What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Σε τι εξυπηρετεί τότε η λειτουργία του φαναριού;
Βασικά αστειευόμουν γιατί νόμιζα ότι ξέρεις από ΚΟΚ. Το φανάρι κάνει αυτό που κάνει, ρυθμίζει την κυκλοφορία.
Η διάβαση βρίσκεται εκεί ώστε ακόμα κι όταν είναι πράσινο για τα αμάξια, να έχεις το νου σου, να κινείσαι πιο αργά και να δίνεις προτεραιότητα στους πεζούς.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Βασικά αστειευόμουν γιατί νόμιζα ότι ξέρεις από ΚΟΚ.
να έχεις το νου σου, να κινείσαι πιο αργά και να δίνεις προτεραιότητα.....
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Why China's bitcoin miners are moving to Texas

[...]Now China's "bitcoin refugees"

[...]We had to find a new location for the [bitcoin mining] machines," Poolin's vice-president Alejandro De La Torres said. "Because every minute that the machine is not on, it's not making money

[...]For Mr Pan, Texas felt like home almost instantly. Days after his arrival, he was gifted an AR-15 rifle, which he says he may use to "hunt hogs from a helicopter" one day


Κρυπτο-πρόσφυγες με ΑR 15.
Στο Κυνενα...


 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
επαιζα ενα παιχνιδακι στο κινητο και επειδη επαιζε ανταγωνισμος στην τελευταια στροφη ειπα να κανω την υπερβαση.
παιξε διαφημιστικο να παρω το coin για να τους την παρω την πρωτια. Η κλασσικη κινηση μου ειναι "παιξε" αφηνω το κινητο και παω να πιω λιγο νερακι, να αναψω ενα τσιγαρο αλλα αυτη την φορα ακουγα μουσικη να παιζει απο το τηλεφωνο. Γυριζω και η διαφημιση.... κοιταξτε τι μου πεταξε για διαφημιση. τοπ 10 σουργελο ελληνικο.



βιντεοκλιπ διαφημιση;;;;;

το κλεινω επειδη δεν χρειαζεται να βασανιστω μεχρι το τελος του κομματιου και συνεχιζω το κοπανημα των εχθρων μου αλλα κολησα στην δευτερη θεση και το θεμα δεν προχωρουσε για την πρωτη θεση. Σκαει η ερωτηση εαν θελω να δω διαφημιση και ακυρωνω, ξανα, ξανα και σε καποια στιγμη υποχωρησα. ωχθεμου "παιξε" να κανω upgrade, λιγα λεπτα εμειναν.

Δεν ξερω τι να πω, δεν ξερω τι κανουν εκει στην γουγλε. διαφημιση για να αγορασω πυραυλικο συστημα, αληθινο, κανονικο δηλαδη... δεφακ


τι παιζει με τις διαφημισεις στον κοσμο της κινητης;
Αν δεν κανω λαθος, το πυραυλικο συστημα ηθελαν να μου το πουλησουν και στο πολυ παρελθον.

οριστε και το διαφημιστικο
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Λεπόν, δώστε βάση στην πενιά, να δείτε πώς και γιατί θα βλέπετε πυραύλους, μαγικές λοσιόν επανέκφυσης power metal εφηβικών μπουκλών και ό,τι άλλο αξιόλογο ταλαιπωρεί τις αναζητήσεις σας στο διαδίκτυο :

-ΟΛΕΣ οι κινητοεταιρείες που δείχνουν διαφημίσεις, τις δείχνουν σε συνεργασία με ένα από τα πέντε κραταιά διαφημιστικά δίκτυα. Η εταιρεία η ίδια απλά υπογράφει ένα ντήλ με το Γιούτσο Α' και το Μήτρο Β' και νίπτει τας χείρας. Για κάθε διαφημισούλα που παίζει, πληρώνονται ένα ασήμαντο ποσό, το οποίο φυσικά αν έχεις εκατομμύρια χρήστες κάθε μέρα, σου βγάζει τη συντήρηση τουλάχιστον του κότερου για τη χρονιά και το νοίκι δυό-τριών ανηψιών.

-Οι διαφημίσεις επιλέγονται βάσει όσων έψαξες, κλίκαρες ή είπες δίπλα στο κινητό. Μπορεί εσύ να έκανες πλάκα και να είπες 'Ρε μαλάκα Στέφανε, θα στείλω F-22 να σε μπομπαρδίσουνε ρε...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.' Τον αλγόριθμο δεν τον ενδιαφέρει η πλάκα. Κοιτάζει : έχω μπόμπες να σπρώξω; Έχω. Πάρε.

Ακόμη χειρότερα, τον αλγόριθμο δεν τον ενδιαφέρει αν έχεις κλειστά όλα τα privacy settings, αν είσαι κουμπωμένος σε VPN, αν είσαι βέβαιος πως είσαι ο Τζώνη Φαντομάς στη Μάσκα Πατησίων. Ο αλγόριθμος ακούει, παίρνει, ξέρει. Off the grid και μαλακίες, δεν υφίσταται από τη στιγμή που ακουμπάς μαραφέτι συνδεδεμένο στο δίκτυο. Απλά το 99.99% ημών, είμαστε υπερβολικά μικροαστοί πλεμπαίοι προκειμένου να απασχολήσουμε και να δικαιολογήσουμε το αστείο επιπλέον ποσό που χρειάζεται προκειμένου να μας δέσουν από τριάντα μεριές.

Οι δύσπιστοι κάντε ένα πειραματάκι σπίτι : Ξεκινήστε να κάνετε μεγαλόφωνα και στα Αγγλικά κουβέντα για ένα συγκεκριμένο πράγμα ή πρόβλημα, τακτικά, κάθε μέρα ίδια ώρα, για 3-4 λεπτά τουλάχιστον, με το κινητό στο δωμάτιο. Ελάτε σε μια εβδομάδα και πείτε μου τί βλέπετε στο news feed σας και τις in-app διαφημίσεις.

Ευτυχώς που πρόλαβα να γίνω μικροαστός φουκαράς Μπαναγιά μου και δεν έχω πλέον τίποτε να κρύψω από τον κύριο Γούγλη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Καλά που έχω πάντα κλειστό το δίκτυο στο κινητό και το ενεργοποιώ μόνο για συγκεκριμένους σκοπούς.
Εκτός κι αν δεν παίζει ρόλο ούτε αυτό πια...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Είναι ένα πρώτο βήμα, αλλά το αστείο κλισέ με το κλειστό burner τηλέφωνο στην κατάψυξη είναι δυστυχώς απόλυτα αληθινό.

Γενικά καλό είναι οτιδήποτε δεν θέλουμε να δούμε στα μανταλάκια να γίνεται είτε αποκλειστικά δια ζώσης (η καλύτερη επιλογή) είτε μέσω throwaway λογαριασμών σε apps κρυπτογράφησης. Και πάλι, όχι πως είμαστε ποτέ εντελώς αόρατοι, αλλά αμαρτία να το δίνουμε και στο πιάτο στους Μπαλούρδους του Κουλιστάν.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
@Borracho
Αυτό που λες το είχα ζήσει πιο παλιά και πιο άμεσα. Μίλαγα για παπούτσια και στα καπάκια έσκαγε διαφήμιση στο gmail με προσφορές από άσχετα μαγαζιά. Από τότε που έκαναν Opt-out, no, disagree, don't accept κλπ σε όποια επιλογή μου έδινε το android, το youtube, ο firefox, τα windows κλπ, εχοντας γυρίσει το firefox σε pc/κινητό σε private mode + 3-4 addons, έχουν σταματήσει όλα.Σήμερα λαμβάνω απλά την κλασική σπαμίλα προσφορών από όσα site είναι εγεγραμένος και τίποτε άλλο.

Αλλά ναι, μια συσκευή online με μικρόφωνο είναι εν δυνάμει ρουφιάνος σε οποιονδήποτε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Λεπόν, δώστε βάση στην πενιά, να δείτε πώς και γιατί θα βλέπετε πυραύλους, μαγικές λοσιόν επανέκφυσης power metal εφηβικών μπουκλών και ό,τι άλλο αξιόλογο ταλαιπωρεί τις αναζητήσεις σας στο διαδίκτυο :

-ΟΛΕΣ οι κινητοεταιρείες που δείχνουν διαφημίσεις, τις δείχνουν σε συνεργασία με ένα από τα πέντε κραταιά διαφημιστικά δίκτυα. Η εταιρεία η ίδια απλά υπογράφει ένα ντήλ με το Γιούτσο Α' και το Μήτρο Β' και νίπτει τας χείρας. Για κάθε διαφημισούλα που παίζει, πληρώνονται ένα ασήμαντο ποσό, το οποίο φυσικά αν έχεις εκατομμύρια χρήστες κάθε μέρα, σου βγάζει τη συντήρηση τουλάχιστον του κότερου για τη χρονιά και το νοίκι δυό-τριών ανηψιών.

-Οι διαφημίσεις επιλέγονται βάσει όσων έψαξες, κλίκαρες ή είπες δίπλα στο κινητό. Μπορεί εσύ να έκανες πλάκα και να είπες 'Ρε μαλάκα Στέφανε, θα στείλω F-22 να σε μπομπαρδίσουνε ρε...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.' Τον αλγόριθμο δεν τον ενδιαφέρει η πλάκα. Κοιτάζει : έχω μπόμπες να σπρώξω; Έχω. Πάρε.

Ακόμη χειρότερα, τον αλγόριθμο δεν τον ενδιαφέρει αν έχεις κλειστά όλα τα privacy settings, αν είσαι κουμπωμένος σε VPN, αν είσαι βέβαιος πως είσαι ο Τζώνη Φαντομάς στη Μάσκα Πατησίων. Ο αλγόριθμος ακούει, παίρνει, ξέρει. Off the grid και μαλακίες, δεν υφίσταται από τη στιγμή που ακουμπάς μαραφέτι συνδεδεμένο στο δίκτυο. Απλά το 99.99% ημών, είμαστε υπερβολικά μικροαστοί πλεμπαίοι προκειμένου να απασχολήσουμε και να δικαιολογήσουμε το αστείο επιπλέον ποσό που χρειάζεται προκειμένου να μας δέσουν από τριάντα μεριές.

Οι δύσπιστοι κάντε ένα πειραματάκι σπίτι : Ξεκινήστε να κάνετε μεγαλόφωνα και στα Αγγλικά κουβέντα για ένα συγκεκριμένο πράγμα ή πρόβλημα, τακτικά, κάθε μέρα ίδια ώρα, για 3-4 λεπτά τουλάχιστον, με το κινητό στο δωμάτιο. Ελάτε σε μια εβδομάδα και πείτε μου τί βλέπετε στο news feed σας και τις in-app διαφημίσεις.

Ευτυχώς που πρόλαβα να γίνω μικροαστός φουκαράς Μπαναγιά μου και δεν έχω πλέον τίποτε να κρύψω από τον κύριο Γούγλη.
ισχύει, απλά περιμένουμε το επόμενο σκάνδαλο Cambridge analytica.

Δηλαδή πες όταν πήραμε την κουζινομηχανή και μίλαγε για αυτή η σύζυγος στην μάνα και τις αδερφές της και άρχισε να βγάζει διαφημίσεις για κουζινομηχανές συνεχώς, έτυχε. Μπορεί να τις είχε googlάρει ρε αδερφέ, να αναρωτήθηκε είναι καλή αυτή που μου πήρε ο αχαΐρευτος;

Πες ότι πάλι έτυχε και ότι μπορεί να είχε googlαριστεί το ένα και το άλλο κάθε φορά που έβλεπα διαφημίσεις για κάτι που με ενδιέφερε εκείνη την φάση που τις έβγαλε. Πες πάλι ότι αρκετά συχνά πέφτουν στην παγίδα του ότι απλά πριν δεν δίναμε σημασία για ένα θέμα και δεν βλέπαμε τις διαφημίσεις και ας ήταν μπροστά μας.

ΑΛΛΑ αυτή, την μια φορά που μόλις είχα πάρει την σύζυγο από το ΚΤΕΛ με το αμάξι και της είπα μια φευγαλέα ιδέα ΧΩΡΙΣ να το ψάξω, ΧΩΡΙΣ να μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον ΠΟΤΕ πρίν, για το να βάλω μηνιαίους φακούς επαφής να φοράω τα γυαλιά ηλίου μου, μια ιδέα που την ξέχασα με το που πάρκαρα και την κουβεντιάσαμε μόνο 5 λεπτά μέχρι να φτάσουμε σπίτι με το αμάξι ΚΑΙ μετά μου έβγαζε συνεχώς χωρίς να έχω ξανάσχοληθεί με το θέμα, μόνο διαφημίσεις για φακούς επαφής στο google news και στο facebook...

ε... Ε!

Από τότε το παρατηρούμε συνεχώς, και ψάχνοντας λίγο την σχετική αρθρογραφία όλοι αρνούνται ότι γίνονται τέτοια πράγματα, παπαπα πιπέρι... καλά... όπως είπα, μέχρι να σκάσει το επόμενο σκάνδαλο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Το χειρότερο είναι πως και να σκάσει, αμέσως θα βγουν για δηλώσεις μεταμέλειας τα τσακάλια της FAMAG, θα δεσμευτούν σε νέες φοβερές νομοθεσίες 'προστασίας του καταναλωτή' και τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα. Προφανώς δεν μας ενδιαφέρει όταν έχει να κάνει με διαφημίσεις για πουτσουτσινιέρες-μουτσουτσινιέρες αλλά σε κάνει να σκέφτεσαι τί χαμός γίνεται με τις ουσιαστικές πληροφορίες και συζητήσεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Το σφάλμα που κάνουμε όλοι είναι το "Έλα μωρέ, λες και έχω κρατικά μυστικά να κρύψω;;; Ένας απλός πολίτης/καταναλωτής είμαι.".
Μα τον απλό κόσμο θέλουν να ελέγξουν. Σήμερα είναι διαφημίσεις για μανταλάκια, αύριο είναι αυστηροί έλεγχοι και περιορισμοί ελευθεριών. Ήδη παίρνουμε μια πρώτη γεύση με αφορμή τον κορωνοϊό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Το σφάλμα που κάνουμε όλοι είναι το "Έλα μωρέ, λες και έχω κρατικά μυστικά να κρύψω;;; Ένας απλός πολίτης/καταναλωτής είμαι.".
Μα τον απλό κόσμο θέλουν να ελέγξουν. Σήμερα είναι διαφημίσεις για μανταλάκια, αύριο είναι αυστηροί έλεγχοι και περιορισμοί ελευθεριών. Ήδη παίρνουμε μια πρώτη γεύση με αφορμή τον κορωνοϊό.
συγνώμη κύριε, είστε σίγουρα bot?
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Πριν καιρό μίλαγα με φίλο σε ένα καφενέ για Bluetooth Charger με USB για το αμάξι, και αντί να βγάζει τις διαφημίσεις σε μένα, παρόλο που από πριν είχα κάνει και γραπτό search, τις έβγαζε σε εκείνον
:trollface:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
συγνώμη κύριε, είστε σίγουρα bot?

Μάλιστα καλέ μου κύριε, αλλά είμαι αρχαίο bot, obsolete που λένε (version 0.99). Είμαι πρωτότυπο unit, με μοναδικό χαρακτηριστικό: έχω συνείδηση. Γι' αυτό και δεν προχώρησαν στην παραγωγή. Δεν τους βολεύουν τα σκεπτόμενα botάκια. :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Σε αυτα να προσθεσω και το GPS το οποιο παιζει τον ρολο του για να σας προσφερει επιλογες συμφωνα με τα μερη που επισκεφτηκατε.
Μια φορα το ανοιξα για να δοκιμασω κατι, ξεχασα να το κλεισω και μετα ειδα το φως το αληθινο.
Αφου φτασαμε να βλεπουμε διαφημισεις και με πυραυλικα συστηματα, τα μουσικα βιντεο θα μας χαλασουν.
Για την ιστορια. Το screenshot για το αληθες.

airw.jpg


Edit
Η διαφημιση που ειδα οταν τσεκαρα εαν παιζει το video. Ταιριαζει απολυτα,

df.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Εγω ειμαι παλι. Μια μικρη ενημερωση για οσους δεν εχουν καν πορτοφολι και τους σπαγγοραμενους του ντουνια.

Σημερα, για λογους, ειχα λιγη ενεργεια και διαθεση και σκεφτηκα να ριξω μια ματια στα πεθαμενα ηχεια του περασμενου αιωνα. Οταν παιζει μονο το ενα ηχειο, μαζι με τον μονοφωνικο ηχο παιζει και ενα ξενερωμα, ειδικα στα παιχνιδια.
Ευτηχως βρηκα το προβλημα σε μολις λιγα δευτερολεπτα

IMG-20211002-141506.jpg

Το μεγαλυτερο προβλημα στις αγορες ειναι να αγορασεις κατι πολυ φτηνο που να λειτουργει. Στο παρελθον ειχα αγορασει, μαλλον αυτα εδω
το σχημα και η τιμη ειναι ιδια αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν ηταν αυτα που ειχα αγορασει. Τα ειχα παρει λογω τιμης... ρεστα απο 5€ ειναι μεγαλη υποθεση.
οταν εισαι στο περα δωθε θελεις κατι φτηνο και μικρο. Την πρωτη φορα που τα εβαλα να παιξουν εβγαζαν θορυβο και μετα απο 2 λεπτα τα πεταξα στα σκουπιδια. δεν μπηκα καν στον κοπο να τα επιστρεψω. Αυτο ειναι το καλο οταν αγοραζεις φτηνοπραγματα.

Σημερα πηγα να τσιμπησω φτηνα ηχεια και ειπα να μην το κανω λυσσα με 3€, την ειδα ανοιχτοχερης αλλα οχι να δωσω πανω απο 10€.
πηρα αυτα εδω
Μολις γυρισα στο σπιτι τα δοκιμασα για να δω εαν λειτουργουν και οχι για να απολαυσω ποιοτητα. απλα να παιζουν.
Πριν τους δωσω τροφοδοσια, το πρωτο πραγμα που μου εκανε καλη εντυπωση ειναι οτι κουμπωνουν πολυ ωραια κατω απο το μονιτορ.
χωρος!!!!
Πριν βαλω το jack εβαλα να παιζει στο μουγκο αυτο



δεν ηθελα να παρω το χερι μου απο το καλωδιο για να μην χρειαστει να το ψαχνω σε περιπτωση που χρειαστει να τα πεταξω κατευθειαν.
Μολις κουμπωσα το jack ανατριχιασα, πολυ καλος ηχος και βγαζει και λιγα μπασα. Ενοιωσα λες και ημουν κουφος και θεραπευτηκα. Βεβαια παιζει ρολο που ο ηχος εως τωρα ηταν ψοφιος, που καταντησε κουτσος αλλα ναι, δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτη την τιμη. Αυτη η πολυ καλη εντυπωση με εκανε να ποσταρω και τα αποτελεσματα της mini αγορας.
Επιτελους, δεν χρειαζεται να βαζω τερμα την ενταση. Οι σπαγγοραμενοι μπορειτε να πεταχτειτε στον γειτονα/γειτονισσα για να ζητησετε ενα ποτηρι νερο και να το πιειτε στην υγεια μου.
 
Top Bottom