What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Να πεις του τεχνικού σου να κάτσει στα αυγά του. Αυτές είναι δουλειές για τεχνικούς μηχανακίων. Μετά απορούμε γιατί δεν πέφτει η ανεργία
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αυτος λεει οτι αυτο συμβαινει γιατι η καρτα λειτουρεγει με ενα ανεμιστηρακι.
Kι αν σταματησει και το ενα ανεμιστηρακι? Η θερμοκρασια θα παει στους 130 και μετα θα λετε οτι ' τ' αυτο, που πεσε παν' σαυτο κι εκανε παφ κι απαυφτοσε" Μην μασας, βρε, ακομα κι αυτο να γινει θασου δανεισω, μεχρι να παρεις μια που κραταω για ωρα αναγκης. 7600 GKNX και παει λεγοντας να κανεις την δουλεια σου.. Σου εχω και plan B. Φερε μου την καρτα σου να σου βαλω εγω ανεμιστηρια πανω, μεχρι ναρθουν απο το συνικο τειχος τα ανταλλακτικα και δεν θα δεις τεμπερατουρα πανω απο 70 με την καμια. Να δει και ο τεχνικος με τα διαπιστευτηρια, πως ταξειδευουν τα βαπορια σε ωρα αναγκης.
Το μαμημενο, 9κυλινδρη μηχανη εχουτε, ανετα δουλευει και με 2 κυλινδρους απομονωμενους, μπορει οχι με 90 σαλ, αλλα 70-75 ανετα
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,377
Πω, ρε τσι πουστιδοι, πανακριβη!

Αυτη, ενταξει ειναι ΟΚ τιμη!

μεχρι τελη Οκτωβριου. Πιανου ετους?
Ναι αλλα η RTX 3070TI ξεκιναει στα 800 50 ευρω φθηνοτερη απο RTX 3070 για αυτο δεν την πηρα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν είναι όλοι πλεμπαιοι σαν κι εμάς. Ή πλερωνεις ή παίζεις
Ti το ψαχνεις, το ποπολο μονο με μια βιαιη αντιδραση θα σπασει τα μονοπολεια των AMD, nvidia, Intel κτλ κτλ.
Εμπρος συντροφοι να βγουμε στους δρομους. Με ρολεξ στα χερια και γουνες στους ωμους.
Ομπρος, θα βαδιζει ο Σρε, κραδενοντας μια 3090, κι οπισω του εμεις με τις 1030. Νταξ, απο βαρβακειο μερια δεν περναμε ΟΚ
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,660
Αν την δούμε θα είναι καλή για 1080άριδες
προφανώς όχι. Η rtx 3050 αναμένεται να είναι πιο αργή από την rtx 2060 που είναι πιο αργή από την gtx 1080.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
προφανώς όχι. Η rtx 3050 αναμένεται να είναι πιο αργή από την rtx 2060 που είναι πιο αργή από την gtx 1080.
η 2060 και 1080 ειναι 1080p card? Για 1440 τις είχα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Είμαστε στην εποχή της GPU νεκροφιλίας
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου, αλλά αφού έχουν έλλειψη σε τσιπ, ποιος ο λόγος να συνεχίσουν να παράγουν παλαιότερα μοντέλα; Αφού ούτως η άλλως και δυσεύρετη θα είναι και υπερτιμημένη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου, αλλά αφού έχουν έλλειψη σε τσιπ, ποιος ο λόγος να συνεχίσουν να παράγουν παλαιότερα μοντέλα; Αφού ούτως η άλλως και δυσεύρετη θα είναι και υπερτιμημένη.
Οι 2060 είναι στα 12 νανόμετρα, ίσως έχουν διαθέσιμη δεσμευμένη παραγωγή στα 12 και θέλουν να την αρμέξουν. Οι νεότερες είναι στα 8.

Γενικά βέβαια το θέμα είναι ότι υπάρχει παντού έλλειψη σε όλες τις βαθμίδες, εδώ οι κατασκευαστές οχημάτων ψάχνουν και δε βρίσκουν που τα βγάζουν στα 45 με 90 νανόμετρα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Απεξω απο τα εργοστασια, στην Κινα, εχει κατι σωρους βουνα, ληγμενα πεταμενα, στιπακια, πυκνωτες, αντιστασεις. Απο αυτα θα παρουν, κοψοχρονια θα φτιαξουν καρτες και θα τις μοσχοπουλησουν
 
Top Bottom