What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
όσο παίζει walled garden ούτε απέξω

Νομίζω είχαμε γράψει σχετικά σε άλλο thread, δε θυμάμαι ποιο. Όσο walled garden είναι το MacOS, τόσο είναι και τα Windows. Είχες την εντύπωση πως σε MacOS δεν μπορείς να τρέξεις third-party/FOSS/homebrew κατά βούληση, γεγονός που δεν ισχύει. Τρέχεις ό,τι θες. Για ένα διάστημα υπήρχαν hardware περιορισμοί στην εγκατάσταση Linux (δεν γνωρίζω για Windows), πλέον τους έβγαλαν και αυτούς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Νομίζω είχαμε γράψει σχετικά σε άλλο thread, δε θυμάμαι ποιο. Όσο walled garden είναι το MacOS, τόσο είναι και τα Windows. Είχες την εντύπωση πως σε MacOS δεν μπορείς να τρέξεις third-party/FOSS/homebrew κατά βούληση, γεγονός που δεν ισχύει. Τρέχεις ό,τι θες. Για ένα διάστημα υπήρχαν hardware περιορισμοί στην εγκατάσταση Linux (δεν γνωρίζω για Windows), πλέον τους έβγαλαν και αυτούς.
ρε μλκ... γέρασα...
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Ας του πει κάποιος του φουκαρά ότι κάρτα δε θα παραλάβει πότε:

Είτε την έχει κλείσει με κλασσικές αρχικές τιμές του πρώτου μήνα (κανά 200αρί ευρώ καπέλο το πολύ σε σχέση με MSRP) και δε θέλει το πλαίσιο να τη δώσει μόνο τόσο είτε ακόμα χειρότερα του την έχει τσιμπήσει κάποιο κλασσικό @ίδι μέσα από το πλαίσιο για να τη scalpάρει και θα πρέπει να την πάρει από το insomnia "Πωλείται RTX 3080 10GB 1600€. Άπο μεγάλο ελληνικό κατάστημα με απόδειξη αγοράς!" :mad:

Σε γνωστό μου πάντως που είχε κλείσει 3060rtx κανά 650άρι το Φεβρουάριο (αν θυμάμαι καλά) από πλαίσιο τον ακύρωσαν κανονικά: 800 ευρώ τη δίνουν τώρα, γιατί να τα χάσουν?
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ας του πει κάποιος του φουκαρά ότι κάρτα δε θα παραλάβει πότε:

Είτε την έχει κλείσει με κλασσικές αρχικές τιμές του πρώτου μήνα (κανά 200αρί ευρώ καπέλο το πολύ σε σχέση με MSRP) και δε θέλει το πλαίσιο να τη δώσει μόνο τόσο είτε ακόμα χειρότερα του την έχει τσιμπήσει κάποιο κλασσικό @ίδι μέσα από το πλαίσιο για να τη scalpάρει και θα πρέπει να την πάρει από το insomnia "Πωλείται RTX 3080 10GB 1600€. Άπο μεγάλο ελληνικό κατάστημα με απόδειξη αγοράς!" :mad:

Σε γνωστό μου πάντως που είχε κλείσει 3060rtx κανά 650άρι το Φεβρουάριο (αν θυμάμαι καλά) από πλαίσιο τον ακύρωσαν κανονικά: 800 ευρώ τη δίνουν τώρα, γιατί να τα χάσουν?
3060ti καπιου στα 600€ λίγό μετά αφότου έσκασαν στο πλαίσιο. Εννοείται ότι δεν έχω ποτέ φράγκο, εννοείται ότι τους παίρνω κάπου κάπου τηλέφωνο κι εννοείται ότι η κάρτα ακόμη έρχεται. Πιθανόν σε 6-7 χρόνια που δεν θα έχει ζήτηση και θα έχουν ξεζουμίσει τον κόσμο να δω κι εγώ την παραγγελία μου. Μόνη ενημέρωση από μεριάς τους, ήταν να με ρωτήσουν πριν καποιες μέρες αν ενδιαφέρομαι ακόμη.

Κάποια στιγμή πρέπει να το ψάξω για να δω τι παίζει με την προστασία του καταναλωτή σε περίπτωση όπου μπορείς να αποδείξεις ότι πουλάνε το ίδιο προιόν με αυτό που έχεις κλείσει σε άλλους κι εσένα σε δουλεύουν με και καλά out of stock παπατζες
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Έτσι να μην ξεχνιόμαστε γιατί δεν ακουμπάμε πλαίσιο πλέον, γιατί τελευταία είχε αρχίσει να φθίνει λίγο η μνήμη μου και είχα μπει να τσεκάρω το site τους.

@Chronomancy έχεις πηγή να το τουιτάρω στους 10 followers μου; :D
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Θα μπορούσε το παραπάνω να πάρει νομικές διαστάσεις; Δε γίνεται ένα χρόνο μετά να μην έχει πουλήσει σε κανέναν άλλον 3080.
Και μιλάμε για παραγγελία που έγινε όταν πρωτοκυκλοφόρησε, οπότε είχε ήδη πάρει "γραμμή".

Βασικά...
Screenshot_20211125-141918.png
Λέει πως έχει κολλήσει στην Γεν. Ταχυδρομική
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Θα μπορούσε το παραπάνω να πάρει νομικές διαστάσεις; Δε γίνεται ένα χρόνο μετά να μην έχει πουλήσει σε κανέναν άλλον 3080.
Και μιλάμε για παραγγελία που έγινε όταν πρωτοκυκλοφόρησε, οπότε είχε ήδη πάρει "γραμμή".

Βασικά...
View attachment 2726
Λέει πως έχει κολλήσει στην Γεν. Ταχυδρομική
α κοίτα αν μιλάμε για γεν. ταχυδρομική μπορεί :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με γενική ταχυδρομική θα είναι και η καταγγελία πες τους
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Οι ημερομηνίες όμως δεν βγάζουν νόημα. Ούτε η 3080 ούτε καμία άλλη Ampere GPU είχαν κυκλοφορήσει τον Αύγουστο του 2020.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Facepalm. Ο σωστός αριθμός είναι *353 και όχι *333 όπως φαίνεται πάνω στην τούρτα.
Θα την πάρει όπως φαίνεται την κάρτα μετά το φιάσκο δλδ .

Screenshot_20211125-182857.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
να βάλουν και την τούρτα στον κώλο τους όμως
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Παίρνει φόρα η intel με τις κάρτες, αλλά να τις δούμε κιόλας ε;
Θα τις δουμε οπως βλεπουμε και τις αλλες. Κυκλοφορια στα χαρτια, ανυπαρκτη διαθεσιμοτητα και τιμες στο θεο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
δυστυχώς και η intel από την TSMC παραγγέλνει. Παραδοχή ήττας για την intel. Οπότε πέρα από το μακροπρόθεσμο σχέδιο (το οποίο είναι σωστό, καλά κάνει) δυστυχώς δεν υπάρχει βραχυπρόθεσμο συνολικό όφελος.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εγώ πάντως κάνω ευχέλαιο, να μην μου πάθουν τίποτα αυτές που έχω!!!! Με το δικό μου backlog βγάζω καμιά πενταετία χαλαρά!!!!
 
Top Bottom