What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Έ, όχι και Τζενεγουέι !!! Σίσκο και ξερό ψωμί!!!!
Εννοούσα ότι αν θέλουν γυναίκα captain δεν είναι ότι δεν έχει περάσει σωστή να πάρουν μια ιδέα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Star Trek Discovery S04 τέλος, είχε καλές στιγμές, γενικά κατώτερη όχι των παλιών star trek, αλλά γενικά κατώτερη από οτιδήποτε, expectations, τις πρώτες σεζόν, τα πάντα όλα. Οφείλω να αναγνωρίσω ότι η Μπέρναμ έκλαψε μόνο σε ένα επεισόδιο, το τελευταίο, το οποίο ήταν παπαριά επεισόδιο και απίστευτο ξεφούσκωμα της πλοκής (ή οποία ήταν σάπια anyway).

Γενικά σε όλη την σεζόν άπειρες αχρείαστες σκηνές που προσπαθούν να προσφέρουν κάποιο backstory, insight ή τέσπα να προσφέρουν λίγες λεπτομέρειες στην όλη φάση, αλλά καταλήγουν εντελώς forced και άδεια, σε βαθμό που να σκέφτηκα αρκετά συχνά "θα πεθάνουμε όλοι μωρή αν δεν κάνουμε γρήγορα ποιος χέστηκε που σου λείπει η μάνα σου από 1000 χρόνια πριν;"

Νοιώθω επίσης ότι υπήρχε πολύ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, forced inclusiveness. ΟΚ μάνα μου, το έχουμε καταλάβει εδώ και αρκετό καιρό ότι είναι πολύ open και ετς το μελλοντικό society μην πετάς πράγματα μόνο και μόνο για να τα πετάξεις χωρίς να έχουν καμία σχέση με την πλοκή ή την στιγμή εκείνη. Πραγματικά ένοιωσα σαν τους vegan που σου σκοτίζουν τα παπάρια ότι είναι vegan χωρίς να τους έχει ρωτήσει κανένας. Και δε λέω πχ για μια ρομαντική σκηνή που μας δείχνει πχ την συναισθηματική φάση του Στάμετς με τον γιατρούλη του και πως αυτό επηρεάζει την ίδια την αποστολή και το crew κτλ κτλ.

Επίσης, πραγματικά δεν ξέρω πως με ενοχλεί αυτό που θα πω, αλλά νοιώθω μια έλλειψη πειθαρχίας σε όλο το Discovery. Δεν κρατάνε τους τύπους που θα περίμενα, και δεν βγάζει την σοβαρότητα που θα περίμενα από τον αστροστόλο. Δεν είμαστε Friends εδώ μάνα μου, στρατιωτικός οργανισμός είναι.
Με ενοχλεί πάρα πολύ η καζουαλίτιδα που βγάζει η Μπέρναμ ως captain. Πχ ανοίγει ενδοεπικοινωνία με όλο το σκάφος, δεν λέει ποτέ, μα ποτέ "This is the Captain" ή κάτι τέτοιο, δεν ξέρω από που εξυπακούεται ότι μιλάει ο κυβερνήτης... λες και έχει την αποκλειστικότητα ανακοινώσεων, που δεν έχει.

Δεν έχει βάρος σαν κυβερνήτης, δεν εμπνέει πειθαρχεία. Τίποτα είναι εντελώς παρεού και είναι ξενερωτικό. ε ρε Τζενεγουέι που σας χρειάζεται να στρώσετε χαρακτήρα... πάντα μέχρι τώρα οι κυβερνήτες μου έβγαζαν ένα "ναι οκ είμαι κοντά σας, αλλά μην παίρνετε πολύ αέρα γιατί θα σας τον κόψω απότομα".

Τεσπά, ελπίζω να σώσει το Πικάρντ την φετινή επαφή μου με τα Star Trek. Γιατί το Discovery δεν είναι ότι δεν φτάνει το μεγαλείο των παλιών, είναι ότι έχει γίνει κακό σαν σειρά, ακόμα και αν διαγράψουμε ότι υπάρχει από Star Trek στον κόσμο.

Ωραίος και αναλυτικός. Εγώ δεν έχω ελπίδα ότι το Picard θα στρώσει οπότε θα δώσω μια ευκαιρία στο Strange New Worlds που βγαίνει τον Μάιο. Αν και εκείνο με απογοητεύσει, πιθανότατα θα ξεγράψω όλα τα Star Trek που θα βγουν υπό αυτό το καθεστώς στην Paramount.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Ωραίος και αναλυτικός. Εγώ δεν έχω ελπίδα ότι το Picard θα στρώσει οπότε θα δώσω μια ευκαιρία στο Strange New Worlds που βγαίνει τον Μάιο. Αν και εκείνο με απογοητεύσει, πιθανότατα θα ξεγράψω όλα τα Star Trek που θα βγουν υπό αυτό το καθεστώς στην Paramount.
Και εγώ το ελπίζω για το Strange New Worlds, γιατί να πω την αλήθεια αν δεν ήταν τόσο χάλια το lead της Μπέρναμ μπορεί και να το έσωζε ως μέτριο. Επίσης θεωρώ την δεύτερη σεζόν με captain Pike κορυφαία στιγμή του Discovery, αρκεί να μην του πετάξουν τα ματάκια τόσο που ούτε το ομορφόπαιδο θα το σώζει όσο χαρισματικός και αν είναι για captain.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ξεκινω σημερα . Ελπιζω να ειναι καλη. Παντα με βοστωνη ημουν αλλα l.a. και glamour πανε μαζι.

 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Οτι εχει σχεση με τοπι το βαριεμαι αλλα αυτο δειχνει καλο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,235
Screenshot 2022-04-15 204021.png
ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Το backlog τηλεοπτικών σειρών είναι μεγαλύτερο από αυτό του gaming :giankos:

Αυτο σου δινει επιλογες.
Να σταματησεις το στοκαρισμα και να ξεκινησεις να παρακολουθεις. Οτι δεν σε ψηνει να ξεκινησεις, το βαζεις στην ληθη.
ή
Να ζεις χωρις ενοχες και να τα αφησεις να φτασουν στο σημειο χωρις επιστροφη δηλ. αν ξεκινησω σημερα, μια ζωη δεν φτανει για να τα δω ολα. ρακοσυλλεκτης τιτλων μεχρι το τελος.
ή
Να βλεπεις το πρωτο και το τελευταιο επεισοδιο καθε κυκλου και θα εισαι ενταξει με λιγο συμβιβασμο. Φρεσκος για νεες αναζητησεις.
ή
Να περιμενεις να παρεις συνταξη για να βυθιστεις στον καναπε χωρις ενοχες για την ωρα που θα πας για υπνο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Τσεκάρετε το Severance. Περιέχει κάμποσα vibes από Stanley Parable!


Tvoty στο χαλαρό, μόνο αν δεν το ξεπεράσει το BCS. Έγινε binge σε 2 μερούλες.
Δείτε το, χθες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ειναι κουβεντα για αλλο θρεντ, αλλα με αφορμη τα παραπανω ποστς για συνταξη και καναπε, θεωρω οτι ο νυχτερινος υπνος ειναι υπερτιμημενη εφευρεση. δεν θα ζουμε για παντα, οπότε, γνωμουλα μου, ΠΡΕΠΕΙ να ανακατανείμουμε τις διαθεσιμες ωρες του 24ωρου προς οφελος της Ψυχαγωγιας μας. θελω να πω, ο χειρομαλαχτης ξυπναει στις 6.45 με 7 το πρωι, και κοιμαται στις 3 με 4 το βραδυ. μη ρωτας. γκεημινγκ, αντετοκουνμπο, λοιπο nba, σηριαλς, ταινιες (μ αυτη την σειρα) γεμιζουν ευχαριστα τον χρονο - φιλέτο μετα τα μεσανυχτα. οκ, ξερω, η δουλεια γραφειου και η ελλειψη οικογενειακων "υποχρεωσεων" περαν της ενεργειας που ξοδευεται για την ομαλη συμβιωση με τον ΠΕ, βοηθουν σ αυτο, αλλά ειναι και θεμα προτεραιοτητων, νομιζω. επισης να μην παραγνωριζωμε τις ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΕΣ συνεπειες του μεσημεριανου - απογευματινου υπνου.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Αν και δεν ειναι σωστο, θα συμφωνησω. Αδικoυμε το κορμακι μας, στερωντας του την ευκαιρια για το νυχτερινο repair.

Καποιοι ειμαστε νυχτοπουλια, οχι απο επιλογη μας. Το ξενυχτι ειναι κατι που εχει μπει στο DNA μας, στην κυριολεξια, την εποχη που ο ανθρωπος εβαζε μεντεσεδες στην εισοδο της σπηλιας. Καποιοι εκαναν τους θαλαμοφυλακες.
Τον μεσημεριανο υπνο τον κοροιδευα ως πιτσιρικας και τον αγαπησα ως ενηλικος. Το προβλημα ειναι οτι κατα την διαρκεια της ημερας, δεν μπορω να δω ταινιες και σειρες. Μου φαινεται ως κατι που το κανουν οι ετοιμοθανατοι, οι αποτυχημενοι, σπαταλη χρονου κτλ αλλα δεν με πειραζει να κοιμαμαι ολη μερα.

Μου φαινεται αφυσικο να σηκωθω 11 με 12 αλλα το θεωρω φυσιολογικο να παιζω παιχνιδια ολη μερα, μεχρι το ξημερωμα. Για τις πρωινες ωρες που σηκωνεται ο κοσμακης, ουτε συζητηση. Νοιωθω αρρωστος ολη μερα και ας εχω κοιμηθει καλα.
Μου ειναι εντελως αχωνευτο, να σηκωθω το πρωι για να παω για δουλεια. Δεν με πειραζει να δουλευω ολη νυχτα. Ευτηχως βρηκα δουλεια που μου χαριζε ατελειωτες νυχτερινες βαρδιες.

Το πρωι και το μεσημερι μου φαινονται αχρηστες ωρες που πρεπει να τις προσπερασω με υπνο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Μου ειναι εντελως αχωνευτο, να σηκωθω το πρωι για να παω για δουλεια. Δεν με πειραζει να δουλευω ολη νυχτα. Ευτηχως βρηκα δουλεια που μου χαριζε ατελειωτες νυχτερινες βαρδιες.

Το πρωι και το μεσημερι μου φαινονται αχρηστες ωρες που πρεπει να τις προσπερασω με υπνο.

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Είδα την πρώτη σαιζόν του From (From (TV Series 2022– ) - IMDb), σειρά μυστηρίου / horror που σου δίνει την εντύπωση αρχικά πως βασίζεται σε κάποιο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ που κανείς δεν πήρε χαμπάρι.

Κρατιέται σε καλά επίπεδα και όσο προχωράει θυμίζει αρκετά Lost, πρωταγωνιστής του άλλωστε είναι το αναπληρωματικό δεξί μπακ του Lost, με πολλά ερωτήματα να έχουν μαζευτεί προς το τέλος.

Στα αρνητικά θα έλεγα το χαμηλό μπάτζετ και μια αστοχία στο καστ που χτυπάει μάτι. Σειρά έχει το Severance
 
Top Bottom