What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ε, ναι. Νομοτελειακά σε 2-3 χρόνια το 70% των PC gamers θα έχουν ισοδύναμη ή ισχυρότερη κάρτα από το ps5.
Φυσικά η αναβάθμιση μας ενδέχεται να παραταθεί περισσότερο λόγω του Cryptomining και του κακού supply στην αγορά.

Συμφωνώ. Το έχω αναλύσει πολλές φορές σε GAF, Era κλπ τα τελευταία χρόνια αλλά πολλοί κονσολάδες δεν θέλουν να καταλαβουν: Το μοτίβο αναβάθμισης κάθε πλατφόρμας είναι διαφορετικό γιατί στο PC δεν υπάρχει κάποιο τεχνητό φράγμα που να σε εμποδίζει να παίξεις καινούρια παιχνίδια με το hardware πού ήδη έχεις. Το κριτήριο αναβάθμισης δεν είναι η αποκλειστικότητα στο νέο hardware αλλά το πότε θα νιώσεις ότι η απόδοση του συστήματος σου δεν σε ικανοποιεί πλέον.

Και ας μην ξεχνάμε και κάτι ακόμα. Όταν κάποιος λέει ότι αυτή τη στιγμή "το 90% των PC gamers δεν έχει hardware ίσης ισχύος με το PS5 ή το Series X" θα πρέπει να έχει κατα νου ότι το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το 90% των PlayStation gamers και Xbox gamers. Όταν κυκλοφορεί μια κονσόλα δεν πέφτουν 100 εκατομμύρια άτομα, την αγοράζουν όλοι και καθαρίζουν. Η συντριπτική πλειονοτητα των console gamers για τα επόμενα χρόνια θα συνεχίσουν να παίζουν σε last-gen platforms.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Όταν κυκλοφορεί μια κονσόλα δεν πέφτουν 100 εκατομμύρια άτομα, την αγοράζουν όλοι και καθαρίζουν. Η συντριπτική πλειονοτητα των console gamers για τα επόμενα χρόνια θα συνεχίσουν να παίζουν σε last-gen platforms.

Και γιατί να μην συνεχίζουν?? Έχοντας PS4 Pro, δεν βλέπω τον λόγο (ακόμα τουλάχιστον) να πάω σε PS5. Όπως και τα καινούργια Xbox!! Αν δεν είχα games του 360 που θα δω διαφορά στο καινούργιο hardware, ούτε που θα το σκεφτόμουνα να αγοράσω Xbox X (Και το S αν με κάποιο τρόπο μετέφερα τα disk based games)!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Και γιατί να μην συνεχίζουν?? Έχοντας PS4 Pro, δεν βλέπω τον λόγο (ακόμα τουλάχιστον) να πάω σε PS5. Όπως και τα καινούργια Xbox!! Αν δεν είχα games του 360 που θα δω διαφορά στο καινούργιο hardware, ούτε που θα το σκεφτόμουνα να αγοράσω Xbox X (Και το S αν με κάποιο τρόπο μετέφερα τα disk based games)!!

Ακριβώς.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
ανεκαθεν ειχα και τα 2. και μενα μαρεσει να πειραζω τα σετινγκς στα γραφικα αλλα παντα θα εχω την τελευταια κονσολα. απο την αμιγκα μεχρι σημερα. το turning point ηταν το x-wing, εκει επρεπε να δωσω πολλα για να παρω ενα καλο pc. προτιμω το pc αλλα ΠΑΝΤΑ ειχα διπλα και μια κονσολα. δυστυχως βρηκα γκομενα και τα 2 αυτα σκουριαζουν. δεν πειραζει θα χωρισω να μπορω να παιζω απροσκοπτα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
PSX καμια 100σταρα original games και καμια 300αρα κοπιες. Χιλιαδες ωρες παιξιματος. (υπαρχουν μερικες ακομα κονσολες με λιγα παιχνιδια)
core2duo κανα 150αρι σε original και κανα 1000αρι σε κοπιες. Εκατονταδες χιλιαδες ωρες παιξιματος
10400 Δεν υπαρχει μια. Οτι εχω (εχω?) ταχουν το στημ, το γκογκ, το οριτζιν κτλ κτλ. Εχω ομως καλλυτερη τεχνολογια, αναλυσεις, πιξελια, ρυθμους ανανεωσης κι ολα αυτα τα καλουδια που γνωριζετε και τιματε και πολυ καλα κανετε, περισσοτερο απο μενα. Ενταξει παιζω κανα παιχνιδακι, βλεπω κανα ταινιακι, τον περισσοτερο χρονο τον περναω διαβαζοντας σαιτς σαν το rqGR, adsl, insomnia κ.α. ενημερωνομαι και θαυμαζω την εξελιξη της τεχνολογιας. Που κατανταει, ο γκειμερ οταν γερασει!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είναι διασκεδαστικά ανύπαρκτη η διαμάχη και συντηρείται αποκλειστικά από δεινόσαυρους άνω των -άντα, που προλάβαμε την έκρηξη του home computing. Εκείνο το 1% που δείχνει το Steam πως έχει 3080/3090; Είμαστε οι γραφικοί παππούδες που μεγαλώσαμε και ασχολούμαστε ακόμη. Νεαρός gamer δεν πρόκειται να σκοτιστεί ποτέ για τέτοια θέματα πολυτελείας, γιατί ούτως ή άλλως, F2P multiplayer ορυμαγδούς παίζει.

Ο νορμάλ κόσμος, τo gaming το αντιλαμβάνεται ως κάτι που γίνεται στο Πλεηστέσιο. Το Πλεηστέησιο είναι ένα καταναλωτικό αγαθό σε μια νορμάλ τιμή, προσιτή στον οποιονδήποτε. Ο προσωπικός υπολογιστής (Personal Computer) είναι αυτό που υποδηλώνει το όνομά του : γηπεδάκι κάθε χομπίστα. Σαν τους κάγκουρες με τ'αμάξια,απλά πιο θλιβερό και σίγουρα λιγότερο σεξουαλικό. Μπορεί να 'χεις Λάντα και να κατεβαίνεις στο χωριό για τσιγάρα με 35χλμ/ώρα. Μπορεί να 'χεις και Άστον Μάρτιν και μεθυσμένος να μπαίνεις στο κλάμπ, ΝΤΑΜΠ.

Δεν θεωρείται φυσιολογικό, ούτε αναμενόμενο από τους developers πως κάποιος παίζει σε PC με 4Κ/Ultra/60/RT/DX12, είναι καγκουριά υπερπολυτελείας. Ο developer κάνει παιχνίδια πάνω σε dev kits για Xbox/Playstation που έχει ο νορμάλ κόσμος. Το να γκρινιάζεις για τις τιμές των GPU's είναι σαν να παραπονιέσαι που το Καλβίσιους και η Βέβ Κλικώ κάνουν όσο κάνουν. Αν χρειάζεται να ρωτήσεις πόσο κάνουν, είσαι στο λάθος σπορ.

Υπάρχουν ακόμη ορισμένοι γραφικοί που μεγάλωσαν την 'χρυσή εποχή', πριν οι Η/Υ μετατραπούν ΚΑΙ σε καταναλωτική αγορά πολυτελείας και διατηρούν απαρχαιωμένες αντιλήψεις αναφορικά με την εξέλιξη του χόμπι. Οι φτηνές GPU's δεν γίνονται γι'αυτούς, αλλά για τους system builders που δεν θέλουν να εγκαταλείψουν έστω κι αυτό το μικρό μερίδιο της αγοράς που αγοράζει ακόμη υπολογιστές για ψυχαγωγία.

Είμαστε δεινόσαυροι που ζητάμε κασετίνα Άσσος άφιλτρο από τον περιπτερά. Βγαίνουν 'κει χάμω είκοσι κομμάτια γιατί είμαστε γραφικοί και διασκεδαστικοί και συνδέουμε τις αγορές και τις δεκαετίες αλλά μην μπερδεύεστε : είμαστε σαν το ΚΚΕ. Κάθε νεκρός και οριστικά χαμένη ψήφος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είναι διασκεδαστικά ανύπαρκτη η διαμάχη και συντηρείται αποκλειστικά από δεινόσαυρους άνω των -άντα, που προλάβαμε την έκρηξη του home computing. Εκείνο το 1% που δείχνει το Steam πως έχει 3080/3090; Είμαστε οι γραφικοί παππούδες που μεγαλώσαμε και ασχολούμαστε ακόμη. Νεαρός gamer δεν πρόκειται να σκοτιστεί ποτέ για τέτοια θέματα πολυτελείας, γιατί ούτως ή άλλως, F2P multiplayer ορυμαγδούς παίζει.

Ο νορμάλ κόσμος, τo gaming το αντιλαμβάνεται ως κάτι που γίνεται στο Πλεηστέσιο. Το Πλεηστέησιο είναι ένα καταναλωτικό αγαθό σε μια νορμάλ τιμή, προσιτή στον οποιονδήποτε. Ο προσωπικός υπολογιστής (Personal Computer) είναι αυτό που υποδηλώνει το όνομά του : γηπεδάκι κάθε χομπίστα. Σαν τους κάγκουρες με τ'αμάξια,απλά πιο θλιβερό και σίγουρα λιγότερο σεξουαλικό. Μπορεί να 'χεις Λάντα και να κατεβαίνεις στο χωριό για τσιγάρα με 35χλμ/ώρα. Μπορεί να 'χεις και Άστον Μάρτιν και μεθυσμένος να μπαίνεις στο κλάμπ, ΝΤΑΜΠ.

Δεν θεωρείται φυσιολογικό, ούτε αναμενόμενο από τους developers πως κάποιος παίζει σε PC με 4Κ/Ultra/60/RT/DX12, είναι καγκουριά υπερπολυτελείας. Ο developer κάνει παιχνίδια πάνω σε dev kits για Xbox/Playstation που έχει ο νορμάλ κόσμος. Το να γκρινιάζεις για τις τιμές των GPU's είναι σαν να παραπονιέσαι που το Καλβίσιους και η Βέβ Κλικώ κάνουν όσο κάνουν. Αν χρειάζεται να ρωτήσεις πόσο κάνουν, είσαι στο λάθος σπορ.

Υπάρχουν ακόμη ορισμένοι γραφικοί που μεγάλωσαν την 'χρυσή εποχή', πριν οι Η/Υ μετατραπούν ΚΑΙ σε καταναλωτική αγορά πολυτελείας και διατηρούν απαρχαιωμένες αντιλήψεις αναφορικά με την εξέλιξη του χόμπι. Οι φτηνές GPU's δεν γίνονται γι'αυτούς, αλλά για τους system builders που δεν θέλουν να εγκαταλείψουν έστω κι αυτό το μικρό μερίδιο της αγοράς που αγοράζει ακόμη υπολογιστές για ψυχαγωγία.

Είμαστε δεινόσαυροι που ζητάμε κασετίνα Άσσος άφιλτρο από τον περιπτερά. Βγαίνουν 'κει χάμω είκοσι κομμάτια γιατί είμαστε γραφικοί και διασκεδαστικοί και συνδέουμε τις αγορές και τις δεκαετίες αλλά μην μπερδεύεστε : είμαστε σαν το ΚΚΕ. Κάθε νεκρός και οριστικά χαμένη ψήφος.

Στέφανε όσο κανείς πλάκα είσαι απολαυστικός, όταν προσπαθείς να μιλήσεις σοβαρά κοκκινίζουν τα μούτρα μου από το πολύ facepalm. Έχεις καθήσει ποτέ να ψάξεις στοιχεία και δεδομένα για αυτά που λες ή ρίχνεις απλά την προσωπική σου άποψη για δεδομένο; Σε παρακαλώ να σκεφτείς λίγο πριν απαντήσεις γιατί αν με αναγκάσεις να ποστάρω στοιχεία και νούμερα δεν θα σταματήσω μέχρι να σε θάψω ιντερνετικά σε αυτά.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Η προσωπική άποψη της Αγίας Έδρας είναι ΝΟΜΟΣ για τους Πιστούς, νόμιζα πως το είχαμε ξεκαθαρίσει αυτό;!

Για δώσε νούμερα Αλεκυθούκο (απορώ πού θα βρεις το χρόνο να τα συντάξεις, τόσα επεισόδια MCU σε περιμένουν, έμαθα θα κάνουν και τον Άνθρωπο Σκουπόξυλο σειρά σύντομα!) να σε κοντράρω με τα δικά μου, για δώσε!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Η προσωπική άποψη της Αγίας Έδρας είναι ΝΟΜΟΣ για τους Πιστούς, νόμιζα πως το είχαμε ξεκαθαρίσει αυτό;!

Για δώσε νούμερα Αλεκυθούκο (απορώ πού θα βρεις το χρόνο να τα συντάξεις, τόσα επεισόδια MCU σε περιμένουν, έμαθα θα κάνουν και τον Άνθρωπο Σκουπόξυλο σειρά σύντομα!) να σε κοντράρω με τα δικά μου, για δώσε!

Λαμπρά, ξεκινάμε από τα βασικά. Είπες ότι για τον νορμάλ κόσμο gaming σημαίνει Πλεηστέσιο. Ήδη από την πρώτη φράση είσαι τελείως λάθος. Συγκεντρωτικά στοιχεία για το 2020:

Newzoo_Games_Market_Revenues_2020.png


Άρα λοιπόν σε διορθώνω: Για τον νορμάλ κόσμο, gaming σημαίνει smartphone. Συμφωνείς να πάμε παρακάτω ή έχεις κάποια ένσταση;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ενστασάρα. Πηγή είναι αυτό; 'Global Games Report' πληρωμένη στο Newzoo; Αυτό είναι slide που δείχνουν στα ενδοεταιρικά μήτιγνκς οι εταιρείες κινητοπαίχνιδων για να βαυκαλίζονται πως είναι 'η μεγαλύτερη gaming αγορά'.

Μιλάμε για πραγματικό gaming, από το οποίο τα smartphones αποκλείονται δια παντός, αλλιώς gamers είναι και οι εβδομηντάχρονες θείες μου που παίζουν Viking Harem Queens σαν τα πρεζάκια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κατάλαβες τώρα τι έγινε; Έγραψες χίλιες λέξεις post και έκανες τραγικό λάθος στις πρώτες δέκα. Κάτσε να το εξηγήσω με όρους που είναι πιο κοντά στα βιώματά σου. Λες μπροστά στον κόσμο "άμα δω τον Μάικ Τάισον θα τον σαπίσω στο ξύλο". Σε ακούει ο Μάικ (εγώ είμαι αυτός), σου λέει "για έλα στο ρινγκ να σε δούμε", πας να μπεις στο ρινγκ, μπερδεύεσαι με τα σκοινιά, τυλίγονται στον λαιμό σου και λιποθυμάς από ασφυξία. Λες στους φίλους σου "είμαι ο μεγαλύτερος γαμίκουλας στον πλανήτη", σε ακούει η Ζιζέλ (εγώ είμαι αυτή), σου λέει "ξάπλωσε στο κρεβάτι να σε δούμε", κατεβάζεις το παντελόνι και έχεις πουλί δυο πόντους. Την επόμενη φορά που θα ενοχλήσεις τον πρωταθλητή του internet trolling arguing φρόντισε να αξίζει τον χρόνο μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μέτα λέτε να μην είμαστε ελιτιστές. Θυμηθείτε πώς ήταν ο Στέφανος παλιά και πού κατάντησε τώρα μετά από δυο χρόνια συνεχόμενη κονσόλα. Ο εγκέφαλός του έγινε πουρές. Και το κράτος βάζει προειδοποιήσεις για την υγεία στα τσιγάρα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Λες στους φίλους σου "είμαι ο μεγαλύτερος γαμίκουλας στον πλανήτη", σε ακούει η Ζιζέλ (εγώ είμαι αυτή), σου λέει "ξάπλωσε στο κρεβάτι να σε δούμε", κατεβάζεις το παντελόνι και έχεις πουλί δυο πόντους.
KswWBj.gif
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το mobile gaming τρώει ban επειδή μας πατάει τα αυτιά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Σύμφωνα με τα Αναλήτηξ του σαιτ, ένα γενναίο 35% του συνολικού μας τράφφικ έρχεται ούτως ή άλλως από κινητά και τάμπλετ.

Όταν το ποσοστό φτάσει στο 51%, αναγκαστικά θα αρχίσουμε να ρηβιουάρουμε και την επόμενη έκδοση του Clash of Clans και του Pokemon Go.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Συγνώμη, η Διεύθυνση θα αφήσει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δήλωση του Αλέκυθου 'Εγώ είμαι η Ζιζέλ' χωρίς εμότζι-τερατούργημα 'Αλεκιζέλ'; ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΩΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΑ ΚΤΗΝΗ, ΚΥΡΙΟΙ;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Σύμφωνα με τα Αναλήτηξ του σαιτ, ένα γενναίο 35% του συνολικού μας τράφφικ έρχεται ούτως ή άλλως από κινητά και τάμπλετ.

Όταν το ποσοστό φτάσει στο 51%, αναγκαστικά θα αρχίσουμε να ρηβιουάρουμε και την επόμενη έκδοση του Clash of Clans και του Pokemon Go.
Καλά κρατιέται το site, σε σελίδα που έκανα με αρκετό traffic ήταν 97%... το 3% παίζει να ήμουν εγώ από διαφορετικούς browsers/PCs που έκανα το testing :p
 
Top Bottom