What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PC-Gaming News

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
@mike299
Δεν ξέρω ρε φίλε. Το μόνο πράγμα που μας αφορά σε αυτό που λες είναι πως δεν έχουμε συνέχεια σε Deus EX. Γιατί για ποιότητα ειδικά Avengers o κουμπάρος μου ο Λύγκας μου έχει φάει τα αυτιά πόσο καλό είναι. Και δεν ειναι καν τόσο άρρωστος με marvel όπως εγώ. Αν το πάρω κάηκα ξεκάθαρα. Οπότε με αυτό το hype κατά νου γουστάρω με χίλια που μια από τις πιο αγαπημένες μου εταιρείες ασχολείται να βγάλει παιχνίδι με τους αγαπημένους μου ήρωες όλων των εποχών. Ειδικά με ένα τόσο τεράστιο σύμπαν 28 ετών αδιάκοπης προβολής της σειράς και 22 διαφορετικών ομάδων είναι απορίας άξιο που τόσα χρόνια δεν έχουμε δει ανάλογα παιχνίδια πέρα από κάποιες αναλαμπές όπως Super Legends, Legacy Wars & Battle of the Grid. Βέβαια εδώ γράφει για 90s οπότε μην είναι μόνο με mmpr ή τις σειρές από mmpr έως time force. Οπως και να'χει μην εκπλαγείς αν στο μέλλονο οι Power Rangers γίνoyn η νέα φλέβα χρυσού στη θέση των marvel/dc. Επειδή ακολουθώ τα community πολλά χρόνια σε Ελλάδα και εξωτερικό το κοινό είναι τεράστιο και διψάει για τέτοια πράγματα. Γενικα Square Enix = Εγγύηση σε παιχνίδια ποιότητας για μένα
Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο παιχνίδι για να έχω ίδια άποψη, αλλά από ότι ακούω, εάν το αρχίσεις, θα χαρεί το υπόλοιπο player base γιατί θα μπορέσουν επιτέλους να βρουν τέταρτο για μπιρίμπα :p
Όσο για το επόμενο παιχνίδι τους, θα σου πρότεινα να κρατάς μικρό καλάθι καθότι η πλειοψηφία των online only τίτλων είναι cash grab first, (ποιοτικό) παιχνίδι τέταρτο/πέμπτο
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Επειδή η αλήθεια είναι δεν έχω παρακολουθήσει τι παίζει με την εμπορική πορεία των Deus Ex, μιλάμε για πραγματική αποτυχία, ή τις γνωστές παπαριές της Squeenix "υπολογίζαμε 160.000.000 πωλήσεις το πρώτο δευτερόλεπτο κυκλοφορίας, και πούλησε μόνο 159.999.999"? Γιατί έτσι κλαιγόταν για τα Tomb Raider, και μια χαρά την ολοκλήρωσε την πρώτη τριλογία.

Ποιος ξέρει, δεν βγάζεις άκρη με την εταιρία αυτή. Υπάρχει πάντως γενικότερο θέμα με τις πωλήσεις των λεγόμενων "immersive sims" (απαίσιο όνομα btw) και νομίζω ότι το επόμενο Deus Ex θα πρέπει να λανσαριστεί ως πλήρες RPG στο στυλ του Cyberpunk για να πάει καλύτερα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
To μεγάλο πρόβλημα είναι πως αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ υψηλό κόστος παραγωγής και οιονεί περιορισμένο κοινό. Μιλάμε πάντα για τον κόσμο που θα τα στηρίξει full price και θα κρίνει την επιτυχία/βιωσιμότητά τους ως προϊόντα. Για τέτοια λοιπόν παιχνίδια, δυστυχώς, δεν έχουμε ούτε 500.000-1Μ πωλήσεις τον πρώτο μήνα συνήθως και το χειρότερο -για τις εταιρείες- δεν μπορούν να τα αρμέξουν με live ops αργότερα. Θεωρούνται δηλαδή κάκιστες επενδύσεις.

Και κάπως έτσι, γεμίζουμε multiplayer σαβούρες και live ops οχετούς, κενούς ουσίας, περιεχομένου ή καλλιτεχνικής αξίας.

Δεν θα κουραστώ ποτέ να το λέω : ό,τι αγαπάτε και ξέρετε πως είναι υπό εξαφάνιση, στηρίξτε το όσο μπορείτε την ώρα που το χρειάζεται. Αλλιώς, όλο και θα λιγοστεύουν μέχρι που δεν θα βγαίνει πια κανένα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Ας είναι καλά ο ΤΙΜΑΡΟΣ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Δεν είναι ανάγκη να είναι quadriple AAA κάτι για να είναι καλό. Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι εταιρίες και αυτό σκοτώνει αυτά τα παιχνίδια που έχουν "περιορισμένο" κοινό. Γιατί αν δεν ρίξεις τα μύρια να γίνει τουμπανοκαλύτεροέχειvoiceoverκαιοτελευταίοςnpcτηςκάτωτραχομάνας και το χρεώσεις 30€, θα είναι και πιο εύκολο να το πουλήσεις και θα είναι και πιο εύκολο να βγάλει τα λεφτά του.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Έχουν καθιερωθεί πλέον κάποια στάνταρ στην αγορά. Και A και ΑΑ τίτλοι βγαίνουν πολλοί. Η Square Enix όμως, παίζει μπάλα στο ΑΑΑ γήπεδο. Δεν γίνεται από εκεί που έχει συνηθίσει τους οπαδούς σε ένα στάνταρ ποιότητας και μια συγκεκριμένη παραγωγή να πει:

'Kek μάγκες, δε βγαίνουμε πάρτε 8 bit Deus Ex και πολύ σας είναι'. Προτιμάνε να μην το κάνουν καθόλου και να περιμένουν να βουήξει ο τόπος πάλι για Deus Ex.

Εντωμεταξύ έχει σκάσει φοβερά Μπαρτονικό EA Original, το 'Lost in Random' το οποίο αγνοείται εγκληματικά από την πλειοψηφία του ειδικού τύπου. Ρίχτε βλέφαρο οι σκληροί και δεν θα χάσετε :

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Παιδιά οκ δεν λέω να βγάλουν ρετροπιξελούμπες 100Κ κόστος παραγωγής, αλλά μπορούν να βγουν καλά παιχνίδια χωρίς να ξεχειλώσει το budget.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
To μεγάλο πρόβλημα είναι πως αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ υψηλό κόστος παραγωγής και οιονεί περιορισμένο κοινό. Μιλάμε πάντα για τον κόσμο που θα τα στηρίξει full price και θα κρίνει την επιτυχία/βιωσιμότητά τους ως προϊόντα. Για τέτοια λοιπόν παιχνίδια, δυστυχώς, δεν έχουμε ούτε 500.000-1Μ πωλήσεις τον πρώτο μήνα συνήθως και το χειρότερο -για τις εταιρείες- δεν μπορούν να τα αρμέξουν με live ops αργότερα. Θεωρούνται δηλαδή κάκιστες επενδύσεις.

Και κάπως έτσι, γεμίζουμε multiplayer σαβούρες και live ops οχετούς, κενούς ουσίας, περιεχομένου ή καλλιτεχνικής αξίας.

Δεν θα κουραστώ ποτέ να το λέω : ό,τι αγαπάτε και ξέρετε πως είναι υπό εξαφάνιση, στηρίξτε το όσο μπορείτε την ώρα που το χρειάζεται. Αλλιώς, όλο και θα λιγοστεύουν μέχρι που δεν θα βγαίνει πια κανένα.

Το βασικό ερώτημα που έχω είναι γιατί άλλα παιχνίδια με παρόμοιο στυλ πουλάνε δεκάδες εκατομμύρια αντίτυπα. Ποια είναι η διαφορά του Deus Ex με το Cyberpunk ή το Assassin's Creed?
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Και μην ξεχνάμε ότι ξοδεύουν αλόγιστα στο μάρκετινγκ, ανεβάζοντας το κόστος παραγωγής στα ύψη
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εντωμεταξύ έχει σκάσει φοβερά Μπαρτονικό EA Original, το 'Lost in Random' το οποίο αγνοείται εγκληματικά από την πλειοψηφία του ειδικού τύπου. Ρίχτε βλέφαρο οι σκληροί και δεν θα χάσετε :



Τόσο πολύ σου άρεσε; Review incoming μέχρι αύριο, αλλά η υπέροχη Μπαρτονική αισθητική δεν συνοδεύεται από αντίστοιχο gameplay.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ διάβασα κάπως χλιαρές κριτικές από το κομμάτι του Τύπου που ασχολήθηκε με το Lost in Random και έπεσε αρκετά η θέση του στη wishlist μου :confused:

Τώρα διαβάζω για το Kena: Bridge of Spirits, που μας έφερε κατευθείαν από τα PS ο εθνοσωτήρας Σουίνι. Κάποια στιγμή θα το παίξω σίγουρα από δίψα για κάτι-σαν-BG&E, αλλά μάλλον σε κάνα εξάμηνο, όταν η τιμή του θα έχει απελευθερωθεί από τον φόρο Λαγκαβούλιν.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
αλλά μάλλον σε κάνα εξάμηνο, όταν η τιμή του θα έχει απελευθερωθεί από τον φόρο Λαγκαβούλιν.
ή όταν μας το δώσει ΤΣΑΜΠΑ ο θείος ΤΙΜ
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το βασικό ερώτημα που έχω είναι γιατί άλλα παιχνίδια με παρόμοιο στυλ πουλάνε δεκάδες εκατομμύρια αντίτυπα. Ποια είναι η διαφορά του Deus Ex με το Cyberpunk ή το Assassin's Creed?

Δεν έχω παίξει ακόμα Cyberpunk για να συγκρίνω άμεσα, αλλά το Assassin's Creed είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας παιχνίδι. Είναι πρώτα και κύρια theme park/digital playground κι ύστερα stealth/action/collectathon ή ό,τι άλλο.
Επίσης, ένα "κουσούρι" που έχει το Deus Ex συγκρτικά με αυτά είναι ότι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ευνοεί την stealth, μεθοδική προσέγγιση. Οι high-tech ποζεριές και οι τσαμπουκάδες του Jensen γράφουν υπέροχα στα trailer και τις αφίσες αλλά στην πραγματικότητα περνάς το 70% του παιχνιδιού σούρνωντας σε αεραγωγούς. Αυτό ναι μεν καθιστά το παιχνίδι πιο ιδιαίτερο και immersive από τα υπόλοιπα blockbuster αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αντιτουριστικό και για τον παίκτη και για τον streamer (που πλέον είναι βασικότατο κομμάτι προώθησης των games).
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν δούμε κάποτε Adam Jensen 3 είτε θα είναι αρκετά πιο action απ'όσο έχουμε συνηθίσει (ίσως πιο κοντά στα πρότυπα του CP2077), είτε θα είναι AA και σε παρόμοιο ύφος με τα προηγούμενα (προσωπικά το προτιμώ).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Ο Φόρος Λαγκαβούλιν ρε υφίσταται για να διατηρεί την αρχοντιά στο κέημινκ, πότε θα ξυπνήσετε;

Το Lost in Random δεν το έπαιξα, γοητεύτηκα όμως από το εικαστικό και το μόνο που με σταμάτησε ήταν η ντροπή για το γεγονός ότι έχω πέντε ολοκαίνουρια παιχνίδια να με κοιτάνε κι ανάθεμα αν τα τελειώσω όλα πριν το Φλεβάρη. Περιμένω ρηβιού Γκού με ενδιαφέρον για να δω πού ακριβώς χωλαίνει, γιατί η παρουσίαση με έχει κάνει να θέλω να στείλω δύο Τάλισκερ στα παιδιά, να περάσουν ένα Σαββατοκύριακο βρε αδερφέ.

Αναφορικά με τα AC, θα συνταχθώ με Μαλαντρουά. Δεν έχουν κάποια πρόκληση, πουλάνε την φαντασίωση της παντοδυναμίας σε συνδυασμό με ψηφιακό τουρισμό. Είναι ιδιαίτερο χαρμάνι και έχει ριζώσει σε βάθος δεκαετίας. Είναι παιχνίδια που προσφέρουν και θέαμα και χαχόλικη διασκέδαση και έχουν και τρελό ψωμί για τα ψυχάκια ( Ενδεικτικά αναφέρω πως έχω ρίξει 170 ώρες περίπου στο Valhalla και τα expansions του και ψήνομαι να παίξω και το περιεχόμενο της δεύτερης σαιζόν. Δε χόρτασα Eivor.)

Τα Deus Ex, αν και απολαυστικά για το σωστό κοινό, είναι αργά και μεθοδικά, δεν τα βάζεις για είκοσι όμορφα λεπτά απόδρασης και πουνιών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ο Φόρος Λαγκαβούλιν ρε υφίσταται για να διατηρεί την αρχοντιά στο κέημινκ, πότε θα ξυπνήσετε;

Το Lost in Random δεν το έπαιξα, γοητεύτηκα όμως από το εικαστικό και το μόνο που με σταμάτησε ήταν η ντροπή για το γεγονός ότι έχω πέντε ολοκαίνουρια παιχνίδια να με κοιτάνε κι ανάθεμα αν τα τελειώσω όλα πριν το Φλεβάρη. Περιμένω ρηβιού Γκού με ενδιαφέρον για να δω πού ακριβώς χωλαίνει, γιατί η παρουσίαση με έχει κάνει να θέλω να στείλω δύο Τάλισκερ στα παιδιά, να περάσουν ένα Σαββατοκύριακο βρε αδερφέ.

Αναφορικά με τα AC, θα συνταχθώ με Μαλαντρουά. Δεν έχουν κάποια πρόκληση, πουλάνε την φαντασίωση της παντοδυναμίας σε συνδυασμό με ψηφιακό τουρισμό. Είναι ιδιαίτερο χαρμάνι και έχει ριζώσει σε βάθος δεκαετίας. Είναι παιχνίδια που προσφέρουν και θέαμα και χαχόλικη διασκέδαση και έχουν και τρελό ψωμί για τα ψυχάκια ( Ενδεικτικά αναφέρω πως έχω ρίξει 170 ώρες περίπου στο Valhalla και τα expansions του και ψήνομαι να παίξω και το περιεχόμενο της δεύτερης σαιζόν. Δε χόρτασα Eivor.)

Τα Deus Ex, αν και απολαυστικά για το σωστό κοινό, είναι αργά και μεθοδικά, δεν τα βάζεις για είκοσι όμορφα λεπτά απόδρασης και πουνιών.
Αργά και μεθοδικά γεμίζει το backlog, κανένας δεν ξεφεύγει από τις μοίρες.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Όχι, θα το πολεμήσω το καταραμένο. Τουλάχιστον να 'χει τις πέντε κυκλοφορίες του Σεπτέμβρη, όχι σκόνες από το 2008 ρε γαμώτο. Με παιδιά παίζεις με το εικοσάλεπτο ως διάρκεια ποιότητος, πως έτσι το έριξες βαριά έξω. Αφήστε τα. Τα έργα τα βλέπεις στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ σε δύο μονόωρα μπλόκς. Γι'αυτό και γίνεσαι άκρατα ελιτιστής. Όταν δεν υπάρχει χρόνος ούτε για χέσιμο, θες τα φιξάκια πνευματικής τροφής να είναι αγνό Μπελούγκα, κυοφορημένο στο στήθος της Αφροδίτης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
 
Top Bottom