What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

TREK TO YOMI

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
Στην πλούσια Ιαπωνική μυθολογία, ως Yomi ονομάζεται το μέρος που μεταφέρονται οι ψυχές των ανθρώπων, αφότου έχουν πεθάνει. Ένα σκοτεινό και εφιαλτικό βασίλειο, όπου οι νεκροί, ανεξάρτητα με τη συμπεριφορά που είχαν στη ζωή τους (καμία σχέση με το δίπτυχο παράδεισος/κόλαση δηλαδή), συνεχίζουν να διατηρούν την ύπαρξή τους στο διηνεκές ωσάν σκιές. Επί τοις ουσίας, το Yomi θα μπορούσε να παραλληλιστεί με το «δικό» μας Άδη, όντας και αυτό αναπόσπαστο κομμάτι του άνω κόσμου, διαθέτοντας μάλιστα και μια είσοδο αντίστοιχη με την πύλη του ποταμού Αχέροντα.
Συνεπώς, ένα τέτοιο ζοφερό μέρος αποτελεί μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να εμπνεύσουν το δημιουργό Leonard Menchiari και τη γνωστή μας ομάδα ανάπτυξης Flying Wild Hog, ώστε να στήσουν ένα μοναδικό παιχνίδι. Ο λόγος γίνεται για το Trek to Yomi, ένα κατά βάση hacknslash sidescroller, το οποίο διαθέτει έντονα κινηματογραφικό χαρακτήρα και δείχνει ιδιαίτερα...

Continue reading...


 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,523
Το συγκεκριμένο με το που εμφανίστηκε στα coming soon του πισοpass μπήκε κατευθείαν στην trelloλίστα μου και μάλιστα για να παιχτεί σύντομα! Λίγα δευτερόλεπτα απ' το trailer αρκούσαν!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον καθαρά για τον εικαστικό τομέα, καθ' ότι μου αρέσει η δουλειά του Kurosawa, από την οποία δείχνει να έχει επηρεαστεί.

Όμως η ενστικτώδης φοβία μου ότι το παιχνίδι πιθανώς να μην είχε εξίσου καλό gameplay, επαληθεύτηκε...

Μπήκε στην wishlist, αλλά θα περιμένω να το βρω σε καλή έκπτωση στο GOG.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Δυνατή παρουσίαση! Αγοράστηκε σήμερα και θα τιμηθεί το συντομότερο δυνατό!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Και γω που νόμιζα ότι σχολίασες επειδή διάβασες Trek to Roumi.

Well done Γιώργο, εννοείται θα τιμηθεί!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Διάβολε, τί Κουροσαβικό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

Ό,τι ζημιά έκανε στον τρίχρονο εαυτό μου το Καρατέκα το '85, άλλη τόση ελπίζω να κάνει και δαύτο σε κάποιο αντίστοιχα ανήσυχο πιτσιρικά φέτος. Ακριβώς το ίδιο πνεύμα, απολαυστικά γιωτάδικες και ιδιαίτερα χορταστικές μονομαχίες, δεν μπορώ να τ'αφήσω.
 
Top Bottom