantastic four κτλπ.
Βασικά που το κάνουν τόσο σύντομα για κάποιους από αυτούς. Προτιμώ να υπάρχει ένα σύμπαν που συνεχίζεται όπως έκανε η marvel, στο οποίο σέβονται κάθε χαρακτήρα και δίνουν σημασία στις λεπτομέρειες για σύνδεση με άλλες ταινίες που έχουν βγει ή θα βγουν. Κάτι που επιτέλους είδαμε με το Snyder Cut.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Θα συμφωνήσω και με τους δύο στα περισσότερα. Και εγώ αν και λατρεύω το MCU, ειδικά για τον Spider-man έχω πιο ψηλά τις ταινίες του Raimi. Προσπάθησα να καταλάβω γιατί και κατέληξα ότι στη δική μου περίπτωση μετράει πολύ ότι μεγάλωσα με τον κλασικό Spider-man και είχα σταματήσει να διαβάζω όταν ξεκίνησε το Ultimate Universe. Επειδή ο Spider-man είχε ήδη δύο κινηματογραφικές εκδοχές πριν εμφανιστεί στο MCU ο Feige επέλεξε σκόπιμα να μην κάνει τα ίδια με τις προηγούμενες ταινίες, με αποτέλεσμα σε μένα που έχω στο μυαλό μου μια πολύ συγκεκριμένη εκδοχή να μοιάζει λίγο ξένος.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ένας λόγος που έπρεπε να τους κράξει πάντως είναι ότι κατάφεραν και στην ταινία της την έκαναν κομπάρσο
 
Top Bottom