What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PENTIMENT

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Μισο λεπτο.


Οπότε δεν υπάρχει χρόνος για να ερευνήσεις όλους τους υπόπτους σε ένα playthrough, και πρέπει να διαλέξεις έναν (ή δύο το πολύ) στους οποίους θέλεις να εστιάσεις.

απο το quote της @kara
Έτσι αν έχουμε υποθετικά 12 leads να ακολουθήσουμε, ρεαλιστικά θα μπορέσουμε να εξετάσουμε διεξοδικά μόνο τα 7, συν πιθανώς όποια άλλα προκύψουν στην πορεία.

Ερωτηση πρωτη. Θα μου το χαρισετε το παιχνιδι; Καταλαβα οτι ο χρονος περναει μονο οταν δουλευεις αλλα οταν πρεπει να επιλεξεις 1 ή 2 ατομα, μου κανει περισσοτερο σαν τζογος παρα σαν λογικη.

Ερωτηση δευτερη. Αν επικεντρωθεις στο λαθος ατομο, απλα χανεις το παιχνιδι; μιλατε με γριφους.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ρε συ Λέλο, με απογοητεύεις.... Από συνήγορος υπεράσπισής μου κατέληξες "ζητιάνος" ενός εγχειρήματος που μοιάζει με παιχνίδι; :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Επαγγελματιας ειμαι και οι συναισθηματισμοι κανουν κακο στις δουλειες πχ να εχεις γκομενα απο το εργασιακο σου περιβαλλον.
Επισης, βαριεμαι τοσο πολυ που θα επαιζα και screnshot απο το παιχνιδι. Τουλαχιστον το screenshot ειναι κατι που το σηκωνει το λαπτοπ μου.
Αν καθισεις να σκεφτεις ποσα πραγματα της καθημερινοτητας μας ειναι ζητιανια. θα εκπλαγεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Επαγγελματιας ειμαι και οι συναισθηματισμοι κανουν κακο στις δουλειες πχ να εχεις γκομενα απο το εργασιακο σου περιβαλλον.
Επισης, βαριεμαι τοσο πολυ που θα επαιζα και screnshot απο το παιχνιδι. Τουλαχιστον το screenshot ειναι κατι που το σηκωνει το λαπτοπ μου.
Αν καθισεις να σκεφτεις ποσα πραγματα της καθημερινοτητας μας ειναι ζητιανια. θα εκπλαγεις.

Μου θύμισες τα παλιά (πριν από 2,5 αιώνες περίπου), όταν διάβαζα PC Master και ξεκοκκάλιζα τα ριβιούζ, κοιτάζοντας εξονυχιστικά όλα τα screenshot που υπήρχαν στο περιοδικό. Ζούσα το παιχνίδι για λίγο (μιλάμε για εποχές χωρίς Ίντερνετ).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Καταλαβα οτι ο χρονος περναει μονο οταν δουλευεις αλλα οταν πρεπει να επιλεξεις 1 ή 2 ατομα, μου κανει περισσοτερο σαν τζογος παρα σαν λογικη.
Ερωτηση δευτερη. Αν επικεντρωθεις στο λαθος ατομο, απλα χανεις το παιχνιδι; μιλατε με γριφους.

Ο φόνος έχει 3-4-5 συγκεκριμένους υπόπτους, και αν διερευνούσες καθέναν εξ αυτών βλέπεις πως όλοι έχουν κίνητρο, window of opportunity και πιθανό φονικό όπλο. Οπότε λίγο-πολύ διαλέγεις και διερευνείς αυτόν που θεωρείς εσύ πιθανότερο να το έκανε (με βάση τα στοιχεία? Με βάση το κίνητρο? Επειδή απλά δεν σου αρέσουν τα μούτρα του? Οτιδήποτε), και το γκεημ πορεύεται θεωρώντας πως αυτή η επιλογή είναι η σωστή. Δεν υπάρχει δηλαδή "αντικειμενικά σωστός και λάθος" ύποπτος. Ό,τι και να διαλέξεις, η πλοκή θα προχωρήσει.

Και μετά ξεκινάς και άλλα πλέηθρου με άλλους χαρακτήρες, και διερευνείς και τους άλλους υπόπτους για να δεις τι έγινε. Υπόψιν πως κάποιες συγκεκριμένες έρευνες διευκολύνονται περισσότερο αν έχεις επιλέξει συγκεκριμένα σκιλλς, οπότε υπάρχει και έξτρα κίνητρο για αυτό.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
. Οπότε λίγο-πολύ διαλέγεις και διερευνείς αυτόν που θεωρείς εσύ πιθανότερο να το έκανε (με βάση τα στοιχεία? Με βάση το κίνητρο? Επειδή απλά δεν σου αρέσουν τα μούτρα του? Οτιδήποτε), και το γκεημ πορεύεται θεωρώντας πως αυτή η επιλογή είναι η σωστή. Δεν υπάρχει δηλαδή "αντικειμενικά σωστός και λάθος" ύποπτος. Ό,τι και να διαλέξεις, η πλοκή θα προχωρήσει.
Μια διευκρίνιση. Όποιον και να διαλέξεις είναι ο "πραγματικός" δολοφόνος ή απλά "πληρώνει" την επιλογή σου (και ο πραγματικός ένοχος την γλυτώνει) και η ζωή συνεχίζεται χωρίς να μάθεις ποτέ εάν μάντεψες σωστά ?
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
MuralA.jpgMuralB.jpg

Αυτή η εικόνα βέβαια μου άρεσε πολύ περισσότερο
cqa02Gu.jpg
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ενετολεβαντίνο κρεοπώλη, έφτιαξε κανείς;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Διάβολε, είμαι στην τελευταία πράξη και δεν έχω λόγια. Πραγματικά πανέμορφο, ανατρεπτικό. κάθε του καρέ εξαίσια ποτισμένο με μεράκι και αγάπη για το ευρύτερο κοινωνικοπολιτικό του πλαίσιο. Δεν έχω λόγια, πραγματικά. Μπορεί το Requiem να ήταν το GOTY μου για το '22, ελέω AAA παρουσίασης και συναισθηματικού αντικτύπου, αλλά το Pentiment είναι πραγματικός ογκόλιθος στο χώρο των αφηγηματικών παιχνιδιών. Μαζί με το Norco είναι τα δύο 'παράξενα' must-plays της περασμένης χρονιάς.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Και για εμένα τα 3 που αναφερεις με πρωτο το Pentiment και 2ο το Requiem.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Θέλω να περάσουν 2-3 χρόνια για να το ξαναπιάσω φρέσκο με άλλες επιλογές. Τι αφηγηματική παιχνιδάρα ρε γμτ.
 

Gert

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Feb 14, 2020
Messages
12
Γεια σας! Πρώτο μου ποστ. Λουρκάρω αρκετό καιρό εδώ, όχι σε καθημερινή βάση, βέβαια, αλλά μάλλον τακτικά. Διαβάζω τα υπέροχα και απολαυστικά reviews της ομάδας όταν τελειώνω κάποιο παιχνίδι να δω αν συμφωνούμε, αλλά και εκείνα των νέων κυκλοφοριών. Αρκετές φορές έχω σκεφτεί να γράψω κάτι, αλλά μ' έχει φρενάρει το γεγονός ότι δεν έχω πολύ μεγάλη πείρα στα videogames, ενώ σε σύγκριση με τους περισσότερους εδώ μέσα θα μπορούσα να δηλώσω ότι είμαι σκέτος noob, χωρίς άλλες σάλτσες. Έχω άπειρες ελλείψεις σε κλασικούς τίτλους κυρίως στο pc, μιας και σχεδόν πάντα είχα υπολογιστή της πλάκας και μόνο εδώ και 1,5 χρόνο έχω κάτι το αξιοπρεπές. Λέω να ξεκινήσω έναν αγώνα δρόμου να καλύψω τα κενά, τα μισά από τα οποία θα έχουν γεμίσει ως τη στιγμή που θα κλείσω τα 70 μου.

Χθες βράδυ διάβαζα το review του Diablo IV (έχω ασχοληθεί στην εποχή του με το δεύτερο, αλλά λίγο, σε υπολογιστή συγκάτοικου) και παρατηρώ ότι ο συντάκτης έχει άβαταρ το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει φέτος, τo Pentiment. Κάνω search να βρω το αντίστοιχο άρθρο και πέφτω πάνω σε αυτό το κείμενο-αριστούργημα.



Έχεις δίκιο, θα το διορθώσω. Έχω αγγλικανοποιηθει εντελώς....

Edit: όλο το ρηβιου γράφτηκε για να προωθήσω το Q btw. :D

Το προωθώ με λύσσα (ούτε να το είχα γράψει ο ίδιος) εδώ και καμιά δεκαπενταριά χρόνια, σε φόρουμς, φβ και παρέες. Αν το ψάξετε και δείτε την ένδειξη "εξαντλημένο από τον εκδοτικό οίκο" να ρίξετε σε μένα τα γαμωσταυρίδια, γιατί μέσα σε αυτά τα χρόνια έχω αγοράσει 5-6 τεμάχια και τα έχω κάνει δώρο στην κοπέλα μου, σε φίλους και μια δανειστική βιβλιοθήκη στεκιού της πόλης μου. Όπως καταλαβαίνετε, είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία, από το οποίο μάλιστα άντλησα και το nickname για την εγγραφή μου στο RageQuit 2,5 χρόνια πριν. Είναι σχεδόν άγνωστο στο ευρύ (αλλά και στο στενό, θα έλεγα) ελληνικό κοινό ή δεν χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Γι' αυτό το τελευταίο υποπτεύομαι πως φταίει λογικά η κακή μετάφραση, έχοντας ως αφετηρία τον άθλιο ελληνικό τίτλο "Εκκλησιαστής". Το έχω διαβάσει 7-8 φορές στα ιταλικά και η επόμενη θα είναι στα ελληνικά, μήπως και καταλάβω τι στο διάολο πήγε στραβά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
παρατηρώ ότι ο συντάκτης έχει άβαταρ το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει φέτος, τo Pentiment.

Είσαι σίγουρος ότι είναι παιχνίδι;... :Ρ

Καλώς όρισες και πιο ενεργά!
 

Gert

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Feb 14, 2020
Messages
12
Ευχαριστώ! Είναι κάτι παραπάνω από ένα παιχνίδι, είναι έργο τέχνης. 😊
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Φίλε καλώς όρισες και επίσημα σε αυτήν την γωνίτσα. Έχεις ήδη βάλει avatar, οπότε έχεις περάσει ήδη το test του Admiral.
Αρκετές φορές έχω σκεφτεί να γράψω κάτι, αλλά μ' έχει φρενάρει το γεγονός ότι δεν έχω πολύ μεγάλη πείρα στα videogames, ενώ σε σύγκριση με τους περισσότερους εδώ μέσα θα μπορούσα να δηλώσω ότι είμαι σκέτος noob, χωρίς άλλες σάλτσες.
Δεν υπάρχει καμία σύγκριση ευθύς εξαρχής, διότι όλοι από κάπου ξεκινάμε. Εδώ είμαστε όλοι για να συζητάμε, να παθιαζόμαστε, να τα σπάμε, να τα ξαναβρίσκουμε. Δεν υπάρχει καλύτερος, χειρότερος ακόμη και αν κάποιος είχε την τύχη να γνωρίσει τα videogames αρκετά αργότερα. Το χόμπι βοηθάει, διότι πλέον το φαινόμενο games το έχει αγκαλιάσει πλατιά ο κόσμος ώστε να βγάζουμε ωραίες κουβεντούλες ανά καιρούς.
Κάνω search να βρω το αντίστοιχο άρθρο και πέφτω πάνω σε αυτό το κείμενο-αριστούργημα.
Με σκλαβώνεις, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Για κάποιο λόγο το Pentiment μίλησε πολύ προσωπικά.
 
Top Bottom