What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εκεί χρέωσαν το Cyberpunk?
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μπα, ίσα ίσα που το Cyberpunk τους έδωσε κι ένα προσωρινό boost πωλήσεων. Αργότερα, βέβαια, ίσως το πλήρωσαν με αγανακτισμένους πελάτες που κόψαν και την καλημέρα συλλήβδην σε CDPR και GOG λόγω του φιάσκου.

Πάντως, τα οικονομικά του GOG και o γενικότερος προσανατολισμός του (να φέρουμε περισσότερα AAA, έστω και καθυστερημένα, ή μήπως να κυνηγήσουμε τα πολυπόθητα oldies που θέλει το σκληροπυρηνικό κοινό μας?) βρίσκονται σε αστάθεια εδώ και μερικά χρόνια. Τώρα με το EGS να τρώει απ'την πίτα, τους μένουν ακόμα λιγότερα ψίχουλα κι έπεσε πείνα :confused:
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Μπα, ίσα ίσα που το Cyberpunk τους έδωσε κι ένα προσωρινό boost πωλήσεων. Αργότερα, βέβαια, ίσως το πλήρωσαν με αγανακτισμένους πελάτες που κόψαν και την καλημέρα συλλήβδην σε CDPR και GOG λόγω του φιάσκου.

Πάντως, τα οικονομικά του GOG και o γενικότερος προσανατολισμός του (να φέρουμε περισσότερα AAA, έστω και καθυστερημένα, ή να κυνηγήσουμε τα πολυπόθητα oldies που θέλει το σκληροπυρηνικό κοινό μας?) βρίσκονται σε αστάθεια εδώ και μερικά χρόνια. Τώρα με το EGS να τρώει απ'την πίτα, τους μένουν ακόμα λιγότερα ψίχουλα κι έπεσε πείνα :confused:
Ναι το διάβασα και αλλού αυτό, είπε ένας παπάρης ότι λόγο cyberpunk σταμάτησε να αγοράζει από GoG... όπα ρε φιλαράκο δηλαδή για κάθε μεγαλοπατάτα που έχουν κάνει όλοι οι υπόλοιποι publishers έχεις σταματήσει να αγοράζεις και από αυτούς; Και τι παίζεις;

Πάντως και εγώ είμαι λίγο σε περίεργη φάση, σαφώς θέλω να βλέπω περισσότερα μοντέρνα παιχνίδια στο gog και είναι το πρώτο μέρος που τσεκάρω αν θέλω να ψωνίσω, αλλά σαφώς βλέπω και ένα μεγάλο κενό σε παλιότερους τίτλους που με ενδιαφέρουν, πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό παιχνίδια που έψαξα πρόσφατα NFS Underground 2, NFS MW 2005, Emperor: Battle for Dune και δεν τα βρήκα πουθενά.

Θεωρώ ότι με το epic να στραγκάει την αγορά που ξεφεύγει από το steam ίσως να ήταν καλή ιδέα να επιστρέψουν σε αυτό που μόνο αυτοί έκαναν, χωρίς φυσικά να λέω ότι δεν πρέπει να κοιτάνε να βγάλουν και κανέναν τίτλο νεότερο στο μαγαζί. Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια από 2010 και μετά είναι ανεκτά ακόμα και σήμερα, δεν χρειάζεται να έχει τα πάντα όλα ΑΑΑ την μέρα που βγαίνουν.
Άλλωστε και εγώ αγοράζω τα περισσότερα με lag 5 ετών κοντά, δεν θα άλλαζε κάτι στην αγοραστική μου δραστηριότητα το να βγάζουν το κάθε παιχνίδι αργότερα από την κυκλοφορία του στο GoG.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Με τα δωρεάν παιχνίδια του Epic και τα σχεδόν δωρεάν τρίμηνα του xbox game pass, οι ανάγκες μεγάλου μέρους του οιονεί αγοραστικού κοινού σε σύγχρονο gaming καλύπτονται χωρίς να προβούν σε καμία αγορά. Αυτό που θέλει το σταθερό, και οχι περιστασιακό κοινό του GOG, είναι καινούργιες κυκλοφορίες παλιών παιχνιδιών. Θα έτρεχα αμέσως στο GOG να τα αγοράσω εάν έβγαζε το NFS Underground 2, αλλά και αρκετά παλαιότερα όπως πχ το Dark Seed 2 ή το Commander Blood.
 

keymaster

Commoner
Joined
Sep 7, 2014
Messages
28
Το NFS Underground 2 δεν το δεις ποτέ στο gog(ή οπουδήποτε αλλού) ,γιατί έχουν λήξει οι άδειες χρήσεις των τραγουδιών .
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το NFS Underground 2 δεν το δεις ποτέ στο gog(ή οπουδήποτε αλλού) ,γιατί έχουν λήξει οι άδειες χρήσεις των τραγουδιών .
αναμένω ως μέρος της δουλειάς του gog να κάνει κάτι για αυτό και να το φέρει, πχ να αλλάξει τα τραγούδια ή απλά να μην έχει μουσική, θα την βρούμε την άκρη εμείς μετά.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Βρε παιδιά, μήπως ζητάμε πολλά από το gog? Επειδή ασχολούνται με παλιά παιχνίδια, δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάρει όποιο θέλει και να το βάλει στο store.
Σε πολλά δεν υπάρχουν πια οι εταιρείες που έχουν τα δικαιώματα ή δεν ενδιαφέρονται να τα δώσουν ξανά σε κυκλοφορία.
Σε άλλα μπορεί η λειτουργια σε σύγχρονα λειτουργικά να μην είναι δυνατή για ποικίλους τεχνικούς λόγους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Βρε παιδιά, μήπως ζητάμε πολλά από το gog? Επειδή ασχολούνται με παλιά παιχνίδια, δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάρει όποιο θέλει και να το βάλει στο store.
Σε πολλά δεν υπάρχουν πια οι εταιρείες που έχουν τα δικαιώματα ή δεν ενδιαφέρονται να τα δώσουν ξανά σε κυκλοφορία.
Σε άλλα μπορεί η λειτουργια σε σύγχρονα λειτουργικά να μην είναι δυνατή για ποικίλους τεχνικούς λόγους.
Αυτή είναι η δουλειά του όμως, να επικοινωνεί με εταιρίες, να εξασφαλίζει ΙΡ, να τους πείθει για να τους αφήσουν να ασχοληθούν με το παιχνίδι και να κάνουν μέχρι και reverse engineering για να το κάνουν να δουλέψει.
Αφού φτάνουν σε τέτοια ακραία που να κάνουν reverse engineering πόσο δύσκολο είναι να αντικαταστήσουν ή να διαγράψουν κάποια μουσικά κομμάτια από το παιχνίδι;

Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με τα licensing για τα οχήματα για αυτό και δεν κοπανιέμαι δεξιά και αριστερά, αλλά οι εταιρίες που έβγαλαν αυτά τα παιχνίδια εξακολουθούν να έχουν deals για την χρήση των οχημάτων σε νεότερα παιχνίδια τους και κατά επέκταση τις άκρες τους στην αυτοκινητοβιομηχανία. Δεν νομίζω ότι για το PR του gog και της ΕΑ θα ήταν δύσκολο να βγάλουν ένα deal του στυλ κάθε game 50 cents στην audi.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το ζήτημα είναι, ότι τα νομικά θέματα είναι τρομακτικά περίπλοκα σε πολλές περιπτώσεις, και το GOG πρέπει κάτι να βγάλει μέχρι να κυκλοφορήσει πχ το NFS 2. Γενικά, οι licenced τίτλοι, από τότε που αντιλήφθηκαν οι IP holders ότι τα games μπορούν να φέρουν χρήμα, έχουν πολύ πιο πολύπλοκα και ακριβά συμβόλαια, από την εποχή που η Ocean έπαιρνε τα δικαιώματα κοψοχρονιά.

Και πιθανώς λόγω της κατάστασης, ο κόσμος να είναι φειδωλός γενικά με τα μη απαραίτητα έξοδα. Αν οι απολαβές σου είναι περιορισμένες, δεν τρέχεις να αγοράσεις παιχνίδια, και την βγάζεις με backlog, giveaways, και προσφορές.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Θεωρώ ότι με το epic να στραγκάει την αγορά που ξεφεύγει από το steam ίσως να ήταν καλή ιδέα να επιστρέψουν σε αυτό που μόνο αυτοί έκαναν, χωρίς φυσικά να λέω ότι δεν πρέπει να κοιτάνε να βγάλουν και κανέναν τίτλο νεότερο στο μαγαζί. Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια από 2010 και μετά είναι ανεκτά ακόμα και σήμερα, δεν χρειάζεται να έχει τα πάντα όλα ΑΑΑ την μέρα που βγαίνουν.
Συμφωνώ. Αυτό που με τράβηξε στο gog ήταν οι παλιοί τίτλοι aka οι εκλεκτοί μεζέδες που δεν μπορείς να απολαύσεις πουθενά αλλού.
Δε με πειράζει να μην έρχονται όλοι οι νέοι τίτλοι day 1. Θα προτιμούσα η προτεραιότητα τους να είναι η διασφάλιση των retroπαίχνιδων.

Όπως είπατε υπάρχουν αρκετές ελλείψεις στο κατάλογο τους. Καλό είναι ό,τι φέρνουν και να υπάρχουν επιλογές, αλλά είναι κάπως αστείο να βλέπεις κάτι obscureίλες που τα ξέρουν 5-10 νοματαίοι και να λείπουν κλασικά παιχνίδια, όπως τα Discworld, NOLF, Ecstatica, A. McGee's Alice, Lemmings, Lost Vikings, Heart of Darkness κλπ. Ή τα άπαντα (σχεδόν) από Raven Fps ή το Blood Omen που έγιναν γκρίζα τα γένια μας για να δούμε - ειρωνικό για τα πρώτα από τη στιγμή που ήταν καιρό διαθέσιμα στο Steam...

Κατανοώ ότι δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όταν τα δικαιώματα αγνοούνται, χαμένα σε κάποιο δικηγορικό γραφείο κλπ. αλλά δουλειά των Πολωνών δεν είναι να πιέσουν για να προχωρήσει με γοργούς ρυθμούς η διαδικασία και να υπάρξει μια συμφωνία:
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Παιδιά, η πικρή αλήθεια είναι ότι αυτό το μοντέλο δεν λειτουργεί πλέον για να κρατήσει το GOG σε τροχιά ανάπτυξης. Και οι "αλλαγές τακτικής προκειμένου να προσηλωθούμε σ'αυτό που ξέρουμε καλύτερα" φρονώ (και μαθαίνω) ότι κατά κύριο λόγο σημαίνουν περιορισμό των λειτουργικών εξόδων, δηλαδή απολύσεις και scale back. Ουσιαστικά πετάνε λευκή πετσέτα όσον αφορά τα ανοίγματα και τις προοπτικές εξέλιξης κι επιστρέφουν σε αυτό για το οποίο τους αγαπάει ο (λίγος) κόσμος που ακολουθεί πιστά. Μακάρι να τους βγει έστω αυτό, αλλά οι μέρες που το GOG προσπαθούσε έστω πότε πότε να βγάζει γλώσσα στο Steam, νομίζω πως έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Γενικά, αυτό που διαπίστωσα όσο ήμουν εκεί, είναι ότι τόσο το reverse engineering και η αποκατάσταση των παλιών παιχνιδιών, όσο και η απόκτηση των δικαιωμάτων τους παίρνουν ΠΟΛΥ χρόνο. Νεκρό χρόνο που αν δεν έχεις άλλες "εύκολες" και κερδοφόρες κυκλοφορίες στο ενδιάμεσο, σιγά-σιγά σε γονατίζει.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Και γι' αυτό χρειάζονται τα ΑΑ/indies, day one, και το Galaxy. Πείθεται πιο εύκολα κάποιος να προτιμήσει το GOG αν πέρα από τα χωρίς DRM παιχνίδια, έχεις και achievements, και cloud saves, και ότι άλλο περιλαμβάνει. Και φυσικά, προαιρετικά ( όσον αφορά το single player σκέλος τουλάχιστον ).

BTW:

 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Είμαι από αυτούς που έχουν πιο πολλά παιχνίδια στο GOG απ'ότι στο Steam και γενικά το προτιμώ και το στηρίζω, τόσο γιατί ασχολούμαι συχνά με παλιούς τίτλους, όσο και για την DRM-Free πολιτική του. Και τελευταία ομολογώ ότι μ' έχει ξενερώσει λίγο που έχει χάσει τον προσανατολισμό του σε παλαιους τίτλους.

Με τον ανταγωνισμό τον πλατφορμών στο PC gaming να έχει θεριέψει, πιστεύετε ότι ίσως δεν είναι πια τόσο απίθανο ένα κανόνι στο GOG ή στο Epic π.χ., που θα μας αφήσει σύξυλους χάνοντας τις libraries μας; Το Steam φαίνεται ακλόνητο και το Gamepass και να σταματήσει, δεν χάνεις κάτι που σου ανήκει.
 

Rambryn

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Aug 12, 2015
Messages
50
Αισιως εχει διπλασιαστει ο αριθμος των games που εχω στο GOG σε σχεση με το Steam. Σε πολλες περιπτωσεις εχω ξαναγορασει παιχνιδι που ειχα στο steam στο GOG για το σαπορτι. Συν οτι δεν καιγομαι πια τοσο πολυ να παιξω day one κάτι (γήρας).

Ο συνδυασμος offline installers και Galaxy με την προικα του (achievements) κλπ με εχει κερδίσει πολυ καιρο. Να κονταροχτυπηθει με Steam εξαιρετικα δυσκολο (το steam ειναι καθεστως), όμως η σημερινη του μορφή σιγουρα αποτελει διαφορετική προταση και χρειάζεται στην αγορα. Γι αυτο και στηρίζω.

Just my 2 cents.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Κάπου εκτός από τι ευθύνες του GOG πρέπει να δούμε και τις δικές μας καταναλωτικές συνήθειες. Δεν μπορεί από τη μια να αποθεώνουμε το Epic επειδή δίνει τζάμπα παιχνίδια ενώ χρησιμοποιεί από τις χειρότερες πρακτικές (αποκλειστικότητες για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κτλ) και παράλληλα να αναρρωτιόμαστε γιατί δεν μπορεί το GOG να επιβιώσει απένταντι στα υπόλοιπα stores. Για μένα το δυνατό χαρτί του είναι το DRM free, αλλά όπως φαίνεται πλέον ενδιαφέρει όλο και λιγότερο τον gaming κόσμο.
 

Rambryn

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Aug 12, 2015
Messages
50
Ανάθεμα κι αν ενδιαφέρει κανέναν κάτω από τα τριάντα
Εδώ ακριβώς ειναι το θέμα. Οταν κανανε τα πρωτα τους βηματα στο PC gaming (sic), ειχαν σαν δεδομενο πλατφόρμες τυπου Steam, προφανως και δεν θα τους κανει αισθηση κανενος είδους "ιδιοκτησία" παιχνιδιου. Και φυσικά δεν τους κατηγορώ.

Αλλά τουλάχιστον, για μένα τον "γέρο" :p νοιώθω ότι πληρωνω (GOG) και έχω κάτι στα χέρια μου.

Γι αυτό δεν παει μπροστά αυτος ο τόπος, επειδή είμαστε τόσο συντηρίκλες :D
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Ανάθεμα κι αν ενδιαφέρει κανέναν κάτω από τα τριάντα
Ανάθεμα και εάν γνωρίζουν τι σημαίνει drm-free και το τι σημαίνει να έχεις ένα παιχνίδι ιδιοκτησία σου.
Εδώ θεωρούν φυσιολογικό να ξοδεύουν ένα σωρό λεφτά σε in game βλακείες που χάνονται στην ετήσια επόμενη έκδοση του παιχνιδιού
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ανάθεμα και εάν γνωρίζουν τι σημαίνει drm-free και το να ένα παιχνίδι ιδιοκτησία σου.
Εδώ θεωρούν φυσιολογικό να ξοδεύουν ένα σωρό λεφτά σε in game βλακείες που χάνονται στην επόμενη έκδοση του παιχνιδιού
λιγα τα λογια σου για το red dot στο δεν θυμαμαι πιο call of duty ηταν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
λιγα τα λογια σου για το red dot στο δεν θυμαμαι πιο call of duty ηταν.
Νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου που χρειάστηκε να ρωτήσω τον γουγλη για να μάθω για τι πράγμα μιλάς :)
 
Top Bottom