What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

RETURN TO MONKEY ISLAND

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Disclaimer/review spoiler: ο υπογράφων στερείται οποιασδήποτε αντικειμενικότητας γύρω από οποιοδήποτε Monkey Island (ακόμη και το θεωρητικώς πιο αδύναμο της σειράς) και κατ’ επέκταση για το Return to Monkey Island. Αν θέλετε κάποια μετρημένη κριτική, ίσως το παρακάτω κείμενο να μην είναι το καταλληλότερο για εσάς. Βλέπετε το Ταξίδι της Επιστροφής έρχεται για τον καθένα, αργά ή γρήγορα, με διαφορετικό τρόπο, αλλά πάντα έρχεται. Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, οφείλω να δηλώσω ότι το Return to Monkey Island (RtMI) δεν ήταν μία απλή επιστροφή ενός ήρωα, αλλά μία ιδιαίτερη εμπειρία που είχα να βιώσω με ελάχιστους τίτλους τα τελευταία χρόνια.



Είναι δυνατόν να μην μελώσει η ψυχούλα σου με αυτά τα βλέμματα?



Δεν είναι φυσικά και τόσο δύσκολο όταν ήδη από την αρχή του RtMI σε...

Continue reading...


 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Πανέμορφο κείμενο, κάθε λέξη αληθινή. Η τελευταία παράγραφος τα λέει όλα. Οι φατσούλες που σε κοιτάζουν όλο θαυμασμό και λαχτάρα, ανεμίζοντας συνάμα το αδυσώπητο φλάμπουρο του 'Ο καιρός σου πέρασε, μπαμπά.'

ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΓΕΡΑΝΙΟ, ΒΙΡΑ ΤΙΣ ΑΓΚΥΡΕΣ!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ξεκίνησα να διαβάζω, αλλά σε μόλις μερικές σειρές αποφάσισα να το κρατήσω σαν κερασάκι στην τούρτα του RtMI, αφού το κατασπαράξω λαίμαργα. Και σκοπεύω να το κάνω μονοκοπανιά, οπότε θα περιμένω όσο χρειαστεί για να βρω το σχετικό παράθυρο στο σισύφειο ανέκδοτο της ενήλικης ζωής.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα διάβαζα το κείμενο αλλά αντί για αυτό κοίταξα πίσω μου μήπως προλάβω να δω την τρικέφαλη μαϊμού.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Υπέροχο το κείμενο και ναι, είναι αντικειμενικότατο. Πίριοντ. Αλλά παραλίγο να γινόμουν ρόμπα στο γραφείο ρε παιδιά, θα με πάρουν τα ζουμιά αν συνεχίσετε με αυτό το ρυθμό. Επιβάλλεται άραγε ένα νέο πλειθρου των 2 πρώτων για να ξαναπάρουμε μπρος ή οχι;

"...Ως κάποιος που ταυτίζεται περισσότερο με την περίοδο του Curse of Monkey Island (MI3), θεωρώντας το art direction του αντικειμενικά αειθαλές...'
ΕΙΣΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ!!!
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
51
Πολύ όμορφο κείμενο.
Κάποια στιγμή στο μέλλον θα κάνω Monkey Island μαραθώνιο και θα τα παίξω όλα απ' την αρχή μέχρι αυτό.
Ίσως μέχρι τότε συμπαθήσω και αυτά τα απαράδεκτα γραφικά.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
130
Είχα κάνει τον μαραθώνιο λίγο πριν βγει το Return to Monkey Island. Και ήταν απόλαυση.

Γι' εμένα πάντως το τρίτο, The Curse of Monkey Island, παραμένει το αγαπημένο μου. Και φοβερά υποτιμημένο. Ναι, πάνω κι από το 2ο, Monkey Island 2: LeChuck's Revenge. Πάρτε τα δικράνια σας για να με κάψετε στη πυρά αλλά γνώμη δεν αλλάζω.

Το 4ο πάντως είναι το χειρότερο και δεν φταίνε μόνο τα γραφικά που δεν γέρασαν καλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Είχα ξεκινήσει το Monkey Island 2 αλλά θυμάμαι πως είχα κολλήσει εκεί που γυρνάς στα νησιά. Ας μου πει κάποιος, οι λύσεις των παζλ ενός νησιού είναι στο ίδιο το νησί ή ενδέχεται να βρεις κάποιο απαραίτητο αντικείμενο και αλλού;
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
Είχα ξεκινήσει το Monkey Island 2 αλλά θυμάμαι πως είχα κολλήσει εκεί που γυρνάς στα νησιά. Ας μου πει κάποιος, οι λύσεις των παζλ ενός νησιού είναι στο ίδιο το νησί ή ενδέχεται να βρεις κάποιο απαραίτητο αντικείμενο και αλλού;
Εννοείται το δεύτερο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
The Curse of Monkey Island, παραμένει το αγαπημένο μου. Και φοβερά υποτιμημένο
Δεν ξερω εαν μπορω να μπω στην διαδικασια για το "καλυτερο". Εχουν ενσωματωθει στην ψυχη μου αλλα ναι, το Curse of monkey island ειναι εγκληματικα υποτιμημενο και θαρρω οτι φταινει οι σκληροπυρηνικοι, που το ηθελαν με 7.2 pixel.
Το "4" δεν ετυχε να το χειριστω. Ηθελα, ομως ειδα καποια screenshot που δεν μου γεμισαν το ματι. Φοβηθηκα μηπως καταστραφουν οι αναμνησεις μου και δεν ειμαστε για τετοια. Πλησιαζω τον παροπλισμο και οι αναμνησεις θα ειναι οτι εχω.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
130
Το "4" δεν ετυχε να το χειριστω. Ηθελα, ομως ειδα καποια screenshot που δεν μου γεμισαν το ματι. Φοβηθηκα μηπως καταστραφουν οι αναμνησεις μου και δεν ειμαστε για τετοια. Πλησιαζω τον παροπλισμο και οι αναμνησεις θα ειναι οτι εχω.
Εγώ πάντως αφαίρεσα από την μνήμη αυτό που έβγαλε η TellTale. Μια που είχα παίξει και μια που το ξέχασα και δεν θέλω καν να ξέρω ότι υπάρχει. Μετά το 4ο είναι το Return to Monkey Island. Δεν ήθελα να μολύνει τις αναμνήσεις μου άλλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Νομιζω οτι την εχω ξανακανει αυτη την συζητηση.
1. The secret on Monkey Island. Σε amiga με τις 11-12 δισκετες.
2. Monkey island 2 LeChuck's Revenge
3. The Curse of monkey island

Ως 4 εννοω αυτο της telltale... νομιζω. οχι... μηπως το escape; μαλλον το escape. Παιζει ενα μπερδεμα γιατι καποιο ηθελα να το δω ομως αλλαξα γνωμη και καποιο αλλο πηρε μηδενικη σημασια. Δεν θυμαμαι γιατι. Γεραματα...
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
51
Του τρίτου τα γραφικά από μόνα τους το ανεβάζουν ένα έξτρα σκαλί, για εμένα.
Ναι το πρώτο είναι πιο σημαντικό/ιστορικό, το δεύτερο είναι πιο ψυχεδέλεια, το τέταρτο δε το συμπάθησα ποτέ, τα άλλα δε ξέρω καν πόσα είναι και αν υπάρχουν όντως ή είναι φάρσα, αλλά το τρίτο λόγω αναμνήσεων δε το ξεπερνάει κανένα άλλο adventure*
Έχω να το παίξω καμια 20αρια χρόνια και το θυμάμαι σχεδόν απ' έξω. Τόσο πολύ το είχα ξεσκίσει.

*Εκτός από Grim Fandango και τα Discworlds.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
130
Και το 4ο μια χαρά ήταν. Αλλά το 3ο είναι όντως κάτι μοναδικό.
Ίσως για την εποχή του. Όταν βγήκε το είχα παίξει 2 φορές. Αλλά κάνοντας τον μαραθώνιο πρόσφατα ήταν αυτό που απόλαυσα λιγότερο κι ήθελα να το τελειώσω όσο πιο σύντομα γίνεται για να φύγει από την μέση. Γέρασαν τα γραφικά του πολύ, πάρα πολύ άσχημα. Αλλά και στο θέμα σενάριο, γρίφοι, υπόθεση και ατμόσφαιρα υστερεί σε σχέση μ' όλα τα υπόλοιπα. Οπότε το βάζω τελευταίο στη λίστα προτίμησης μου. Το Return to Monkey Island πρέπει να το ξανά-δω για να μπορέσω να το κατατάξω κάπου. Τα γραφικά του RtMI συνεχίζουν και δεν μ' αρέσουν. Στα υπόλοιπα όμως είναι πολύ καλό. Μακάρι να είχε τα γραφικά του 3ου...
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Χαίρομαι που διαβάζω πως το Αντικειμενικά Καλύτερο Μάνκι Άιλαντ Όλων Των Εποχών 3, αποτελεί την προτίμηση εξέχοντων συμφορουμιτων. Αγάπη για όλη τη σειρά βεβαίως, αλλά ένα τσικ παραπάνω για το κερς.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αδυνατώ να πιστέψω ότι το Curse δεν είναι καθολικής αποδοχής τοπ οφ ωλ. Καταλαβαίνω ότι για τους πιουρίστες δεν είχε τον Gilbert, αλλά είχε όλο το πακέτο για να το κάνει ίσως το απόλυτο charming παιχνίδι όλων των εποχών. Εξόχως αντικειμενικά βεβαίως-βεβαίως.


Θυμάμαι το hype που είχαμε για το 4ο, αλλά δυστυχώς αυτό που δούλεψε για το Grim Fandago δεν μεταφράστηκε καλά στο Escape from Monkey Island.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το 4ο (Escape) εκτός από τα γραφικά που όντως γέρασαν άσχημα, ήταν και σαν παρωδία των προηγούμενων της σειράς. Αψηφούσε το lore, χρησιμοποιούσε αγαπημένους χαρακτήρες με "λάθος" τρόπο, και το χιούμορ του παραήταν... εξυπνακίστικο να το πω; Δεν είναι τυχαίο ότι στο τιμόνι βρισκόταν οι δημιουργοί του Sam & Max Hit the Road, που αν και αγαπημένο έχει εντελώς άλλο ύφος από τα MI. Επίσης, ορισμένοι γρίφοι είναι τραβηγμένοι και κουραστικοί, ακόμα κι αν ξέρεις τη λύση.

Το Tales of MI της Telltale ήταν έτσι κι έτσι, κάποια κεφάλαια θυμάμαι να μου αρέσουν πολύ, ενώ άλλα ήταν στα όρια του cringe. Απόρροια σίγουρα των διαφορετικών συγγραφέων από επεισόδιο σε επεισόδιο.

Όσο για το Return, τα είχα γράψει όταν βγήκε, για μένα ήταν ένας αχρείαστα κυνικός και meta επίλογος(?) στα όρια της αυτοκαταστροφικότητας. Δεν μου έβγαλε αγάπη και νοσταλγία, μου έβγαλε μια πικρία κι εκδικητικότητα από μεριάς Gilbert προς τους fans και το ίδιο το franchise.
Μάλιστα είχε κάνει κι ένα πολύ εύστοχο σχετικό βίντεο ο Yahtzee (Zero Punctuation), που κι εκείνος γαλουχήθηκε με τη συγκεκριμένη σειρά και γενικά τη χρυσή εποχή της Lucas.
 
Top Bottom