What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Γράψε και μία κάρτα γραφικών και είμαστε εντάξει.
Κάρτες γραφικών είναι τρεις επιλογές
α) παίρνεις τον R5 5600G και περιμένεις με την ενσωματωμένη
β) RX 6500 XT (είναι εντελώς μια χαρά καρτούλα, στα λεφτά της δεν έχει ανταγωνισμό όπως είναι η κατάσταση)
γ) RX 6600 (είναι νομίζω η πιο VFM κάρτα αλλά ανεβαίνει λίγο η κατηγορία)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κάρτες γραφικών είναι τρεις επιλογές
α) παίρνεις τον R5 5600G και περιμένεις με την ενσωματωμένη

Έχει πρακτικά ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις με την 1030 που ήδη έχει - αν και μπορεί να κάνει address περισσότερη μνήμη, που ίσως βοηθήσει σε κάποιες περιπτώσεις. Με δεδομένη λοιπόν την ύπαρξη της 1030, δεν θα το πρότεινα σαν λύση, αν είναι να δώσει περισσότερα χρήματα, καλύτερα ας τα δώσει για τον R5 5600 που έχει αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον 5500 (όχι αρκετά για να δικαιολογήσει τα 60 ευρώ διαφορά κατά τη γνώμη μου, αλλά έχει).

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Μέγιστη πανοπλία, πήγαμε όλοι σε λύσεις σχετικά μικρού κόστους που όμως είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με το τωρινό σου σύστημα. Αλλά όταν λες ότι τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, το δικό μου μυαλό πάει κατευθείαν πως τότε ίσως καλό είναι να πας σε μια high-end λύση, χωρίς συμβιβασμούς. Και με την τάση που διακρίνω να μην αλλάζεις hardware για καιρό (βασικά σχεδόν κανείς μη-επαγγελματίας δεν αλλάζει CPU σε λιγότερα από 6-7 χρόνια, αλλά 13; ), θα φτουρίσει και παραπάνω.

Επεξεργαστής.

Ψύξη επεξεργαστή.

Μητρική.

Μνήμη.

Κάρτα γραφικών.

Αυτά και ξενοιάζεις για την επόμενη δεκαετία.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ωραία, τα σημείωσα αυτά. Γράψτε και μια GPU. Όποια προτείνετε. Και θα πάω αύριο στο κατάστημα υπολογιστών να τα παραγγείλουν (και να τα βάλουν). Αν δεν είναι σε άδεια δηλαδή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Καλορίζικο @maximum armor! Να το δεις να μεγαλώνει και να εκπληρώσει όλες σου τις επιθυμίες!

Πρώτα το Pillars of Eternity 2 να μπεις ανάλαφρα στο κλίμα και μετά βουρ για D:OS2!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Συμφωνώ πέρα για πέρα. Να' ναι καλά τα παιδιά παραπάνω που μ' έβαλαν στο mood. Και μια κάρτα γραφικών και είμαστε εντάξει!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@maximum armor , κάτι έγινε και το φόρουμ μου έφαγε το μισό post πριν, αν θες ξαναδιάβασε το ολόκληρο να δεις αν σε αφορούν τελικά αυτά που προτείνω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@maximum armor , κάτι έγινε και το φόρουμ μου έφαγε το μισό post πριν, αν θες ξαναδιάβασε το ολόκληρο να δεις αν σε αφορούν τελικά αυτά που προτείνω.
Είναι διαφορετικά απ' αυτά που είχες βάλει σε προηγούμενο post, αλλά εντάξει θα σημειώσω αυτά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είναι διαφορετικά, επειδή στην πρώτη περίπτωση το κόστος είναι 300 ευρώ, και στη δεύτερη το κόστος είναι 650 ευρώ, και τα δύο χωρίς κάρτα γραφικων, η οποία κοστίζει άλλα 330. Εσύ ξέρεις την οικονομική σου δυνατότητα, αν μπορείς να διαθέσεις το χιλιάρικο, σαφώς αξίζει η δεύτερη σύνθεση που προτείνω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλορίζικο @maximum armor! Πωωω... μέχρι εδώ μύρισε η "καινουργίλα" (η μυρωδιά που βγάζουν οι συσκευασίες όταν τις πρωτοανοίγεις :Ρ)!

Εγώ, πάντως, στη θέση της Πανοπλίας (και επειδή είναι και μέγιστη), θα το "τερμάτιζα" με ακόμα καλύτερη κάρτα γραφικών και άλλης μάρκας.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Άμα πάρει ακόμα καλύτερη κάρτα γραφικών, πιθανότατα θα θέλει και νέο τροφοδοτικό, και δεν ξέρουμε και ποιο είναι το μέγιστο μήκος κάρτας γραφικών που χωράει το κουτί του και γενικά πάει μακριά η βαλίτσα. Ας μην τον ζαλίζουμε τον άνθρωπο με enthusiast-level παλαβομάρες, ενώ είναι εμφανές από αυτά που γράφει πως θέλει να παίζει τα παιχνίδια που του αρέσουν χωρίς να πολυσκοτίζεται.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μάλλον κακώς χρησιμοποίησα το "τερμάτιζα". Εννοείται πως δεν θα του πρότεινα καμιά 3090, αλλά εφόσον δεν έχει θέμα με τα χρήματα, όπως λέει, πιστεύω πως μια 3060 με 12 GB μνήμη είναι πιο future-proof σε σχέση με την απλή 6600 των 8 GB. Αλλά αν το παιδί βολεύεται και με την 6600, κανένα πρόβλημα από μένα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση. Να κατέβω να πετάξω τα σκουπίδια;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση. Να κατέβω να πετάξω τα σκουπίδια;

Δεν ξέρω. Τι κάρτα γραφικών έχεις;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μιτσουμπίσι
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τι στε σεις ρε παιδακιμουδωμεσα?
μπαινει ενας να ρωτησει κατι για την γραμμικη β ή για το φαινομενο του θερμοκηπιου και βγαινει μ ενα πισι στην πλατη, μια σμαρτ τιβι στο αμαξι και με βερα στο δεξι.

βρε χιλιες φορες γκουγκλαρισμα...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
τι στε σεις ρε παιδακιμουδωμεσα?
μπαινει ενας να ρωτησει κατι για την γραμμικη β ή για το φαινομενο του θερμοκηπιου και βγαινει μ ενα πισι στην πλατη, μια σμαρτ τιβι στο αμαξι και με βερα στο δεξι.

βρε χιλιες φορες γκουγκλαρισμα...

Γκούγκλαρε όσο θες... πάλι εδώ θα καταλήξεις, γιατί η Κοινότητα του Ρεηκουί ΚΑΤΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ!!!111!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
η φάση είναι "δεν μαμάς που δε μαμάς, δεν πας για ψάρεμα;"

αν δε ξέρετε το ανέκδοτο να το πούμε :p
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τώρα γύρισα από μεσημεριανή έξοδο για γεύμα. Της Παναγίας σήμερα. Και σκεφτόμουν (όσο έτρωγα...) μήπως να αναβάλλω για μερικούς μήνες την αγορά; Είναι ότι έχω ακόμα 38 παιχνίδια, όλα παλιά (τα Broken Sword, τα Lost Horizon, τα FEAR, κλπ.). Δεν είναι τόσα πολλά. Μήπως δεν λέει να πάρω τώρα καινούργιο; Επειδή αν πάρω καινούργιο θα γλυκαθώ και τα παλιά παιχνίδια θα μείνουν στα αζήτητα... Έτρωγα και σκεφτόμουν αυτό.
 
Top Bottom