What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-2022-09-23-8.14.00-%CE%BC%CE%BC-e1663953390516.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Μήπως ξέρει κανείς τι έχει γίνει με τον @lelos kounelos ? Μια που μας έδειχνε τους ανεμιστήρες /ηλιακές μπαταρίες και μια που χάθηκε. Μήπως έβγαλε στην φόρα κάνα απόρρητο project από Wakanda και τον άρπαξαν?

Να ρε ο σωστος ο ανθρωπος. Μπορει να ειχα ψοφισει και εσεις να πινατε τα κρασακια σας.
Ξεχασα τον δισκο με τα παιχνιδια στην Ελλαδα. ΕΙμαι οριακα για ψυχοφαρμακα. Δεν την παλευω και καταθετω τα σταδια της gaming απεξαρτησης. Στηριζουμε την επιστημονικη κοινοτητα.

Ξεκινησα με παιχνιδια στο κινητο. Περναει η ωρα αλλα δεν ειναι το ιδιο οταν δεν εχεις την επιλογη του PC.
Σαν να κοιμασαι με φουσκωτη κουκλα. Βαρεθηκα.
Ενας φιλος εχει ενα μπαρακι. Λεω θα το ριξω στα ξιδια.
image.jpg

Μετα απο κωμικοτραγικες καταστασεις, που δεν θετε να ξερετε, εκοψα τα ξιδια και τα ξενυχτια.

Τα αποτελεσματα της ελλειψης gaming. ξιδια, Το ταβλι γινεται το καλυτερο παιχνιδι στον κοσμο και ξεκινας να δινεις προσοχη σε θεματα που χρειαζονται λυση. Εχω γινει δραστηριος. Εχω επιδιορθωσει μια τηλεοραση, ενα τροφοδοτικο για PC, δυο χειριστηρια για αυτοματη πορτα. Εχω δωσει δωρεαν λυση σε ενα δικτυο που εκλανε πενθιμα. Ξυπναω το πρωι και παιρνω χαρτια απο δημοσιους υπαλληλους για να τα δωσω σε συναδελφους τους, στην αλλη ακρη της πολης και δεν με ενοχλει καθολου. Καπνιζω περισσοτερο.
Ακομα δεν ειμαι σε κατασταση για κανονικες κοινωνικες συναναστροφες
Εχω ξεκινησει να βλεπω μεξικανικες σειρες. Οχι σαπουνοπερες αλλα περιπετειες με ντρογκια, διαφθορα και γκανια.
Ζωη χωρις παιχνιδια ειναι ζωη χωρις σκοπο.[/SPOILER]
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το έβαλα σε ψιλολάθος thread πριν το βάζω και εδώ.

Χθες βράδυ Αρναούτογλου, είχε προσκεκλημένη την Ελίνα Τζένγκο. Μου έκανε φοβερή εντύπωση που πρώτη φορά την άκουγα και όμως πριν από ένα μήνα πήρε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Στίβου στον ακοντισμό.
Μια ματιά σήμερα είδα άρθρα για μια δημοσιογράφο που είχε επίσης καλεσμένη ο Αρναούτογλου, αλλά πολύ λιγότερα και "δευτεροτρίτα" για την Τζένγκο.

Νομίζω ότι αυτό δίνει ξεκάθαρα την εικόνα αυτής της χώρας, βλέπεις είναι πιο σημαντικά τα φρύδια της άλλης στο top model, παρά μια αθλήτρια παιδί μεταναστών, που τραγούδαγε τον Εθνικό ύμνο και δάκρυζε από συγκίνηση...


Για να μην πούμε για άλλη μια φορά για αθλητή/τρια που κατάφερε το απίστευτο κάνοντας προπόνηση σε σκατά εγκαταστάσεις και γενικά πόσο μπορντέλο είναι η χώρα που γεννήθηκαν οι Ολυμπιακοί αγώνες...

edit: το in.gr διαβάζει RQ? Το νου σας τι λέτε εδώ μέσα ε; :p
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Για το θέμα που αναφέρει η Ελίνα σχετικά με την υπηκοότητα επειδή έχω γνώση αυτών των θεμάτων, είναι κατανοητό το προσωπικό της παράπονο που πήρε στα 16 την υπηκοότητα αλλά το θέμα δεν ήταν γραφειοκρατικό, έτσι λέει ο νόμος. Εάν οι γονείς της είχαν κάποιες βασικές προϋποθέσεις (βασικά νόμιμη διαμονή στην Ελλάδα για κάποια χρόνια) η Ελίνα θα αποκτούσε δικαίωμα να πάρει την ελληνική ιθαγένεια από την μέρα που θα γραφόταν στην πρώτη δημοτικού. Οι γονείς της όμως πιθανώς να διέμεναν παράνομα στη χώρα οπότε για να αποκτήσει την ελληνική ιθαγένεια έπρεπε να αποκτήσει τις νόμιμες προϋποθέσεις, γι' αυτό πήρε την ιθαγένεια στα 16.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Για το θέμα που αναφέρει η Ελίνα σχετικά με την υπηκοότητα επειδή έχω γνώση αυτών των θεμάτων, είναι κατανοητό το προσωπικό της παράπονο που πήρε στα 16 την υπηκοότητα αλλά το θέμα δεν ήταν γραφειοκρατικό, έτσι λέει ο νόμος. Εάν οι γονείς της είχαν κάποιες βασικές προϋποθέσεις (βασικά νόμιμη διαμονή στην Ελλάδα για κάποια χρόνια) η Ελίνα θα αποκτούσε δικαίωμα να πάρει την ελληνική ιθαγένεια από την μέρα που θα γραφόταν στην πρώτη δημοτικού. Οι γονείς της όμως πιθανώς να διέμεναν παράνομα στη χώρα οπότε για να αποκτήσει την ελληνική ιθαγένεια έπρεπε να αποκτήσει τις νόμιμες προϋποθέσεις, γι' αυτό πήρε την ιθαγένεια στα 16.
Κάθε παιδί που γεννιέται στην Ελλάδα και μεγαλώνει σαν Έλληνας πρέπει να παίρνει την Ελληνική ιθαγένεια. Μην σου πω να δίνει μπόνους και στους γονείς για την αίτηση νομιμοποίησής τους. Έλληνας είναι όποιος έχει λάβει την Ελληνική παιδεία δεν είπε ο Ισοκράτης; (που δεν θυμόμουν και googlαρα; :p )

'Έβλεπα το βίντεο που πήρε το μετάλλιο και τραγούδαγε τον Εθνικό Ύμνο και ανατρίχιασα, έλεγα μέσα μου "πόσοι ρε φίλε αποκαλούν εαυτούς Έλληνες και δεν έχουν τιμήσει στο ελάχιστο αυτά τα λόγια, αυτόν τον ύμνο, αυτή την χώρα που τους ανέχεται" πόσοι που θα γύρισαν και θα είπαν κάτι "γιατί είναι Αλβανίδα"...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Κάθε παιδί που γεννιέται στην Ελλάδα και μεγαλώνει σαν Έλληνας πρέπει να παίρνει την Ελληνική ιθαγένεια. Μην σου πω να δίνει μπόνους και στους γονείς για την αίτηση νομιμοποίησής τους. Έλληνας είναι όποιος έχει λάβει την Ελληνική παιδεία δεν είπε ο Ισοκράτης; (που δεν θυμόμουν και googlαρα; :p )

Αυτό ακριβώς κάνει ο νόμος, δίνει το δικαίωμα της ιθαγένειας σε όσα παιδιά λάβουν την ελληνική παιδεία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αυτό ακριβώς κάνει ο νόμος, δίνει το δικαίωμα της ιθαγένειας σε όσα παιδιά λάβουν την ελληνική παιδεία.
Θα μπορούσε να το δώσει μετά το Δημοτικό. Τώρα πότε το δίνει; Αφού η κοπέλα λέει το πήρε χαριστικά στα 16 να υποθέσω αφού τελειώσει το λύκειο;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Θα μπορούσε να το δώσει μετά το Δημοτικό. Τώρα πότε το δίνει; Αφού η κοπέλα λέει το πήρε χαριστικά στα 16 να υποθέσω αφού τελειώσει το λύκειο;

Αν οι γονείς της συμπλήρωσαν τις προϋποθέσεις, λογικά με το που τελείωσε το γυμνάσιο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Επειδη πιασατε τα μεταναστικα.
Πριν φυγω, κατι με επιασε να γραψω σε ενα χαρτι τα στοιχεια μου για το gov.gr.
Ηρθα εδω στα ξενα και για πρωτη φορα, μου ζητησαν αντιγραφο ποινικου μητρωου. Απο προηγουμενη εμπειρια. Η μεταφραση του συγκεκριμενου χαρτιου και οταν προκειται για Αφρικη, χρειαζεται αλλες δυο υπογραφες απο εισαγγελεις. Δεν γνωριζω εαν ισχυει ακομα και ευτηχως, δεν χρειαστηκε να συνεχισω με την μεταφραση.

Τωρα, επρεπε να περασω το ποταμι και ειπα να κανω προσπαθεια με μια απλη μεταφραση, Μπηκα στο gov.gr και αιτηθηκα το χαρτι του καλου παιδιου. Οι μερες με πιεζουν και χαρτι δεν εβλεπα. Πρεπει να τελειωσω τα χαρτια μου για το work permit και να φυγω στα καπακια, για αλλη χωρα. Απο το Immigration, μου ειπαν οτι αφου ειμαι παντρεμενος, μπορω να αιτηθω το ιδιο χαρτι απο εδω.
Ουτε μεταφρασεις και ουτε ταλαιπωρια. Πληρωνεις ενα παραβολο και πας να σου παρουν δαχτυλικα αποτυπωματα. Η διαδικασια εγινε σκατα, απο δικο τους λαθος. Αφου ξεμπλεξε το κουβαρι ενας επιθεωρητης, με ρωτησε εαν βιαζομαι και αναψε η ενδειξη του λαδιου μηχανης.
Ξεκινησε η διαδικασια και τωρα μπορω να φυγω. Σημερα ηρθε και το ελληνικο, αμεταφραστο. Δεν θα επρεπε να υπαρχει η επιλογη για μεταφρασμενο στα αγγλικα;

Ξερει κανενας τι ειναι το "ειδικο δελτιο ομογενους"; το ειδα στο αντιγραφο του ποινικου μητρωου, διπλα στο πεδιο αδεια παραμονης.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Hostel: The new generation
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Θελω να απλωσω ενα σεντονι για την αλητεια, την αεροπορικη και οχι μονο. Τα εγραψα και στο φουμπου αλλα δεν ηταν αρκετο.
Θα μπορουσα να φαω ταλαιπωρια που ακομα δεν θα ειχε τελειωσει.

Επρεπε να αλλαξω αφρικανικη χωρα, για λιγο. Επειδη ζουμε σε επιδημικες εποχες, εριξα μια ματια για το τι χρειαζεται να μπω στη χωρα.
Βιζα, πριν ταξιδεψω. Πρωτη φορα που δεν μου αξιζε βιζα με την αφιξη. Να ξερετε, αν ζητανε βιζα απο πριν, πατε να μπλεξετε.Εννοειται οτι ηθελαν PCR τεστ. Με την αφιξη σου κανουν αλλο ενα τεστ, το σελφ που στο χρεωνουν 150$.

Παω στο αεροδρομιο και επειδη εννοειται οτι ξερουν, το πρωτο που μου ζητησαν ηταν η βιζα μου και φυσικα, το τεστ το οποιο επρεπε να το καν και σε ψηφιακη μορφη. Κομπλε.
Μπηκα στο αεροπλανο και φτανω στο Ναιρομπι.
Εκπληξη πρωτη. Με φωτισε ο θεος και με το που ανοιξε το cjeck in, πηγα κατευθειαν. Βασικα με ειχε εκνευρισει το αεροδρομιο και ηθελα να ξεκουμπιστω. Με ρωταει η Καρολ, εισιτηριο επιστροφης δεν εχεις;
Εχω ρε κοπελια, της δειχνω το αρχειο στο τηλεφωνο μου. Τσεκαρει ξανα και μου λεει οτι το εισιτηριο της επιστροφης εχει ακυρωθει.
παρε τηλεφωνο το ταξιδιωτικο γραφειο να το λυσεις.
Δεν με ρωτησε εαν μπορω να επικοινωνησω με το κινητο μου, εαν μπορω να συνδεθω σε καποιο WIF.I Αν το ταξιδιωτικο γραφειο κλεινει το μεσημερι. Στο μαυρο της το γατακι.
Μπορει να ειχα ξυπνησει 14:00 το μεσημερι, επειδη γνωρισα μια φοιτητρια αλλα η πτηση ηταν 02:40 και ειχε παει 11 το πρωι.
Μου λεει τραβα εκει πισω και κανε τα κουμαντα σου. Φορτωνω και μπαινω στην διαδικασια να μπω σε δωρεαν WIFI αεροδρομιου.
Ταχυτητα, οχι να μιλησω. εστειλα μηνυμα και αντι για τα κλασσικα vv μου εβγαλε ενα ρολογακι.
Καταφερνω επικοινωνια με αυτον που μου εκλεισε το εισιτηριο και μου λεει, το εισιτηριο ειναι κομπλε. Παω στην Καρολ αλλα εκει που ηταν το γραφειακι της, δεν ειχα σημα. Με τα πολλα, ηταν λαθος του συστηματος που ευτηχως λυθηκε. Οχι απο την Καρολ. Ο τυπος ακυρωσε στα αληθεια το εισιτηριο και το ξαναεβαλε στο συστημα. Εκανε το κλασσικο restart. Περναω μεσα ως νικητης.

Σκαει γερακος που εχει αλλαξει 40 πτησεις. Τρωει ακυρο απο την Καρολ. Καπου εχασε το τεστ.
Της λεει ειμαι σε φαση transit, αν δεν ειχα τεστ, πως ηρθα ως εδω; απλα το εχασα.
πορτα ο γερακος αλλα επειδη ειναι τσιφτης και βετερανος του Α παγκοσμιου πολεμου, μη πω του 100ετη πολεμου, της λεει, εγω περναω μεσα και περασε.
Τα παιρνει η Καρολ και λεει σε καποια φωναξε την ασφαλεια. Χωρις καμια ενημερωση για τον λογο, απλα περιμενουμε μια ωρα καθυστερηση και αλλη μια μεσα στο αεροπλανο. Στο αεροπλανο μπηκε και ο γερακος με υφος νικητη. Δωσε γκαζια ρε γερο.
φαγαμε δυο ωρες και ακουσαμε ενα συγνωμη απο τον πιλοτο. Η καθυστερηση δεν τον εκανε να νοιωσει οτι πρεπει να το πατησει λιγο.
να βγαλεις αιμορροιδες σε πτηση υπερατλαντικη, τσομπανη.

Ειμαι αραχτος σε θεση θανατοποινιτη, στον διαδρομο. Εχει σκασει μια λευκη γκιοσα στην θεση του παραθυρου και ενας Αφρικανος στην μεση. Με αγνοουν και εχουν φαει μια κατσαρολα γλιστριδες γιατι δεν βαζουν γλωσσα μεσα τους. Εχουν φαει και απο 4 καρπουζια και με σηκωνουν συνεχεια για κατουρημα, Προσπαθω να κοιμηθω αλλα ΔΕΝ. Η γκιοσα το παιζει αναλυτρια κοινωνικοψυχοπαθειας και ο τυπακος γνωστης αναλυσεων. Σε καποια φαση καταφερνει να με παιρνει ο υπνο και ξυπναω απο βηχα που εσκασε στα μουτρα μου, ο μαυρουλης.
Ψυχραιμια.... εκει που λεω θα του χωσω την μασκα μεσα στα ρουθουνια, σκαει μυτη το φαγητο. Ας φαμε λοιπον.
Επειδη φαγητο, αυτοι οι δυο εβγαλαν τον σκασμο. Τρωω και προσπαθω να κλεισω ματι, @@. Εσυ και ο διπλα σου φαγατε κοτοπουλο. ξεκινησε αναλυση μαθηματικων και επεξηγησης. τηνμπαναγια σου την τρυπια.
Σκαει αεροσυνοδος, ενω βλεπει οτι το ασπραδι του ματιου μου ειναι μπλε. Απο ολους στο αεροπλανο, διαλεξε εμενα για αξιολογηση της πτησης. ΕΙχε το θρασος να με ρωτησει πως μου φαινεται η πτηση, εαν ειμαι ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση και εαν μου αρεσε το φαγητο. Το φαγητο ηταν δυο κομματακια κοτοπουλο μεγεθους ζαριου και ηταν καμενο. Της λεω ολα καλα, email δεν σου δινω, ειμαι παντρεμενος. Το φαγητο; της λεω δεν ξερω, κοιμομουν. Μαλακια απαντηση γιατι τωρα, αυτη, θελει να με ταισει. την εδιωξα ευγενικα.
Πεφτω για υπνο και οση ωρα κοιμαμαι, μοιραζουν καποιες καρτελες που πρεπει να συμπληρωθουν. Δεν μου εδωσαν.
Ανοιγω ματι και βλεπω απαντες να συμπληρωνουν. Οι δυο διπλα μου, ξερουν οτι εχασα το event και δεν λενε τιποτα για την καρτα,
τι ειναι, οτι χρειαζεται να την συμπληρωσω για το immigration , ξυπνα φιλε ζητα την καρτα κτλ.
Δεν ρωταω τιποτα, δεν ζηταω τιποτα, πεφτω για υπνο.

φτανουμε στον προορισμο. Κανω σηκωτικη να παρω το τσαντακι με το λαπτοπ μου και δινω στην γκιοσα τον σακο της. Με κοιταζει με απορια γιατι οταν εσκασε για να με σηκωσει, ειχα ξεκινησει υπνο και δεν μπορουσα να ξερω τον σακο της. Ξερω και ποτε αμηθηκες τελευταια φορα μωρη γκιοσα. μονο ειδη καπνιστου που δεν εκανες στον Αφρικανο. Κακο δεν ειναι αλλα θα μπορουσες να το κανεις χωρις πολλα λογια.
Βγαινουμε απο το αεροπλανο και στο τελος του διαδρομου ειναι ενας τυπος. Η γκιοσα πισω μου. Ανοιγει την οθονη του κινητου και βλεπω φωτο με το διαβατηριο μου. Ακολουθησε με μου λεει. Καθως περπαταμε μου λεει, δωσε μου βιζα και pcr τεστ. κοιταζω πισω μου κα βλεπω την γκιοσα να με κοιταζει περιεργα. Ξερεις ποιος ειμαι εγω μωρη;
Μου λεει ο τυπος, χωρις πιστοποιητικο εμβολιασμου, τρως απελαση, κατευθειαν, αφου κανεις το σελφ τεστ των 150$. Οι αεροπορικες το ξερουν αλλα δεν λενε τιποτα. Η επισημη σελιδα του κρατους λεει μονο με τεστ αλλα αυτο ισχυει μονο για τους ντοπιους.
Αν το ηξερα, δεν θα ερχομουν και μου λεει, κανενα προβλημα. με παιρνει απο το χερι και με περναει απο κατι γραφεια. Τοσα αστερια και παρασημα δεν ειδα απο την κηδεια της Ελισαβετ.
Μου βαζουν υπογραφες και σφραγιδες και οτι εκανα το σελφ τεστ. Με παει να παρω την βαλιτσα μου η οποια με περιμενε σε μια γωνια και με οδηγει εξω, στο αυτοκινητο. Με αποχαιρετισε και τελος η περιπετεια.
Αντε γεια λεω, ευτηχως που καποιος με εχει μεγαλη αναγκη. Δεν ξερω τι θα γινοταν χωρις τον τυπο και δεν μου ειπε αν θα μου εκαναν pcr τεστ, πριν με βαλουν στο αεροπλανο του μπουλου. Το τεστ ειναι για 72 ωρες. το ειχα κανει Σαββατο και ειχα πορεια για την επιστροφη.

Η αλλη κωμωδια ηταν το τεστ, πριν ταξιδεψω. Ρωταω εναν φιλο ταριφα εαν ξερει που μπορω να το κανω. Η γκομενα μου, στο νοσοκομειο εδω κοντα. Τα αλλα μερη που ξερω, ειναι πολυ μακρυα και δεν χρειαζεται ραντεβου γιατι γκομενα μου.
Την αλλη μερα, ηταν να ερθει να με παρει 8 το πρωι αλλα ειχε παει 10 και αφαντος ο τυπος. Τελικα σκαει μυτη και μου λεει, πηρα την γκομενα μου τηλεφωνο και το σηκωσε ενας αντρας και δεν φτανει μονο αυτο, με ρωτησε τι θελω και γιατι παιρνω τηλεφωνο την κοπελια.
Τωρα με παιρνει η γκομενα και κλαιει για να την συγχωρεσω και δεν θα παει για δουλεια.
Ρε. αποψε το βραδυ πεταω.... ποτε θα κανω το τεστ και ποτε θα το παραλαβω;
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Αμάν ρε Λέλο, στα μισά του ποστ είχα ήδη ανεβάσει πίεση. Χαρά στην υπομονή σου!
 
Top Bottom