What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τώρα γύρισα από μεσημεριανή έξοδο για γεύμα. Της Παναγίας σήμερα. Και σκεφτόμουν (όσο έτρωγα...) μήπως να αναβάλλω για μερικούς μήνες την αγορά; Είναι ότι έχω ακόμα 38 παιχνίδια, όλα παλιά (τα Broken Sword, τα Lost Horizon, τα FEAR, κλπ.). Δεν είναι τόσα πολλά. Μήπως δεν λέει να πάρω τώρα καινούργιο; Επειδή αν πάρω καινούργιο θα γλυκαθώ και τα παλιά παιχνίδια θα μείνουν στα αζήτητα... Έτρωγα και σκεφτόμουν αυτό.

Αυτό εξαρτάται από σένα φίλε μου (και από τον ελεύθερο χρόνο που/θα έχεις για να παίξεις όλα αυτά τα παιχνίδια). Γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν θα υπάρξει η απολύτως κατάλληλη στιγμή για να πάρεις καινούργιο σύστημα, εκτός κι αν πάθει κάτι το τωρινό ή "καίγεσαι" να παίξεις τίτλους με υψηλές απαιτήσεις τώρα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@Dim Gian Bot θα ήθελα να παίξω καινούργια, αλλά θα ήθελα να φύγουν και τα παλιά. Δεν είναι τόσα πολλά.
Κι όμως θεωρώ ότι υπάρχει η απολύτως κατάλληλη στιγμή για αγορά νέου PC (τουλάχιστον για gaming PC και όχι εργασίας): πριν παντρευτεί κάποιος! Το είχα σκεφτεί το σχέδιο από χρόνια...Γιατί μετά απ' το γάμο θα ακούσεις "Τί! Θα δώσεις λεφτά να πάρεις καινούργιο κομπιούτερ για να παίζεις παιχνίδια;;;;;;"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκείνη λοιπόν θα ήταν η απολύτως κατάλληλη στιγμή! Αλλά πιστεύω θα φύγουν τα 38 πριν έρθει εκείνη η στιγμή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Γιατί μετά απ' το γάμο θα ακούσεις "Τί! Θα δώσεις λεφτά να πάρεις καινούργιο κομπιούτερ για να παίζεις παιχνίδια;;;;;;"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκείνη λοιπόν θα ήταν η απολύτως κατάλληλη στιγμή! Αλλά πιστεύω θα φύγουν τα 38 πριν έρθει εκείνη η στιγμή.
:giankos: :giankos: :giankos:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@Dim Gian Bot θα ήθελα να παίξω καινούργια, αλλά θα ήθελα να φύγουν και τα παλιά. Δεν είναι τόσα πολλά.
Κι όμως θεωρώ ότι υπάρχει η απολύτως κατάλληλη στιγμή για αγορά νέου PC (τουλάχιστον για gaming PC και όχι εργασίας): πριν παντρευτεί κάποιος! Το είχα σκεφτεί το σχέδιο από χρόνια...Γιατί μετά απ' το γάμο θα ακούσεις "Τί! Θα δώσεις λεφτά να πάρεις καινούργιο κομπιούτερ για να παίζεις παιχνίδια;;;;;;"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκείνη λοιπόν θα ήταν η απολύτως κατάλληλη στιγμή! Αλλά πιστεύω θα φύγουν τα 38 πριν έρθει εκείνη η στιγμή.

Προφανώς και δεν παντρευόμαστε γυναίκα (ή οτιδήποτε άλλο, δεν κρίνω) αν δεν έχει ήδη πιο ακριβό gaming PC από το δικό μας, και αντίστοιχη gaming library.

Και επειδή το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, μπορεί να γίνει η παραχώρηση να έχει τουλάχιστον κονσόλα. Έστω Switch. Κάτι τέλος πάντων που να δείχνει ότι έχει επαφή με τον ανθρώπινο πολιτισμό.

Από εκεί και πέρα, τα παιχνίδια, παλιά ή καινούργια, δεν τελειώνουν ποτέ. ΠΟΤΕ όμως. Τα 38 μπορούν άνετα να έχουν γίνει όχι 8, αλλά 88 του χρόνου τέτοια εποχή, αν συνεχίσεις να ψάχνεις τα άδυτα του myabandonwere (αλήθεια, το The Collection Chamber το ξέρεις; ) ή να πειραματίζεσαι με παιχνίδια που δεν είσαι σίγουρος αν σου αρέσουν αλλά τελικά σου αρέσουν, όπως έχει ήδη συμβεί.

Το νέο σύστημα σου δείνει και νέες επιλογές, χωρίς να ακυρώνει τις παλιές. Μπορείς μια χαρά να παίξεις και τα 38 παιχνίδια που έχεις κατά νου στο νέο σύστημα, πιθανότατα σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου μιας και ενδιάμεσα θα παίζεις και πιο νέα παιχνίδια. Ε, και; Και στην τελική, μπορεί από τα 38 αυτά παιχνίδια, να δεις ότι τα 8 τελικά δεν σε ενδιαφέρουν γιατί φαίνονται πλέον ξεπερασμένα σε σχέση με τα νεότερα. Και πάλι, ε και; Πραγματικά δεν έγινε τίποτα.

Να σου το πω αλλιώς. Ωραία, έχεις 38 παιχνίδια που παίζουν στο τωρινό σου PC που θες να παίξεις. Αυτά που θες να παίξεις αλλά δεν παίζουν στο τωρινό σου PC, πόσα είναι; 3; 8; 15; Μέχρι να τελειώσεις τα 38 από το τωρινό backlog, αυτό το "μελλοντικό backlog' απλά θα αυξάνεται, και τα 3, 8 ή 15, θα έχουν γίνει με τη σειρά τους 38, μπορεί και περισσότερα.

Για αυτό σου λέω, τα παιχνίδια δεν τελειώνουν ποτέ. Το PC σου έχει παλιώσει υπερβολικά, πάρε νέο να μπορείς να ευχαριστηθείς όποιο παιχνίδι θες, όποτε το θες, παλιό ή καινούργιο.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εγω διαφωνω με γκου. ο μαξιμος μου εχει δειξει απ τα ποστς του οτι ειναι ενας σταθερος, σοβαρος τυπος που βαδιζει συγκεκριμενα και με σχεδιο. ειναι καλη ιδεα να ξεσκαρταρει το μπακλογκ πριν την νεα αγορα. κι εχει δικιο σ αυτο που λεει. αν παρει καινουριο πισι, πιστευω δεν θα εχει μυαλο για τα παλια κειμς. θα τα παιξει βιαστικα, και καθε στιγμη θα σκεφτεται: παιζω τωρα παιγνιδι του 2000 ας πουμε αντι να παιζω το ελντεν ρινγκ π.χ.
οπότε και δεν θα τα χαρει και θα του ειναι πολυ πιο ευκολο να κανει ρεητζκουίτ και ρεητζανινστωλ. επισης, ολοι ξερουμε οτι στα πολυ καινουρια συστηματα αρκετες φορες τα παλιοτερα παιχνιδια εχουν προβληματα στην εγκατασταση ή στην εκτελεση.

ασε που ειναι ωραια φαση, αν και λιγο μαζοχιστικη, οκ, να σκεφτεσαι οτι μετα 5-6 μηνες ας πουμε θα εχεις καινουρια πισάρα και θα παιζεις οτι θες και μ αυτη την θετικη σκεψη θα ορμησει με μεγαλυτερο κεφι στα 38 γκειμς του μπακλογκ.

οπότε αποψη μου ειναι να περιμενεις, μαξιμε. και μια συμβουλη: ξεκινα με τα παλιοτερα των 38, ωστε αν καποια στιγμη στο ενδιαμεσο αποφασισεις τελικα να παρεις το pc, να σου μενουν τα πιο προσφατα παιχνιδια που θα παιζουν πιο απροβληματιστα στο νεο μηχανημα.

το θεμα γαμος και πισι, ειναι πολυ πιο δυσκολο απ το διλημμα που εχεις για την αγορα τωρα η αργοτερα, αυτο να το πουμε 😄. η αποψη μου ειναι οτι ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ δεν κρυβεις την αληθεια, δειχνεις απο την πρωτη μερα γνωριμιας τι σημαινει pc gaming για σενα και ξεκαθαριζεις οτι ειναι ισως το μονο θεμα το οποιο δεν "χρειαζεται" διαλογος ή συμφωνια. ειναι η λόξα σου και θα πρεπει να την σεβαστει ο αλλος. εγω τουλαχιστον ετσι το αντιμετωπισα το θεμα.

καλη τυχη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
παιζω τωρα παιγνιδι του 2000 ας πουμε αντι να παιζω το ελντεν ρινγκ π.χ.

Πέραν του αυταπόδεικτου γεγονότος ότι δεν γίνεται να διαφωνείς μαζί μου και να έχεις δίκιο, πώς ακριβώς επηρεάζει αυτή τη σκέψη το αν έχεις νέο PC ή όχι; Και τι ακριβώς θα χάσεις αν παίξεις Elden Ring αντί για παιχνίδι του 2000 (οποιοδήποτε; Τόσο καλή χρονιά ήταν το 2000 και δεν θυμάμαι; )

Αν δεν έχεις χρήματα για νέο PC, ok, δεν υπάρχει η επιλογή να παίξεις Elden Ring έτσι κι αλλιώς και πορεύεσαι όπως μπορείς. Αν όμως έχεις, και το νέο super PC είναι μια απόφαση και τρεις μέρες μακριά, το να παίζεις παιχνίδι του 2000 ενώ θα ήθελες να παίζεις Elden Ring, σημαίνει ότι παίζεις κάτι που δεν θέλεις (τόσο πολύ) αντί για κάτι που θέλεις (τόσο όσο να το σκέφτεσαι ενώ παίζεις κάτι άλλο). Για να αποδείξεις τι και σε ποιον, ή έστω, για να κερδίσεις τι ως εμπειρία; Ακόμα δεν δίνουν μόρια για διορισμό στο δημόσιο αν έχεις παίξει Anachronox και Morrowind, αλήθεια λέω και πολύ λυπάμαι για αυτό, αλλιώς θα ήμουν ήδη διευθύνων σύμβουλος σε ΔΕΚΟ, κι ας μην έχω μπάρμπα τον Κούλη.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μα δεν θα το κανει με το ζορι ο ανθρωπος, απ οτι καταλαβα ΘΕΛΕΙ να παιξει τα 38 γκειμς του μπακλογκ. αυτο που λεω ειναι οτι θα τα παιξει πιο συγκεντρωμενα και πιο ευκολα στο παλιο πισι, γιατι η επιλογη τους θα ειναι ουσιαστικα μονοδρομος.

και λιγο πριν τα χριστουγεννα ας πουμε, για να κανει και σουπερ γιορτες, θα παει να χτυπησει την καινουργια πισάρα και μετα θα παιζει οτι του κανει κεφι κι απο τα νεα παιχνιδια.

επισης μην εισαι νιουμπάς τωρα. δ/νων συμβουλος ειναι ζορι, εχει ευθυνες... κι αν γινει και καμια στραβη, μπορει και να βρεθεις πισω απ τα καγκελα να ψαχνεις το σαπουνι, που δεν ειναι και τοσο καλη εξελιξη.
η καλη θεση ειναι Αντιπροεδρος. δεν υπαρχεις πουθενα, δεν παιρνεις καμια σοβαρη αποφαση, πας μονο σε κοπές πιτας και σε καμια συναντηση με τον υφυπουργο για καφε και κουλουρακια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Υπάρχουν ακόμα καλύτερες φιδοθέσεις, αλλά δεν είναι για εμάς.

Madame de compagnie. Ήμουν live σε συζήτηση με καλοστεκούμενη συνταξιούοχο κυρια να δηλώνει σε ελαφρώς έκπληκτο συνταξιούοχο δεητζή πως ήταν συνάδελφοι και μάλιστα δουλεύαν σε διπλανά γραφεία για πάνω από δεκαπέντε χρόνια. Δεν την είχε ξαναδεί ποτέ στη ζωή του.

Μπορεί και απλά να τρόλαρε. Αλλά κάτι μου λέει πως όχι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Madame de compagnie. Ήμουν live σε συζήτηση με καλοστεκούμενη συνταξιούοχο κυρια να δηλώνει σε ελαφρώς έκπληκτο συνταξιούοχο δεητζή πως ήταν συνάδελφοι και μάλιστα δουλεύαν σε διπλανά γραφεία για πάνω από δεκαπέντε χρόνια. Δεν την είχε ξαναδεί ποτέ στη ζωή του.

Μπορεί και απλά να τρόλαρε. Αλλά κάτι μου λέει πως όχι.

Μπορεί να έκανε χρόνια τηλεργασία! Πολύ πριν τον κορονοϊό!
το θεμα γαμος και πισι, ειναι πολυ πιο δυσκολο απ το διλημμα που εχεις για την αγορα τωρα η αργοτερα, αυτο να το πουμε 😄. η αποψη μου ειναι οτι ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ δεν κρυβεις την αληθεια, δειχνεις απο την πρωτη μερα γνωριμιας τι σημαινει pc gaming για σενα και ξεκαθαριζεις οτι ειναι ισως το μονο θεμα το οποιο δεν "χρειαζεται" διαλογος ή συμφωνια. ειναι η λόξα σου και θα πρεπει να την σεβαστει ο αλλος. εγω τουλαχιστον ετσι το αντιμετωπισα το θεμα.

καλη τυχη.
Panic για την τελευταία παράγραφο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πες μας όμως τι θα κάνεις τελικά μάξιμε, αγωνιούμε!
Μάλλον θα το αναβάλλω, αλήθεια σας λέω. Στους 2 μήνες πριν το γάμο, νέο PC 1500+€! Και δεν θα ανησυχώ για χρόνια και χρόνια!!!
(Εκτός φυσικά αν καταστραφεί το τωρινό, πριν από τότε!)

Edit: Δόξα το Θεό να λέω, 3 πράγματα:
1. Έχω δουλειά.
2. Έχω υγεία.
3. Δεν έχω χρέη (δάνεια, δόσεις οποιουδήποτε είδους, κλπ).

Αυτά με κάνουν να αισθάνομαι, όχι πλούσιος, αλλά εντάξει, μια χαρά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μάλλον θα το αναβάλλω, αλήθεια σας λέω. Στους 2 μήνες πριν το γάμο, νέο PC 1500+€! Και δεν θα ανησυχώ για χρόνια και χρόνια!!!
(Εκτός φυσικά αν καταστραφεί το τωρινό, πριν από τότε!)

Edit: Δόξα το Θεό να λέω, 3 πράγματα:
1. Έχω δουλειά.
2. Έχω υγεία.
3. Δεν έχω χρέη (δάνεια, δόσεις οποιουδήποτε είδους, κλπ).

Αυτά με κάνουν να αισθάνομαι, όχι πλούσιος, αλλά εντάξει, μια χαρά.
με τις εντάσεις στην Ταϊβάν, τον πόλεμο στην Ουκρανία να μην λέει να τελειώσει, δε νομίζω ότι ο χρόνος είναι με το μέρος σου.

Τώρα οι κάρτες πέφτουν συνεχώς και σε λίγο και οι RAM, αναβαθμίστε τώρα που μπορείτε γιατί αν γίνει μαλακία με τους μουρκανς που τσιγκλάνε τους κινέζους με την Ταϊβάν, δεν μας βλέπω καλά σε hardware, βγήκαμε από την μια κρίση για να μπούμε στην άλλη, όπως με το πρώτο mining rush, ΤΩΡΑ είναι εκείνο το μικρό παραθυράκι να αναβαθμίσεις, ίσως γίνει καλύτερα τους επόμενους μήνες, αλλά πολλά σύννεφα μαζεύονται.

Πριν το γάμο πάρε ακόμα καλύτερη GPU, πάντα υπάρχει το "μα το χρειάζομαι για δουλειά το σύστημα αγάπη μου".
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
με τις εντάσεις στην Ταϊβάν, τον πόλεμο στην Ουκρανία να μην λέει να τελειώσει, δε νομίζω ότι ο χρόνος είναι με το μέρος σου.

Τώρα οι κάρτες πέφτουν συνεχώς και σε λίγο και οι RAM, αναβαθμίστε τώρα που μπορείτε γιατί αν γίνει μαλακία με τους μουρκανς που τσιγκλάνε τους κινέζους με την Ταϊβάν, δεν μας βλέπω καλά σε hardware, βγήκαμε από την μια κρίση για να μπούμε στην άλλη, όπως με το πρώτο mining rush, ΤΩΡΑ είναι εκείνο το μικρό παραθυράκι να αναβαθμίσεις, ίσως γίνει καλύτερα τους επόμενους μήνες, αλλά πολλά σύννεφα μαζεύονται.

Πριν το γάμο πάρε ακόμα καλύτερη GPU, πάντα υπάρχει το "μα το χρειάζομαι για δουλειά το σύστημα αγάπη μου".
Και πότε θα πάρει κουβάδες για να βάζει μέσα το ρύζι και τα άλευρα;

Επειδή κι εγώ ήμουν πάντα σκεπτικός, η καλύτερη στιγμή για αναβάθμιση είναι αυτή που θα βάλεις το χέρι στην τσέπη χωρίς να σε νοιάξει γιατί απλά το θες. Το παίρνεις, το χαίρεσαι και μετά πας πάλι στο παλιό σου tower και το φιλάς στοργικά στο power για να του δείξεις ότι δεν το ξέχασες
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Edit: Δόξα το Θεό να λέω, 3 πράγματα:
1. Έχω δουλειά.
2. Έχω υγεία.
3. Δεν έχω χρέη (δάνεια, δόσεις οποιουδήποτε είδους, κλπ).
Άντε και κάνα παιδί
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Τί? Μονο ένα? 3 για να κάνουν 5-άδα σε κάποιο moba.

Πέρα από την πλάκα, η κάρτα γραφικών που πρότεινε ο @Great0ldOne για τα λεφτά της ΔΕΝ θα την έπερνα. Κάνε κάτι και δες λίγο προς τα έξω και με 500-550 πάρε 6700xt.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Πέρα από την πλάκα, η κάρτα γραφικών που πρότεινε ο @Great0ldOne για τα λεφτά της ΔΕΝ θα την έπερνα.
Όταν την πρότεινε ήταν σε «προσφορά» κάτω από 400 ευρώ σίγουρα. Στο skoutz την βλέπω να ξεκινάει στα 323 ευρώ.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Πριν λιγες μερες μυξο-κλαιγα σαν μικρο κοριτσακι επειδη παλευα να παρω την οθονη μου πισω. Τελικα κατορθωσα να επισκευασω την τηλεοραση του φιλου, με πρωτογονα μεσα. Πηρα την οθονη μου πισω και εβαλα μπροστα το αφρικανικο pc.
Πρεπει να εχω ρωτησει ξανα για αυτο που ειδα.
Παρατηρησα οτι αναβοσβηνουν λευκα pixel σε random σημεια και που και που εμφανιζονται μπλε γραμμες.
Επειδη σε αυτο το pc εχω το fallout 4, ειπα να το ξεκινησω ως τιμωρια. Δεν πηρα μαζι μου κανενα παιχνιδι και ειδικα το witcher 3.
καθε βραδυ πινω για να ξεχασω την αναπηρια μου.

Στην διαρκεια του παιχνιδιου, εμφανιζονται φωτεινα pixel γυρω απο καποιο αντικειμενο και συχνα, σκοτεινιαζει η οθονη για 2-3 δευτερολεπτα.
Η καρτα γραφικων ειναι αθωα σαν τον λοχαγο Ντρειφους. Παιζει να φταιει η ρουφιανα η μητρικη;

Το αφρικανικο pc, το οποιο το εκλεψα για λογους τιμης, αν και ανωτερο απο το κουνελο-pc, ειναι αλλη μια αντικα.
 
Top Bottom