What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις αναβάθμισης

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια και αναβάθμιση δεν έκανα ακόμα...
Δεν πρόκειται να το αναβάλλω άλλο (εκτός απο την gpu)
Λοιπόν το σύστημα έχει ως εξής:
geforce gtx 1060 3gb
i3 6300
z170-k mobo
ram 8 gb hyper ddr4 2400 cl 15 288
seasonic s12ii 520w

Και σκέφτομαι σε κάτι όπως

AMD Ryzen 5 5600X ή AMD Ryzen 7 5700G (λόγω του ότι είναι Apu και οκταπύρινος)

MPG B550 Gaming Edge WIFI - MSI

Seasonic SSR-650FX FOCUS Plus Gold 650W
ραμ κάτι σε 32gb 3600 cl16

Γνώμες
Άλλαξε την MB για Asus, πάρε χαμηλότερο latency στις ram (δεν ξέρω πόσο πάνε οι τιμές), κρατάς το seasonic
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μια ακομη οικονομικη λυση, προσωπικα παντα, αλλαξω τον i3 με i5 η i7 μεταχειρισμενο, βαξω οση περισσοτερη μνημη μπορω, αφηνω τα υπολοιπα τα ιδια. Οταν φτιαξουν οι τιμες επιλλεγω και στηνω ενα συνγχρονο μηχανημα που θα καλυπτει τις αναγκες μου. Απλα γνωμη λεω, βασισμενη στις δικες μου αναγκες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Myrmidonas το Wifi στη Motherboard σου είναι απαραίτητο; Αν όχι, μπορείς να γλυτώσεις ένα 40άρι με μια Gigabyte B550 Aorus Elite και να είσαι μια χαρά.

Από την στιγμή που υπάρχει GPU, πάρε τον 5600X. Καλές χρυσές οι APU, αλλά ακόμα δεν μπορούν να συγκριθούν με μια 1060, έστω με τα 3GB VRAM. Βασικά, η 1030 είναι το target τους, που δεν το πιάνουν και πάντα, ειδικά στα minimum fps.

RAM πρακτικά οτιδήποτε από 3200cl16 και πάνω, και με 16GB για gaming είσαι υπερκαλυμένος για gaming για το προβλεπόμενο μέλλον.

Το τροφοδοτικό σου είναι μικρό αλλά τίμιο, αμφιβάλλω ότι χρειάζεσαι καινούργιο.

Με αλλαγές σε mobo και RAM, άνετα χωράς στο budget και έναν NVMe SSD νέας γενιάς, αν δεν έχεις.

Για αυτά που θες να πάρεις, μια χαρά είναι αυτή τη στιγμή οι τιμές, και πιθανότατα θα χειροτερέψουν. Δεν έχει κανένα νόημα να περιμένεις.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Όχι δεν το χρειάζομαι το wifi, αλλά δεν θα ήθελα gigabyte (προσωπικές προτιμήσεις Asus ή Msi)
ερώτημα πάνω σε mobo: μήπως να κοιτούσα κάτι σε Χ570?

Cpu θα πάω σε 5600χ, η σκέψη μου ήταν βάση και πάνω στον αριθμό πυρίνων αλλά βλέπω ότι ξεκάθαρα ο 5600χ είναι ιδανικότερος

Για ραμ θέλω να πάω σε 32γβ μιας και βλέπω ότι οι τιμές βρίσκονται σε καλά επίπεδα και να ξενοιάσω μια και καλή

Το τροφοδοτικό το έχω 5ετια και ξέρω ότι είναι μικρό γι αυτό και σκέφτηκα, μιας που θα κάνω αναβάθμιση να το ανανεώσω πάλι βέβαια με κάποιο της αγαπημένης seasonic.

Από μέγεθος χώρου είμαι κομπλέ με έναν σσδ και έναν hdd. Θα δω τόσο μεγάλη διαφορά με τον NVMe συγκριτικά με τον απλό ssd?

Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω γι αυτό το "ψιλοβιάζομαι" τώρα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα δω τόσο μεγάλη διαφορά με τον NVMe συγκριτικά με τον απλό ssd?
όταν κάνεις μπέντσμακρς, ναι...

Αλλιώς δεν έχει πρακτική σημασία εκτός αν χρειαζόσουν αυτήν την ταχύτητα λόγω κάποιας δουλειάς που κάνεις, οπότε δεν θα ρωτούσες, θα το ήξερες.

Παλιότερα που ήταν πολύ ακριβοί δεν άξιζαν πραγματικά. Τώρα αξίζουν γιατί δεν είναι ακριβοί αλλά όταν έχεις ήδη σύστημα, όχι δεν αξίζει ιδιαίτερα τον κόπο για άμεση αλλαγή, αλλά αν αγοράζεις δίσκο αγοράζεις nvme πρώτα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
μήπως να κοιτούσα κάτι σε Χ570?

Θα έλεγα όχι. Οι διαφορές με το Β550 είναι ελάχιστες και έχουν κυρίως να κάνουν με τον τρόπο που διαχειρίζονται τα PCI-e 4.0 lanes και κάποια έξτρα USB/SATA ports. Τίποτα που θα σου λείψει στο gaming. Θα έλεγα δες MSI B550 Tomahawk ή ASUS TUF B550 Plus.


Για ραμ θέλω να πάω σε 32γβ μιας και βλέπω ότι οι τιμές βρίσκονται σε καλά επίπεδα και να ξενοιάσω μια και καλή

Ok, πάντως don't go crazy. Ένα 2x16GB kit με 3600cl16 και RGB λαμπιόνια πρέπει να κάνει κάπου ανάμεσα στα 180 και 200 ευρώ, μην κοιτάξεις πιο ακριβά kit με σούπερ specs, δεν έχει νόημα.

Το τροφοδοτικό το έχω 5ετια και ξέρω ότι είναι μικρό γι αυτό και σκέφτηκα, μιας που θα κάνω αναβάθμιση να το ανανεώσω πάλι βέβαια με κάποιο της αγαπημένης seasonic.

Κοίτα, αυτά που θες να πάρεις πρέπει να καίνε βαριά καμιά 60W παραπάνω από το τωρινό σου σύστημα, για ένα σύνολο 300W full load το πολύ. Μια χαρά θα κρατήσει το τροφοδοτικό που έχεις. Τώρα άμα θες ανανέωση, can't go wrong with Seasonic, αν και υπάρχουν και άλλες αξιόλογες επιλογές (Corsair, Be Quiet!, EVGA αν και το έχει παρακάνει με τα σαράντα διαφορετικά μοντέλα με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους).

Θα δω τόσο μεγάλη διαφορά με τον NVMe συγκριτικά με τον απλό ssd?

Στην παρούσα φάση, για gaming, δεν θα δεις καμία αντιληπτή διαφορά στο 99% των περιπτώσεων. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτό να αλλάξει άρδην όταν έρθουν παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονται την Direct Storage τεχνολογία, αλλά μιλάμε για ένα χρόνο και βάλε από σήμερα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αν ολα πανε καλα και υπαρχι διαθεσιμοτητα ελπιιζω να εχω rtx 4070 μεχρι τελςο του χρονου αλλιως παμε για RTX 4070. Αλλα εχει περασει μολις ενας χρονος και 2 μηνες απο την τελευταια αναβαθμιση το τερας SSD MP 600 2TB. Οοποτε δεν εγινε και τιποτα αν για ενα ρονο δεν αναβαθμισω!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αντε, με το καλο, η παραλαβη και καλοδουλευτα ναναι. Ευχομαι και συντομα με μια καρτα αναλογη του 5600
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Οοποτε δεν εγινε και τιποτα αν για ενα ρονο δεν αναβαθμισω!
Ισχύει.... Τα ρενό δεν αξίζουν! Να πας για μερτσεντε
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Oπως και ο Ολυμπιακος. Οι αλλες ομαδες υπαρχουν απλα για να γινεται το πρωταθλημα

Το σκέφτηκες καλά αυτό που έγραψες σε αυτό εδώ το φόρουμ; :Ρ
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ο Παναθηναικος ειναι η καλυτερη ομαδα. Λοιπον για πρωτη φορα σημερα ειδα RTX 3070TI στο Πλαισιο. Αλλα ειναι η TUF GAMING που κανει 1200 ευρω και οχι η EAGLE OC που ειναι στα 800 ευρω για αυτο δεν την πηρα. 400 ευρω παραπανω για την ιδια καρτα δεν δινω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ο Παναθηναικος ειναι η καλυτερη ομαδα. Λοιπον για πρωτη φορα σημερα ειδα RTX 3070TI στο Πλαισιο. Αλλα ειναι η TUF GAMING που κανει 1200 ευρω και οχι η EAGLE OC που ειναι στα 800 ευρω για αυτο δεν την πηρα. 400 ευρω παραπανω για την ιδια καρτα δεν δινω.
Ε ναι, αλλα και TUF και gaming και Ti. Σιγα τι ειναι 1200Ε? Δεν την χτυπισα εγω, γιατι ξερω οτι εχεις προβλημα με την καρτα σου και σκεφτηκα, ας την παρει ο Σρε και την τσιμπαω εγω οταν ξαναφερει το πλαισιο. Α ρε γμτ, δεν συνεννοηθηκαμε και μας την φαγανε.
 
Top Bottom