What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιολόγηση e shops Η/Υ

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δυστοιχως δεν ειναι μονο Κωτσος, τα τελευταια 2 χρονια διαβαζω πολλα παρατραγουδα, για κατ/τα μεγαλα, χρονια στον χωρο, που φτανουν στο σημειο απατης. Παμπλικ, Πλαισιο, Ι-σοπ. Χρειαστηκαν χρονια για να φτιαξουν ονομα και πλεον σου δινουν την εντυπωση, με την συμπεριφορα τους, οτι αποφασισαν ανεξηγιτα να το καταστρεψουν
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Όλοι τους ξεκίνησαν από χαμηλά. Είδαν την αρχική "επιτυχία" (όπως κάθε Σταρτ Απ), πήραν δάνεια για να ανοιχτούν σε όλη την επαρχία, το αρχικό hype με τον καιρό χάνεται, νέοι ανταγωνιστές μπαίνουν στην αγορά, χτυπάει η οικονομική κρίση, ο κόσμος ελαττώνει την κατανάλωση και τα σπασμένα πρέπει τώρα κάπως να πληρωθούν. (γκουχ εργαζόμενοι, γκουχ ποιότητα εξυπηρέτησης)

Συν τη μεγάλη φορολόγηση που έχουμε γενικά στην Ελλάδα.

Εδιτ: τι είναι τα "τουβουλα" ;

Εδιτ 2: κάπου εδώ δημιουργείται και ένα ηθικό δίλημμα. Προκειμένου να συμαζευτουν οικονομικά τι θα ήταν σωστότερο να κάνουν; Να κλείσουν υποκαταστηματα στέλνοντας εργαζόμενους στην ανεργία ή να τα αφήσουν σε λειτουργία πουλώντας σαβουρα με κακή εξυπηρέτηση;
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Δεν ειναι τα τελευταια 2 χρονια. Η καθε εταιρια ειναι διαφορετικη περιπτωση. Οι νοοτροπιες τους ειναι παρομοιες και καποια απο τα λαθη τους ειναι copy paste γιατι τα θεωρουν κερδοφορα λογικη. Ειναι ΚΑΙ αυτο που ειπε ο φιλτατος bald killer clone αλλα οχι παντα. Δεν υπαρχει λογος να γινουμε οργανο του ΚΚΕ.
Ας πουμε οτι εχουμε την εταιρια bunny cool © που ειναι ανταγωνιστρια του πλαισιου και σια. Η εταιρια ειναι κερδοφορα αλλα η ειδηση ειναι οτι η εταιρια δεν παει καλα. Ειναι το σημειο οπου κανουν οτι γουσταρουν και ζητανε το εξτρα απο τον καθενα για να μην κλεισουν και για να μην απολυσουν. Σε ενα τετοιο περιβαλλον ειναι λιγο δυσκολο να εισαι παραγωγικος και ευγενικος.
Αυτο ηταν παραδειγμα απο την πραγματικη ζωη και την εμπειρια του κουνελου.

Ο υπαλληλος που δεν μπορει να σε εξυπηρετησει δεν ειναι τυχαια εκει, ειναι αυτος που τον διωχνουν και την επομενη ωρα εχουν αντικαταστατη. υποτιθεται οτι περνας απο μια συνεντευξη πριν σε προσλαβουν και απο ενα training.
Αυτα ισχυουν και στην περιπτωση οπου τα ασχημα οικονομικα ειναι αληθινα. Δεν παυουν να ειναι λαθος κινησεις και τερμα αντι-παραγωγικες. δεν λεω, ειναι οικονομικο να σταματησεις να ταιζεις τους γαιδαρους. Γλυτωνεις την τροφη, τον αχυρωνα, το ατομο που θα ταιζει και θα καθαριζει τους γαιδαρους, γλυτωνεις τον πεταλωτη, τον κτηνιατρο και γλυτωνεις και απο την κοπρια που ειναι πολυ σημαντικο και τωρα που δεν εχεις γαιδαρους να πουλας;
Απο ενα σημειο και μετα τα οικονομικα γινονται μονο χειροτερα γιατι αυτο ειναι ενα απο τα μενταλιτι που κυκλοφορει ως εταιρικη πολιτικη.
Λυσαμε την εξυπηρετηση και το γιατι δεν υπαρχει οργανωση και γιατι ολα καθυστερουν και ο λογος που ζητησες CPU αλλα σου εφεραν θερμοφορα.

Αν αρχισω να γραφω τις μαλακιες που εχω συναντησει και που ειναι μονοδρομος για την παραγωγικοτητα του εργαζομενου και την οικονομικη καταστροφη, δεν θα τελειωσω ποτε. Απληστια και μεγαλομανια. Εχω δει να κλεινει εταιρια για τρεις λαμπες και εναν φυλακα, μα την μπαναγια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Εδιτ: τι είναι τα "τουβουλα" ;
TV (με υποκοριστικό) φαντάζομαι...

Εγώ θα προτιμούσα να κλείσουν κάποια υποκαταστήματα και να διατηρηθεί η ποιότητα (που χλωμό το βλέπω να διατηρηθεί μόνο κλείνοντας κάποια καταστήματα - κατά τη γνώμη μου είναι θέμα κακής διαχείρισης και έλλειψης εξειδίκευσης). Σε περιπτώσεις που τα καταστήματα υπολειτουργούν ή/και προσφέρουν κακή ποιότητα προϊόντων και υπηρεσιών, οι εργαζόμενοι είναι έρμαια των καταστάσεων, χίλια τα εκατό είναι δυσαρεστημένοι με το περιβάλλον εργασίας τους και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος τόσο για την επιχείρηση όσο και για τους ίδιους.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παιδια ολα οσα ειπατε ισχυουν, δυστοιχως. Φταιει ο επιχειρηματιας, η επιχειρηση κι αλλο τοσο εργαζομενος. Πανω απο ολα το κρατος που δεν εχει θεσπισει ξεκαθαρους και αυστηρους κανονισμους.
Πουλοντας σαβουρα και κακες υπηρεσιες αργα η γρηγορα θα κλεισεις, οποτε κι ο εργαζομενος χωρις δουλεια. Ασε που δεν πιστευω με τιποτα οτι εργοδοτης προτιμα να πουλα σαβουρα και σκαρτες, υπηρεσιες για να κρατησει εργαζομενο στην δουλεια. Ουτε ο Φλωρακης himself, δεν θα το εκανε.
Και καλα εκανες κι ανοιξες πολλα υποκαταστηματα οταν υπηρχε υπερκαταναλωση. Τωρα ομως που βαρας μυγες ξανακλειστα αν δεν ειναι κερδοφορα. Εξαλλου σε τι χρειαζονται τα πολλα υποκατ/τα? στην εποχη του e-shoping ειμαστε και απο μεταφορικες? οτι και οπου θελεις. Μου εστειλαν ηχεια απο μαγαζυ στις Σερρες σε 3 μερες.
Για δειτε ποσοι κλαιγονται, που εχουν παραγγειλει καρτες γραφικων στο πλαισιο περιμενουν 3-4 μηνες, ζητανε τα χρηματα τους πισω και στην καλλυτερη τους δινουν πιστωτικο. Ποσοι παρελαβαν χαλασμενα η λαθος πραγματα και το σερβις τους αγνοει για μηνες, μονο οι πωλησεις λειτουργουν κι απαντουν στα τηλεφωνα ( κωτσος, ι-σοπι κ.α.)
Φταει η κατασταση για ολα αυτα? κι πονος για τον εργαζομενο?
Δεν ψωνιζω πλεον απο κατ/μα που στις 10 αξιολογισεις εχει πανω απο 2 αρνητικες.
Ντροπη τους να εκμεταλευονται αρρωστους ανθρωπους οπως π.χ. εγω κι ο Σρεντερ που χρειαζομαστε το φαρμακο μας. Διαφορετικο μεν φαρμακο, εγω 1660 ο Σρεντερ 3080, αλλα φαρμακο.

edit. Eνταξει για να μην πειτε οτι τα απαξιωνω ολα, ωφειλω να ομολογισω οτι και σε ιδιοτικο και σε δημοσιο τομεα δυο υπηρεσιεσ εξακολουθουν να λειτουργουν αψογα.
Πωλησεις και ταμεια/εφοριες
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει, αλλά ήθελα να κράξω μια για τους βρομιάρηδες που βάζουν την πιο χαμηλή τιμή σε ένα προϊόν, βγαίνει πρώτο στην λίστα μου, μπαίνω "παραλαβή 30 μέρες (και αν)"...

ρε παιδιά τώρα, αυτή η κατάσταση με τα καταστήματα που δίνουν την πιο χαμηλή τιμή για παραλαβή σε 30 μέρες και αν, οκ εκτός από κοροϊδία μας χαλάει και τα αποτελέσματα στις βασικές κατηγορίες προϊόντων...

θέλετε να στείλουμε μαζικά σχόλια στο skroutz να κάνει κάτι για αυτούς τους ηλίθιους; Να βάλει πχ καμιά επιλογή να φιλτράρουμε διαθεσιμότητα από την βασική κατηγορία;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
1630419073333.png

Πατώντας στο "Φίλτρα", εμφανίζει και σχετικό slider.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
View attachment 2422

Πατώντας στο "Φίλτρα", εμφανίζει και σχετικό slider.
όχι δε λέω για μέσα στο προϊόν, στην κατηγορία πχ, μητρικές.

Βάζεις τι ψάχνεις στα φίλτρα δίπλα, και επιλέγεις να στα βγάλει ανά τιμή. Τσουπ πρώτες κάτι σουπερ φθηνές μητρικές.
Μπαίνεις, και τότε βλέπεις αυτά τα φίλτρα, αλλά στο έχει διαλύσει το αποτέλεσμα, γιατί πχ μόλις τα βάλεις τώρα σε πάει από 50€ στα 100 πχ. Οπότε δεν είναι η φθηνότερη που ψάχνεις.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το χειροτερο ειναι οτι αναμεσα στους απατεωνες (30 ημερες) και στους μαλλον φυσιολογικους (1-3 ημερες), υπαρχουν και οι "4-10 ημερες" οι οποιοι ειναι σχετικα οκ αλλα δεν μπορεις να τους δεις εαν πεταξεις εκτος τους "30 ημερες".
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
θέλετε να στείλουμε μαζικά σχόλια στο skroutz να κάνει κάτι για αυτούς τους ηλίθιους; Να βάλει πχ καμιά επιλογή να φιλτράρουμε διαθεσιμότητα από την βασική κατηγορία;

Να στείλουμε, ναι, να δούμε σε ποιο απ' τα δύο αρχίδια του θα μας γράψει το σκρουτζ, να μας φύγει και η απορία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Να στείλουμε, ναι, να δούμε σε ποιο απ' τα δύο αρχίδια του θα μας γράψει το σκρουτζ, να μας φύγει και η απορία.
έχω στείλει σχόλια για έλλειψη κατηγοριών για καλύτερη αναζήτηση PC hardware και το έβαλαν.

ΟΚ δεν ξέρω σε τι φάση είναι τώρα, αλλά τότε μέχρι και προμοσακούλα μου είχαν στείλει γιατί έκανα reviews.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
έχω στείλει σχόλια για έλλειψη κατηγοριών για καλύτερη αναζήτηση PC hardware και το έβαλαν
Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που πρότεινες παραπάνω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που πρότεινες παραπάνω.
μα το ίδιο προτείνω, να μπει ένα φίλτρο ακόμα στην κατηγορία hardware πριν μπω στο προϊόν.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ζητάς κάτι διαφορετικό από την μπάρα που έχει στο πλάι;

1630431045769.png
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ειναι δυσδιακριτες οι ενοτητες στα φιλτρα του. Τωρα που το βρηκες θα πεσεις στο προβλημα που εγραψα παραπανω για τους 4-10 ημερες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τρεις, δεκα, τριαντα, 6 μηνες, ποτε τα χρηματα προκαταβολικα, μονο αντικαταβολη, κι εφ'οσον δεχονται να ανoιχτει το κουτι, μπροστα στον μεταφορεα, για να δουμε οτι ειναι οντως, αυτο που παραγγειλαμε και οτι δεν ειναι σπασμενο. Επισης μια λυση ειναι να παμε και στο σχετικο μαγαζυ, της γειτωνιας μας να ρωτισουμε αν μπορει να φερει το προιον που θελουμε σε λογικη τιμη. 50% να μπορει
 
Last edited:

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Παραγγελιά 28/9, διαθεσιμότητα 4-10 ημέρες.
Μου στέλνουν μαιλ, 6 του μηνός απόγευμα θα το παραλάβει η ταχυδρομική (ο προσεκτικός αναγνώστης θα παρατηρήσει ότι πρόκειται για 9.5 μέρες μετά την ημερομηνία παραγγελίας, δηλαδή το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που μπορούν να φάνε χωρίς να το κόψει το σκρουτζ).
Φτάνει η 6 του μηνός, σιγή ασυρμάτου. Εντελώς τυχαία κοιτάω τα listings για το κομμάτι και το κατάστημα πλέον έχει αλλάξει τη διαθεσιμότητα σε 30 ημέρες. Έφεραν τα κομμάτια και τα κρατάν για αυτούς που παρήγγειλαν λέω (ψέματα) στον εαυτό μου. Φτάνει η 7 του μηνός, μπαίνω να δω τα listings του αντικειμένου, το κατάστημα έχει εξαφανιστεί. Να ξέρετε το κατάστημα δεν μπόρεσε να το βρει θα ψάξουμε εάν κάποιο άλλο θέλησει να αναλάβει την παραγγελία στην ίδια τιμή. Το πρόβλημα είναι όμως ότι στο χρηματιστήριο του σκρουτζ με όλα τα +/-0.01 που παίζουν όλα τα καταστήματα για να ανεβούν στην κορυφή της λίστας το αντικείμενο έχει καταλήξει 15 ε πάνω από όταν το παρήγγειλα, οπότε κανείς δεν πρόκειται να μου το δώσει λιγότερο. Οκ εντάξει έχω περιμένω 2 βδομάδες χωρίς να έχετε ιδέα εάν υπάρχει stock ή όχι. Άντε άλλες 4-10 μέρες από κάποιον που δεν θα με κοροϊδέψει αυτήν την φορά ελπίζω.
Το κερασάκι στην τούρτα. Το πολυπόθυτο αντικείμενο πρόκειται για μητρική. Έχω CPU και μνήμη στο κουτί τους πάνω στην βιβλιοθήκη να με κοιτάνε περιμένοντας να κουμπωθούν.
 
Top Bottom