What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Interesting Game Development Stuff

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Νομίζω ότι μηχανές σαν την DALL-e θα ξεκλειδώσουν πολλές πόρτες για μικρά στούντιο/σόλο devs σχετικά με την παραγωγή low cost assets για τα παιχνίδια τους. Για παράδειγμα ορίστε κάποιες εικόνες που δεν είναι τόσο καλές όσο θα έβγαζε κάποιος illustrator, αλλά είναι αρκετά καλές για indie game για να μπει στο narrative και σε loading screens για παράδειγμα.

dalle-castle.jpg

με τις φωτογραφίες ζορίζεται αρκετά θα έλεγα ακόμα, άσχετα με αυτές τις 3-4 καλές που δείχνουν αυτοί
dalle-castle-photo.jpg

Αυτό που με εντυπωσιάζει ως γραφίστα/wannabe illustrator είναι πόσο καταπληκτική δουλειά κάνει να σου παρέχει ουσιαστικά την βάση για να ξεκινήσεις κάτι δικό σου. Μπορείς πολύ άνετα να πάρεις κάποιο ημιτελές painting από τα παρακάτω και να διορθώσεις τα λάθη και να προσθέσεις δικά σου πράγματα.

dall-e-ancient-ruins-desert-planet.jpg

Έχει ψωμί η φάση και όσοι γκρινιάζουν ότι θα μας φάει τις δουλειές η ΑΙ είναι μλκς. Απλά είναι ένα ακόμα εργαλείο στην εργαλειοθήκη μας.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Nitro, όπως το είπες. Έχω φιλαράκι που ασχολείται από νωρίς με αυτό και πέραν των καλαίσθητων artwork που βγάζει για το χαβαλέ, έχει πολλές εφαρμόσιμες προεκτάσεις σε videogames, concept art κτλ.

Το μέλλον διαφαίνεται θετικά ενδιαφέρον σε αυτόν τον τομέα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Nitro, όπως το είπες. Έχω φιλαράκι που ασχολείται από νωρίς με αυτό και πέραν των καλαίσθητων artwork που βγάζει για το χαβαλέ, έχει πολλές εφαρμόσιμες προεκτάσεις σε videogames, concept art κτλ.

Το μέλλον διαφαίνεται θετικά ενδιαφέρον σε αυτόν τον τομέα.
αναπόφευκτα κάποιες δουλειές θα χαθούν γιατί πχ ένας σκηνοθέτης πλέον δεν θα έχει ανάγκη κάποιον να κάνει storyboards, θα γράφει την σκηνή και θα βγαίνει το storyboard, αλλά σε τελική ανάλυση περισσότερο χαμαλοδουλειές είναι. Όσοι κάνουν storyboards στην τελική αξίζουν πολλά περισσότερα από ξεπέτες σκιτσάκια που τους σκοτίζει και ο κάθε σκηνοθέτης τι θέλει.

Και δεν το λέω εκ του ασφαλούς, ή με υφάκι "ναι μωρέ σιγά τους άχρηστους που έκαναν και στόριμποντς" ο τομέας μου κάθε 10 χρόνια αλλάζει τόσο δραματικά που πολλοί μένουν απέξω, το καταλαβαίνω, το πονάω, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω την εξέλιξη, μόνο να την αξιοποιήσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Έτσι πρέπει να έλεγαν και οι δημιουργοί του Skynet.
Καθώς μεγαλώνω δεν βλέπω κάτι λάθος στις ταινίες ΕΦ με τις μηχανές και ΑΙ να καταστρέφουν την ανθρωπότητα :p
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Φυσικά πάνω στο όργιο βρήκα και άλλη ΑΙ για τέτοια. Λέγεται midjourney και δουλεύει μέσα από το discord.

Ζήτησα Citadel σε φάση HR Giger, δεν απογοήτευσε. Εξαιρετική βάση για να ξεκινήσεις.
nitro912gr_a_realistic_painting_of_a_citadel_in_H.R._Giger_styl_69a94d0d-a68a-4b03-83b1-dc0788...jpg
Μετά " a space battleship emerging from the mint colored ocean of a planet with two moons at the sky" δεν είναι κακό, μου θυμίζει και μεταβαρόνους.
nitro912gr_a_space_battleship_emerging_from_the_mint_colored_oc_9d73e4ea-9b5c-43c6-af72-b05b73...jpg


Θέλει δουλίτσα, αλλά να σας πω την αλήθεια. Μπορώ να κάνω ρεαλιστικές εικονογραφίσεις, είναι τεχνική που έμαθα στην σχολή. Αλλά πάντα το πρόβλημα είναι "οκ και από που ξεκινάω για να φτιάξω αυτό το μεγαλεπίβολο έργο που έχω στο μυαλό μου;" και μέχρι να δεις που ξεκινάς έχεις ξεχάσει τι ήθελες να κάνεις.

Με ένα τέτοιο εργαλείο, πρακτικά λες τι έχεις στο μυαλό σου και τσουπ έχεις μια βάση να ξεκινήσεις.
Για παράδειγμα το HR Giger σκηνικό, δεν έχει καμία λεπτομέρεια, αλλά το κοιτάζω και σκέφτομαι κιόλας τι θα πάει που, στο πλακόστρωτο κάτω ανθρώπινα σώματα, στους τοίχους αυτά τα "λαρύγγια" να καταλήγουν σε κρανία κτλ κτλ.


 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Φυσικά πάνω στο όργιο βρήκα και άλλη ΑΙ για τέτοια. Λέγεται midjourney και δουλεύει μέσα από το discord.

Ζήτησα Citadel σε φάση HR Giger, δεν απογοήτευσε. Εξαιρετική βάση για να ξεκινήσεις.
View attachment 3871
Μετά " a space battleship emerging from the mint colored ocean of a planet with two moons at the sky" δεν είναι κακό, μου θυμίζει και μεταβαρόνους.
View attachment 3872


Θέλει δουλίτσα, αλλά να σας πω την αλήθεια. Μπορώ να κάνω ρεαλιστικές εικονογραφίσεις, είναι τεχνική που έμαθα στην σχολή. Αλλά πάντα το πρόβλημα είναι "οκ και από που ξεκινάω για να φτιάξω αυτό το μεγαλεπίβολο έργο που έχω στο μυαλό μου;" και μέχρι να δεις που ξεκινάς έχεις ξεχάσει τι ήθελες να κάνεις.

Με ένα τέτοιο εργαλείο, πρακτικά λες τι έχεις στο μυαλό σου και τσουπ έχεις μια βάση να ξεκινήσεις.
Για παράδειγμα το HR Giger σκηνικό, δεν έχει καμία λεπτομέρεια, αλλά το κοιτάζω και σκέφτομαι κιόλας τι θα πάει που, στο πλακόστρωτο κάτω ανθρώπινα σώματα, στους τοίχους αυτά τα "λαρύγγια" να καταλήγουν σε κρανία κτλ κτλ.
Μπρε συ!!! Μου έκανες και λαικ για το μινττζουρνη που έλεγα για προσοχή!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Μπρε συ!!! Μου έκανες και λαικ για το μινττζουρνη που έλεγα για προσοχή!
όταν το διάβασα το άφησα να περάσει έτσι, λέω σιγά μετά την dall-e το χάος, αλλά είδα έναν συνάδελφο που ανέβασε κάτι εικόνες και πήγα και έστησα κώλο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
tl;ds
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
μιας και λέτε για ζωγραφική από ΤΝ.

Εκεί που κάνει αναζήτηση για το στυλ του Ντα Βίντσι και του Βαν Γκογκ είναι το σημείο που θα έπρεπε να επικεντρωθούμε. Καλή η ΑΙ, αλλά με τα λίγα που ξέρω, δεν θα φτάσει ποτέ στο σημείο να δημιουργήσει από μόνη της κάτι τέτοιο. Μπορεί να αντέγραψε τέλεια τις πινελιές στον ουρανό ή να έβαλε μέχρι και σχόλια δίπλα από το διαστημόπλοιο, αλλά αν δεν το είχε κάνει προηγουμένως κάποιος, από μόνη της δεν θα έδινε ποτέ ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Οπότε δεν βλέπω πως θα εξαφανίσει τον συγκεκριμένο κλάδο. Οι μόνοι που ίσως να έχουν θέμα είναι όσοι δεν έχουν προσωπική πινελιά και χαρακτήρα στα έργα τους. Αυτοί που φαίνεται να κινδυνεύουν άμεσα είναι αυτοί οι οποίοι πχ ζωγραφίζουν σουβενίρ και κάνουν το ίδιο σχέδιο κάθε μέρα για μήνες ή άτομα που έχουν καταφέρει να βιοποριστουν χωρίς ιδιαίτερο ταλέντο, απλώς και μόνο επειδή βρήκαν ένα κενό στην αγορά. κοινώς, κινδυνεύει το generic και το mainstream.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ευτυχώς που υπάρχει το RQ και ενημερώνομαι!

Έκατσε σήμερα στο μεσημαριανό δίπλα μου ένας Environmental Artist κάπου 10 φορές πιο ενθουσιασμένος από τον Nitro. Έιχε και το DALL-E και το Midjourney και έκανε search τα ίδια πράγματα (όσο μπορούσε) και στα δυο και μου τα έδειχνε. Ανέλυε το ένα, μετά το άλλο μου έδειχνε textures, εκεί κάτι δεν του άρεσε. Μου έλεγε αυτό που έγραψε ο Nitro πιο πάνω πως μπορεί να έχει κάτι στο μυαλό του και να αποκτήσει μια βάση με το αποτέλεσμα που θα προκύψει και να το πάει μετά εκεί ακριβώς που το θέλει. Οι Concept Artists δεν είναι πολύ χαρούμενοι γιατί αυτή είναι η δουλειά τους να οπτικοποιούν ιδέες, ο Environmental Artist το λέτρεψε μέχρι στιγμής.

Έχει σίγουρα ενδιαφέρον η συγκεκριμένη τεχνολογία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Η Dall-e πάντως με έχει απογοητεύσει λίγο, γενικά η midjourney φαίνεται καλύτερη και επίσης δεν κάνει αυτή την μαλακία με τα πρόσωπα.

Προβλέπω μόλις επιστρέψω από διακοπές να ασχοληθώ και άλλο, ίσως ακουμπήσω το 10άρικο στην midjourney για να περάσω σε prive που θα μπορώ να δοκιμάσω και πιο NSFW προτάσεις.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με έψησαν αυτές οι μηχανές να ασχοληθώ πάλι με την εικονογράφιση και να βάλω wishlist digitizer με οθόνη (έχω ένα παλιό wacom αλλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά το να κοιτάζω αλλού και να σχεδιάζω αλλού).

edit: κάτι που πήρα γραμμή από κουβέντα με συνάδελφο, δείτε λίγο την παρακάτω εικόνα:


Βλέπετε τα paddles με το νερό; δεν ζήτησα κάτι τέτοιο, αλλά το έβαλε. Ο συνάδελφος είπε "κοίτα δεν το ζήτησες αλλά θεώρησε το ΑΙ ότι θα ήταν όμορφο". Και εκεί σκέφτηκα λίγο όμως ότι ίσως δεν ήταν τυχαίο (!).
Τι ζήτησα; Ερείπια κάποιας πόλης ίσως σε μια έρημο. Που χτίζουν τις πόλεις στην έρημο; Δίπλα σε πηγές και οάσεις!

Σατανική ΑΙ...
 
Top Bottom