What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Sorry που διακόπτω το καφένειο των φιλάθλων :) Λοιπόν, τελειώσαμε με την γυναίκα μου πρώτο playthrough στο Dark Pictures Anthology: Man Of Medan. Οι κραυγές μας πρέπει να ακούστηκαν σε όλη την γειτονιά και η γυναίκα μου παραπονέθηκε ότι ένιωσε πόνους στην καρδιά! Το παιχνίδι σε τρομάζει κυρίως με jumpscares κι είσαι συνεχώς στην τσίτα περιμένοντας το επόμενο. Θα ήθελα να είναι λίγο πιο επιβλητικό ,όπως πχ ο τρόμος που προκαλούσε το Scratches χωρίς την ανάγκη των jump scares αλλά δεν πειράζει. Είχε κάποιες ωραίες WTF στιγμές που έπαιζαν με το μυαλό σου και το σενάριο ήταν ικανοποιητικό, χωρίς κάτι το εξεζητημένο. Μας κράτησε κάτι περισσότερο από 4 ώρες κι επιβάλλεται να ξαναπαιχθεί, καθώς μπορεί να πάρει απ'οτι φαίνεται πολλές τροπές η ιστορία. Η μικρή διάρκεια είναι τόσο - όσο για να μπορεί να παιχθεί σε ένα απόγευμα με φίλους στον καναπέ ή μπροστά στο PC πασάροντας το χειριστήριο, καθώς μπορεί να χειρίζεται ο καθένας με τη σειρά κάποιον χαρακτήρα. Θέλω να δω και την εμπειρία όπου παίζεις με κάποιον φίλο online. Λένε ότι ειναι εξαιρετικό σαν υλοποίηση. Έχει κι ένα εξαιρετικό τραγούδι τίτλων! 8/10
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
σρεντερα κατεβασε emulators και παιξε τα metroid. σφαζεις εξωγηινα παρασητα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τέλος του εκπληκτικού Two Worlds 2 στις 64 h (main game). Μικρότερος χάρτης απ' το πρώτο, αλλά περισσότερες αποστολές, τόσο main όσο και side (ήταν πιο "πυκνές" οι αποστολές σε μικρότερους χάρτες). Οι περισσότερες απ' τις side ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και κάποιες είχαν είτε και κάτι αστείο είτε και easter eggs. Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και η main questline, ειδικά στα σημεία που μάθαινες για το παρελθόν του αντιπάλου σου Gandohar. Και μια ΜΕΓΑΛΗ ανατροπή στο τέλος.
Δύσκολη η τελική μάχη. Με πήρε πάνω από 20λεπτο χωρίς save μέσα στη μάχη.
Έχω και τα δύο expansions, Pirates και Tenebrae.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Είπα να βάλω μια Hellblade Senua's sacrifice να το τσεκάρω λίγο που το είχα πάρει πρόσφατα στα summer sales του gog.

Ακόμα δεν άρχισα και το παιχνίδι είναι έπος. Και τι γραφικάρες και πόσο άνετα το τρέχω με όλα full σε 75άρια του monitor!

Αν δεν κόντευα να λιποθυμήσω θα συνέχιζα, και πέρασε 1 ώρα και 20 λεπτά χωρίς να πάρω χαμπάρι.

hellblade.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μολις τερματισα το ninja gaiden και ξεκιναω αμεσως ninija gaiden 2! Τι παιχνιδαρα ειναι αυτη! Επρεπε να ειχαν βγει ταυτοχρονα και σε pc! Το καλυτερο παιχνιδι δρασης που εχω παιξει φετος μεχρι τωρα! Και πολυ δυσκολο που μονο ενας αρχοντας ninja οπως εγω μπορει να το τερματισει!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
σε μπριζωσε ο @Adhan να το τελειωσεις τελικα στο normal?
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Τέλος του εκπληκτικού Two Worlds 2 στις 64 h (main game). Μικρότερος χάρτης απ' το πρώτο, αλλά περισσότερες αποστολές, τόσο main όσο και side (ήταν πιο "πυκνές" οι αποστολές σε μικρότερους χάρτες). Οι περισσότερες απ' τις side ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και κάποιες είχαν είτε και κάτι αστείο είτε και easter eggs. Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και η main questline, ειδικά στα σημεία που μάθαινες για το παρελθόν του αντιπάλου σου Gandohar. Και μια ΜΕΓΑΛΗ ανατροπή στο τέλος.
Δύσκολη η τελική μάχη. Με πήρε πάνω από 20λεπτο χωρίς save μέσα στη μάχη.
Έχω και τα δύο expansions, Pirates και Tenebrae.
Παιχνιδάρα, κακό voice acting, αλλά γενικά πολύ διασκεδαστικό και όμορφο! Mου αρέσουν τα μικρά αλλά γεμάτα maps. H Σαβάνα είναι σαν κανονική σαβάνα, λες και είσαι σε ντοκιμαντέρ. το ξαναέπαιξα πρόσφατα αλλά μόνο το σαβάνα-παρτ που μου είχε λείψει.
Tenebrae ακόμα δε πήρα, ντρέπομαι που το λέω.


Το βάζω εδώ, γιατί βαριέμαι να ψάχνω το forum. Αυτά που λέγαμε εδώ και καιρό, ο κ. Ναύαρχος και εγω:


Σε όλα τα games "κλείνω" motion blur, vignette, film grain και depth of field ΠΑΝΤΑ.
Το bloom το κρατάω επιλεκτικά, ανάλογα το πόσο "αφύσικο" μου φαίνεται.
Ε και πολύ συχνά απενεργοποιώ τα γρασίδια είτε γιατί κάνουν το game πιο εύκολο (PUBG, Risen κτλ.) είτε γιατί το κάνουν πιο όμορφο με τη δική μου ψιλορετρό αισθητική.
Tώρα για αυτά που λέει στο βίντεο, κάτι παρόμοιο είχα παρατηρήσει και εγώ στο Kingdom Come Deliverance. Δε χρειάζεται ούτε ultra ούτε καν very high για να είναι πανέμορφο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
το γαμάτο είναι που πάνε και μου βάζουν film grain όταν ένα σεβαστό μέρος του κοινού τους δεν έχει ιδέα τι σκατά είναι το film καλά καλά... πόσο μάλλον το film grain.
Πραγματικά ποιος ηλίθιος το έκανε μόδα όλο αυτό; Γιατί να βάζεις ηλίθια εφεδάκια που δεν προσφέρουν τίποτα και κόβουν απο την οπτική πανδαισία του παιχνιδιού σου;

Μόνο Motion blur αφήνω μερικές φορές, αν έχει χρησιμοποιηθεί σωστά και με μέτρο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Tenebrae ακόμα δε πήρα, ντρέπομαι που το λέω.
Σε όλα τα games "κλείνω" motion blur, vignette, film grain και depth of field ΠΑΝΤΑ.
Το bloom το κρατάω επιλεκτικά, ανάλογα το πόσο "αφύσικο" μου φαίνεται.
Ε και πολύ συχνά απενεργοποιώ τα γρασίδια είτε γιατί κάνουν το game πιο εύκολο (PUBG, Risen κτλ.) είτε γιατί το κάνουν πιο όμορφο με τη δική μου ψιλορετρό αισθητική.
Εγώ ενώ σε όλα τα games, ανεξαρτήτως είδους, τα βάζω medium προς high (ανάλογα με την αντοχή του συστήματος για ομαλό gaming, αλλά να μη φαίνονται και χάλια), ΠΑΝΤΑ το depth of field μέχρι τέρμα! Άμα δεν ανεβαίνεις ψηλά και χαζεύεις, τότε τί κάνουμε;!!

Άμα κρίνω απ' το πόσο άσχημα πράγματα έχω διαβάσει για το Tenebrae, όπως εξάλλου και για όλη τη σειρά, είμαι σίγουρος ότι κι αυτό θα μ' αρέσει!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σε όλα τα games "κλείνω" motion blur, vignette, film grain και depth of field ΠΑΝΤΑ.
Το bloom το κρατάω επιλεκτικά, ανάλογα το πόσο "αφύσικο" μου φαίνεται.
Ε και πολύ συχνά απενεργοποιώ τα γρασίδια είτε γιατί κάνουν το game πιο εύκολο (PUBG, Risen κτλ.) είτε γιατί το κάνουν πιο όμορφο με τη δική μου ψιλορετρό αισθητική.
Tώρα για αυτά που λέει στο βίντεο, κάτι παρόμοιο είχα παρατηρήσει και εγώ στο Kingdom Come Deliverance. Δε χρειάζεται ούτε ultra ούτε καν very high για να είναι πανέμορφο.

Εγώ επιλέγω με βάση το είδος του motion blur. Το camera motion blur (που θολώνει την οθόνη όταν κουνάς την κάμερα) το κλείνω απευθείας. Το per-object motion blur (που προσθέτει μια μικρή θολούρα όταν κουνάς ένα αντικείμενο, π.χ. όταν επιτίθεσαι με σπαθί) το αφήνω on γιατί βοηθά πολύ στο να φαίνονται πιο ομαλά τα animations.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Λάθος μου λάθος μου. Νομίζα είχα αυτή την κτηνώδη κάρτα το 2014 κάποια στιγμή...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στραβώθηκα και την πούλησα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Λάθος μου λάθος μου. Νομίζα είχα αυτή την κτηνώδη κάρτα το 2014 κάποια στιγμή...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στραβώθηκα και την πούλησα...
σε έφαγε το anti-hype ότι η nVidia σου πουλάει κάρτα 4GB ενώ σου έκλεβε 0.5
 
Top Bottom