What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PERSONA 5 ROYAL

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Η μεταφορά της σειράς Persona σε PC ήταν για χρόνια ένα πάγιο και διαρκές αίτημα των απανταχού PC gamers προς την Sega (publisher) και την Atlus (developer}, ωστόσο οι ξεροκέφαλοι ιάπωνες δεν έδειχναν διάθεση να ακούσουν τη φωνή της λογικής. Τελικά, όπως συνέβη με πολλά άλλα (τέως) console exclusive games, ήρθε επιτέλους το πλήρωμα του χρόνου και θα έχουμε και εμείς την ευκαιρία να διαπιστώσουμε από πρώτο χέρι αν οι αποθεωτικές κριτικές που έχει λάβει το Persona 5 Royal σε άλλες platforms ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Φορέστε την σχολική σας στολή, πάρτε τον σάκο με τα βιβλία και ελάτε μαζί μου σε ένα ταξίδι στο Τόκιο!



Όταν πηγαίναμε μαζί σχολείο, καθόσουνα στο διπλανό θρανίο…



Μια που το Persona 5 Royal είναι η πρώτη μου επαφή με τη σειρά, θα χαρακτήριζα το setting του παιχνιδιού μάλλον...

Continue reading...


 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ωραιο ριβιου ρε συ, μα το τουτατη ομως τι γραμματοσειρες ειναι αυτες στο UI; Για επιληψια!

Στο log φαινονται καπως πιο υποφερτες βεβαια...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Ωραιο ριβιου ρε συ, μα το τουτατη ομως τι γραμματοσειρες ειναι αυτες στο UI; Για επιληψια!

Στο log φαινονται καπως πιο υποφερτες βεβαια...

Δεν είναι δύσκολο να τις δεις στο gameplay αλλά η αλήθεια είναι ότι όλο το στυλ του παιχνιδιού θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής. Εϊναι λίγο form over function που λένε οι αμερικάνοι, χωρίς πάντως να δυσκολεύει σε τίποτα στην πράξη.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Μια χαρά. ίδια βαθμολογία με το Elden Ring!

Τυχαίο ταγκ @Bathory

H βαθμολογία στο Elden Ring είναι πολύ υψηλή, ενώ στο Persona 5 πολύ χαμηλή. Ξεκάθαρα, απλά πραγματάκια.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Θα τιμηθεί δεόντως μόλις τελειώσω την επίσης παιχνιδάρα Persona 4 Golden. Aντε με το καλό να δούμε στο PC και το Persona 3, το αγαπημένο μου jrpg ever από μη Final Fantasy games
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Level Design

Μέγαλο μέρος του game λαμβάνει χώρα στην Ιαπωνία του σήμερα. Οι level designers και environment artists έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά. Παραθέτω ένα όμορφο blog post με πραγματικά σημεία στον χάρτη και εικόνες in-game vs real life.

Όσο παίζεις περιηγείσαι στην πόλη κανονικότατα, παίρνεις το μετρό για να πας σχολείο ή να μεταβείς σε άλλες περιοχές.


Αλλά και στα Palaces έχουν κάνει φοβερή δουλειά. Tα Palaces δημιουργούνται από το υποσυνείδητο του εκάστοτε boss, ουσιαστικά είναι ο κόσμος έτσι όπως τον βλέπουν. Όλα είναι μοναδικά σε εμφάνιση, layout, διακόσμηση και disturbance. Για προφανείς λόγους δεν βάζω screens.

Όλο το περιεχόμενο του P5 είναι handcraft και μοναδικό με μοναδική εξαίρεση τo Mementos (συγκεκριμένα dungeons) που είναι procedural generated.

Εκπληκτικό αποτέλεσμα ιδίως αν σκεφτεί κανείς πως στο P5 δούλεψαν 40-70 άτομα με δική τους in-house engine.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Μια ερώτηση για τους γνώστες της σειράς, τα υπόλοιπα Persona έχουν και αυτά την ίδια βασική πλοκή/setting;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Κάθε περσόνα έχει διαφορετική πλοκή, αλλά ίδιο σετινκ (φοιτητές, κτλπ)
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Θα τιμηθεί δεόντως μόλις τελειώσω την επίσης παιχνιδάρα Persona 4 Golden. Aντε με το καλό να δούμε στο PC και το Persona 3, το αγαπημένο μου jrpg ever από μη Final Fantasy games

Τέλη Ιανουαρίου το 3 στη μητέρα πλατφόρμα!
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Πάντως η πλοκή του 4 μου έχει κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση με τις δολοφονίες μαθητών. Ενώ το 3 είχε να κάνει με το τέλος του κόσμου.
Το ωραίο είναι το replay value που έχουν τα παιχνίδια αυτά γιατί έχουν NG+ το οποίο έχει νόημα επειδή αν κάνει σχέσεις με διαφορετικά άτομα ξεκλειδώνεις άλλα summons/personas. Σου βγάζει οπότε τον εθισμό pokemon να τα μαζέψεις όλα και έχεις και τη φάση digimon με τα fusions που δημιουργούν άλλα personas και όλα αυτά με μάχη turn based σαν να παίζεις τα παλιά καλά Final Fantasy. Πραγματικά απίθανη σειρά και ευχαριστώ το PSP που μου την έμαθε με το 3. Eίχα γράψει και κριτική τότε σε ένα blog που γράφαμε εγώ και ο @j_lynx

Να συμπληρώσω επίσης πως ενώ το 5 το έχω πάρει στο Ps3 δεν θα το παίξω εκεί γιατί η έκδοση του steam είναι στην ουσία remaster που δεν σταματάει απλά στην έννοια αυτή. Εχει έξτρα χαρακτήρες και πολλές quality of life αλλαγές σε σχέση με την αρχική έκδοση. Μπράβο οπότε στην Atlus που έφερε την απόλυτη έκδοση του παιχνιδιού στο pc
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Ναι, @Chosen Undead μην κανεις κανα λαθος και δεν παιξεις την royal!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
@Admiral Δεν ειδα καμια αναφορα στο soundtrack του παιχνιδιού. Πώς κι ετσι;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
@Admiral Δεν ειδα καμια αναφορα στο soundtrack του παιχνιδιού. Πώς κι ετσι;

Το βρήκα αδιάφορο. Ξέρω ότι πολύς κόσμος το αγαπάει αλλά δεν ήταν κάτι που ξεχώρισε για μένα θετικά ή αρνητικά.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Μπράβο οπότε στην Atlus που έφερε την απόλυτη έκδοση του παιχνιδιού στο pc
Έχει να κάνει λογικά με το γεγονός πως έγινε και re-release ταυτόχρονα με το PC και στην υπόλοιπη current gen. Έκδοση που έχοντας βγει στο PS4 ήταν και πιο κατάλληλη προγραμματιστικά για port. :)

Πάντως το παραπάνω+το γεγονός πως το (απλώς decent κατά τα άλλα Soulcatchers 2) έγινε release ταυτόχρονα σε όλες τις πλατφόρμες με κάνει να πιστεύως πως θα δούμε το (ακόμα teased) P6 σε ταυτόχρονη κυκλοφορία.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
To κόνσεπτ με ιντριγκάρει, δυστυχώς η αισθητική με κρατά περίπου σαράντα χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά.

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΘΑ ΚΑΜΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΔΥΟ Η ΡΟΚΣΤΑΡ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΡΜΑΝΙΑΣΩ :D
 
Top Bottom