What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

SHERLOCK HOLMES CHAPTER ONE

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Στα ενδελεχή και άκρως αναλυτικά reviews μας για τα αμέσως προηγούμενα μέλη της σειράς Sherlock Holmes της Frogwares, το The Testament of Sherlock Holmes του 2012, το Crimes and Punishments του 2014 και το The Devil’s Daughter του 2016 (πότε πέρασαν 5 χρόνια από τότε ρε παιδιά;) αποτυπώνεται η προοδευτική μετάβαση του χαρακτήρα της σειράς από το πιο “παραδοσιακό” Adventure στυλ σε κάτι που ομοιάζει περισσότερο με ένα Action-Adventure Detective game (ή, όπως το είχε επικά χαρακτηρίσει ο Μάνος στο review του Crimes and Punishments… “Deduction based, moral choice and...

Continue reading...
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Κράταγα σχετικά μικρό καλάθι αλλά φαίνεται να έχει πράγματα να δώσει. Wishlisted.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ωραίο Review, thank you

To Crimes & Punishment μου άρεσε πολύ. Το The Devil’s Daughter όχι και τόσο, οι υποθέσεις του ήταν για μένα κατώτερες του C&P και κάποια καινούρια στοιχεία στο gameplay ελαφρώς παράτερα. Το Chapter One φαίνεται να πατάει και να εξελίσσει τη συνταγή. Πέρα από την ηλικία του Sherlock μου κάνει εντύπωση η αντικατάσταση του Watson από κάποιον Jon Doe. Δεν είμαι γνώστρια του Sherlock lore, ούτε έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο οπότε δεν με πειράζει ιδιαίτερα. Όμως όπως χάνει την adventure ταυτότητα του, έτσι χάνει και το Sherlock χαρακτήρα του από game σε game. Κάποια στιγμή πάντως θα το τιμήσω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Βασικά από τις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού μαθαίνεις πως ο Jon είναι κυριολεκτικά ένας imaginary friend του Σέρλωκ. Το τι και πως, και το πώς κολλάει με τον ίδιο τον Watson στη συνέχεια, επεξηγείται στην πορεία του κυρίως σεναρίου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε ό,τι αφορά το lore, ακριβείς ημερομηνίες δεν δίνονται, αλλά το πιθανότερο είναι πως το A Study in Scarlet, πρώτη περιπέτεια του Sherlock και αυτή στην οποία γνωρίζονται με τον Watson, διαδραματίζεται 1880/1881, δηλαδή ελάχιστα μετά το Chapter One. Δεν κολλάει βέβαια ακριβώς με την ηλικία, μιας και κοινώς αποδεκτή ημερομηνία γέννησης για τον Sherlock είναι το 1854.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Έξοχη παρουσίαση, ως τεράστιος φαν των πρόσφατων παιχνιδιών Sherlock Holmes θα το τιμήσω σε Digital Deluxe (να μην πιούν ένα Λαγκαβούλιν τα παιδιά της Frogwares να τσουτσουρίσει το βατραχάκι τους; Τόσο κόπο κάμαν!) και όταν με το καλό το παίξω το 2024, θα μεταφέρω εντυπώσεις :D
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Υπό Κ.Σ θα το αγόραζα και θα το έπαιζα. Πλέον όχι (πού χρόνος για gaming πλέον...).

Αλλά είναι ευχάριστο να βλέπεις ότι η Frogwares ΜΑΛΛΟΝ κάτι κατάλαβε από τα λάθη της στο "The Devil's Daughter". Και λέω μάλλον, διότι, μέσα από το έξοχο review που διάβασα, κατάλαβα ότι εξακολουθούν να υπάρχουν στοιχεία που μπορούν -και πρέπει- να πάρουν πόδι στον επόμενo τίτλο...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
-Βλέπω σχόλιο Μάνου.
-Μπαίνω περιμένοντας να διαβάσω πόσο non adventure είναι το παιχνίδι.
-...
-Half disappointed.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
-Βλέπω σχόλιο Μάνου.
-Μπαίνω περιμένοντας να διαβάσω πόσο non adventure είναι το παιχνίδι.

Αυτό θα προϋπέθετε να έχω παίξει το παιχνίδι, κάτι που δε συμβαίνει και δεν πρόκειται να συμβεί. Οπότε οι προσδοκίες σου υπήρξαν, αν μη τι άλλο, αβάσιμες. Αν ήμουν σε θέση να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη για το παιχνίδι (διότι μόνο τέτοιες διατύπωνα πάντοτε), σε τόσο σύντομο διάστημα από την κυκλοφορία του, αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα ήμουν σε θέση να το παρουσιάσω. Μπα...
 
Top Bottom